TatilCity.NETTatilCity.NET

Almus Gezi Rehberi

Almus Gezi Rehberi

Almus Gezi Rehberi


Almus Gezi Rehberi

Almus özellikle doğal güzellikleri ile bilinmektedir. Almus denilince akla mavi ile yeşilliğin buluştuğu yer gelir. İlçe göl, yayla ve mesire alanları ile öne çıkar. Tokat’a yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken Almus, sahip olduğu bu doğal güzellikleri sizi bekliyor olacak. İl merkezine 34 kilometre mesafede bulunan ilçenin nüfusu 4.773’tür. 1954 yılında ilçe statüsüne kavuşan ilçede yeşil ile mavinin tüm tonlarını görmek mümkündür. İlçenin hangi yönüne olursa olsun yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde doğal piknik alanlarına ulaşabilirsiniz. En ünlü mesire yerlerinin başında Orman evleri, Tufan tepe, Harami Yaylası, Kösepınarı gelir. Almus Orta Karadeniz Bölgesi’nde Tokat iline 35 kilometre mesafede yer alan bir ilçedir. Doğusunda Reşadiye İlçesi ve Sivas İli Hafik İlçesi, batısında Tokat ili, kuzeyinde Niksar ilçesi, güneyinde Sivas ili bulunan Almus, tam olarak 1 Mart 1954 yılında ilçe olmuştur. İlçe beş belde, 32 köy ve 33 mahalleden oluşur. Ayrıca ilçeye bağlı 6 belediye teşkilatı ve 65 muhtarlık bulunur. Yöre dağlık olduğundan yerleşim üniteleri toplu değildir. Bazı köylerde yerleşim Karadeniz tipi yerleşmeye benzemektedir.

Almus’a nasıl gidilir?

Tokat’a Türkiye'nin hemen hemen her ilinden kara ulaşabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt uçuşlarında bulunduğu kente, bazı şehirlerden demir yoluyla da ulaşım sağlanmaktadır. Otomobil ile seyahat edecekler için mesafe; Ankara-Tokat arası 385 kilometre, İstanbul-Tokat arası 796 kilometre, İzmir-Tokat arası 980 kilometredir.
Almus’ta doğa sporları

Almus’ta doğa sporları


Almus’ta doğa sporları

Almus ilçesinde bulunan 2 bin rakımlı Dumanlı Yaylası'na doğa yürüyüşü ve foto safari etkinliğine katılabilirsiniz. Yaklaşık 10 kilometrelik bir parkur da her yıl düzenlenen etkinliğe birçok doğa sever katılmaktadır. Zor  bir parkur olmasına rağmen yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bu yürüyüşte doğanın eşsiz güzelliklerini görmeniz mümkündür.  Bölgede aynı zamanda bisiklet turları, doğa yürüyüşleri ile kamp seçenekleri de bulunmaktadır. Siz de doğa ile baş başa çadır kampı ve karavan kampı yapabilirsiniz. Öte yandan Almus Baraj Gölü’nde son yıllarda kano yarışları da yapılmaktadır. Yine Baraj Gölü’nde olta balıkçılığı da keyifle zaman geçirebileceğiniz aktiviteler arasındadır.
Almus’ta gezilecek yerler

Almus’ta gezilecek yerler


Almus’ta gezilecek yerler


Baraj Gölü

Tokat'ta yer alan Almus Baraj Gölü, doğanın en güzel harikalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Piknik ve su sporları yapabileceğiniz şehrin en etkileyici noktalarından biri konumunda olan Almus Baraj Gölü, özellikle bahar ve yaz aylarında çevre ilçelerden gelen halkın gün boyu piknik yaptığı önemli alanlardandır. Göl ve çevresi hem fauna hem de flora bakımından oldukça zengindir. Tilki, ceylan, güvercin, sansar, dağ keçisi, ayı, domuz, bıldırcın, karatavuk ve üveyik gibi hayvan türlerine ev sahipliği yapan göl çevresinde; kayın, çam, meşe, ıhlamur ve sedir ağaç türleri bulunmaktadır. Yeşilırmak üzerine kurulan ve 4000 hektarlık bir alanı kapsayan Almus Baraj Gölü'nde kamp yapmakta mümkündür. Dilerseniz sevdiklerinizle doğa içinde birkaç gün kamp yapabilirsiniz. Günümüzde önemli bir alabalık yetiştirme alanı olarak da görülen Almus Baraj Gölü, Omala Ovası boğazına girdiği yerde zonlu toprak dolgu tipiyle elde edilmiştir. Baraj çevresinin ormanla kaplı olması bölgeye olan talep ve ilgiyi de artırmaktadır. Kıyıda çok sayıda koy vardır. Göl, su sporları için ideal bir noktadır.

Harami Yaylası 

Almus ilçesi sınırları içinde bulunan Harami Yaylası, Tokat merkezine 36 kilometre uzaklıktadır. Yaylaları ile ünlü bir ilçe olan Almus daha çok Baraj Gölü, Hubyar Tekkesi ve Dumanlı Yaylası ile bilinse de son zamanlarda Harami Yaylası ile de adından söz ettirmeye başladı. Almus ilçesine 4 kilometre mesafede bulunan Harami Yaylası; yemyeşil doğası, buz gibi yeşilırmağı, cıvıldayan kuşları, eşsiz manzarası ve daha pek çok güzelliği ile öne çıkmaktadır. Söz konusu doğal güzelliği ile artık sadece bölge halkı tarafından değil, yerli ve yabancının tatilcinin de ilgisini çekmektedir. Bilinirliği arttıkça hem yayla turizmine hem de Tokat turizmine oldukça katkı sağlayan Harami Yaylası’nda yapılabilecek birçok etkinlik bulunmaktadır. Başta olta balıkçılığı olmak üzere yayla fotoğrafçılık, piknik ve mangal yapmak için oldukça elverişlidir.

Hubyar Tekkesi

Rakımı yaklaşık 2000 metre ile yörenin en yüksek dağı olan Tekeli Dağı eteklerindeki Hubyar Köyü’nde bulunan Hubyar Tekkesi, ilin en tanınmış inanç merkezlerinden biri konumundadır. Hacı Bektaş'tan sonra en çok ziyaretçisi olan bir Alevi ocağı olan tekke, kültürel mirasımız açısından da önemli bir merkezdir. İlçede yaşayan Hubyar Sultan tarafında kurulan köy, daha önce birçok isimle anılmasına rağmen daha sonra halkın isteği doğrultusunda Hubyar adını almıştır. Hubyar  Tekkesi ocak tarzında, Alevi vatandaşların ibadet yeridir. Hubyar Sultan, Hacı Bektaşi Veli ile birlikte birçok yeri gezdikten sonra Hubyar Köyü’ne yerleşmiştir. Başka bir rivayette ise, Hubyar Sultan’ın aslında Ahmet Yesevi olduğu dile getirilir. Normal zamanlarda köy nüfusu az olmasına rağmen burada bulunan ocak sayesinde, yaz mevsiminde köy nüfusu 10 bine yaklaşmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Almus’a yolunuz düştüğünde mutlaka Hubyar Tekkesi’ne uğramanızı öneririz.

Dumanlı Yaylası

Almus’a bağlı Arısu Köyü’nde bulunan Dumanlı Yaylası, mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Burada temiz hava, soğuk su ve yeşillikler içinde sevdiklerinizle birlikte keyifli zaman geçirebilirsiniz. Dumanlı Yaylası, yaz mevsiminde yöre halkı ve çevreden gelen ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Doğal bitki örtüsü ve temiz havasıyla öne çıkan yayla adını, sisli görünümünden almaktadır.

Almus’ta nerede ne yenir?


Pirhan Restoran

Tokat’ta lezzetin piri olmuş mekanlardan biri olan Pirhan, kentin en eski restoranlardan biridir. Tokat yemeklerinin özenli bir şekilde hazırlandığı Pirhan Restoran, güler yüzlü ve hızlı servisiyle de oldukça sevilmektedir. Meşhur Tokat keşkeği, bakla dolması, Tokat pehlisi, çökelik sündürmesi Pirhan Restoran’ın en sevilen lezzetlerindendir. Ünlü gurmelerin olumlu görüş bildirdikleri bu mekana yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Kebaptan kahvaltıya kadar zengin menüsü ile hizmet veren Pirhan Restoran, Tokat Almus'ta hizmet vermektedir.

İşeri Restoran

Doğa ile iç içe, ilçenin tertemiz havasında lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir mekan olan İşeri Restoran,  özellikle  Meşhur Osmanlı kavurması ile ünlenmiştir. Yeşillikler içinde, ferah bir şekilde aileniz ve sevdiklerinizle ziyafet çekebileceğiniz mekanı ziyaret etmenizi öneririz.

Hacivat Köftecisi

“Ekmek Arası Tiyatro” sloganı ile yola çıkan ufak fakat bir o kadar da sevimli bir mekan olan Hacivat Köftecisi, ilçenin bilinen mekanlarındandır. İşletme sahibinin tiyatrocu olduğu bu köfteci bildiğiniz köftecilerden oldukça farklıdır. Zaman zaman tiyatro gösterileri ile konuklarının hem midesini hem de ruhunu doyuran bir mekan olan Hacivat Köftecisi, değişik sunumları ile öne çıkıyor.  Ev yemeklerini anne eli değmiş lezzette yiyebileceğiniz Hacivat Köftecisi, değişik bir doku, farklı bir lezzet arayanların uğrak noktasıdır. Balık sevenler için balık servisleri de bulunan mekan, Tokat gezinizde görmeniz gereken mekanlar arasındadır.
Almus’ta gece hayatı

Almus’ta gece hayatı


Almus’ta gece hayatı

Tokat’ta hareketli bir gece hayatı bulunmasa da vaktinizi değerlendirebileceğiniz çeşitli sokak kafeleri bulunmaktadır. Bu kafe ve barların başında ise; Kum&Bar, Binbir Gece Club&Bar, Vitamin Bar, Felicita, Cadde Cafe&Restaurant, Sky Cafe Sky Club, Yeşil Park, Destan Cafe gelmektedir. Özellikle canlı müzik yapılan keyifli vakit geçirebileceğiniz bu mekanlarda aileniz ve sevdiklerinizle eğlenceli bir akşam yaşayabilirsiniz. Park Sineması, Tokat Asberk Sineması, Tokat Erbaa Sineması, Tokat Karizma Sineması, Tokat Turhal Klass Sineması Tokat'ta film izleyebileceğiniz eğlence mekanlardandır.