Vorontsov Sarayı, Ukrayna Odessa şehrine yer alır. Salat XIX yüzyılın ilk yarısında yapılmış eşsiz bir mimariye sahip anıttır. Romantizm akımının yüksek olduğu dönemde yapıldığı için bu özellik mimarisine de yansımıştır. Modern ve canlı bir özgünlük vardır.

Ukrayna Odessa Vorontov Sarayı Ukrayna Odessa’da Vorontsov Sarayı

Dış duvarları ilginç bir yapıda olup, iç tasarımı hayranlık uyandıracak şekilde yapılmıştır. Yüzlerce işçi tarafından büyük bir emekle inşa edilmiştir. Önemli devlet adamları burayı yazlık olarak kullanmışlardır. Saray İngiliz mimar Edward Blore tarafından yaptırılmıştır. Saray bir çok kez restore edilmiştir. Vorontsov Sarayı 1828-1848 yıllarında Rus Prens Mikhail Mikhail Vorontsov Illarionovich’a ait olan arazi üzerindedir. Sarayın iki kanatı bulunmaktadır. Simetrik bir yapıda ve sanatsal bir görünüme sahiptir. Saray Alupka Sarayı olarak da bilinmektedir. Kırım Dağları’nın eteklerinde yer alan saray ihtişamlı görüntüsüyle turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Şehrin güney sahilindeki en önemli yapıdır.

Burası Rus Prensi Mikhail Semyonovich Vorontsov’un yazlık olarak 9 milyon gümüş ruble karşılığında yaptırmıştır. Mimarı açıdan Mugal mimarisi, İskoç Baronial, Gotiv Revival mimarisinin izlerini görebilirsiniz. Ronesans dönemini yansıtan güzel bir yapıdır. Bu sarayı yapan mimar aynı zamanda Buchkingham Sarayı tasarımını da yapmıştır. Sarayın önemli detaylarından biride Alman Carolus Keebach tarafından dizayn edilen 40 dönümlük arazide yapılan yeşillik ve bitişik parklardan oluşan Alman stili peyzaj bahçesidir.