Tanay Tabiat Parkı, İzmir Çeşme ilçesinde bulunmaktadır. Park 30,30 hektar alana konumlanmıştır. 1976 yılında 11.07.2011 tarihli 903 sayılı Bakanlık Makamının onayıyla tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. 1983 yılında da proje hazırlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Ormanlık olup denize yakın olması sebebiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir yerdir.

İzmir Çeşme Tanay Tabiat Parkı İzmir Çeşme’de Tanay Tabiat Parkı

Tabiat parkı Alaçatı Beldesi Ilıca mevkiindedir. Parkı kır lokantaları, büfeler, sıhhi tesisler, soyunma kabinleri, piknik yerleri, kır evleri, duş yerleri bulunmaktadır. Ayrıca elektrik içme ve kullanma suyu da vardır. Burası 1.derece sit alanı olarak korumaya alınmıştır.

Fauna olarak; Yumuçacalar, salyangoz, solucanlar, bacaklılar, kırkayaklar, teşbih böcekleri, çiyanlar, ağaçkakanlar, karıncalar, kurbağalar, kaplumbağalar, kertenkeleler, atmacalar, doğanlar, bübüller, sincaplar, gelincikler, fare, tilkiler…vb bulunur.  Flora olarak; Servi, funda, zeytin, orman samaşığı, zakkum, karaçalı, fıstıkcamı, meşe bulunmaktadır. Burada piknik, trekking yapabilir, bir takım doğa sporlarını gerçekleştirebilirsiniz.