TatilCity.NETTatilCity.NET

Anamur Gezi Rehberi

Anamur Gezi Rehberi

Anamur Gezi Rehberi


Anamur Gezi Rehberi

Mersin’in kültürel ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken ilçesi Anamur, ulaşımı zor olduğu halde turistlerin ilgi gösterdiği tatil beldelerinden biridir. Havalimanlarına olan uzaklığı ve virajlı karayolları nedeniyle yabancı turistlerin daha az ilgi gösterdiği ilçeye ağırlıklı olarak yerli turistler ilgi göstermektedir. Anamur’un ismi, eski Latince’de “Anemurium” kelimesinden gelir ve rüzgarlı burun anlamındadır. Tarihi oldukça eskilere dayanan Anamur, caretta caretta kaplumbağalarına ile Akdeniz foklarına ev sahipliği yapar. Tarih boyunca çok sayıda uygarlığın yaşadığı ilçede, bu dönemlere ait pek çok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Halkın ağırlıklı olarak tarımla geçimini sağladığı Anamur’da Türkiye'nin en kaliteli muzları yetiştirilmektedir. Ayrıca çilek de yaygın olarak yetiştirilen ürünlerden biridir. Tropikal meyvelere uygun yapısı nedeniyle son yıllarda ilçede papaya, avokado, kahve ve ananas gibi ürünler de yetiştirilmeye başlanmıştır. Tertemiz denizi ile sakin bir ilçe olan Anamur’da çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Bunların başlıcaları Titiopolis Antik Kenti, Anemurium Antik Kenti ve Mamure Kalesi’dir.
Tarihi ve doğal zenginlikleriyle Anamur’da gezilecek yerler...

Anamur Gezilecek Yerler


Anemurium Antik Kenti

Anamur’a adını da veren Anemurium Antik Kenti’nin kesin kuruluş tarihi saptanamamıştır. Anamur burnunun doğu yönündeki yamaçlarda gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan kalıntılar Roma İmparatorluğu dönemine işaret eder. Daha önceki dönemlere ait bir kalıntıya rastlanmadığı için kentin Milattan Önce 4’üncü yüzyılda Romalılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Kıbrıs'a yakın olmasının yanı sıra Roma kenti Germanikopolis’la karayolu bağlantısının bulunması, Anamur’un Romalılar tarafından ticari bir istasyon olarak kullandığını göstermektedir. Anemurium Antik Kenti; surları, hamamları, konser ve tiyatro salonu gibi kalıntılarıyla çok sayıda medeniyetin izlerini taşır. Kent, aşağı ve yukarı olmak üzere iki bölümden meydana gelmiştir ve buradan gün ışığına çıkarılan çok sayıda eser Anamur Müzesi’nde ziyaretçilere açıktır. Anadolu'daki en iyi korunan nekropolün de bulunduğu antik kentte, üç tip mezar taşı ve 400’den fazla mezar mevcuttur.

Titiopolis Antik Kenti

İlçenin batısında bulunan Kalınören Mahallesi sınırları içindeki Titiopolis Antik Kenti; Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinin izlerini bugüne kadar taşımayı başarmıştır. Antik kentte çok miktarda mezar, dini mekan ve lahitler yer alır. Çevresini saran sur duvarları ve girişlerde yer alan renkli sütunlar dikkat çekerken, soylu mezarları kentteki yaşamla ilgili önemli veriler sunmaktadır. Titiopolis Antik Kenti’nin tepelerine çıkıldıkça ortaya çıkan hamam yapısı, buradaki çok sayıda eserin toprak altında kaldığına işaret etmektedir.

Mamure Kalesi

Akdeniz kıyısındaki kaleler arasında en iyi korunmuş olanlardan Mamure Kalesi, bin 500 yaşındadır. Tarihi Ortaçağ’a uzanan kaleyi bugüne kadar Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı imparatorlukları kullanmıştır. Ev sahipliği yaptığı her medeniyetin izlerini taşıyan Mamure Kalesi, savunma ve ticari olarak çok iyi bir konumdadır. Kapladığı yüzölçümü bakımından da dikkat çeken kale, 23 bin metrekareyi aşkın bir alanı kaplar. Tarih boyunca hüküm süren her medeniyetle birlikte farklılıklara uğrayan kale, her bölgesinde farklı uygarlıkların izlerini taşımaktadır. Anamur’un gezilecek yerleri arasında bulunan Mamure Kalesi, nefis bir manzara da sunmaktadır. Ayrıca burada Karamanoğulları döneminde yapılan eserler arasında yer alan Mamure Kale Camii de ziyaret edilmesi gereken önemli yapılardan biridir. Taş ve tuğlalar ile inşa edilen bu cami, 16’ncı yüzyıl mimarisinin izlerini taşımaktadır. Kaleyi ziyaret edenlerin görmesi gereken bir diğer yapı olan Mamure Hamamı ise kalenin kuzey bölgesinde yer alır. Karamanoğulları döneminde yapılan bu hamam, restorasyondan geçtikten sonra ziyarete açılmıştır.

Pityussa (Dana) Adası

Tarihi oldukça eskilere dayanan ve Roma döneminde bağımsız bir kent haline gelen Pityussa Adası, Silifke Anamur karayolunun 35’inci kilometresi yakınlarında yer alır. Uzun yıllar boyunca Bizanslılar tarafından yönetilen adada, o dönemden kalma çok sayıda eser mevcuttur. Ayrıca adada yer alan evlerde de Roma ve Bizans mimarisinin izleri dikkat çekmektedir. Pityussa Adası’nda 1972’de gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda Panteleon Kilisesi ortaya çıkarılmıştır. Erken Bizans dönemi yapısı olan kilise, tam olarak bazilika mimarisi özellikleri taşır.

Ala Köprü

Anamur’da bulunan bu tek gözlü köprünün 14’üncü yüzyılda Karamanoğulları tarafından yapıldığı saptanmıştır. 19 metreyi aşkın yüksekliği bulunan Ala Köprü, inşa edildiği dönemin mimari simgeleri arasındadır. Kaliteli işçiliğiyle dikkat çeken köprüde, taşkın suları için bir boşaltma gözü vardır. Halen kullanılan köprünün uzunluğu 54 metre olup, korkulukları dıştan belirmeksizin tempan duvarının uzantısıyla sonuçlanmaktadır.

Çukurpınar Mağarası

Yeryüzündeki bilinen en derin ikinci mağara olan Çukurpınar Mağarası, Anamur'da ziyaret edilmesi gereken yerler arasında öne çıkar. İlçenin kuzeybatısındaki Çamurlu Yaylası bölgesinde yer alan mağaraya, yaklaşık 5 saatlik bir yürüyüşün ardından ulaşılabilmektedir. Çukurpınar Mağarası, tamamıyla sarkıt ve dikitlerden meydana gelmiş olun, içinde muhteşem doğal manzaralar mevcuttur.

Üğü Mağarası

Anamur kent merkezine 12 kilometre uzaklıkta yer alan Üğü Mağarası’nın keşfi bugün halen tamamlanamamıştır. Karalarbahşiş Mahallesi civarında yer alan mağaraya karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Yapılan araştırmalarda mağaranın 450 metre uzunluğa ve 10 ila 20 metre yüksekliğe sahip olduğu saptanmıştır. Mağaranın içinde altı adet göl olduğu belirlenmiş olup, mağarayla ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Köşekbükü Mağarası

Kent merkezinin 9 kilometre kuzeybatısında bulunan Köşekbükü Mağarası, yaklaşık 2 bin yıllık bir tarihe sahiptir. Kapladığı alan 500 metrekare olan mağaranın astım hastalığına iyi geldiğine inanılmaktadır. Çevrede yaşayanların sıklıkla ziyaret ettiği Köşekbükü Mağarası; huzur, şifa ve dilek olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Pullu Milli Parkı

Denizi, ormanı ve muhteşem doğasıyla dikkat çeken Pullu Milli Parkı, Caretta Carettaların yaşadığı ender Akdeniz kumsallarından biridir. Doğayla baş başa zaman geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bu milli park, dinlenmek için harika bir ortam sunmaktadır. Doğa bilimcilerin araştırmalar yaptığı Pullu Milli Parkı, son zamanlarda fotoğrafçılar tarafından da ilgi çekmeye başlamıştır.

Anamur’da nerede ne yenir?


Yakamoz Mare Vista Restaurant

Anamur sahilinde, İtalyan mutfağının yanı sıra Akdeniz mutfağının seçkin lezzetlerini de sunan Yakamoz Mare Vista Restaurant, 1990’lı yıllardan beri kaliteli ve güleryüzlü hizmetiyle öne çıkmaktadır. Taze ve kaliteli malzeme ile yapılan nefis yemekleri sunan restoran, akşam saatlerinde ise canlı müzik performanslarına sahne olmaktadır.

KalaBalık Restaurant

Anamur’un Bozdoğan bölgesinde bulunan KalaBalık Restaurant da taze balık ve deniz ürünleriyle sevilen mekanlardan biridir. Deniz mahsullerinin yanı sıra mezeleri de oldukça sevilen restoranda akşam saatlerinde canlı müzik hizmeti de verilmektedir. Anamur’dan yolu geçenlere KalaBalık Restaurant’a uğramalarını öneririz.

Dutaltı Balık Restoranı

Deniz ürünleri ile hizmet veren Dutaltı Balık Restoranı, özellikle lagos ve patates kızartması ile ünlü bir mekan. Güleryüzlü ve samimi bir hizmet sunulan restoranda dut ağaçlarının altında serin bir ortamda eşsiz lezzetleri keyifli bir ortamda tadabilirsiniz.

Olta Balık Evi

Anamur’un sevilen restoranlarından olan Olta Balık Evi, ilçe merkezinde taze ve lezzetli deniz ürünleriyle hizmet vermektedir. Fiyatları gayet uygun olan restoranda, servis ve personel ilgisi de konukları memnun etmektedir.

Turtles Pizza

Pizza ve kebap çeşitlerinin yanı sıra lahmacun ve pide çeşitleri ile de hizmet veren Turtles Pizza, Anamur iskele sahilinde yaklaşık 25 yıldır faaliyet sürdürmektedir. Anamurluların ve turistlerin en çok tercih ettiği mekanlardan olan Turtles Pizza, nefis lezzetlerini kaliteli bir sunumla konuklarına sunmaktadır.
Anamur Gece Hayatı

Anamur Gece Hayatı


Anamur’da gece hayatı...

Havalimanlarına olan uzaklığı ve karayolu ulaşımının zorlukları nedeniyle daha çok yerli turistlerin tercih ettiği Anamur’da, gece hayatı da buna göre şekillenmiştir. İlçe merkezinde yer alan bar, restoran ve beach kulüpler ağırlıklı olarak yerli turistlere hitap etmektedir. Özellikle yaz aylarında geç saatlere kadar süren eğlenceli etkinliklerle Anamur geceleri renklenir. Anamur’da öne çıkan bar, gece kulübü ve beach kulüpler; Kutlay Bar, Quzen's Cafe Bar, Mavi Ay Beach Club Bar ve Bistro Disco gibi mekanlardır.  Bunların yanı sıra ilçede faaliyet gösteren restoranların birçoğunda, geceleri canlı müzik eşliğinde rakı balık ikilisi eşliğinde keyifli zaman geçirebilirsiniz.