TatilCity.NETTatilCity.NET

Ardahan Gezi Rehberi

Ardahan Gezi Rehberi

Ardahan Gezi Rehberi


Ardahan Gezi Rehberi

Türkiye’nin 75.’ci ili olan Ardahan, 27 Mayıs 1992 yılında çıkarılan yasa ile Kars ilinden ayrılarak, il statüsüne kavuşturulmuştur. Doğu Anadolu Bölgesi’nin 1.829 metre yükseklikte yer alan şehri olan Ardahan’ın dört tarafı dağlarla çevrilidir. 99.265 kişilik nüfusu ile kent; kendine özgü coğrafi yapılara ve iklim şartlarına sahip beş ilçe ve şehir merkezinden meydana gelmektedir. Dağları, platoları, vadileri, ovaları, yüksekliği 3 bin metreyi geçen dorukları ve gölleri ile oldukça zengin bir coğrafi yapısıyla Ardahan; doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ve çetin yaşam koşullarıyla Türkiye’nin nadide kentlerinden biri konumundadır. Yüksek rakımın da etkisiyle kış mevsiminin uzun ve sert geçtiği kentin ortasından geçen Kula Nehri ve Çıldır ilçesindeki ünlü Çıldır Gölü, kış aylarında donmaktadır. Dev bir buz pateni sahasına benzeyen yapısıyla tam anlamıyla kartpostal görüntüler sunan Çıldır Gölü’nde atlı kızaklarla dolaşmak, şehri kış aylarında ziyaret edenler için sıra dışı bir deneyim olacaktır. Her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında Damal ilçesinde ilginç bir doğa olayı meydana gelmektedir. Söz konusu tarihler arasında, güneşin battığı saatlerde, dağın bir tarafının gölgesi diğer tarafına yansımaktadır. Gölge Atatürk’ün silüetini oluşturarak, muhteşem bir görüntü sunmaktadır. Özellikle turistlerin yoğun ilgisini çeken bu olay, yerli turistlerin de ziyaretlerine konu olmaktadır.
Ardahan’ın tarihi yapısına bakacak olursak; Urartu Kralı II. Serdur’un, Çıldır Gölü’nün güneybatısında bulunan Taşköprü Köyü Kayalığı’na kazılı fetih kitabesi, Ardahan’a ait ilk yazılı belge olarak kab ul edilmektedir. Şehrin M.Ö. 753-735 yıllarına kadar uzanan tarihinde; Med, Pers, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi güçlü devletlere ev sahipliği yapmıştır. M.S. 628 yılında bölgeye egemen olan Arda Türkleri, şehrin isminde de etkili olmuştur. Ardahan’da farklı uygarlıklara ait çok sayıda tarihi kale, köprü, cami, kilise, şapel, kule, çeşme ve hamam bulunmaktadır. Türkiye’nin en uç noktasında yer alan Ardahan, doğal güzellikleri ve zengin tarihi yapısıyla mutlaka görülmesi gereken kentlerimizin başında gelmektedir.

Ardahan’a nasıl gidilir?

Ardahan’a havayolu veya karayolu ile ulaşabilirsiniz. Kentte bir havalimanı bulunmamaktadır. En yakın havalimanı 89 kilometre uzaklıktaki Kars Harakani Havalimanı’dır ve Buraya araç kiralayarak veya otogara giderek, otobüsle Ardahan’a ulaşmanız mümkündür. Otobüsle gidecekler için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasını n sayısız Ardahan seferi vardır. İstanbul-Ardahan arası 1.4 kilometre (yaklaşık 16 saat), Ankara-Ardahan arası 1.1 kilometre (yaklaşık 13 saat) ve İzmir-Ardahan arası 1.6 kilometredir (yaklaşık 19 saat). Karayolu ile Karadeniz sahil yolundan Artvin-Şavşat güzergahı üzerinden Ardahan’a oldukça kolay ulaşabilirsiniz. Öte yandan demiryolu ile Ankara’dan hareket eden Doğu Ekspresi ile Kars’a varıp ve karayolu ile Ardahan’a geçmeniz de mümkündür.
Ardahan’da gezilecek yerler

Ardahan’da gezilecek yerler


Ardahan’da gezilecek yerler


Ardahan Kalesi

Ardahan Kalesi Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile 16. yüzyıl ortalarında yaptırılmıştır. Kalenin çevresinde yapılan araştırmalar bölgede M.Ö. 3500-2000 yıllarına ait yerleşimler olduğunu ortaya koymaktadır. Şehir merkezinde Kula Nehri’nin sol kıyısında yer alan kalenin mimarisi dikdörtgen planlı, kuleleri ise çokgen şeklinde tasarlanmıştır. Bazalt taşlı sur duvarlar 745 metre uzunluğundadır. Ardahan Kalesi, kentin simgesel yapılarından biri olarak öne çıkmaktadır.

Şeytan Kalesi

Çıldır ilçesinin Yıldırımtepe Köyü’ne bir buçuk kilometre mesafede Karaçay Vadisi’nde bulunan Şeytan Kalesi, son derece sarp bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Kalenin Ortaçağ’da Urartular tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilen kale, Ardahan’ın tarihi yapıları içinde yer almaktadır.

Taşköprü Kitabeleri

Çıldır ilçesinin Taşköprü Köyü’nde dev bir kayanın üzerine kazınmış olan Taşköprü Kitabeleri, Ardahan’ın en eski yazılı belgesi olarak kabul edilmektedir. Birçok arkeolog başta olmak üzere bilim insanlarının üzerinde çalıştığı kitabeler, kent tarihi açısından kayda değer önem taşımaktadır.

Hamşioğlu Rasim Bey Konağı

Şehir merkezinde bulunan Hamşioğlu Rasim Bey Konağı, görkemli ve heybetli yapısıyla gerçekten görülmeye değer niteliktedir. Konağın girişindeki kapı üzerine sonradan eklendiği tahmin edilen, 1911 tarihli Osmanlıca bir kitabe yer almaktadır. Tek katlı ve dikdörtgen planlı Hamşioğlu Rasim Bey Konağı, Batlık mimarisinin klasik bir örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. İç içe açılan oda ve salonlardan meydana gelen konak, Kurtuluş Savaşı yıllarında resmi karargah binası ve kongre binası olarak kullanılmıştır. Cumhuriyet’in ilk yıllarında da resmi hükümet binası olarak hizmet veren konak, kentin zengin tarihine de tanıklık etmektedir.

Çıldır Gölü

Van Gölü’nden sonra, Doğu Anadolu’nun en büyük gölü olma özelliği taşıyan Çıldır Gölü, şehir merkezine 45 kilometre mesafededir. Akbaba Dağları ve Kısır Dağları arasında kalan tektonik bir çöküntü ile oluşmuştur. Sonbahar mevsimi biterken göl donar ve yüzeyinde bir metrelik bir buz kütlesi oluşur. Ardahan’a yaptığınız seyahat içinde gölün üzerinde atlı kızaklarla gezintiler yapabilir ve kızak yarışmalarına katılabilirsiniz. Ardahan il merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunan Çıldır Gölü deniz seviyesinden 1956 metre yüksekliktedir. Buradan güneşin batışını izlemek çok keyiflidir. Kışları çok soğuk geçtiği için Kasım ayı sonlarında donan gölde buz derinliği bir metreyi aşar. Bu sezonda buz delinerek balık avı yapılmaktadır. Siz de bu keyifli aktivitelere katılabilirsiniz.

Akçakale Ada Şehri Kalıntıları

Çıldır Gölü’nün içinde yer alan Akçakale Adası’nda ise Neolitik döneme ait pek çok mimari yapının kalıntıları bulunur. Birinci derecede doğal sit alanı olan adanın doğal güzellikleri de görülmeye değerdir.  Çıldır Gölü’nün içerisinde yer alan Akçakale Adası doğal güzellikleri yanı sıra birinci derecede arkeolojik sit alanıdır. Bu eski şehir kalıntıları içinde görülmeye değer bir şapel kalıntısı vardır. Tarihi oldukça eskilere dayanan Ardahan Kalesi'nde yapılan kazılarda elde edilen değişik medeniyetlere ait kalıntılar, yörede ilk Tunç Çağı'ndan itibaren bir yerleşmenin varlığını ve bölgenin çeşitli krallıkların hakimiyetine girdiğini göstermektedir. Şehir merkezinin kuzeyindeki Halil Efendi Mahallesi ile şehir merkezini birbirinden ayıran Kura Nehri'nin hemen sol kıyısında bulunan kale, mimari açıdan dikdörtgen bir plan düzendedir. Giriş açıklığı kemerinin hemen üzerinde yapıldığı tarih Miladi 1544 olarak yazılmaktadır.

Övündü ve Ortakent (Büyük Nakala) Mağaraları

Çıldır ilçesinin Övündü Köyü’nün güneyinde bulunan Övündü Mağaraları’nda, kalker kaya kütlesi oyularak meydana gelen iki grup mağara yerleşimi yer almaktadır. Hanak ilçesinin doğusundaki Ortakent’te ise Kura Nehri kenarındaki kayalıklarda Yontma Taş Çağı’na ait çok sayıda mağara yerleşimi ve bir de büyük bir kilise bulunmaktadır.

Ardahan’da nerede ne yenir?

Ardahan’ın iklim özellikleri ve coğrafi konumu tarım ve hayvancılığı etkilemiştir. Bu durum ister istemez Ardahan yemek kültürü ve mutfağında da etkili olmuştur. Uçsuz bucaksız çayırlarda ve yaylalarda yapılan hayvancılık sayesinde et ve süt ürünleri son derece lezzetlidir, hatta o kadar ki pek çoğu coğrafi işaret kazanan bu ürünler, dünyaca ünlüdür. Yemeklerinde ağırlıklı olarak et, hayvansal ve tahıl ürünleri kullanılan Ardahan mutfağında; kaz eti, kesme aşı, tereyağında alabalık, tandır kebap, dolma kebap, kaçguç, etli hangel, kayıtma, kete ve katmer yöresel tatlardan yalnızca birkaç tanesidir. İşte bu lezzetleri doyasıya tadabileceğiniz birkaç restoran;

Akçakale Köyü Balıkçıları

Çıldır Gölü’nün kıyısındaki balıkçılarda mangalda balık keyfini mutlaka denemelisiniz. Ailenizle birlikte hem birbirinden lezzetli ve taze balıkların tadına bakabilir hem de içkinizi yudumlayabileceğiniz bu mekanlarda, tükettiğiniz balık çeşitleri ve deniz ürünleri damaklarınızda kesinlikle ayrı bir tat bırakacak.

Lezzet-i Kür Restoran

Şehir merkezinde, Kura Nehri kenarında bulunan restoran, bölgenin en sevilen restoranlarından biridir. Ardahan Kalesi manzarası ile birbirinden lezzetli yöresel tatları deneyimlerken, ailenizle birlikte evinizden kilometrelerce uzakta evinizin konforu ve güveniyle keyfi bir akşam geçirebilirsiniz. Ardahan’ın güzel et yemeklerinin tadını çıkarabileceğiniz Lezzet-i Kür Restoran’ı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.
Yusufeli Gece Hayatı

Yusufeli Gece Hayatı


Ardahan gece hayatı

Serhat şehri Ardahan’da sert iklimin etkisi gece hayatına da damgasını vurmaktadır. Yöre halkı genelde evinde dostları ile oturmayı tercih etmektedir. Kentte hizmet veren Ahsen Cafe ve Alaşara Cafe akşam 22.00’a kadar açıktır ve genelde gençlerin buluşma noktasıdır. Büyük Ardahan Oteli akşam yemeği için tercih edilebilir, burada içkinizi yudumlayıp Ardahan’ın tadını çıkarabilirsiniz.