TatilCity.NETTatilCity.NET

Asarcık Gezi Rehberi

Asarcık Gezi Rehberi

Asarcık Gezi Rehberi


Asarcık Gezi Rehberi

Samsun’un küçük ilçelerinden biri olan Asarcık, il merkezine 44 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Batısında Kavak, doğusunda ise Çarşamba ilçeleriyle komşu olan Asarcık, turizm bakımından bölgenin gelişmiş ilçeleri arasında değildir. Ancak yine de ilçede görülebilecek iki cami ve bir kilise bulunmaktadır. Asarcık’ın çevresinde bulunan köyler, ağırlıklı olarak dağların eteklerinde yer almaktadır. Köylerin yerleştikleri alan ve dağlık bölgeler hisar şeklinde olduğu için ilçenin adı bir dönem Hisarcık olmuştur. İlçe merkezi ve bazı köyler ise küçük düzlük ve tepeciklerde kurulmuştur. Tipik Karadeniz ikliminin görüldüğü Asarcık ilçe merkezinde büyük bir süs havuzu yer almaktadır. İlçenin dükkan ve restoranları bu havuzun çevresinde konumlanmıştır.
Asarcık’ta her yıl Kurban Bayramı’nda Asarcık Ziret Şenlikleri düzenlenmektedir. İlçenin Akyazı ve Emirmusa mahallelerinde düzenlenen bu şenlikler yöre halkının yoğun ilgisini çekmektedir. Ayrıca ilçede her yıl eylül ayında panayır yapılmaktadır. At yarışları, yağlı güreşler ve konserlerin düzenlendiği bu panayır da ilçe sakinlerinin büyük ilgisiyle karşılanmaktadır. Burada kurulan pazara çevre il ve ilçelerde yoğun katılım gerçekleşmektedir.
İlçenin ismi, Cumhuriyetten önce Biricik’tir. Bölgenin genel ismi ise Hisarcık’tır. Son olarak Asarcık adını alan ilçe, 1877–1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan kaçan Çerkezlerin yerleştiği bir yöredir. İlçede yer alan ormanlık alanların biçilerek iskana açılması nedeniyle o günlerde bölgeye Biçincik adı verilmiştir. Çerkezlerin yerleştirilmesinden önce ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı Asarcık’ta, Kurtuluş Savaşı döneminde çeteler kurup Türklere zarar veren Rumlar bölgeden gönderilmiştir. Asarcık ilçesi 1959 yılına kadar köy, 1987’ye kadar da Samsun’un Kavak ilçesine bağlı bir bucak statüsünde olmuştur. 1987 yılında ilçe yapılmıştır.

Asarcık’a nasıl gidilir?

Samsun il merkezine 44 kilometre mesafede yer alan Asarcık’a il merkezinden karayolu ulaşımı mümkündür. Çok virajlı ve zor olan bu yol yerine Kavak ilçesinden geçen daha uzun yol tercih edilmektedir. Rahat olması nedeniyle 73 kilometrelik Kavak yolundan ilçeye ulaşım daha kolaydır. Samsun il merkezinden minibüslerle ulaşılabilen Asarcık, ayrıca Havza ilçesine 60 kilometre mesafede bulunmaktadır.
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Asarcık ilçesine havayolu aracılığıyla ulaşmak için ise Samsun Çarşamba Havalimanı kullanılabilmektedir. Asarcık ilçe merkezine yaklaşık 52 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanından Asarcık’a servis araçları, taksi ya da kiralık araçlarla ulaşılabilmektedir.
Asarcık’ta doğa sporları

Asarcık’ta doğa sporları


Asarcık’ta doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporlarına uygun olan Asarcık’ta bu potansiyel yeterince değerlendirilememiştir. İlçe sınırları içinde trekking parkuru, bisiklet yolu ve motokros parkuru oluşturulmasına yönelik çalışmalar son yıllarda devam etmektedir. Asarcık’ta doğa sporları için en çok tercih edilen rota Asarcık – Canik yoludur. Bu yolda doğa yürüyüşleri yapılabildiği gibi aynı zamanda bisiklet turları, otokros ve motokros da gerçekleştirilebilmektedir
Asarcık’ta gezilecek yerler

Asarcık’ta gezilecek yerler


Asarcık’ta gezilecek yerler


Gökgöl Camii

Asarcık’ta görülebilecek tarihi yapılar arasında yer alan Gökgöl Camii, ilçenin Akyazı Mahallesi’nde bulunmaktadır. Cami 1180 yılında ahşaptan inşa edilmiştir. Caminin girişi kuzeyde yer alan çift kanatlı ahşap kapıdan sağlanmaktadır. Son cemaat yeri, önce ahşap, daha sonra ise tuğla malzemeyle yapılmıştır. Duvarları ahşap malzemeden inşa edilen cami, daha sonraları gerçekleştirilen onarımlarda verniklenmiştir. Caminin birinci kat tavanı, mihrap ekseninde yer alan iki tane direğe oturan iki kalas tarafından taşınmaktadır. Caminin birinci katında yer alan onarım kitabesinde 1870 tarihi ve Hacı Sofu Hasan Usta’nın adı bulunmaktadır. Çift kanatlı ve ahşap bir kapıyla ikinci kata girilmektedir. Caminin kapıları titiz el oyma işçiliğiyle dikkat çekmektedir. Kırma çatılı olan ve alaturka kiremitle örtülü caminin etrafından yaklaşık 400 yıllık mezarlardan oluşan bir de mezarlık yer almaktadır. Mezarlığın yanında bulunan çim alanda her yıl Ziret Şenlikleri düzenlenmektedir.

Koşaca Camii

Asarcık’a bağlı Koşaca köyünde yer alan cami, büyük bir mezarlığın içinde bulunmaktadır. Bu cami de tamamen ahşaptan yığma olarak inşa edilmiştir. Kim tarafından ne zaman yapıldığına dair bir kitabeye sahip olmayan cami, mimari olarak incelendiğinde 17’nci yüzyıla işaret etmektedir. Camideki süslemelerin ise 18 ile 19’ncu yüzyıllarda yapıldığı belirtilmektedir. Kuzeyden yer alan çift kanatlı süslü kapıdan girilen camide, yapıyı “U” biçiminde mihrap duvarına kadar kuşatan balkon şeklinde çıkmaya sahip mahfel yer almaktadır. Süslemeleri ile dikkat çeken yapıda, kökboyası ile işlenen kalem işi oymalar ilgi çekicidir.

Ayaklıalan Kilisesi

Asarcık ilçe merkezine 20 kilometre mesafedeki Ayaklıalan köyünün tepesinde yer alan kilise, Rumlar tarafından inşa edilmiş olup, yapının 650 yıllık olduğu sanılmaktadır. Yığma yapım tekniğiyle yapılan Ayaklıalan Kilisesi’nde malzeme olarak kesme ve moloz taşlar kullanılmıştır. Çatısı bugüne kadar varlığını sürdüremeyen kilisenin cephe bitimlerinde, kapı ve pencere sövelerinde, sütun ve taşıyıcı kemerlerinde kesme taş, beden duvarlarında ise moloz taş kullanıldığı görülmektedir. Çatının tonoz örtülü olduğu sanılmaktadır. Kilisenin doğu cephesinde üç apsis bulunmaktadır ve bu apsislerde birer mazgal penceresi mevcuttur. Kiliseye batıdaki kapıdan girilmektedir. Kademeli kesme taş söve ile süslenen kapının üzerinde ise kesme taştan bir lento yer almaktadır. Bunun üzerinde yuvarlak kemerli alınlık mevcuttur. Kilisenin iç sütunları günümüze kadar ulaşmadığı için haklarında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Asarcık’ta nerede ne yenir?

Samsun ve Karadeniz mutfağının yanı sıra Amasya yemek kültüründen de etkilenen Asarcık, kendine özgü lezzetlere de ev sahipliği yapmaktadır. İlçenin yöresel lezzetleri arasında bulunan Çerkez tavuğu ve Kaz tiridi oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Kümes hayvanlarının bölge mutfağında önemli bir yeri olması dikkat çekicidir. Amasya’ya yakınlığı nedeniyle hamur işi yemeklerde Amasya mutfağının etkisi görülmektedir.
Asarcık’ta yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Karadeniz mutfağının lezzetlerini de tadabileceğiniz Asarcık restoranlarının öne çıkanlarını; Kemal Akkaya Caddesi’nde hizmet veren Bizim Lokanta, Erdoğan Cebeci Caddesi’nde yer alan Öz Meydan Lokantası, Mehmet Çetin Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Hünkar Lokantası, Cami Geçidi Sokak üzerinde yer alan Gözde Pastanesi, Kemal Akkaya Caddesi’nde hizmet veren Urfa Pide Kebap ve Kahyaoğlu Et Balık Lokantası olarak sayabiliriz.
Asarcık’ta gece hayatı

Asarcık’ta gece hayatı


Asarcık’ta gece hayatı

Samsun’un Asarcık ilçesinde aktif bir gece hayatından söz edemeyiz. İlçede yer alan az sayıdaki bar ve birahanede akşamları vakit geçirilebileceği gibi kafeterya ve pastaneler de dost sohbetleri için yoğun olarak tercih edilmektedir. Asarcık’ta bulunan eğlence mekanlarını; Adnan Menderes Caddesi üzerinde hizmet veren Asarcık Çay Bar, Kazım Karabekir Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Dostlar Birahanesi, Kemal Akkaya Caddesi üzerinde yer alan Tuana Cafe ve Cami Geçidi Sokak üzerinde yer alan Gözde Pastanesi olarak sıralayabiliriz. Asarcık’taki gece hayatını yetersiz bulanlar, 44 kilometre mesafedeki Samsun il merkezini de tercih edebilmektedir. İl merkezi canlı bir gece hayatına sahip olup, burada bulunan çok sayıda bar, pub, gece kulübü, meyhane ve diskotek gibi mekanlarda sabah saatlerine kadar keyifli zaman geçirilebilmektedir.