TatilCity.NETTatilCity.NET

19 Mayıs Gezi Rehberi

19 Mayıs Gezi Rehberi

19 Mayıs Gezi Rehberi


19 Mayıs Gezi Rehberi

Samsun’un ilçeleri arasında bulunan 19 Mayıs, yeşil ile mavinin muhteşem bir uyumla birleştiği şirin bir turizm beldesidir. Samsun il merkezine 33 kilometre mesafede yer alan 19 Mayıs, Samsun-Sinop karayolu üzerindedir. 30 bine yakın nüfusu bulunan ilçe, Bafra Ovası’nın doğu bölümünde yer almaktadır. 19 Mayıs ilçesi, Karadeniz ve Canik Dağları arasında bulunup, batıda Bafra, doğuda da Samsun il merkeziyle komşudur. Tarımsal üretiminde tütün, fındık, buğday, pirinç ve mısır gibi ürünlerin ağırlıkta olduğu 19 Mayıs’ta, ilçenin az sayıdaki fabrikasından birisi konumundaki Ballıca Sigara Fabrikası bulunmaktadır.
Tarihi Cenevizlilere kadar uzanan 19 Mayıs ilçesi, 15’inci yüzyılda Çelebi Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. İlçeye ilk yerleşenler, Orta Asya’dan gelen Türkmenler ve daha sonra 1878’de Kuzey Kafkasya’dan gelen muhacirler olmuştur. Deniz kenarında bulunan ilçenin 22 kilometrelik bir sahip şeridi mevcuttur. Çok sayıda yazlığın bulunduğu ilçede, özellikle yaz aylarında nüfus büyük artış göstermektedir. Deniz kıyısında olmasının yanı sıra kuzeyinde bulunan Kızılırmak Deltası ve çevredeki balıklı göller ilçenin turizm potansiyelini artırmıştır. İlçenin güneyinde yer alan yemyeşil alanlar da görülmeye değer çok sayıda doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

19 Mayıs’a nasıl gidilir?

Samsun il merkezine 33 kilometre mesafede yer alan 19 Mayıs ilçesi oldukça kolay ulaşım imkanlarına sahiptir. İlçenin Samsun-Sinop karayolu üzerinde bulunması nedeniyle bu yönde giden şehirlerarası otobüslerle ilçeye gidilebilmektedir. Ayrıca Samsun il merkezinden gün içinde karşılıklı düzenlenen minibüs seferleriyle de 19 Mayıs’a pratik bir şekilde ulaşılabilmektedir.
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden ilçeye havayoluyla ulaşmak için yaklaşık 70 kilometre mesafede yer alan Samsun Çarşamba Havalimanı kullanılabilmektedir. THY’nin yanı sıra özel havayolu firmalarının uçuşlar düzenlediği havalimanına ulaştıktan sonra ilçeye servis araçları, taksi ve kiralık araçlarla ulaşılabilmektedir.
19 Mayıs’ta doğa sporları

19 Mayıs’ta doğa sporları


19 Mayıs’ta doğa sporları

Yeşilin ve mavinin buluştuğu şirin ilçe 19 Mayıs’ta doğa sporlarına uygun pek çok yer bulunmaktadır. Bunlar arasında öne çıkan Nebiyan Dağı Turizm Merkezi ilçeye 30 kilometre uzaklıkta bir yayladır. Dağcılık, yürüyüş ve tırmanış, foto safari ve off road yapılabilen bölgede doğayla iç içe keyifli aktiviteler yaygındır. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti de başta kuş gözlemciliği, foto safari ve doğa yürüyüşleri olmak üzere pek çok aktivite için uygundur. Burada yer alan 352 kuş türünü gözlemleyebilir, deltada yer alan göllerin çevresinde eşsiz manzara eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Yaklaşık 22 kilometrelik sahil şeridine sahip olan 19 Mayıs’ta, güzel kumsal ve temiz deniz su sporlarında öne çıkmaktadır. Kumcağız Mahallesi yakınında yer alan 600 kişi kapasiteli Engiz Aquapark da su sporları için bölgenin en çok tercih edilen yerleri arasındadır.
19 Mayıs’ın Karaköy mevkiinde yer alan 110 dekar araziye sahip Kent Ormanı da oyun sahaları, yürüyüş parkuru ve gözetleme kulesi ile doğa turizminde tercih edilen yerlerden biridir.
19 Mayıs’ta gezilecek yerler

19 Mayıs’ta gezilecek yerler


19 Mayıs’ta gezilecek yerler

Muhteşem bir doğaya sahip olan 19 Mayıs ilçesinde, gezilebilecek pek çok yer bulunmaktadır. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Su Basar Ormanları ve Balık Gölleri ve Nebiyan Turizm Merkezi başta olmak üzere çok sayıda görülmesi gereken güzelliğe sahip olan 19 Mayıs’ta, hafta sonları piknik yapılabilecek yerler olarak ise Nebiyan Dağı, Kumcağız Plajı ve Sarıgazel Kent Ormanı öne çıkmaktadır. Tarihi yapılara da ev sahipliği yapan 19 Mayıs ilçesinde, gezilmesi gereken bu yapıları Çivisiz Ahşap Camii, Fatma Çavuş Anıtı, Yörükler Hamamı, Şeyh Beyk Türbesi, Fındıklı Mahallesi’ndeki Taş Köprü, Kösedik Mahallesi’nde bulunan Kır Müzesi ve Düzköy Mahallesi’nde yer alan Tarihi Kilise bunların başlıcalarıdır.

Saat Kulesi

İlçenin sembolleri arasında yer alan Saat Kulesi, Hükümet Konağı’nın önündedir. Saat Kulesi, bir dönem cami minaresi olarak kullanılan yapıdır. Burada 1952 yılında inşa edilen Merkez Camii, 1988’de Samsun-Sinop yolunun genişletme çalışmaları sırasında yıkılmış, sadece caminin minaresi sağlam kalmıştır. Caminin yıkılması sonucu sağlam kalan minare ise Saat Kulesi’ne dönüştürülmüştür.

Kumcağız Plajı

Kumcağız Plajı, 19 Mayıs’ta deniz turizmi bakımından en çok tercih edilen yerdir. İlçenin sahil kenarında bulunan Kumcağız Mahallesi, denize girmek için elverişli bir bölge olarak dikkat çekmektedir. Burada yer alan pek çok prefabrik ev, yaz aylarında tatilciler tarafından kiralanarak kullanılmaktadır. Sahil şeridinin yanı sıra çam ormanıyla da dikkat çeken Kumcağız Mahallesi, yüzmenin yanı sıra doğa yürüyüşleri için de uygundur.

Galeriç Ormanı

Galeriç Ormanı, il genelinde bulunan iki tane subasar ormanından biridir. 19 Mayıs ilçesine bağlı Yörükler beldesinin kuzeyinde yer alan ormanın tabanı, ilkbahar aylarında su ile kaplanmaktadır. Orman yaban hayatı bakımından da oldukça çeşitli türlere ev sahipliği yapmaktadır. Doğa ile iç içe keyifli zaman geçirmek isteyenlerin tercih ettiği ormanı görmenizi öneririz.

Nebiyan Dağı ve Yaylası

İlçenin görülmesi gereken yerlerinden bir diğeri olan Nebiyan Dağı ve Yaylası, ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Off road, yayla aktiviteleri, yürüyüş, tırmanış, foto safari pek çok etkinliğin yapılabildiği Nebiyan Yaylası, doğal içme suları ile ünlü güzel bir Karadeniz yaylasıdır. Mutlaka görülmesi gereken dağın zirvesi ise eskiden yangın kulesi olarak kullanılan bir yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca zirveden muhteşem bir manzara izlenebilmektedir.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Bafra, Alaçam ve 19 Mayıs sınırları içinde bulunan Türkiye’nin en büyük deltalarından Kızılırmak, Kızılırmak nehrinin taşıdığı alüvyonlar tarafından oluşmuştur. Pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan Kızılırmak Deltası; deniz, göl, ırmak, sazlık, kumul, mera, çayır, orman ve bataklık gibi zengin bir ortama sahiptir. Büyükşehir belediyesinin çalışmaları sonucunda turizmin geliştiği bölgede, kuş gözlem kuleleri ve yollar mevcuttur.

Balık Gölü

Balık Gölü, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti içinde yer alan kıyı set gölüdür. Bu gölün çevresinde ayrıca irili ufaklı Liman, Cernek, Gıcı, Tatlı Göl, Karaboğaz ve Uzun Göl gibi çok sayıda göl bulunmaktadır. Diğer göllere oranla daha uzun olan Balık Gölü’nün denizle bağlantısı da mevcuttur. Gölün derinliği ortalama 1.5 olup, bazı dönemlerde iklim değişiklikleri nedeniyle denizden ayrılmaktadır.

Engiz Aquapark

19 Mayıs’ın Kumcağız Mahallesi yakınında yer alan Engiz Aquapark, 600 kişi kapasiteli bir havuz olarak dikkat çekmektedir. Buraya çevre il ve ilçelerden çok sayıda kişi gelerek, su oyunları parkında havuzlarda keyifli vakit geçirmektedir. Denize 300 metre uzaklıkta bulunan aquapark, çevrede yer alan kiralık prefabrik evlere yakınlığı nedeniyle de yoğun ilgi görmektedir.

19 Mayıs’ta nerede ne yenir?

Samsun mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan 19 Mayıs ilçesi, kendine has lezzetlere de ev sahipliği yapmaktadır. Karadeniz mutfağında öne çıkan mısır, lahana ve kuru fasulye 19 Mayıs mutfağında da önemli bir yere sahiptir. Et, pirinç ve hamurlu yiyeceklerle de zenginleşen yöre mutfağında; Karalahana çorbası, keşkek, hamsili ekmek, mısır ekmeği, Bafra pidesi, tirit ve balık çeşitleri de yaygındır.
19 Mayıs ilçesinin özgün lezzetleri ise keşkek ve pıtıl ekmeğidir. İlçeye Balkanlardan gelip yerleşenlerin börekleri, etli pilav, et ve ciğer yemekleri, tarhana çorbası ve sac ekmeği ünlüdür. 19 Mayıs ilçesinde yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz gibi Karadeniz mutfağına özgü yemekler ve balık çeşitlerini de tadabilirsiniz.
19 Mayıs’ta gece hayatı

19 Mayıs’ta gece hayatı


19 Mayıs’ta gece hayatı

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde özellikle yaz aylarında hareketli bir gece hayatı yaşanmaktadır. Deniz kıyısında yer alan bir tatil beldesi özelliği taşıyan ilçede; bar, pub, meyhane ve gece kulübü gibi eğlence mekanları bulunmaktadır. Kış aylarında daha sakin olan belde, tatil döneminin başlamasıyla birlikte hareketlenmektedir. İlçede yer alan eğlence mekanlarında geç saatlere kadar keyifli zaman geçirebileceğiniz gibi 33 kilometre mesafede yer alan Samsun il merkezinin hareketli gece hayatını da tercih edebilirsiniz. Canlı bir gece hayatına sahip olan Samsun’da, özellikle Atakum bölgesinde çok sayıda eğlence mekanı mevcuttur. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar keyifli vakit geçirebileceğiniz mekanlar arasında; Harlequin Night Club, Garage Restaurant Bar, Venn Club, Dino’s Bar, Passha, Lucca Performance Hall, Hayal Kahvesi gibi canlı müzik performanslarının da sergilendiği çok sayıda işletme bulunmaktadır.