TatilCity.NETTatilCity.NET

Araklı Gezi Rehberi

Araklı Gezi Rehberi

Araklı Gezi Rehberi


Araklı Gezi Rehberi

Trabzon’un ilçeleri arasında yer alan Araklı, 372 kilometrekarelik yüzölçümünde bol ormanları ile ünlü bir beldedir. Dağlara da ev sahipliği yapan Araklı’da, dağların yüksek kısımlarında çam ormanları dikkat çekmektedir. Arazisi ağırlıklı olarak dağlık ve engebeli olan ilçede, yurttaşlar dağ yamaçlarındaki yerleşim birimlerinde yaşamaktadır. İlçede, başta fındık üretimi olmak üzere ağırlıklı olarak meyvecilik temel geçim kaynağını oluşturmaktadır.
İlk yerleşim tarihi saptanamayan, ancak tarihi binlerce yıl önceye dayanan Araklı’da, Hititler ve Asurluların varlığı bilinmektedir. Bölge ilk olarak Milattan Önce 750 yılında Miletliler tarafından kuşatıldı, fakat söz konusu dönemde Kafkasya üzerinden başlayan Kimmer akınları, Miletlilerin bölgeye yerleşmesine izin vermedi. Sırasıyla bölgede Kimmerler, İskitler, Medler ve Persler egemenlik kurmuştur. Trabzon'un doğusunda yer alan ilçede, ilk yerleşim yeri günümüz ilçe merkezinin batısındaki Konakönü bölgesidir. Buzluca ile Kalecik yakasındaki iki kale arasında bulunduğu için Araklı adını alan ilçe, 1916’da Ruslar tarafından işgal edilmiş, 1918 yılında ilçe işgalden kurtarılmıştır.
Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Araklı, 70 kilometre güneyinde yer alan çam ormanlarıyla kaplı Pazarcık Turizm Merkezi’yle her yıl binlerce ziyaretçi çekmektedir. Buraya girişte dikkat çeken Pazarcık Mağarası mutlaka görülmelidir. Araklı’ya bağlı Yeşilyurt beldesinde bulunan Yılantaş Yaylası da ilçenin en güzel yerleri arasındadır. Her yıl ağustos ayında düzenlenen şenliklerle hareketlenen Yılantaş Yaylası, aynı zamanda 1. Dünya Savaşı'ndan kalan şehitliğe de yakın konumdadır. Ayrıca Araklı ilçe merkezine 10 kilometre mesafede yer alan Bereketli köyündeki maden suyu da yoğun ilgi görmektedir. Bunun dışında bölgede, biri 55 kilometre mesafedeki Çörmeler Pilitli’de, diğeri ise 80 kilometre uzaklıktaki Balahor’da olmak üzere iki tane maden suyu kaynağı daha mevcuttur.

Araklı’ya nasıl gidilir?

Trabzon il merkezine 32 kilometre uzaklıkta yer alan Araklı, pratik ulaşım imkanlarına sahiptir. Özel araçların yanı sıra il merkezinden toplu ulaşım araçlarıyla da ulaşılabilen ilçeye Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleriyle varılabilmektedir. Trabzon ile Sürmeli arasında çalışan belediye otobüsleri Araklı’dan geçmektedir ve gün boyunca seferler düzenlenmektedir. Ayrıca dolmuşlarla da ilçeye ulaşmak mümkündür.
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Araklı’ya havayolu aracılığıyla ulaşmak isteyenler ise Trabzon Havalimanı’na uçarak ilçeye gidebilirler. Gün içinde THY ve özel havayolu şirketlerinin karşılıklı seferler düzenlediği Trabzon Havalimanı’ndan il merkezine servis araçları, taksi ve havayolu transfer araçlarıyla ulaşılabilmektedir.
Araklı’da doğa sporları

Araklı’da doğa sporları


Araklı’da doğa sporları

Araklı, coğrafi yapısı bakımından doğa sporlarına elverişli ortamlar sunmaktadır. İlçede bulunan yaylalarda yapılacak doğa yürüyüşlerinin yanı sıra bisiklet, jeep safari ve kano sporlarına uygun parkurlar da mevcuttur. İlçenin en yüksek dağı olan Pokut Dağı, dağcılık ve tırmanış gibi aktivitelerin yanında doğa yürüyüşleri için oldukça uygundur. Dağın 2 bin 880 metre yüksekliğindeki zirvesine tırmanılabileceği gibi 12 kilometrelik parkurda yürüyüş yapılabilmektedir. Ayrıca Araklı’da bulunan Yılantaş, Çukuryaylası, Ağaçbaşı, Taşbaşı ve Arabinyurdu yaylaları doğa yürüyüşleri, bisiklet turları ve kuş gözlemciliği için elverişlidir.
Araklı’da jeep safari için uygun parkur da bulunmaktadır. Araklı ile Dağbaşı arasındaki rotada keyifli bir sürüş gerçekleştirilebilmektedir. Araklı’da Karadere ise kano için uygun bir ortam sunmaktadır. Tilki Beli’nden başlayan kano parkuru Araklı’ya kadar devam etmektedir.
Aydın'da Oteller Açılıyor

Aydın'da Oteller Açılıyor

Araklı’da gezilecek yerler

Araklı’da gezilecek yerler


Araklı’da gezilecek yerler


Mahura Şifalı Suyu

Doğal güzellikleriyle pek çok gezilebilecek yere sahip olan Araklı’da, şifalı su kaynakları bulunmaktadır. İlçe merkezine 10 kilometre mesafedeki Bereketli köyünde bulunan Mahura Şifalı Suyu bunların başında gelmektedir. Yöre halkının acı su adını verdikleri maden suyu tadındaki bu şifalı suyun çok sayıda hastalığa iyi geldiği belirtilmektedir. Böbrek taşına, mide rahatsızlıklarına ve cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtilen Mahura Acı Suyu, 1965 yılında keşfedilmiştir. Köydeki ormanlık bölgede yer alan su, 1965 yılında köy sakinleri tarafından tesadüfen bulunmuştur. Bölgeye odun kesmeye giden köylüler, suyun varlığını keşfetmiştir. Analiz edilen suyun sağlığa birçok faydasının olduğu tespit edilmiştir. Mahura Şifalı Suyu, yöre sakinlerinin yanı sıra ilçe dışından ve yurt dışından da çok sayıda kişinin ilgisini çekmektedir. Araklı yakınlarında ayrıca, biri 55 kilometre uzaklıkta yer alan Çörmeler Pilitli’de, diğeri ise 80 kilometre mesafedeki Balahor’da olmak üzere iki maden suyu kaynağı daha bulunmaktadır.

Pazarcık Turizm Merkezi

Eşsiz doğal güzellikleriyle her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Pazarcık Turizm Merkezi, Araklı ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Erikli köyü sınırlarında yer almaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm merkezi ilan edilen bölgenin girişindeki Pazarcık Mağarası görülmeye değer bir doğal güzelliktir. Ayrıca bölgede yer alan Pamuğun Gölü Şelalesi, eşsiz güzelliğiyle yaylaya gelenleri büyülemektedir. Orman Bakanlığı’nca bölgede kurulan Tilkibeli Mesire Alanı da piknikçilerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Turizm merkezinin yer aldığı Pazarcık Yaylası’nda iki tane alabalık çiftliği ve lokantalar da bulunmaktadır. Bu lokantalarda, Araklı yaylalarında doğal yollardan beslenen hayvanların nefis etleriyle lezzetli yemekler yapılmaktadır.

Yeşilyurt Yılantaş Yaylası

Araklı ilçe merkezine 24 kilometre uzaklıkta yer alan Yeşilyurt beldesi, çok sayıda yaylaya ev sahipliği yapmaktadır. Trabzon il merkezine 64, Araklı ilçe merkezine ise 33 kilometre uzaklıkta yer alan Yılantaş Yaylası bu yaylaların en güzelidir. Zengin bitki çeşitliliği ve kuş türleriyle dikkat çeken yaylada; doğa yürüyüşleri, bitki inceleme, bisiklet turları ve kuş gözlemciliği yapılabilmektedir. Ayrıca Yeşilyurt bölgesinde bulunan Ağaçbaşı, Taşbaşı, Arabinyurdu ve Çukuryaylası gibi yaylalar da doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Kalecik Kalesi

Araklı ilçe merkezine 3 kilometre mesafede bulunan Kalecik Mahallesi’ndeki kale, ilçenin görülmeye değer tarihi yapılarının başında gelmektedir. Kalecik Mahallesi’nde deniz kıyısında yer alan kalenin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı tespit edilememiştir. Kaleyi görmeye gidenler, hemen yanında bulunan güzel bir plaj ile de karşılaşmaktadır. Doğal güzellikler içindeki Kalecik Kalesi ve denizin muhteşem görüntüsü görenleri hayran bırakmaktadır.

Araklı Şelaleleri

Araklı ilçesine bağlı Aytaş köyünde yer alan üç büyük şelale, ilçenin görülmeye değer diğer doğal güzellikleri arasındadır. İki tanesi aynı dere üzerinde yer alan şelalelerden Asmasu Şelalesi, Avrupa’daki üçüncü en yüksek şelale unvanına da sahiptir. İlçeden Karadere-Bayburt karayolu güzergahından yaklaşık iki kilometrelik stabilize yolla ulaşılabilen Asmasu Şelalesi’nin yanı sıra aynı vadide yer alan Güneş Şelalesi de görülmeye değerdir. Geniş bir kayadan dökülen suyun sesini dinlemek ve burada oluşan su buharını izlemek oldukça keyiflidir.

Araklı’da nerede ne yenir?

Trabzon mutfağının özelliklerini taşıyan Araklı ilçesinde, pek çok geleneksel lezzet damakları şenlendirmektedir. İlçede yaygın olarak tüketilen mısır çorbasının ayranlı ve yoğurtlu çeşitleri, lahana çorbası, etli lahana sarması ve kara lahana yemeğinin yanı sıra hamsili lezzetler de öne çıkmaktadır. Bunların en yaygın olanları ise hamsili pilav, hamsi kuşu, pazılı hamsi tava, hamsili kaygana, hamsili bulgur pilavı, hamsi çitlemesi ve sebzeli hamsi gibi yemeklerdir. Araklı’da yaygın olan diğer lezzetleri ise haluşka, Trabzon hurmalı tart, muhlama, gongoş sarması, pazı tavası, Hamsiköy sütlacı, balkabağı tavası, huliya ve mamzana olarak sıralayabiliriz. Ayrıca Trabzon hurmalı kek, kuymak, Akçaabat köftesi, Trabzon peynirlisi, Trabzon burmalısı, laz böreği ve hodan böreği de bölgede öne çıkan lezzetler arasındadır.
Araklı’da bulunan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçede en lezzetli yemeklerin yapıldığı restoranlardan öne çıkanları ise Bayburt Caddesi’nde hizmet veren Ali Usta Restaurant, Yılmaz Çebi Caddesi’nde bulunan Enver Usta Restaurant, Trabzon Caddesi’nde faaliyet gösteren Alibaba Lokantası, Yunus Emre Caddesi’nde yer alan Özbek Pide ve Trabzon Caddesi’ndeki Beşiroğlu Pide ve Lahmacun gibi işletmelerdir.
Araklı’da gece hayatı

Araklı’da gece hayatı


Araklı’da gece hayatı

Trabzon’un Araklı ilçesinde aktif bir gece hayatı yoktur. Dışarıda vakit geçirmek isteyen yöre sakinleri, ağırlıklı olarak sahil kenarında bulunan çay bahçelerini ve kafeteryaları tercih etmektedir. Kalecik Mahallesi’nde yer alan kale ve çevresinde gün batımını izlemenin tadını çıkardıktan sonar bölgedeki kafeteryalarda keyifli bir akşam geçirilebilir.
Hareketli bir gece hayatı yaşamak isteyenler ise 32 kilometre mesafedeki Trabzon şehir merkezini tercih edebilirler. Şehir merkezinde ilçeye göre daha hareketli olan gece hayatı, otellerin barları ile pub, meyhane, birahane gibi mekanlarda şekillenmektedir. Bunların en çok tercih edilenleri ise Zorlu Otel’e ait bar, meydanda yer alan Şişman Pub ve deniz kenarındaki kimi mekanlardır. Rakı balık keyfi yapmak isteyenlerin tercihi durumundaki deniz kenarındaki Galanima, canlı müzik ile hareketli bir ortamı bulunan Mey Bar ve Maraş Caddesi’nde hizmet veren English Pub bunlardan bazılarıdır.