TatilCity.NETTatilCity.NET

Ahlat Gezi Rehberi

Ahlat Gezi Rehberi

Ahlat Gezi Rehberi


Ahlat Gezi Rehberi

Bitlis’in Van Gölü kıyısında bulunan ilçelerinden Ahlat, bölgede en güzel sahillere ve doğaya sahip yerlerden biridir. Su sporları ve kıyı turizmi bakımından oldukça uygun bir coğrafyaya sahip olan Ahlat, bu konuda son yıllarda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Van Gölü kıyısında bulunan ilçenin bir diğer özelliği ise evlerin neredeyse hepsinin göl manzaralı olmasıdır.
Tarihi oldukça eskilere dayanan Ahlat’ta çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlar arasında; 13’üncü ve 14’üncü yüzyıllardan kalan 14 tane kümbet, iki tane kale, Selçuklu döneminden kalan beş tane tarihi mezarlık, Osmanlı zamanından kalan bir tarihi mezarlık ve iki cami ile bir hamam öne çıkanlardır. İlçenin Yuvadamı köyünde bulunan tarihi dört tane mezarlığın ise Milattan Önce 2000 ile 1200 yıllarından kaldığı tespit edilmiştir. Temiz plajı ve kumsalıyla Van Gölü’ne yüzme imkanı da sağlayan Ahlat, iklim olarak kış aylarında oldukça soğuktur. Kışın erken başladığı ilçede, yaz ayları oldukça kısadır. Bol yağış alan ilçede kar yağışı oldukça uzun sürer ve yerler senenin önemli bir bölümünde karla kaplıdır.
Ahlat’ın en önemli değerlerinden birisi “Ahlat Taşı” olarak adlandırılan özel bir taştır. Ahlat ilçe merkezine 15 kilometre mesafedeki Nemrut Dağı eteklerindeki toprak altında bulunan bu özel taş, çıkarılarak evlerin yapımında kullanılmaktadır. Nemrut Dağı’nın yanmasıyla oluşan bir tür doğal tuğla niteliğindeki bu taşların bir kısmı çok yandıkları için camlaşmıştır. Daha sağlam olan camlaşmış taşlar, ev yapımında özellikle tercih edilmektedir. Ahlat taşıyla yapılan evler kış aylarında hızlı ısınmakta, yazın ise daha serin bir ortam sunmaktadır. Ahlat’ın markalaşmasını sağlayan bir diğer değeri ise Ahlat bastonudur. Ceviz, vişne ya da kiraz ağacından yapılan bu bastonlar, sağlam olup iyi cila tutmaktadır. Bastonların yapımı sırasında kafa kısmında daha çok kemik, koç boynuzu ya da manda boynuzu kullanılmaktadır.

Ahlat’a nasıl gidilir?

Karayolu, Muş üzerinden havayolu ve Tatvan üzerinden demiryolu ulaşım imkanlarına sahip olan Bitlis’in Ahlat ilçesine ulaşım için birden çok seçenek mevcuttur. Büyükşehirlerden Ahlat’a ulaşmak isteyenlerin ağırlıklı olarak tercih ettikleri yol, havayoluyla Muş Havalimanı’na indikten sonra Ahlat’a gitmektir. Muş Havaalanı’na ulaştıktan sonra karayolu ile ortalama bir buçuk saatte Ahlat’a varılabilmektedir. Ayrıca Ahlat’a Van Ferit Melen Havalimanı aracılığıyla da ulaşılabilmektedir. Bu havaalanından Ahlat’a gitmek için 190 kilometre yol kat etmek gerekmektedir.
Bitlis’ten Ahlat’a karayoluyla gitmek için şehir merkezinden hareket eden araçlar kullanılabilir. Ankara’dan Ahlat’a gitmek için demiryolu seçeneği de mevcuttur. Bunun için Ankara’dan tren ile Tatvan’a gidilip, buradan da karayolu ile yarım saatte Ahlat’a varılabilmektedir. Bitlis il merkezine 30 kilometre mesafede yer alan Ahlat, Adilcevaz’a 24, Tatvan’a 44, Muş’a 118 ve Bulanık’a ise 50 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
Ahlat’ta doğa sporları

Ahlat’ta doğa sporları


Ahlat’ta doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporları için oldukça elverişli olan Ahlat’ta, önemli bir potansiyel bulunmasına rağmen bu potansiyel yeterince değerlendirilememiştir. Doğa yürüyüşleri, su sporları, balıkçılık, dağcılık, kuş gözlemciliği, kamp ve piknik gibi etkinliklerin yapılabileceği ilçede, trekking son yıllarda kısmen gelişmiştir.
İlçede doğanın sunduğu görsel şölen eşliğinde tertemiz havayı ciğerinize çekerek yürüyüşler yapabileceğiniz yerlerin başında Madavans Vadisi gelmektedir. Çok sayıda mağaranın yer aldığı vadide, hem bu mağaraları ziyaret edebilir hem de yaklaşık 14 kilometrelik bir parkuru keyifle yürüyebilirsiniz. Son zamanlarda bu bölgede yapılan doğa yürüyüşü organizasyonları dikkat çekmektedir.
Ahlat’ta yer alan Nemrut Dağı ve Krater Gölü de doğa sporları için oldukça elverişli bölgelerdir. Doğa yürüyüşü, dağcılık, fotoğrafçılık gibi aktiviteler için uygun olan bu bölgelerin doğa turizmine kazandırılması için çalışmalar yapılmaktadır. İlçe merkezinin kuzeyinde bulunan Van Gölü ise su sporları için önemli imkanlar sunmaktadır. Yüzmek için uygun olan gölün Ahlat tarafında, doğal yollardan oluşmuş üç tane plaj mevcuttur.
Ahlat’ta gezilecek yerler

Ahlat’ta gezilecek yerler


Ahlat’ta gezilecek yerler


Ahlat Müzesi

Ahlat’ta gezilebilecek yerlerin başında olan Ahlat Müzesi, tarihi Selçuklu mezarlığının yanında yer almaktadır. Önemli eserlerin sergilendiği müzede, Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok eser bulunmaktadır.

Emir Bayındır Türbesi

İlçenin bir diğer yoğun ziyaret alan yeri ise merkezde yer alan Emir Bayındır Türbesi’dir. Toplam 14 tane kümbetin bulunduğu Ahlat’ta, tasarımıyla en ilgi çekici olan türbe budur. Kare kaide üzerine oturtulan silindirik bir gövdeye sahip olan türbe, dışarı doğru taşmış olan konik bir külaha ve süslemelere sahiptir. Kitabesinde 886 yılında hayatını kaybeden Melik Bayındır İbn-i Rüstem Bey’in ismi yazmaktadır.

Usta Şagirt Kümbeti

İlçe girişinde Van Gölü’ne yakın bir konumda bulunan bu kümbet, Ahlat’taki kümbetlerin en büyüğü olarak öne çıkmaktadır. Ulu Kümbet adıyla da bilinen Usta Şagirt Kümbeti’nin herhangi bir kitabesi bulunmadığı için kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı tam olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalara göre 13’üncü yüzyılda yapıldığı sanılan kümbet, Selçuklu kümbetlerinin genel özelliklerini taşımaktadır. İki katlı olan ve üç tane pencereye sahip olan kümbette; alt katta mezar, üst katta ise mescit vardır.

Abdurrahman Gazi Türbesi

Ahlat merkezinde yer alan Tunus Mahallesi’nin tepelik kısmında bulunan Abdurrahman Gazi Türbesi; Hz. Ömer döneminde, 641 yılında Ahlat’ın fethi için görevlendirildikten sonra savaşta hayatını kaybeden Abdurrahman Gazi için yaptırılmıştır. Yoğun ziyaretçi çeken bu türbe, ilçenin kümbet mimarisine uygun bir şekilde inşa edilmiştir.

Çifte Kümbet

Ahlat ilçe merkezindeki İkikubbe Mahallesi’nde, yan yana yer alan iki kümbetten oluştuğu için bu ismi almıştır. Bu kümbetlerden büyüğünün Akkoyunlu Buğatay Aka ve Şirin Hatun’a, küçüğünün de Esen Tekin Hatun’a ait olduğu belirtilmektedir. Kümbetlerin kitabelerde yapım yılının 1280 olduğu yazılmaktadır.

Selçuklu Mezarlığı

Ahlat’ın en büyük mezarlığı konumundaki Selçuklu Mezarlığı, İkikubbe Mahallesi ile Harabeşehir arasında bulunan düzlükte yer almaktadır. Mezarlığın kapladığı alan yaklaşık 200 dönümdür. 12 ile 16’ncı yüzyıllar arasındaki Sanduka mezarları ile Orta Asya Türk mezar tiplerinin yer aldığı Selçuklu Mezarlığı’nda, oda tarzı yeraltı mezarları dikkat çekmektedir. Buradaki mezar taşları estetik özellikleriyle ilgi çekmektedir.

Ahlat Sahil Kalesi

Van Gölü kıyısında bulunan Ahlat Sahil Kalesi, yemyeşil doğa içindeki görüntüsüyle oldukça ilgi çekmektedir. Urartular zamanında yapıldığı, ancak 1224’teki depremde yıkıldığı tespit edilen kalenin, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1556 yılında yeniden inşa ettirildiği saptanmıştır. Mimar Sinan tarafından yapıldığı belirtilen kale, Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde de geçmektedir. Evliya Çelebi, kale içinde 350 tane ev, bir han, bir hamam, bir cami ve 20 civarında da dükkan olduğunu yazmıştır. Bugün itibarıyla kale ve içinde bazı kalıntılar görülebilmektedir.

İskender Paşa Camii

Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan İskender Paşa Camii, kitabesinde yazdığına göre, 1584 yılında İskender Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Osmanlı kalesi içindeki caminin mimarının Mimar Sinan olduğu belirtilmektedir. Üstü kubbe ile örtülü olan caminin planı kare şeklinde olup, duvarlarında kesme taş, kubbe ve tromplarında ise tuğla kullanılmıştır. Yanında bulunan hamam ise bugüne ulaşamamıştır.

Emir Bayındır Köprüsü

Ahlat’taki küçük bir derenin üzerinde bulunan Emir Bayındır Köprüsü, Taht-ı Süleyman Mahallesi’nde yer almaktadır. Yapılış tarihinin 13’üncü yüzyıl olduğu belirtilen köprü, 15’inci yüzyılda Akkoyunlular zamanında onarımdan geçirilmiştir. Yapımında kesme taş kullanılan köprüde, bir taşın üzerindeki rozet şeklindeki işleme dikkat çekmektedir. Dönemin mimari özelliklerini taşıyan köprü, 1954’te onarılmıştır ve bugün halen kullanımdadır.

Nemrut Krater Gölü

Bir kısmı Tatvan ilçe sınırlarında bulunan Nemrut Krater Gölü’nün daha büyük bölümü ise Ahlat sınırlarında yer almaktadır. Ahlat ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan göl, deniz seviyesinden 2 bin 247 metre, Van Gölü’nden ise 600 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yarım ay biçimindeki gölün yüzölçümü 12 kilometrekare olup, tatlı ve soğuk suya sahiptir. Ayrıca dört gölün daha bulunduğu Nemrut Krater Gölü ve çevresi, görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir.

Nazik Gölü

Ahlat’ta görülebilecek bir diğer doğal güzellik ise deniz seviyesinden bin 816 metre yüksekliğe sahip olan Nazik Gölü’dür. Ahlat ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre mesafede yer alan göl; kış aylarında kalın bir buz tabakasıyla kaplanır. Bu aylarda gölün etrafındaki yerleşim yerleri, göl üzerinden araçla ulaşım sağlarlar. Bir adaya da sahip olan gölde bolca sazan balığı bulunmaktadır.

Ahlat mutfak kültürü

Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Ahlat, tarihi geçmişinden gelen pek çok yöresel lezzete sahiptir. Yörede yapılan yemeklerin en temel özelliği ise etin ve bulgurun temel maddeler arasında bulunmasıdır. Hem bölgenin hem de Bitlis il genelinin yemek kültürünün özelliklerini de taşıyan Ahlat, kendine has çok sayıda lezzetle adını duyurmuş bir ilçedir. İlçenin yöresel yemekleri arasında öne çıkan harse, kış aylarında daha çok tercih edilen bir lezzettir. Döğme buğday ile yapılan harsede, tavuk göğsü de kullanılmaktadır. Tandırda yapıldığında daha lezzetli olan bu yemek, tereyağı ile servis edildiğinde lezzeti daha da artmaktadır.
Ahlat’ta yaygın olan diğer lezzetler ise turşu aşı, erik aşı, lahana aşı, ayran aşı, mercimekli çılbır, metes, çorti köftesi, tandırda balık, tuzlu balık, yarma aşı, sütlü bulgur çorbası, erişteli bulgur çorbası, bezirgan çorbası, patatesli pilav, baklalı pilav, domatesli pilav, karınlı pilav, soğanlı köfte, içli köfte, yoğurtlu köfte, ufak köfte, yumurtalı çiğ köfte, ciğer taplaması, lahana dolması, hes dolması, kabak dolması ve domatesli şile gibi yemeklerdir. İlçede bulunan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Van Gölü manzaralı lokantaların revaçta olduğu Ahlat’ta, öne çıkan restoranlar Vangölü Restoran ve Kemer Group Cafe Restaurant gibi işletmelerdir.
Ahlat’ta gece hayatı

Ahlat’ta gece hayatı


Ahlat’ta gece hayatı

Bölgedeki pek çok ilçede olduğu gibi Ahlat’ta da hareketli bir gece hayatından söz edemeyiz. Ancak Van Gölü kıyısında bulunan ilçede, göl kenarında yer alan kafe ve restoranlarda akşam saatlerinde keyifli vakit geçirilebilir. Özellikle yaz aylarında muhteşem manzaraya sahip olan bu mekanlarda, akşam yemeğinin ardından manzaranın tadı çıkarılabilir. Ayrıca göl kenarında akşam saatlerinde keyifli yürüyüşler yapılabilir. Ahlat’ta bulunan az sayıdaki otelin bar ve restoranlarında ise gece hayatından söz edebiliriz. Buralarda keyifli müzikler eşliğinde içeceklerinizi yudumlayarak eğlenebilirsiniz.