Sarıbudak Köyü (Melo) Şehitliği (Tarihi Sit Alanı), Artvin Merkez  ilçesinde bulunmaktadır. Merkeze yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 1. Dünya Savaşı’nda buradaki hudut karakolu Mart 1915 tarihinde Ruslar tarafından işgale uğramış. Bu işgal sırasında şehit düşen 9 erin mezarı burada yer almaktadır.

Artvin Merkez Sarıbudak Köyü (Melo) Şehitliği (Tarihi Sit Alanı) Artvin Merkez’de Sarıbudak Köyü (Melo) Şehitliği (Tarihi Sit Alanı)

Mezar taşlarında isimleri olmayan bu askerlerin yattığı şehitlik ise 1997 tarihinde 211. Hudut Alay Komutanlığı tarafından erlerin gömülü olduğu yer şehitlik haline getirilmiştir. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Artvin’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.