Tarihi Çiçek Pasajı Tanzimat dönemi yıllarında Sultan Abdülhamit ve Sultan Abdülaziz’in tiyatro izlemek için İstiklal Caddesi ve Sahne Sokağı’nın kesiştiği köşede bulunan ünlü Naum Tiyatrosu’na gelirlerdi. Verdi’nin ünlü II Trovatore opereti de Paris’ten önce İstanbul‘da bu tiyatroda oynanmıştır. İtalyan operaları denince akla Naum Tiyatrosu gelirdi çünkü ilk burada seslendirildi. Bu nedenle tiyatro dünyanın en önemli kültür merkeziydi.

İstanbul Beyoğlu Tarihi Çiçek Pasajı İstanbul Beyoğlu’nda Tarihi Çiçek Pasajı

Naum Tiyatrosu 1870 yılında çıkan büyük bir yangın sonucunda yanarak yıkılır. Daha sonra yeniden inşa edilir.Galata bankerlerinden Hristaki Zografos Efendi arsayı satın alır. Bina İtalyan mimar Cleanthy Zanno tarafından çizilir. Arsanın içinde çarşı ve apartman olan yeni bir bina yapar. Binanın yapımı altı yıl sürer. Bina dönemin Fransız modasına uygun olarak yapılır. 24 dükkan, üzerinde ise 18 lüks daireler yer alır. Dükkanların olduğu pasaja Hristaki Pasajı, binaya ise Cite de Pera adı verilir. Binada Acemyan Tütüncü Dükkanı, Japon Mağazası, Pandelis’in Çiçekçi Dükkanı, Keserciyan’ın Terzihanesi, Natürel Çiçekçisi, Schumacher’in Fırını, Sideris’in Kürk Mağazası, Yorgo’nun Meyhanesi, Papadopulos’un Mücellithanesi gibi dükkanlar vardı. 1908 yılında Sait Paşa Geçidi adını aldı. 1940 yılında pasajdaki dükkanlara çiçekler yerleştirildi.

Ekim devriminden buraya kaçan Rus kadınlar, baronesler ve düşesler buradan çiçek alırlardı. Burası o tarihlerde çiçek mezat yeri olarak kullanıldı. Adı bu yüzden Çiçekçiler Pasajı oldu. Daha sonraki yıllarda burada birahane ve meyhaneler açıldı çiçekçiler ise başka yerlere taşındı. O yıllarda buraya ilk meyhaneyi açan Yorgo Efendi olmuştur. Pasaj adını Çiçek olarak almıştır. 1988 yılında meyhane restore edilmiş yeniden kullanıma açılmıştır. 2005 yılında Mey İçki’nin desteğiyle binanın bakımı ve yenilenmesi sağlanmış çatı ve diğer bölümler restore edilerek aydınlık ve ferah bir ortam kazanılmıştır. Günün sonunu veya hafta sonlarınızı değerlendirmeniz için buraya gelebilir keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Çiçek Pasajı, rakısıyla, zengin ve lezzetli mezeleriyle, birasıyla, tarihi unutulmaz atmosferiyle binler yılın izleriyle sizleri bekliyor.

Adres: Hüseyinağa Mh., İstiklal Caddesi Saitpaşa Geçidi 176/6, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: 0902121212