Ağrı, Doğubeyazıt’da bulunan İshak Paşa Sarayı saraydan ziyade bir külliyedir. Topkapı Sarayı‘ndan sonra yapılmış sarayların en ünlü ikinci sarayıdır diyebiliriz.

Ağrı Doğubeyazıt İshak Paşa Sarayı Ağrı Doğubeyazıt’da İshak Paşa Sarayı

Saray, Doğubeyazıt’ın yaklaşık olarak 5 kilometre doğusunda yer almaktadır. Bir dağın yamacında bulunan tepe üzerinde yapılmıştır. Osman İmparatorluğu’nun Lale Devri döneminde yapılan en büyük yapılardandır. 18. yüzyılda yapılmış Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerindendir. İshak Paşa Sarayı sanat tarihi açısından önemli bir eserdir.

İshak Paşa Sarayı’nın harem dairesi Takkapı kitabesine göre yapılmıştır. Hicri 1199, Miladî 1784 yılına denk gelmektedir. Saray kültür olarak Osmanlı, Selçuklu ve Fars uygarlığının mimari özelliğini taşır. Son olarak Cildıroğullarından II.İshak Paşa ve Çolak Abdi Paşa tarafından 1685 yılında yaptırılmıştır. Saray 1784 yılında tekrar restore edilerek günümüzdeki halini almıştır. Saray 115×50 metre ölçülerinde bir alan üzerine yapılmıştır. Yapımında kesme taş kullanılmıştır. Doğu cephesinde portali kabartma ve süslemeler kullanılmıştır. Kapı üzerindeki bu süslemeler Selçuklu sanatının özelliklerini taşır.