TatilCity.NETTatilCity.NET

Artova Gezi Rehberi

Tokat iline bağlı Artova, kent merkezine 36 kilometre uzaklıktadır. Yüzölçümü ise 493 kilometrekare olan ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği 1170 metredir. Karasal iklimin  hakim  olduğu ilçeye bağlı 26 köy bulunmaktadır. İlçenin kuzeyinde altı köy, Zile yolu yönünde 11 köy, güneyde ise dokuz köy yer almaktadır. Genelde Tokat, özelde Artova’da ulaşım imkanları oldukça gelişmiştir. Başta nüfus yoğunluğu olmak üzere arazi varlığı Çekerek Irmağı vadisi ve Sivas-Samsun demir yolu hattı üzerinde yoğunlaşmıştır.Bölgede genellikle karasal iklim özelliklerine rastlanır. Kasım ve nisan ayları arasında, Tokat ilçe merkezinde yoğun yağmur görülürken, Artova ilçe merkezinde kar yağışını görmek mümkündür. İlçe merkezi, ikinci derece deprem bölgesidir. Geniş bir dağlık alan üzerine kurulmuş olan Artova’da yerleşim yerleri genellikle dere kenarlarında toplanmıştır. Artova ilçesinde çok fazla tarihi kalıntılardan bahsetmek mümkün değildir, bunun doğal sonucu olarak turizmin de gelişmediği bölgede gezilecek tek yer, Artova Yeraltı Şehri’dir.Artova, eski kayıtlarda “Artrukova” olarak geçmektedir. Artuk Bey, Büyük Selçuklu sultanı Alpaslan’ın komutanlarından Eksik Bey’in oğlu olarak bilinmektedir. Komutan, Sivas bölgesine kadar ilerlemiştir. Söz konusu dönemlerden günümüze ulaşan yazılı kaynaklar;  Artuk Bey’in Tokat ve çevresinde yani eski adıyla Artukova’da faaliyet gösterdiğini ortaya koymaktadır. Yine bu kaynaklar, Orta Anadolu bölgesine geçen Artuk Bey’in, Bizans ordusu ile çeşitli çatışmalara girdiğini hatta Marmara kıyılarına kadar ilerlediği belirtmiştir.Osmanlılar döneminde ise, Kızılcaköy adıyla bucak haline gelen ve 1944 yılında ise ilçe statüsüne kavuşan Artova, 1923 yılında meydana gelen depremle yerle bir olmuştur. Yaşanan bu elim hadise sonucu sadece Artova değil, Sulusaray ilçe merkezi de önemli ölçüde hasar almıştır. Sonunda Çamlıbel nahiyesinin bulunduğu yere taşınan Artova, burada ciddi gerileme yaşar. Çünkü ilçenin birçok köyü, ilçe merkezinin çok uzağında kalmıştır. Bunun üzerine, ilçe merkezi, Samsun-Sivas demiryolu üzerinde bulunan Kızılca nahiyesinin alt kısmında bulunan “Kunduz” tren istasyonuna  taşınmıştır. İstasyonun adı, zamanla “Artova” olarak değiştirilmiştir. Kızılcaköy ise mahalle konumuna gelir. Resmi daireler ve yapılar ise, daha merkezi konumda olan tren istasyonun arkasında bulunan düz alana inşa edilir.

Artova’ya nasıl gidilir?

Artova ilçe merkezi, il merkezi olan Tokat’a 36 kilometre mesafededir. Başta Tokat il merkezinde bulunan havayolu olmak üzere, ilçeye ulaşımda karayolu ve demiryolu ile herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. İl merkezinden ilçeye ulaşım yaklaşık yarım saat sürmektedir. Artova-Yeşilyurt arası 17 kilometre, Artova-Yıldızeli arası 60 kilometre, Artova-Sivas arası 203 kilometre, Artova-Amasya arası 184 kilometre uzaklıktadır. Halihazırda demiryolu ulaşımı, ilçenin tam merkezinden geçmektedir. Buradan geçen Sivas-Samsun demiryolu, 1932 yılında hizmete açılmıştır. Bu demiryolu hattı ile ilçe merkezinin Sivas’a uzaklığı 126 kilometreye ve Samsun’a uzaklığı ise 277 kilometreye düşmüştür. Sonuç olarak, her gün istasyona uğrayan trenlerle, bölgeye ulaşmak son derece kolaydır. Öte yandan ilçenin kuzeydoğusu üzerinden 20 kilometre uzunluğunda bir karayolu ile Sivas- Tokat karayoluna  bağlanabilirsiniz. Güneyindeki karayoluyla da Yeşilyurt ve Sulusaray ilçesine ulaşmak mümkündür. Ayrıca kuzeyden Zile-Artova arası 60 kilometre uzunluğunda asfalt yol ile de çevre ilçelere, kent merkezine ve diğer şehirlere ulaşabilirsiniz.

Artova’da doğa sporları

Artova ilçe merkezinde ve köylerinde çok aktif doğa sporları faaliyetlerinden bahsedemeyiz. Ancak ilçe yakınlarında bulunan ve 1-2 saatlik mesafe ile ulaşabileceğiniz Gümelek, Gıj gıj Dağı çevresinde kamp ve karavan turizmi için doğal ortamlardır. Alan Yaylası, Akdağ Zirvesi ve Ballıca Mağarası arasında trekking sporunu sevenler için uygun seçenekler olabilir. Yine Kaz Gölü onlarca çeşit kuşun yuvalandığı, beslendiği sazlıkları ve görüntüsü ile tam bur kuş cenneti konumundadır. Bu alanda kuş gözlemciliği ve fotoğraf çekmek için son derece elverişli alanlardır.  Öte yandan Tokat ili, akarsu ve göllerinin yoğun olması nedeni ile olta avcılığı için ideal bir mekandır. Almus Baraj Gölü her türlü su sporlarına uygun doğal bir alandır. Artova merkez olmasa bile, şehir merkezi ve diğer ilçelerde doğa sporları için birçok aktivite alanı bulmanız ve katılmanız mümkündür.

Artova’da gezilecek yerler

Artova Yeraltı Şehri

Boyunpınar Köyü’nün 500 metre kuzeyinde yer alan Artova Yeraltı Şehri, ana kaya bloğuna oyularak yapılmıştır. Buradaki yeraltı yerleşiminin erken Hıristiyanlık döneminden kalma olduğu belirlenmiştir. Tokat Müzesi tarafından 1995 yılında bölgede yaptığı temizlik çalışmalarının sonucunda ziyarete açılan yeraltı şehri, halk arasında Horun mağarası olarak da anılmaktadır. Mağaranın dışındaki alanda bir Ermeni köyü olduğu rivayet edilmektedir fakat bu iddia ile ilgili herhangi bilgi ve belge bulunmamaktadır.Artova Yeraltı Şehri, üç kattan meydana gelmektedir. Bu katlarda, üç koridor bulunmaktadır. Bunların yanı sıra; salonlar, küçük odalar ve bir de küçük tapınaklardan oluşan yeraltı şehri mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ancak, meraklıları için şunları belirtmemiz gerekiyor. Bu mağaraya daracık bir ağızdan yani girişten giriliyor. İçeride herhangi bir aydınlatma ışık bulunmamaktadır. İçeride sadece feneri ile gezilebilirsiniz. İyi tarafı ise, mağara içeride oksijensiz kalma veya kötü herhangi bir koku bulunmuyor. Başka bir ifadeyle yoğun hava akımının olduğunu söylemek mümkün… Define arayıcıları tarafından mağara içinde birçok yerde tahribatların yapıldığını görmek mümkündür.

Artova’da ne yenir?

Eşsiz tabiat güzelliği, zengin tarihi, renkli coğrafyası, güçlü kültür yapısı ile birçok tarihi figüre, sanatçıya ve gezgine ilham veren Tokat kentimiz, şüphesiz Anadolu'nun en özgün ve lezzetli mutfaklarından birine sahiptir. Tokat’ın bu haklı övgüyü almasında; Yeşilırmak ile Kelkit havzalarının bereketli toprakları üzerinde kurulmuş olması ve 6 bin yıllık zengin tarihi ile hem ticaret hem kültür merkezi olması elbette etkilidir. Dünyaca ünlü bağ yaprağı, baş döndüren armutları, yüz akı kirazı, müthiş lezzetli mahlep, tadı özgün, kokusu mis yerli kazova domatesi, sağlıklı ve doğal kuşburnu bu mutfağın ana ham maddelerinden sadece birkaçıdır. Dünyanın en kaliteli cevizi, örneği bulunmayan narince üzümü, yok denecek kadar ince zarlı benzersiz biberi, mercimek ve yarması ile lezzetli yemeklerin merkezi olan Tokat, daha sayamadığımız birçok ürünüyle bilinmektedir.Anadolu'nun birçok yöresinde bulunan yemeklerin dışında bölgenin yöresel lezzetlerine de değinmek gerekir. Bacaklı Çorba, Bütün Çorba, Düğü Çorbası, Helle Çorbası, Alaca Patlıcan, Dolma İçi, Çemenli, Pehlili Pilav, Düğü Tavası, Ferfene, Etli Pırasa Sarması, Ispanaklı Mıhlama, Patlıcan Turşulu, Sohta Cörme, Hıçın, Tımbıl, Nivik, Çakır Pilav, Üzümlü Pilav, Tis Böreği, Gelmiş, Cıstıl, Dene Hasuda, Erik Çiri, Kesme Yufka, Kavlak Börek, Yaş Börek, Güdül, Sini Çevirme bölgenin öne çıkan lezzetlerindendir.

Artova’da gece hayatı

Gerek Tokat’ta gerekse Artova’da çok hareketli bir gece hayatından bahsetmek mümkün değildir. Yine de özellikle ilçe merkezinde bazı kafelere rastlamak mümkündür. Bölgeye dışarıdan gelen yerli turistler genellikle hareketli bir gece yaşantısı için Tokat il merkezini tercih etmektedir. Kum&Bar, Binbir Gece Club&Bar, Vitamin Bar, Felicita, Cadde Cafe&Restaurant, Sky Cafe Sky Club, Yeşil Park, Destan Cafe en çok ziyaret edilen mekanlardır. Özellikle canlı müzik yapılan keyifli vakit geçirebileceğiniz bu mekanlarda aileniz ve sevdiklerinizle eğlenceli bir akşam yaşayabilirsiniz. Yine kent merkezinde bulunan Park Sineması, Tokat Asberk Sineması, Tokat Erbaa Sineması, Tokat Karizma Sineması, Tokat Turhal Klass Sineması Tokat'ta film izleyebileceğiniz diğer eğlence merkezleri olarak değerlendirilebilir.