TatilCity.NETTatilCity.NET

Alaplı Gezi Rehberi

Alaplı Gezi Rehberi

Alaplı Gezi Rehberi - Zonguldak


Alaplı Gezi Rehberi

Zonguldak’ın doğal güzelliğiyle öne çıkan ilçelerinden Alaplı, Marmara Ereğlisi yakınlarında yer almaktadır. Alaplı Irmağı’nın denize döküldüğü yerde kurulan ilçe, aynı zamanda muhteşem plajlarıyla dikkat çekmektedir. Yolda seyredenlerin Ereğli ile Alaplı arasında bulunan plajlarda mola vererek denize girdiklerine sıkça rastlanmaktadır. Tahıl ürünlerinin bolca yetiştirildiği ilçede, ayrıca fındık ve ceviz üretimi de yoğundur. İç kısımlarda fındık üretimi ekonominin temelini oluştururken, deniz kıyısında balıkçılık da geçim kaynaklarından biridir. Öte yandan sandal, tekne ve gemi yapımı faaliyetlerinin de ekonomide önemli bir yeri bulunmaktadır. Alaplı topraklarının büyük kısmı ormanlarla kaplı olup, iç kısımlara doğru dağlık ve engebeli olan arazi sahil kısımlarında alçalarak denizle buluşmaktadır. Karadeniz ikliminin egemen olduğu ve bol yağış alan ilçede; yaz ayları serin, kış ayları ise ılık geçer. Çok yakınında bulunan Karadeniz Ereğli ile birçok ortak özelliğe sahip olan Alaplı’da, bölge halkı Ereğli ile sıkı bir ilişki içindedir.
Cenevizlilerden öncesine kadar uzanan bir tarihe sahip olan Alaplı’nın kayıtlara göre ilk çağdaki ismi Cales’tir. Tarihi yapıların önemli bir bölümü Cenevizliler döneminden kalmıştır. İlçeye Cenevizliler döneminde Somakol adı verilmiştir. “Son maden kolları” anlamına gelen bu ismin çıkışı, ormanlar içerisinde bulunan demir madeni damarlarına dayanmaktadır. İlk insan yerleşiminin Henetler tarafından gerçekleştiği ilçede, bundan sonra sırasıyla Bitinya, Frikya, Pers, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemi yaşanmıştır. Alaplı’nın Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılması 1326’da Orhan Bey dönemine rastlamaktadır. Bu süreçte imparatorluğun deniz donanmasına ait gemiler, Alaplı’da yer alan Orhan Dağları  ve yakındaki bölgelerden taşınan odunlardan üretilmiştir. Tarihte Rum, Ermeni ve Türklerin yaşadığı, günümüzde ise ağırlıklı olarak Türklerin yaşadığı ilçe, Rumlar tarafından Samakol adıyla anılmaktadır.

Alaplı’ya nasıl gidilir?

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Bölgeye batıdan ve Düzce’den gidenlerin ilk karşılaştığı Zonguldak ilçesi olan Alaplı’ya ulaşım oldukça pratiktir. İlçeye özel araçla gitmek isteyenler, Ereğli ilçesine bağlı Gülüç beldesine ulaştıktan sonra yolu takip ederek Alaplı’ya ulaşabilirler. Bu karayolu Akçakoca’ya kadar deniz kıyısından devam etmektedir.
Akçakoca’ya 22, Ereğli’ye 12, Düzce’ye 47 kilometre olan Alaplı’nın Zonguldak il merkezine uzaklığı ise 56 kilometredir. İstanbul’dan Alaplı’ya özel araçla gitmek isteyenler, Düzce ve Akçakoca üzerinden 3.5 saatte gidebilmektedir. Ayrıca Zonguldak il merkezden kalkan belediye otobüsleri ile de ilçeye ulaşım mümkündür. Alaplı’ya Karadeniz Ereğli’den 15 dakikada ulaşılabilmektedir. Büyük şehirlerden Alaplı’ya havayolu ile ulaşmak isteyenler ise öncelikle Zonguldak Havalimanı’na uçmalıdır.
Alaplı Gezilecek Yerler

Alaplı Gezilecek Yerler


Alaplı’da gezilecek yerler

Alaplı plajları

Muhteşem plajlara sahip Alaplı’da, yaz aylarında denizin tadını çıkarabileceğiniz plajlarda mola vermenizi öneririz. İlçede yer alan Kocaman ve belediye plajları hem bölge halkının hem de turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Doğanın, güneşin ve Karadeniz Bölgesi’nin tadını çıkarmak isteyenlerin uğrak noktalarından olan Alaplı plajları, günübirlikçilerin de tercihleri arasındadır. Her türlü imkanın yer aldığı plajlar, konaklamak isteyenler için çevresindeki pansiyonlarla da öne çıkmaktadır. Kocaman plajı yakınlarında bulunan çok sayıdaki alabalık tesisinden birinde nefis balık ızgaraları tatmanızı özellikle öneririz.

Bölüklü Yayla

Plajlarının yanı sıra yaylaları da doğallığını ve güzelliğini koruyan Alaplı’da, Bölüklü Yayla en çok ziyaret edilen bölgedir. Alaplı ilçe merkezine 42 kilometre mesafede yer alan Bölüklü Yayla, muhteşem manzarasının yanı sıra tertemiz havası ve suyuyla da muhteşemdir. Deniz seviyesinden bin 100 metre yükseklikte olan yaylaya ulaşım toprak yoldan sağlanmaktadır. Ortalama bir saatte ulaşılabilen yaylada yer alan Molabey köyünde mancarlı ekmek oldukça popülerdir. Ağaçların, çiçeklerin, bir derenin bir arada muhteşem bir güzellik sunduğu yaylada keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Gümeli ve Bacaklı yaylaları

Alaplı’nın Gümeli beldesi sınırlarında yer alan Gümeli Yaylası, bozulmamış doğasıyla bölge sakinlerini ağırlamaktadır. Bölgeden geçenlerin mola vererek piknik yapabildikleri yaylada doğayla iç içe harika zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca yakınında bulunan Bacaklı Yaylası da ziyaret edilebilir. Yürüyüş yapmaya oldukça uygun olan Bacaklı Yaylası’nda bin 600 metrelik zirveye kadar uzun bir yürüyüş yapmak da mümkündür. Porsuk ağacı ile ünlü yaylada, bu ağaç görülmeye değerdir. Çevresi sekiz metre olan porsuk ağacının bin yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Alaplı’nın yaylalarında ormanların içinde keyifli birkaç gün geçirmenizi öneririz.

Alaplı’da nerede ne yenir?

Zonguldak ve Karadeniz Ereğli mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Alaplı’da, çok sayıda ürün yetiştirilmektedir. Buğday, arpa, mısır, çavdar, bakla, fasulye ve yulafın yaygın olarak yetiştirildiği bölgede, sebze ve meyvecilik de gelişmiştir. Yörede ıspanak, kara lahana, pırasa, armut, fındık, elma, dut, erik, kestane, ceviz, kiraz ve kızılcık yetişmektedir. Alaplı mutfağının oluşmasında önemli payı olan bu ürünlerden nefis yemekler yapılmaktadır. Karadeniz Ereğli ile benzer bir mutfağa sahip olan Alaplı mutfağında öne çıkan lezzetler; yaprak sarması, bölgede meşhur olan cevizli dolma, malay ve mancar ekmeğidir. Ayrıca un çorbası ve bayram tiridinin de ünlü olduğu ilçede, pek çok restoran ve lokantada bu lezzetleri tadabilirsiniz.
Alaplı’da en çok tercih edilen lezzet duraklarından birisi Semercioğlu Köfte Salonu’dur. Burada yapılan köfte, lezzetiyle damakları şenlendirmektedir. Çeşitli harçlar ve baharatlarla harmanlanan etin nefis bir köfteye dönüştüğü restoran, kullandığı etin kalitesine özel önem vermektedir. Semercioğlu Köfte Salonu’nun yanı sıra Alaplı’da bulunan çok sayıda et lokantası ve restoranda da yöresel lezzetleri bulabilirsiniz. Bu restoranlar arasında öne çıkanlar; Ereğli Akçakoca Yolu üzerinde bulunan Mangala Et ve Mangal, yine aynı yol üzerinde yer alan Ertu Balıkçılık, Kıran köyünde faaliyet gösteren Dere Restaurant Alabalık, Ereğli Akçakoca Yolundaki Şadırvan Pide, Alaplı Taşfırın Pide ve Kebap Salonu, Erdun Restoran, Yörem Pide Ve Lahmacun Salonu, Pidos Pide Lahmacun Kafeterya, Musa’nın Yeri Balık Et Restaurant, Çağlar Kebap Salonu, Ayyıldız Lokantası, Önder Lokantası, İkizler Sahil Döner, Baraka Et Mangal ve Uğur Aile Restoran gibi mekanlardır.

Alaplı’da doğa sporları

Zonguldak’ın bu şirin ilçesinin coğrafyası doğa sporları için gayet uygundur. İlçenin güzel plajlarındaki serin sularda yüzülebileceği gibi dağ ve doğa yürüyüşleri ile olta balıkçılığı gibi aktivitelerin yapılabileceği yerler de bulunmaktadır. Alaplı’da yürüyüş yapmak için en uygun yer, ilçenin muhteşem doğal güzelliklere sahip yaylalarıdır. Bunların öne çıkanları ise Bacaklı Yayla, Bölüklü Yayla ve Kız Kulağı Yaylası’dır. Bol oksijenli, ormanlarla çevrili bu yaylalarda çeşitli uzunluklarda ve farklı zorluk derecelerine sahip yürüyüş parkurları yer almaktadır. Öte yandan olta balıkçılığının da yaygın olduğu ilçede, balık avlamak isteyenlere önerebileceğimiz yer ise Alaplı Çayı’dır. İlçe merkezinden de geçen çayın bazı bölgelerinde nehir balıkları avlanabilmektedir.
Alaplı gece hayatı

Alaplı gece hayatı


Alaplı’da gece hayatı

Gece hayatının sakin olduğu Alaplı ilçesinde; az sayıda bar, pub ve gece kulübü bulunmaktadır. Muhteşem denizi ve doğasıyla sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği Alaplı, ev sahipliğini yaptığı gece hayatı mekanlarında keyifli bir akşam geçirmenizi sağlayacaktır. İlçede yer alan mekanların öne çıkanları; İskele Caddesi üzerinde yer alan Kaybedenler Kulübü Bistro Pub, Gümrük Sokak’ta bulunan New House Clup ve İskele Caddesi üzerindeki Brother's Home gibi işletmelerdir.
Daha fazla seçenek arayanlar ise Zonguldak şehir merkezinde yer alan mekanları tercih edebilirler. Zonguldak gece hayatında önerebileceğimiz mekanları; Deniz Kulübü, Takoz / Okyanus Bar, D All In, Mühendisler ve Mimarlar Lokali, Doktorlar Lokali ve Maden Mühendisleri Derneği ve Lokali olarak sıralayabiliriz. Zonguldak kent merkezinde de alkollü mekanların sayısı sınırlıdır, ancak sakin ve huzurlu bir akşamda içkisini yudumlamak isteyenler için uygun mekanlar mevcuttur.