Eski adıyla Sultançiftliği olan ilçe daha sonra Zübeyde Hanım Mahallesi, Gazi Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, 75.Yıl Mahallesi’nin Sultançiftliği’ne eklenmesiyle Sultangazi adını almıştır. Bölgenin denize kıyısı olmamakla birlikte gerek kırsal bölgelerden gerekse Asya ve Afrika ülkelerinden çok göç almaktadır. Marmara’ya kıyısı olmayan ilçe Avrupa Yakasında bulunmaktadır. Sultangazi’de görebileceğiniz yerler arasında Alibey Barajı, Mavi Marmara Parkı, Pamukkale Malkoçoğlu Parkı, Maglova Kemeri, Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı, Esentepe Ahi Ervan Parkı, Sultangazi Kültür Merkezi, Masal Park bulunur.

Hızla gelişen, geniş kaldırımları ve yollarıyla İstanbul‘un diğer ilçelerine oranla çok daha düzenlidir. İstanbul’un hareketli ilçelerine uzak olduğu için genelde huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin özellikle hafta sonları uğrak yerlerinden biri olmuştur. Avrupa ve Asya yakalarının merkezinde olduğu için çevre yolu üzerinden iki yakaya ulaşım çok rahattır.

İstanbul Sultangazi Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı İstanbul Sultangazi’de Hacı Bektaş-ı Veli Kent Ormanı Gezisi

Alibeyköy Barajı çevresinde konumlandırılmış olan orman  Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı ve Mimar Sinan Şehir Ormanı olarak iki ayrı mesire alanından oluşmaktadır. Derenin içinden geçen asma köprü iki mesire alanını birbirine bağlar. 2010 yılında hizmete sunulmuştur. Eşsiz bir doğa güzelliğine sahiptir. Barajın etrafı Belgrad Ormanlarının bir kolu olan çam ağaçlarıyla çevrilidir. Burada ahşap fitness aletleri, piknik alanları, amfi tiyatro ve açık hava sinema gösterim alanı bulunmaktadır. Voleybol, basketbol, futbol gibi spor aktivitelerini yapacakları alanlar yer almaktadır. Seyir kulesinden muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz. Ayrıca at eğiticiliği de verilmektedir. Baraj üzerinde tarihi dizilerde de kullanılan Maglova su kemerleri bulunmaktadır.

Buraya ulaşmak için 38B, 49G, 399C, 36Z, 88A, 88 otobüslerini de kullanabilirsiniz

Not : Ucuz İstanbul uçak bileti web sitemizde en uygun fiyatlar ile bulunabiliyor..

Tatil City Gezi Rehberi