Şeyh Sücaeddin-i Veli Külliyesi ve Türbesi, Eskişehir Seyitgazi ilçesinde bulunmaktadır. Velayetnema-i Sultan Şucaeddin’e göre 15. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olup, Çelebi Mehmed ve II. Murad dönemlerini görmüştür.

Eskişehir Seyitgazi Şeyh Sücaeddin-i Veli Külliyesi ve Türbesi Eskişehir Seyitgazi’de Şeyh Sücaeddin-i Veli Külliyesi ve Türbesi

Rum Abdallarına mensup önemli bir alperen gazisidir. Bursa, Manisa, Kütahya çevresinde zaviyelerde yaşamış şeyhlerin saygılı ve iyilik üzerine ilişkileri vardı. Bölge Saruhanoğulları ile Germiyanoğulları’nın olduğu yerdir ve burada çıkan Babai ayaklanmasının ardından gizlenmek için denetim altında olduğu bir yerdir. Abdal Mecnun, Abdal Yakup, Abdal Mehmed’le Şeyh Şuca’nın bir ilişkisi vardır. Aynı zamanda Balkanlara giden ve orada yaşayan Otman Baba gibi dervişlerle de ilişkisi olmuştur. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Eskişehir’de gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğa güzelliğine sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler mevcuttur. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte şehrin en güzel yaylasında çadır kampı kurabilir ve doğayla iç içe huzur dolu bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan evvel buraya özgü organik veya yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.