Afyon‘un önemli ilçelerinden biri olan Dinar mitolojik öyküleriyle dikkat çeken ilçelerdendir. Dinar’a bağlı olan Eldere Gölünün ilginç bir hikayesi vardır. Eldere Gölü sandal gezintisi yaparken bu hikayeleri de bilerek sandal gezisini yapın.

Eldere Gölü sandal gezintisi Dinar Afyon Afyon Dinar’da Eldere Gölü Sandal Gezintisi

Mitolojide Athena bu göldeki sazlardan kendine bir flüt yapar. Bir yandan flütü çalar bir yandan da gölde yüzüne bakar. Bir anda yanaklarının şiştiğini görünce kendinden tiksinir ve flütü göle fırlatır. Tam o sırada gölün yanından geçen Marsyas bu flütü bulur ve çalmaya başlar. Zamanla buranın en popüler flütçüsü olur. Bir gün Apollon Marsyas’la yarışmak ister. Apollon arp çalar, Marsyas flüt ancak yarışmayı Marsyas kazanır. Bu defa Apollon flütü tersten çalmasını söyler fakat Marsyas çalamaz ve yarışma berabere biter. Apollon Masyas’ı Suçıkan kayalıklarında asar ve flütünü de Suçıkan’a atar. Marsyas’ın ölümüne orada bulunan kayalar çok üzülür ve Suçıkan’ı meydana getirir. Flüt yeşerir ve Menderes kamışlarını oluşturur.

Mitolojik efsaneleriyle dolu olan Eldere Gölünde sandal gezintisi yapabilir ve muhteşem manzara eşliğinde fotoğraflar çekerek tatil anılarınıza güzellikler katabilirsiniz.

Tatil City Gezi Rehberi