TatilCity.NETTatilCity.NET

Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam Gezi Rehberi Amsterdam Gezi Rehberi


Bir ticaret şehri olarak kurulan Amsterdam’ın geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Amsterdam, Hollanda'nın ilk günlerinde bile, özellikle ticaret ve ekonomik kalkınma yönünde, diğer kültürlerle olan ilişkilerin geliştirilmesinde fazlasıyla etkili olmuştur. Bugün ise, Amsterdam açık ve hoşgörülü bir toplum olarak karakterini korumaya devam ediyor.
Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlayan Amsterdam, yeni sakinlerini bekliyor. Sadece 219 kilometrekarelik bir büyüklüğe sahip olan Amsterdam'ı keşfetmek ise oldukça kolaydır. Amsterdam'daki şehir planı, kısa sürede şehirle tanışmanızı sağlayacak nitelikte hazırlanmıştır. Köy benzeri çekiciliğin Avrupa başkentinin kozmopolit havası ve kültürel yaşamıyla bütünleştiği Amsterdam’ın dünyanın çok kültürlü kentlerinden biri konumunda olması elbette bir tesadüf değildir. Şehirde 180 farklı ülkeden insan yaşamaktadır. Bu da beraberinde farklı yaşam biçimlerinin, dini inanışların şehirde toplanmasına olanak tanımıştır.

Amsterdam’da yapılacak şeyler

Amsterdam’a gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Amsterdam’da Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Amsterdam Gezi Rehberi hazırladık.

tatil city

Amsterdam Gezilecek Yerler Amsterdam Gezilecek Yerler


Amsterdam gezilecek yerler

Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi, sadece Amsterdam’ın değil, dünyadaki en popüler müzelerden biri konumundadır. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri cezbeden müze; yaklaşık 200 tabloya, 500 çizimle Vincent van Gogh'a ait en büyük koleksiyona ev sahipliği yapar. 1973 yılında Museumplein'de açılan Van Gogh Müzesi, yıllar içinde genişletilmiş ve modernize edilmiştir. Dolayısıyla son teknoloji ile donatılan müze bir sergi ve ziyaretçi alanı olarak hizmet vermektedir. Gerrit Rietveld ve Kisho Kurokawa tarafından tasarlanan binalarda bulunuyor. Müze koleksiyonu, Van Gogh'un dünyanın en büyük resim ve çizimlerini barındırır. 2015 yılında müzeyi 1.9 milyon turist ziyaret etmiştir. Bu veri, Van Gogh Müzesi’ni Hollanda'nın en çok ziyaret edilen müzesi ve dünyanın en çok ziyaret edilen 31. müzesi konumuna yükselmiştir. Her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilen Van Gogh Müzesi, ziyaretçilerine benzersiz ve ilham verici bir deneyim yaşatır.

Heineken Experience

Amsterdam'ın en otantik ve ünlü merkezlerinden biri konumunda olan Heineken Experience, kent merkezinde yer alır. Bu eski fabrika, 1988 yılına kadar markanın birasını imal ediyordu. Ana üretim hattı ürüne olan talebin aşırı artması nedeniyle şehir dışındaki daha büyük bir tesise taşınmıştır. 2001 yılında kapılarını açan bina, bugüne kadar dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmiştir. Heineken Experience, rehber eşliğinde fabrikada etkileşimli bir yürüyüş, bir Heineken tadım seansı, eğlence ve şirket geçmişi hakkında genel bilgilerin yer aldığı bölümlerden meydana gelmiştir. Bugün Heineken dünyanın en büyük üç bira üreticisidir ve çok uluslu bir şirkettir. Heineken’in zengin ve başarılı geçmişi, bugün Amsterdam'daki eski fabrikasında halka açılmıştır.

Red Light District

Merkez İstasyon’dan meydana gelen kaba bir üçgen içinde yer alan Red Light District, şehrin en eski kesimidir. Sokakları boyunca seks işçilerinin, din adamlarının, marangozların ve polislerin çok kültürlü topluluğu birbirine karıştığı bu yerleşimde sosyal bir rahatlık göze çarpar. Aynı zamanda De Wallen olarak da bilinen Red Light District dar sokaklarında yürürken, yasal şekilde seks işçiliği yapan kişilerle karşılamanız mümkündür.

Vondelpark

Amsterdam'daki en büyük şehir parkı ve Hollanda'nın en ünlü parkı olan Vondelpark, her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. Vondelpark, Leidseplein'in güneyinde ve Rijksmuseum'un, Stedelijk Müzesi'nin ve Van Gogh Müzesi'nin yakınındadır. Turistlerin yanı sıra yerel halk tarafından da oldukça rağbet gören ve güneşli günlerde tercih edilen bir alandır. Açık hava tiyatrosunda veya yaz aylarında park standında ücretsiz konser verildiği parkta; şair Vondel heykeli, dökme demir müzik kubbesi, çocuklar için oyun alanı bulunan Groot Melkhuis ve yaz aylarında popüler bir terasa açılan restoranı Vertigo ile tarihi Pavyon'un heykeli bulunur.

Anne Frank Evi

Anne Frank, Amsterdam'ın en tanınmış sakinlerinden biridir. Amsterdam Prinsengracht 263'teki Anne Frank Evi, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaklaşık üç yıl ailesinin yanında saklanan Frank’e ev sahipliği yaptı. Halihazırda bir müzeye dönüştürülen yapıda; savaş sırasında Yahudilere uygulanan zulümü ve genel olarak ayrımcılığı konu alan ve titizlikle hazırlanmış bir sergi vardır. Evin giriş kapısı, özel olarak inşa edilmiştir ve taşınabilir bir kitaplığın arkasına gizlenmiştir. 4 Ağustos 1944'te burada saklanan insanlar çeşitli toplama kamplarına gönderilmiştir. Savaşta yalnızca Otto Frank hayatta kaldı. Anne'in kaleme aldığı dönemin günlükleri yayımlandı. Dünya çapında yayınlanan bu kitap, en çok satan kitaplar içinde yer aldı.

Rembrandt Evi Müzesi

Dam Meydanı'nın doğusundan ve Red Light District'in hemen arkasından bulunan ünlü Hollandalı ressam Rembrandt'ın 1639-1660 yılları arasında yaşadığı bu evle karşılaşabilirsiniz. Yakın zamanda Rembrandt'ın evinin yanında modern bir ek yapıldı. Bugün bu iki bina Rembrandt'ın hayatı ve eserine ışık tutan bir müzeye dönüştürüldü. Bir ziyaretçi açısından Amsterdam'daki Rembrandt Evi Müzesi, ünlü ressamın yaşamının bilinmeyen yönlerini ve sanatsal zanaatını gösteren muhteşem bir yapıdır. Ev 1606 yılında yapıldı ve altın renge boyandı. Nispeten geniş, iki bitişik bölümden meydana gelen yapı, bulunduğu semte de emlak ve gayrı menkul anlamında değer kazandırdı. Öyle ki daha sonra birçok başarılı tüccar ve finansçı da kentin bu kesiminde yeni ve şık birçok ev satın almıştır.

Dam Meydanı

Central İstasyonu'ndan Damrak'ın aşağısına doğru sadece beş dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Dam Meydanı, yerli halkla ilşiki kurabileceğiniz ve gözlemleyebileceğiniz yegane yerleşimlerden biridir. 13. yüzyılda şehrin batmasını önlemek için Amstel Nehri’nin etrafında bir baraj inşa edilir, Dam Meydanı ve çevresi de bu yıllarda ortaya çıkmıştır. 60'lı yıllar boyunca Baraj Meydanı hippileri ile ünlü olmuş ve günümüzde dahi meydanda birtakım hippi gruplarla karşılaşabilirsiniz. Meydanda şehrin birçok önemli yapısını görmeniz mümkündür. Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Madame Tussauds Müzesi bunların içinde en önemlileri olarak öne çıkar.

Amsterdam Kraliyet Sarayı

Amsterdam Kraliyet Sarayı, Hollanda Parlamentosu Yasası'nın egemenliği altında olan üç saraydan biri konumundadır. Saray, 17. yüzyılda bir belediye binası olarak Jacob van Camper tarafından inşa edilmiştir. Tarih boyunca bina, önce Kral Louis Napoleon'un ardından da Hollanda Kraliyet Sarayı oldu. Amsterdam'ın tam merkezinde Dam Meydanı'nda bulunmaktadır. Başlangıçta Amsterdam'daki sulh yargıçları için belediye binası olarak inşa edilmiştir. Günümüzde ise Hollanda ziyaretleri sırasında yabancı devlet başkanlarının resepsiyonu, kralın yılbaşı resepsiyonu ve diğer resmi resepsiyonlar için kullanılır.

Amsterdam’da nerede ne yenir?

Hollanda mutfağı, Avrupa Ovası'ndaki verimli Kuzey Denizi nehri deltasındaki konumuyla öne çıkar. Bu nedenle ülke mutfağında balıkçılık ve çiftçilik kayda değer öneme sahiptir. Geleneksel olarak Hollanda mutfağı, basit sebzeler ve az miktarda et kullanılan yemeklerden meydana gelir. Bu yemekler oldukça sade ve basittir. Kahvaltı ve öğle yemeğinde genellikle peynir, ekmek gibi yiyecekler tüketilir. Akşam yemeğinde ise patates ve mevsim sebzelerinin yanı sıra herhangi bir et çeşidi tercih edilmektedir.
Kolonilerinin yemek kültürünün etkisiyle (özellikle de Hollanda Doğu Hint Adaları) daha kozmopolit hale gelen ülkede, uluslararası bir mutfağın ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Öyle ki, söz konusu mutfak başta Amsterdam olmak üzere ülkenin büyük şehirlerinde temsil edilir hale gelmiştir. Amsterdam’da Bitterballen denen çıtır kızartılmış nefis köfteler, hardalla birlikte servis edilir ve bölgede oldukça sevilir. Bir diğer lezzet ise, kalın Hollanda patatesidir ve kağıt konide servis edilir. Ekstra fıstık sosu, mayonez, soğan ve köri ketçap için 'patat speciaal' damaklarınızda ayrı bir tat bırakacaktır. Tüm bu lezzetleri için en doğru adreslerden  biri Skek’tır. Amsterdam'ın Red Light Bölgesi’nde yer alır. Canlı müzik gecelerine de ev sahipliği yapan mekan, yerli halkın yanı sıra yabancılar tarafından da sevilir.

Amsterdam Gece Hayatı Amsterdam Gece Hayatı


Amsterdam’da gece hayatı

Güneş battığında,Amsterdam bambaşka bir atmosfere bürünür. Arnavut kaldırımı sokakları, zarif köprüleri ile muhteşem bir manzara sunan Amsterdam görenleri kendine hayran bırakır. Ay su üzerinde hafifçe parlarken Amsterdam’da sevdiklerinizle hoş bir gece geçirebilirsiniz. Birbirinden çılgın partilerin, komedi kulüplerinin, şık restoranların, yüksek performanslı DJ'lerin sınırsız eğlence vaat ettiği Amsterdam geceleri sizleri bekliyor.
En çok da bu özelliğiyle öne çıkan şehirde, herkes için küçük bir şeyler içeren farklı bir gece seçeneği vardır. Özellikle dikkat çeken unsurlardan biri şehrin sunduğu canlı müzik çeşitliliğidir. Ziyaretçiler, klasik, caz, blues, rock 'n roll, indie ve daha birçoğu gibi hemen hemen tüm müzik türlerini dinleyebilecekleri bir yer mutlaka bulacaklardır. En hareketli gece hayatı alanlarından ikisi Leidseplein ve Rembrandtplein’dır. Öte yandan Sugarfactory; gece hayatı, performans ve sanatı bir araya getiren bir gece tiyatrosu olarak şehrin popüler mekanlarındandır.

Sonuçları sırala: