Tekirdağ özellikle yaz aylarında İstanbul başta olmak üzere yakın illerden yerli turistlerin geldiği turistik bir ildir.  Marmara Bölgesi’nin gelişmiş, modern bir ili olan Tekirdağ denizi, sahilleri, plajlarıyla eşsiz doğa güzelliğine sahiptir. Tekirdağ Şehitler Abidesi, Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Rakoczi Müzesi, Namık Kemal Evi görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Tekirdağ Merkez Namık Kemal Evi Tekirdağ Merkez’de Namık Kemal Evi

Türk Edebiyatının ünlü şairlerinden Namık Kemal’in ölümünden sonra onun adına halk tarafından gönüllü olarak doğduğu şehirde Tekardağ’da yapılmıştır. Halk, okullar ve belediye tarafından müze yapılmıştır. Bina 19.yüzyıl Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Bina üç katlı olup 1992 yılında temeli atılmıştır. Bir yıl sonra hizmete giren müze ahşap yapıda olup 6 odası bulunmaktadır.

Vatan şairi olarak da bilinen Namık Kemal Müzesi yaşadığı semtte bulunmaktadır. Müzede şairin kullandığı eşyalar, endografik eşyalar, Atatürk ve Namık Kemal’in fotoğrafları vardır. Müzenin bahçesinde açık hava sahnesi ve seyirlik bir alan bulunmaktadır. Bodrum katında sergi salonu mevcuttur. Ailesi İstanbullu olan şair Namık Kemal Tekirdağ’da doğmuştur. Yatak odasında etnografik eşyalar yer alır. Kişisel fotoğrafları ve yazdığı eserler vardır. Namık Kemal’in kitaplarını seviyorsanız ve hayranıysanız bu tarihsel belgeleri barındıran müzeyi mutlaka görmelisiniz.