Amasya’da tarihi ve doğal güzelliklere sahip pek çok gezilecek yerler vardır. Amasya merkezde gezip, görebileceğiniz yerler arasında Yalıboyu Evleri, Amasya Kalesi,  Kral Kaya Mezarlıkları, Eğlence Kültür Merkezleri, Alışveriş Merkezleri, Minyatür Müzesi, Amasya Müzesi, Alpaslan Müzesi, Hazeranlar Konağı Müze Evi, bedesten ve kapalı çarşı  bulunmaktadır

Amasya Merkez Yalıboyu Evleri Gezisi Amasya Merkez’de Yalıboyu Evleri Gezisi

Amasya’nın en çok bilinen ve kartpostallara görüntü olmuş turistik yerlerinden birisidir. Buraya yerli ve yabancı turistlerin ilgisi büyüktür. Yalıboyu Evleri Neolitik dönemden günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Amasya’nın kendine özgü ev mimarisini yansıtmaktadır. Türklerin Anadolu’ya göç ettikten sonra geliştirdikleri mimari eserlerdendir diyebiliriz. Bu evlerde yapı olarak ahşap çatkı arası kerpiç dolgu  kullanılmıştır. Evlerin Selçuklular tarafından yapılan bölümleri zamanla harap olmuş Osmanlı döneminde restore edilmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Bu evler haremlik-selamlık olarak düzenlenmiştir.

Şahnışirin evlerin birinci ve ikinci katların üzerine yapılmıştır. Bahçeler ortada yapılmış ve burada su kuyusu vardır. İkinci katlar genel olarak cumbalıdır. Evler Yeşilırmak manzaralıdır. Pencereleri giyotin şeklindedir. Mahremiyeti sağlaması içinde pencerelerin önlerine kafeslik yapılmıştır. Evler Hatuniye Mahallesi’nde yer almaktadır. Burada bir çok yangın ve deprem olmasına rağmen evler çok fazla zarar görmemiştir bunun nedeni de mahallenin depreme dayanıklı bir yer olmasından kaynaklanmaktadır.

Bölgede ekonominize uygun butik ve küçük oteller yer almaktadır. Burada konaklayabilir rahat ve huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.