Nizip Gaziantep merkezine 51 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Gaziantep Nizip arkeoloji ve doğal güzellikleri açısından önemli bir ilçesidir. Nizip denince akla Zeugma Antik Kenti gelir. Nizip sabunlarıyla ünlü bir yerdir. 1960’lı yıllarda sabun fabrikalarının fazla olduğu bir yerdi. İlçe geçimini zeytincilik ve fıstıkçılıkla sağlamaktadır.

Gaziantep Nizip Zeugma Antik Kenti Gaziantep Nizip’de Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti Helenistik ve Semitik kültürlerin entegrasyonunun yanı sıra kültürlerin doğuşu ve birleşmesi açısından önemli bir yerdir. Kent 600-800 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. Avlulu kent villaları ve Roma evleri dikkat çekmektedir. M.Ö. 253 yılında Sasani yağması esnasında kent terk edilmiş ancak kalıntılar çok etkilenmeden günümüze kadar varlığını korumuştur. Bölgeyi önemli hale getiren diğer bir bilgi ise 3. yüzyılda Roma’nın büyük kentlerinden biri olan Pompei’yle kıyaslanabilir. Belkıs Tepesi’nde bulunan anıtsal kült heykeller dikkat çekicidir. Heykeller Kommagene panteonu tanrılarına aittir.  Zeugma kelimesi bir nehrin karşısında bulunan ikiz kent anlamına gelir. Kent bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış. M.Ö.1. yüzyıl Kommagene Kralı Antiokhos döneminde ve M.Ö. 253 yılında Sasani Kralı Şapur tarafından yağmalandığı döneme denk gelmektedir.

Kentin Roma evleri bölümünde bulunan mozaiklerde Yunan, Greko-Roma mitolojilerine ait öyküler yer almaktadır. Mozaik ustalarının da adları ve imzaları vardır.