Merkeze 30 kilometre uzaklıkta olan Sultanhisar Büyük Menderes Vadisi üzerine kurulmuş şirin bir ilçedir. Burada gezilebilecek yerler arasında Nysa Antik Kenti ve Akharaka Antik Kenti bulunmaktadır. Aydın Sultanhisar’da Nysa Antik Kenti gezisi Efes Harabeleri gezisi ile aynı günde yapılabilir.

Aydın Sultanhisar Nysa Antik Kenti gezisi  Aydın Sultanhisar’da Nysa Antik Kenti gezisi 

Sultanhisar merkeze çok yakındır. Kent milattan önce üçüncü yüzyılda I.Antiochos soter tarafından eşi Nysa için yapılmıştır. Yaklaşık olarak 40 bin kişilik kentin içinden geçen ve ikiye ayıran nehir geçmektedir. Bu da kente muhteşem bir doğa harikası oluşturmaktadır. Nehrin üzerinde köprüler kenti birbirine bağlar. Uygarlık döneminde rehrin üzerindeki stadyumda su sporları yapılmış. Roma hamamları, gynasium bulunmaktadır. Bunun yanı sıra amhitheatre ve yaşlılar için yapılmış bouteuterion kentin içinde hala varlığını devam ettirmektedir.

Nysa Antik Kentinin dikkat çeken bir başka yönü ise içinde üç katlı bir kütüphanenin olmasıdır. Bu kütüphane Efes Antik Kentin’deki kütüphaneden sonraki en büyük yapılardan biridir. Roma tiyatrosu ve tüneli günümüze kadar gelmiş ve sağlam olarak durmaktadır.

Not : izmir uçak bileti fiyat bilgileri web sitemizde çok ucuz, takip edilmeli..

Tatil City Gezi Rehberi