TatilCity.NETTatilCity.NET

Altınyayla Gezi Rehberi

Altınyayla Gezi Rehberi

Altınyayla Gezi Rehberi


Altınyayla Gezi Rehberi

Sivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 650 metre kare olan Altınyayla, doğuda Kangal, batıda Şarkışla, kuzeyde merkez ilçe, kuzeydoğuda Ulaş ilçeleri ve güneyde ise Kayseri iliyle çevrilidir. Sivas merkeze olan uzaklığı 82 kilometredir. (1 saat 34 dakika) Sivas merkeze uzaklığı 82 kilometre olan ve eski adı Tonus olan ilçe Anadolu’da medeniyetler kuran Mezopotamya, Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin yerleşim merkezi olmuştur. Tarihe tanıklık eden bu ilçede eski dönemlere ait birçok eser bulunmaktadır.  Altınyayla ilçesinde bulunan başlıca gezilecek yerler şunlardır:

Altınyayla’ya nasıl gidilir?

Sivas merkeze uzaklığı 82 kilometre olan Altınyayla ilçesine, il merkezinden hareket eden otobüs veya minibüslerle ulaşabilirsiniz. Öte yandan Sivas kent merkezinde bulunan araç kiralama firmalarından kiralayacağınız araç ile de Altınyayla’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Demiryolu ile de ulaşabileceğiniz ilçe için TCDD yolları internet adresi olan www.tcdd.gov.tr üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Hareket saati ve durakları hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz site üzerinden seyahatinizi daha detaylı bir şekilde planlayabilirsiniz.
Altınyayla’da doğa sporları

Altınyayla’da doğa sporları


Altınyayla’da doğa sporları

Bölgede özellikle yerel yönetim ve bağımsız STK’lar ile doğa sporlarına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle doğa yürüyüşlerine oldukça uygun bir ortam sağlayan bölgede, Sivas merkeze 22 kilometre uzaklıkta bulunan Emirhan Kayalıklarına doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü (SİVDAK) tarafından belli aralıklarla düzenlenen çeşitli aktiviteler hafta sonlarında oldukça ilgi görüyor. Emirhan Kayalıklarına yapılan yürüyüşe katılan yerli ve yabancı turistler şehrin stresli yaşantısından uzaklaşarak, doğayla baş başa vakit geçirebiliyor. Sivas’ta trekking ve kampçılık sporları açısından son derece uygun dağların olması, son dönemde kentin doğa sporlarıyla anılmasına neden oldu. Söz konusu doğa sporları için yaklaşık 20 doğal alana sahip olan Sivas’ta trekking ve kampçılık başta yerel yönetimler olmak üzere çeşitli derneklerle teşvik ediliyor. Kentte özellikle Yıldız Dağı bölgesi ile ormanlık alanı, Değirmenaltı, Şuul Vadisi, Çat Ormanı, Akdağ, Avşıören, Davlunca, Sızır Şelalesi çevresi kampçılık ve karavan turizmi açısından oldukça elverişlidir. Fakat gerek turizm gerekse doğa sporları açısından beklenen seviyede olmayan Sivas’ta spor faaliyetleri açısından kayda değer çalışmalar sürdürülüyor. Cumhuriyet Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu ve çeşitli doğa sporları kulüpleri bu konuda çeşitli çalışma ve faaliyetler yapıyor. Kampçılık ve karavancılığı yaygınlaştırması için çaba gösteren bu yapılar, çeşitli belediyelerle de ortak çalışma içindedir. Bu konuda diğer Anadolu illerine oranda daha şanslı olan Sivas’ın hemen hemen her nokta da uygun bölge ve mevkiiler bulunur. Buna ilave, Kardeşler Hatıra Ormanı’nı şehre en yakın kamp ve karavancılık yapılacak alanların başında geliyor. Kayak merkezi içinde uygun alanlara sahip olan kentte, kış turizmi için önemli çalışmalar yapılıyor. 
Altınyayla’da gezilecek yerler

Altınyayla’da gezilecek yerler


Altınyayla’da gezilecek yerler


Merkez Camii

Altınyayla ilçe merkezinde bulunan Merkez Camii, ulaşımı oldukça kolay bir yerdedir. 1895 yılında inşa edilen bir yapı olan cami, ilçenin simge yapılarından biridir. Caminin içerisinde direkler üzerinde bulunan kitabelere göre, Tonuslu Ahmet Ağa tarafından yaptırıldığı anlaşılan cami, kare planlıdır. Cami; mükemmel ahşap işçiliğinin nadide örneklerinden biridir. Özellikle caminin tavanında ve direklerinde bulunan kök boya ile yapılan kalem işlemeleri görenlerde hayranlık uyandırmaktadır.

Sarissa Antik Kenti

Sivas il merkezine yaklaşık 60 kilometre mesafede bulunan Sarissa Antik Kenti, Altınyayla ilçesi Baş ören Köyünde Ak Kuzulu mezrasındadır. Kentin adının Sarissa olduğu yapılan arkeoloji çalışmalarında bulunan hiyeroglif yazılım seramik parçası ile anlaşılmıştır. Sarissa Antik Kenti dünyaca kayda değer önem taşıyan bir Hitit kentidir. Bölgede yapılan çalışmalar neticesinde bazı kalıntılar elde edilmiştir. Altınyayla geziniz sırasında Sarissa Antik Kenti’ni mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede Altınyayla ilçesi tarihi ile ilgili de pek çok şey öğrenme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Merkez Camii

Altınyayla ilçe merkezinde ulaşımı kolay bir yerde bulunmaktadır. 1895 yılında inşa edilen bir yapıdır. Caminin içerisinde direkler üzerinde yer alan kitabelere göre Tonuslu Ahmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. Kare planlı olarak yapına cami; mükemmel bir sanata sahip olan ahşap işçiliği ile dikkat çekmektedir. Özellikle caminin tavanında ve direklerinde yer alan kök boya ile yapılan kalem işlemeleri görülmeye değer.

Altınyayla’da ne yenir?

Sadece doğal ve tarihi güzellikleriyle değil, yeme içme alışkanlıkları ve yöresel tatları ile de fark yaratan Sivas’ta birçok lezzet sizi bekliyor olacak. Hamur işinden et yemeklerine, sebze ve ot yemeklerinden ender çorba çeşitlerine kadar Sivas mutfağında şaşırtıcı pek çok tadı deneyimleme şansınız olacak. Sivas, İç Anadolu Bölgesi içinde kendine has mutfak özellikleriyle öne çıkmaktadır. Bulgar ve Arnavut mutfaklarının da izlerini taşıyan Sivas mutfağı, birçok yerde asla bulamayacağınız eşsiz lezzetler tatma fırsatı sunmaktadır. Sivas geziniz sırasında biraz kilo alma riskini de göze alarak, tadına doyulmaz bir yemek şölenini kaçırmamanızı öneririz. Biz de bu yazımızda Sivas'ın en meşhur yemeklerini sizler için araştırdık.

Kesme Aşı

Hamurun erişte şeklinde kesilerek pişen mercimeğin içine katılmasıyla hazırlanan kesme aşı muhteşem Sivas yemeklerinden sadece bir tanesidir. Yörenin en meşhur lezzetleri arasında bulunan kesme aşını mutlaka tatmalısınız.

Kelle Tatlısı

Baklava hamurundan yapılan kelle tatlısı içinde kadayıf, fındık, ceviz ve kuş üzümü gibi lezzetlerin eklenmesi ile hazırlanır. Üzerine sıcacık şerbet dökülmesi ile servis edilen kelle tatlısı tadından yenmez bir lezzettir.

Sivas Kebabı

Kuzu etinin haşlanıp patlıcan, domates, soğan, biber ve patates ile buluşması ile başlayan lezzet şöleni, tencerede pişirilir. Baharatlarla harmanlanan Sivas kebabı dillere destan bir lezzet olarak sofraların baş tacıdır.

Mercimek Badı

Mercimek, domates ve bulgurun başrolde olduğu Sivas badı, Sivaslıların misafirlerine ikram ettikleri, özel bir yemektir. Oldukça sağlıklı ve besleyici yöresel bir tarif olan mercimek badı, bölgenin en sevilen lezzetlerindendir.
Altınyayla’da gece hayatı

Altınyayla’da gece hayatı


Altınyayla’da gece hayatı

Başta Sivas il merkezi olmak üzere Altınyayla ilçesinde aktif bir gece hayatından bahsedemeyiz. Birçok Anadolu şehrinde öne çıkan bu yapı kentlerin muhafazakar yapısının yanı sıra gelenek ve göreneklerle de yakından ilgilidir. Ancak bazı Anadolu kentlerinde açılan üniversiteler söz konusu yapının değişiminde etkili olmuştur. Sivas’ta bu kentlerimizden biri konumundadır.  Üniversiteli gençlik ile biraz daha hareketlenen gece hayatında Sivas’ın en önemli ve işlek iki caddesi olan İstasyon Caddesi ve Atatürk Caddesi öne çıkmaktadır. Buralarda özellikle akşamları da hizmet veren pek çok kafe vardır. Şehirde gece hayatı için tercih edilen birkaç mekân yer alır. Bunlardan en çok tercih edileni biri Heybeli Bar’dır. Şehir merkezinde bulunan Heybeli Bar, canlı müzik konsepti arayanların uğrak noktasıdır. Tercih edilen diğer bir mekân ise Eskikale Mahallesi’nde bulunan Balkon Cafe’dir.
Sivas Altınyayla ilçesinde tüm Anadolu kent ve ilçelerinde olduğu gibi aktif ve hareketli bir gece hayatından bahsedemeyiz. İlçede ağırlıklı olarak akşam saatlerinde kafeterya ve çay bahçelerini tercih eden yöre sakinleri, söz konusu mekanlarda zaman geçirmekten hoşlanmaktadır. İlçede öne çıkan kafeterya ve çay bahçeleri ise; Nar Cafe, Anıl Çay Bahçesi, Rüya Pastanesi, Keyif Cafe, Saray Pastanesi, Tadım Dondurma şeklinde sıralamak mümkündür.