Topkapı Sarayı İstanbul Fatih’de bulunmaktadır. Osmanlı Devleti ailesinin ikametgahı olan Topkapı Sarayı dönemin önemli yönetim ve eğitim merkeziydi.

İstanbul Fatih Topkapı Sarayı İstanbul Fatih’de Topkapı Sarayı

II.Mehmet tarafından 1460-1478 tarihlerinde yaptırılmıştır. Zamanla saraya başka ilavelerde eklenmiştir. Osmanlı padişahları ve ailesi, görevlileri 19. yüzyıl ortalarına kadar burada yaşamıştır. 1850’lili yıllarda protokolle ilgili bazı ihtiyaçları karşılamadığı için Boğazda yer alan Dolmabahçe Sarayı’na taşınmışlardır. Devlet törenleri Mukaddes Emanetlerin yer alması ve baba ocağı sayıldığı için Topkapı Sarayı’nda düzenlenmeye devam etmiştir. Osmanlı monarşisinin 1922 yılında kaldırılmasından sonra Topkapı Sarayı 3 Nisan 1924 yılında Mustafa Kemal tarafından müzeye çevrilmiştir.

Topkapı Sarayı’na gelmek için Finikülerle Taksim’den Kabataş’a ve oradan da tramvayla Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz. Hava yoluyla Metroyla Aksaray’a ve oradan da tramvayı kullanarak Eminönü’ne oradan da yürüyerek gelebilirsiniz. Sultanahmet’e geldikten sonra Ayasofya’nın sol yanından yukarı doğru devam ederek müzenin girişi olan Bab-ı Hümayun’a ulaşabilirsiniz.

Adres: Cankurtaran Mah. 34122 Fatih/İstanbul
Telefon: 0212 512 04 80