İstanbul Beşiktaş’ta bulunmaktadır. Saray 19. yüzyılda II.Mahmut tarafından yaptırılmıştır. Daha önce Evliya Çelebi, Yavuz Sultan Selim’in burada bir köşk yaptırdığını yazar. Ardından I. Ahmet zamanında burayı taşla doldururlar. Saray adını bu hadiseden dolayı alır.

İstanbul Beşiktaş Dolmabahçe Sarayı İstanbul Beşiktaş’da Dolmabahçe Sarayı

Sarayın bugünkü hali 1842 yılında yaptırılmıştır. I.Abdülmecit tarafından Karabet Balyan’a inşa ettirilmiştir. Sarayın yapımı 1853 yılına kadar sürmüştür. Abdülmecit burada yaşamıştır aynı zamanda devletin resmi işlerini burada yürütmüştür. Abdülmecit’in kardeşi Abdülaziz’de burada yaşamıştır. Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı Konutu olmuştur. 10 Kasım 1938 yılında Atatürk burada vefat ettiği için ayrı bir önem kazanmıştır. Sarayda 46 adet salon, 285 oda, 6 hamam ve 68 tuvalet mevcuttur. 110 bin metrekarelik alan üzerine yapılmıştır. 1910 yılında elektrik ve kalorifer sistemine geçiş yapmıştır. Mabeyn merdivenlerinin korkulukları kristalden yapılmıştır. Mabeyn Taht Salonu’nda 36 metrelik kubbeden sarkan dört tonluk ve yedi yüz elli ampullü kristal avize bulunmaktadır. Avise Kraliçe Victoria tarafından hediye edilmiştir. Sarayın arkasında 1853 yılında sultanın kuşları için ufak bir de köşk bulunmaktadır. Saray günümüzde müzeye dönüştürülmüştür.

Beşiktaş’tan belediye otobüsleriyle veya dolmuşlarla ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından gelenler de Üsküdar-Kabataş ve Kadıköy-Kabataş deniz yoluyla ulaşabilirler. Bağcılar-Kabataş tramvay hattını da kullanarak buraya gelebilirsiniz.

Adres: Vişnezade Mahallesi Dolmabahçe Caddesi: 34357 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: 0212 236 35 77

Üsküdar’dan belediye otobüsleri ve minibüslerle Beylerbeyi İskelesi’nde inebilirsiniz. Deniz yoluyla da saraya gelebilirsiniz.