TatilCity.NETTatilCity.NET

Akdağmadeni Gezi Rehberi

Ormanlarıyla ünlü Akdağmadeni ilçesi, bağlı olduğu Yozgat il merkezine 108 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İsmini, geçtiğimiz yüzyıl işletmesine son verilen gümüşlü kurşun madeni ve güneydoğuda yükselen Akdağ'dan alan ilçe, Ankara-Sivas demiryolu üzerinde bulunmaktadır. Sarıçam ve meşe ormanlarıyla kaplı ilçede, temel geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve orman ürünleridir.Yerleşim yeri olarak 19’uncu yüzyılın ortalarında kurşun işletmesi müdürlüğü olarak kurulan Akdağmadeni, bir dönem Madenciler nahiyesi ismiyle bilinmektedir. 1815 yılına kadarki tarihi ayrıntılı olarak bilinmeyen ilçe, Gümüşhane, Trabzon, Arapgir ve Ahıska’dan gelen işçilerle hızla büyümüştür. 1871 yılında ilçe statüsü kazanan Akdağmadeni, 1923’te bin 250 Rum ve Ermeni hanesine ev sahipliği yapıyordu. Burada yaşayan nüfus 1927 ile 1927 yılları arasında, mübadele nedeniyle oldukça azalmıştır. Aynı yıllarda Selanik’in Kayalar bölgesinden gelen 266 Türk hane kasabaya yerleştirilmiştir. Akdağmadeni köylerine ise Romanya, Bulgaristan ve Yugoslavya’dan gelen 790 hane yerleştirilmiştir.

Akdağmadeni’ne nasıl gidilir?

Yozgat il merkezine 108 kilometre uzaklıkta yer alan Akdağmadeni, karayolu ve demiryolu ulaşım imkanlarına sahiptir. Ankara-Erzurum arasındaki D200 ve E88 karayolu üzerinde bulunan ilçeye, Yozgat il merkezinden yarım saatte bir hareket eden minibüslerle ulaşılabilmektedir. Şehirlerarası otobüslerle ilçeye ulaşmak için Karadeniz sahil yolunu kullanmadan Erzurum’a giden araçlar kullanılabilir. Ankara’ya yaklaşık 350 kilometre uzaklıkta yer alan Akdağmadeni’ne başkentten ortalama 5 saatte ulaşılabilmektedir. Ankara-Sivas demiryolu üzerinde yer alan Akdağmadeni’ne trenle ulaşım da mümkündür.

Akdağmadeni’nde doğa sporları

Ormanlık ve dağlık yapısı doğa sporlarına elverişli olan Akdağmadeni’nde, başta doğa yürüyüşleri ve dağcılık olmak üzere çeşitli aktiviteler yapılabilmektedir. İlçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta yer alan Akdağmadeni Ormanları, eşsiz doğal güzellikleri ile doğa sporlarına ev sahipliği yapmaktadır. Doğa yürüyüşlerinin yanı sıra fotoğrafçıların ve kuş gözlemcilerinin de yoğun tercih ettiği bu ormanlarda, tertemiz havayı ciğerlerinize çekerek keyifli zaman geçirebilirsiniz.Akdağmadeni Ormanları içinde yer alan Kadıpınarı Tabiat Parkı da dokuz hektarlık alanıyla pek çok aktiviteye uygundur. Burada trekking, dağ bisikleti, piknik, fotoğrafçılık ve kuş gözlemciliği yapılabilmektedir. Ayrıca Akdağmadeni yakınında yer alan Nalbant Dağı, Karanlık Dere Zirvesi, Başçatak Zirvesi, Halhacı Zirvesi ve Özer Zirvesi de doğa yürüyüşleri için uygun çok sayıda parkurlara sahiptir.

Akdağmadeni’nde gezilecek yerler

Muşali (Berhamşah) Kalesi

Akdağmadeni tarihi her ne kadar 1815’li yıllardan önceye dair pek veri sunmasa da yörede yer alan tarihi yapılar, ilçenin oldukça eski bir yerleşim olduğuna işaret etmektedir. Akdağmadeni ilçe merkezine 12 kilometre mesafedeki Muşalikalesi köyünde yer alan kale de bunlardan biridir. Köyün kuzeyindeki yüksek tepede yer alan bu küçük kalenin 13’üncü yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Duvarları moloz taşlar üzerine kesme taşlar örülerek inşa edilen kalenin batı ve kuzey dış duvarlarda üç tane küçük burç mevcuttur. Büyük oranda halen ayakta duran kale, gezilebilecek bir durumdadır. Kalenin bulunduğu bölge, Akdağmadeni ilçe merkezinin ilk kuruluş yeri olarak da bilinmektedir. İlçe, 1871 yılında yer değiştirerek bugünkü yerine taşınmıştır.

Akdağmadeni Kilisesi

Akdağmadeni’nin Yeşildere Mahallesi’nde bulunan kilise, kitabesine göre 1862 yılında inşa edilmiştir. Ön kısmında yuvarlak kemerli giriş boşluğunun yer aldığı Akdağmadeni Kilisesi’nin ön duvarı kesme taş, diğer duvarları ise kesme mermer taşlardan yapılmıştır. Kilisede yer alan kemerler, yuvarlak ve köşeli taşlarla birbirine bağlıdır. Yuvarlak kemer süslemesi giriş kapısının üzerinde 11, çerçeve altında ise iki tane Grekçe kitabe bulunmaktadır. Dikdörtgen planlı iç kısımda, taban ise taşla döşenmiştir. İçinde sekiz tane yuvarlak sütunun yer aldığı kilisede, bazı yerlerde haç ve geometrik süslemeler dikkat çekmektedir. 1983 yılında koruma altına alınan kilise, ilçenin görülmesi gereken tarihi yapılarından biridir.

Kilise Camii

Akdağmadeni’nin İstanbulluoğlu Mahallesi’nde yer alan yapı, 1907 yılında kilise olarak yapılmıştır. Mübadelenin ardından Rumların bölgeyi terk etmesi üzerine 1923’ten sonra sahipsiz kalan kilise, bir süre yöre sakinleri tarafından ofis olarak kullanılmıştır. Yapı, 1962’de bazı eklemelerle camiye dönüştürülmüştür. Bina yanına tek şerefeli bir minare eklenmiştir. Günümüzde de cami olarak hizmet vermektedir.

Kadıpınarı Yaylası

Akdağmadeni’nin doğal güzellikleri arasında yer alan Kadıpınarı Yaylası, ilçe merkezine iki kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İlçenin kuzeybatısındaki Akdağ Ormanları içinde yer alan yayla, oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Orman İçi Dinlenme Tesisleri’nin yer aldığı Akdağ Ormanları içindeki yaylada; çam, meşe ve farklı tür ağaçlardan meydana gelen zengin bir bitki örtüsü mevcuttur. Temiz, soğuk suları ve yaban hayvanlarıyla da dikkat çeken bölgede, turistik tesislerin yanı sıra geyik üretim çiftliği vardır.

Akdağmadeni Ormanları

İç Anadolu Bölgesi’nin tek blok ormanı olma özelliğini taşıyan Akdağmadeni Ormanları, ilçenin eşsiz güzelliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bahar aylarında canlanıp sonbahara kadar cıvıl cıvıl olan bu ormanda; başta çam ve meşe ağaçları olmak üzere çok sayıda ağaç türü dikkat çekmektedir. Yöre halkının geçiminde de önemli bir yeri olan Akdağmadeni Ormanları, ilçenin mutlaka gezilmesi gereken yerlerinden biridir.

Akdağmadeni’nde nerede ne yenir?

Yozgat ve İç Anadolu Bölgesi mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Akdağmadeni’nde, coğrafi şartlar ve farklı kültürlerden dolayı zengin bir mutfaktan söz edebiliriz. Hamur işi yemeklerin yaygın olduğu yörede; mantı, erişte, bulgur pilavı ve et yemekleri öne çıkmaktadır. Ayrıca pancar yaprağı, efelik, üzüm yaprağı ve madımak gibi otlardan da yemeklerin yapıldığı bölgede, etin taşta dövülerek bulgurla beraber yapıldığı gilik isimli yemek yöresel bir lezzettir. Bölgede, testi kebabı, tandır kebabı gibi et yemeklerinin yanı sıra güveç, arabaşı, cılbır, madımak, çiğdem pilavı, ekşili kabak, gınnıç, kabak çiçeği dolması, kavurga, sulu köfte ve yarma aşı yaygın tüketilmektedir.Akdağmadeni’nde yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçenin öne çıkan restoranlarını; Demirbilek Restaurant, Şato Restoran, İrem Pizza Kafe, Aile Kebap, Akdağ Şato Restaurant, Desti Kebap, Merkez Lokantası, Doğanlar Pide, Beyti Kebap Salonu, Naturel Pastanesi, Sahra Pide Salonu, Karacan Pide Salonu, Tandır Kebap Salonu, Özlem Restaurant, Ceylan Kebap Salonu, Ocakbaşı Et Mangal Izgara, Özenal Unlu Mamulleri, Köşem Izgara Kebap, Reis Et Balık Restoran, Ustanın Yeri, Keyfi Ziyafet, Akabe Lahmacun, Bereket Çorba Kebap Salonu, Mis Kebap Çorba Salonu, Gözde Dürüm Evi ve Eliaçık Pide Salonu Emrah Ustanın Yeri olarak sıralayabiliriz.

Akdağmadeni’nde gece hayatı

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde canlı bir gece hayatından söz edemeyiz. Alkollü mekanların bulunmadığı ilçede, kafeterya, çay bahçesi ve pastaneler bulunmaktadır. İlçe sakinlerinin dinlenerek içeceklerini yudumladıkları bu mekanların öne çıkanları; Suna Cafe, Vitaminci Cafe, Arsen Cafe, Sultan Pastanesi, Poyraz Kafe, Palaz Çay Evi, Selo Cafe, Hoşbeş Cafe, Kardelen Cafe ve Sedir Çay Evi gibi işletmelerdir.