Kars uzun yıllar Rusların ve Ermenilerin hakimiyetinde kalmıştır. Bölgede Türkmenler, Azeriler, Acemler, Terekemeler (Oğuz Boyu) ve Kürtler yaşamaktadır. Bölge farklı etnik kültürlere sahip olmasına rağmen birlik ve beraberlik içinde yaşamayı başarmış hoş görülü bir ildir. Kars merkezde tarihi olması sebebiyle mimarisiyle göz dolduran Cheltikov Oteli bulunmaktadır. Havariler Kilisesi de görülesi bir yerdir.

Kars Kafkas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bale bölümü çok önemli başarılara imza atmıştır. Bunun nedeni ise bölgede kırk yıl boyunca yaşayan Rusların sanata olan ilgisi ve bilgisidir. Fakülte eski çağlarda Çar Nikola’nın eski av köşkü olarak kullanılırmış. Bölgeye Doğu Ekspresi Tren yolculuğuyla kış aylarında yolculuk yapılmaktadır. Son yıllarda en çok ilgiyi gören Doğu Ekspresi kış turizminin vazgeçilmezlerinden biri olmuştur. Kars Kafkas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Cheltikov Oteli, Kümbet Cami, Kars Kalesi, Ebu-l Hasan Harakani Türbesi, Puşkin’nin yıkandığı hamam, Arkeoloji Müzesi görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

Kars Merkez Havariler Kilisesi Kars Merkez’de Havariler Kilisesi

On iki Havariler Kilisesi olarak da bilinmektedir. Günümüzde Kümbet Cami olarak kullanılmaktadır. Kilise Kars Kalesi’nin güney eteğinde Kale İçi Mahallesinde bulunmaktadır. Ermeni kilisesidir. Kilise Bagratlı Krallığı döneminde Kral Abbas tarafından M.S. 932-937 yılları arasında inşa edilmiştir. Kilise dört yonca yaprağına benzeyen, dört nişle genişleyip dik açılı bir mekanda yer alır. 1064 yılında Müslümanların egemenliğine geçerek camiye dönüştürülmüştür. Daha sonra Rus egemenliğine geçince Rus Ortodoks Kilisesine dönüştürülmüştür. 1918 yılında Türklerin eline geçince tekrar camiye çevrilmiş. Merkezde Ruslara ait çok sayıda yapı bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde mutlaka bu yerleri görmeden dönmeyiniz.