Sultandağı Kervansarayı (Sahipata Kervansarayı), Afyonkarahisar Sultandağı ilçesinde bulunmaktadır. 1249 yılında II. İzzeddin Keykavus beylerinden olan Fahreddin Ali bin Hüseyin tarafından yaptırılmıştır. Tarihi yapı, doğu-batı doğrultusunda olup ilçe merkezinde konumlanmıştır.

Afyonkarahisar Sultandağı Kervansarayı (Sahipata Kervansarayı) Afyonkarahisar Sultandağı’nda Sultandağı Kervansarayı (Sahipata Kervansarayı)

Dikdörtgen şeklinde olup beş sahınlı olup kapalı bölüm ve daha büyük oyutlu kare planlı avludan meydana gelmiştir. Kapalı bölümdeki sahınların üzeri sivri tonozla örtülmüştür. Orta sahanın ortasında ise kubbe dikkat çekmektedir. Avlunun ortasında ise dört paye üzerinde yükselen çift taraflı merdivenle çıkılmaktadır. Kare planlı olup, üzeri kubbeyle örtülü köşk mescit vardır. Kuzeybatısında ise bir avlu bulunmaktadır. Avlunun güney bölümü yıkılmıştır. Doğu yönünde ise dışa taşkın ve cepheden yüksek tutulmuş taç kapısı yer alır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Afyon’da gezip, görebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Yeme-içme ihtiyacınızı ise merkezde bulunan kafe veya restoranlarda bulunmaktadır.