Çanakkale Merkez tarihi ve doğal güzellikleri açısından dolu dolu bir gün geçirebileceğiniz güzellikle bir yerdir. Truva Atı buranın sembolüdür. Buraya İstanbul ve çevre illerden günü birlik ve haftasonu tatilleri için gelen yerli turistler fazladır. Buraya geldiğinizde gezebileceğiniz yerler arasında Truva Atı, Çanakkale Kordon, Aynalı Çarşı, Çanakkale Saat Kulesi, Çanakkale Deniz Müzesi, Kent Müzesi, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Çanakkale’nin Evlatları Müzesi, Fatih Cami, Sadrazam Hafız İsmail Paşa’nın Mezarı, Çanakkale Halk Bahçesi, Seramik Müzesi, Piri Reis Müzesi bulunmaktadır.

Çanakkale Merkez Truva Atı Çanakkale Merkez’de Truva Atı

Truva atı Çanakkale’nin sembolü diyebiliriz. Burada iki Truva Atı bulunmaktadır. Birincisi orjinal Truva Atı diğeride Truva Antik kentinde yer almaktadır. Çanakkale Kordon’da yer alan Truva atı, Brad Pitt’in başrolünde oynadığı Troy filminde de kullanılmıştır. Filmdeki truva atı daha sonra Japonya’da ve Çanakkale’de sergilenmiştir. Truva Atı’nın ağırlığı 12 tondur.

Truva Atı’nın hikayesini kısaca anlatacak olursak eğer, Odysseus’un Truva surlarını aşıp gizlice şehre girmek için tahtadan yaptığı bir makettir. Savaş 10 yıl sürer. Askerler yorgun ve bitkindir. Odysseus çok zekidir bu yüzden Athena onu çok sever. Bir gün Odysseus’un aklına tahtadan at yapma fikri gelir. Plana göre Akhalılar savaştan çekilir gibi yaparlar, geride de çok büyük bir tahta at bırakırlar. Odysseus ve en iyi askerker bu atın içinde gizlenirler. Diğerleri ise Bozcaada’nın arkasına gizlenirler. Atın surları geçmesi içinde bir askeri Truva Atının yanına bekletirler. Truvalılar Akhalıların çekildiğini görür ve büyük bir şaşkınlık içinde batı kapısının önündeki Truva Atı’nın yanına gelirler. Bir anda Sinon isimli Akhalı asker ortaya çıkar ve Yunanlılardan nefret ettiğini söyler. Bu Truva Atı Tanrıça Athena’ya kutsal bir sunak olarak yapılır. Sinon’un barışçıl konuşmasına inanan Truvalılar, atı şehrin içine alırlar. Gece barış kutlamaları yapılır ve bu esnada atın içinden askerler çıkarak savaşırlar ve şehri yakarak alırlar. Daha sonra Menelous Helen’i alarak Yunanistan’a gider.