Karatay Konya‘nın merkez ilçelerinden biridir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ilgi gören yerlerdendir. Mevlana Türbesi ve Müzesi, Selimiye Cami, Aziziye Cami, Şemsi Tebrizli Cami ve Türbesi, Şerafettin Cami, Hayvanat Bahçesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Karatay’a karayolu ve demiryolu üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Konya Karatay Mevlana Müzesi ve Türbesi Konya Karatay’da Mevlana Müzesi ve Türbesi

Mevlana Müzesi ve Türbesi Aziziye Mahallesinde bulunmaktadır. Yaşam felsefesi ve sözleriyle dünyanın önde gelen ilim kişilerindendir. Mevlana Celaleddin Rumi düşünceleriyle, hoşgörüsüyle dünyanın sevilen kişilerindendir.

Mevlana “Gel ne olursan ol yine gel” diyerek dünyadaki ilk hümanist deyimlerinden birinin sahibidir. Irk, dil, din ve inanç ayrımı yapmaksızın dergahının kapılarına tüm dünya insanlığına açmıştır. Kitap okumayı, araştırma seven Mevlana’nın yaşam felsefesi Şemsi Terbizi’yle tanışmasıyla değişmiştir. Şems Tebrizi  Konya’ya bizzat gönderilmiş bir alimdir. Tanrıyı kitaplarda arayan Mevlana, Şemsi Tebrizi’yle tanıştıktan sonra Tanrıyı doğada, iç benlikte, gönülde(vicdanda) aramış ve bulmuştur. Mevlana’yı Tanrıyla buluşturan Şemsi Tebrizi olmuştur.

Mevlana Müzesi ve Türbesinde Mevlana ve ailesine ait eşyalar ve mezarlar bulunmaktadır. Selçuklu Dönemi’nden kalma eserler yer almaktadır.  Burayı gördükten sonra türbenin bahçesinde bulanan Şemsi Terbizi’nin mezarını ziyaret etmeyi unutmayın.