TatilCity.NETTatilCity.NET

Avanos Gezi Rehberi

Avanos Gezi Rehberi

Avanos Gezi Rehberi


Avanos Gezi Rehberi

Türkiye’nin gözde turizm bölgelerinden Kapadokya’da yer alan Avanos, Nevşehir’in bir ilçesi olup Kızılırmak’ın iki yakasına kurulmuştur. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü ilçede; çanakçılık, halıcılık ve şarapçılık oldukça gelişmiştir. Muhteşem güzellikteki peri bacaları, yeraltı şehirleri, vadileri ve kiliseleriyle Kapadokya’nın önde gelen turistik yerlerinden olan Avanos, ayrıca tarihi anıtları, tümülüsleri, tarihi yapıları ve güvercinlikleri ile öne çıkmaktadır. Hititlerden beri çanak ve çömleklerle gelişen seramik sanatı, bölgede oldukça önemli bir turizm ve ekonomi değeridir. Bu gelenek ailelerin yeni nesillerine aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır.
Tarihi oldukça eski dönemlere dayanan Avanos’ta; Hititler, Frigler, Asurlar, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı egemenliği yaşanmıştır. Kapadokya bölgesinde gezilmesi gereken yerler arasındaki Avanos, 4 bin yıllık bir tarihe sahiptir. Hitit döneminde Zuwinasa, Asur döneminde Nenansa, Bizans döneminde Venessa, Selçuklu döneminde Evenüz, Osmanlı döneminde Enes, Uvenez, Evenez, Avanoz olarak söylenen ilçenin ismi, tarihsel süreç içinde Avanos halini almıştır. Selçuklu döneminde Avanos’un adına kaynaklık eden Evenuz kelimesinin, mutfak eşyaları anlamındaki Evani’den türediği ve çanak, çömlek yapılan yer anlamındaki Evenüz’e dönüştüğü tahmin edilmektedir.
Kızılırmak Nehri, Avanos’u doğudan batıya ortadan ikiye ayırmaktadır. Bir dönem Kırşehir’e, daha sonra ise Nevşehir’e bağlanan ilçe, nehrin kuzeyinde bulunan bölümüyle Avanos’un eski yerleşimidir. Bunun karşısında bulunan bölge ise ağırlıklı olarak ikamet amaçlı yerleşimin bulunduğu yerdir. Avanas’ta, 1900 yılında Sultan Abdülhamit zamanında hizmete açılan Taş Köprü’nün uzunluğu 151 metre olup 11 ayak üzerine oturtulmuştur. Yine buradaki önemli köprülerden olan Tahta Köprü ise 1973’te sadece yayalar için yapılmıştır. 180 metre uzunluğa sahip olan Tahta Köprü, demir ayaklar üstüne ahşaptan inşa edilmiştir.

Avanos’a nasıl gidilir?

Karayolu ve havayolu ulaşım imkanlarına sahip olan Kapadokya bölgesindeki Avanos, kolaylıkla gidilebilecek bir lokasyonda yer almaktadır. Başta büyük şehirler olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden uçak ile veya şehirlerarası otobüslerle Nevşehir’e ulaştıktan sonra, il merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Avanos ilçesine otobüslerle gidilebilmektedir. Gün içinde her 20 dakikada bir seferlerin bulunduğu Nevşehir –Avanos hattındaki yolculuk ortalama yarım saat sürmektedir. Özel araçla bu yolu gitmek isteyenler ise yaklaşık 20 dakikada Avanos’a gidebilmektedir. Eğer Avanos’a Kayseri’den gitmek isteyenler olursa, buradan da şehirlerarası otobüs firmalarının düzenlediği seferlerden faydalanabilirler. Bu yolculuk ise ortalama bir saat sürmektedir.
Avanos’ta aktiviteler ve doğa sporları

Avanos’ta aktiviteler ve doğa sporları


Avanos’ta aktiviteler ve doğa sporları

Nevşehir’in Avanos ilçesinin de içinde yer aldığı Kapadokya bölgesi, başta trekking olmak üzere çok sayıda doğa sporuna uygun bir ortam sunmaktadır. Peribacalarının bulunduğu yerlerde yapacağınız doğa yürüyüşlerinin yanı sıra balon turu, at turu, ATV safarileri, bisiklet turu gibi etkinliklere de katılabilirsiniz.

Balon turu

Balon turlarının oldukça yaygın olduğu Kapadokya’da, bu turlara katılarak bölgeyi kuşbakışı izlemenin keyfini yaşayabilirsiniz. Kameranız ya da fotoğraf makineniz ile enfes görüntüler çekerek unutulmaz bir deneyim yaşayabileceğiniz balon turları, bölgede havanın uygun olduğu yaz dönemlerinde gerçekleştirilmektedir. Tur firmaları tarafından organize edilen balon turları, ortalama bir saat sürmektedir.

At turu

Bugüne kadar bölgede yaşayan medeniyetlerin hepsi tarafından “Güzel Atlar Ülkesi” denilen Kapadokya, at üstünde de keşfedilebilecek bir yerdir. Bölgede yaygın olarak yapılan at turlarında; Meskendir, Kılıçlar, Zemi, Güvercinlik ve Aşk Vadisi gezilebilmektedir. Peri bacaları arasında gezerek edindiğiniz bu eşsiz deneyimi unutamayacaksınız.

ATV turu

Adrenalini biraz da artırmak isteyenlerin tercihi olan ATV turları da bölgede yaygın olarak yapılmaktadır. Vadiler arasında ATV ile gezerken hem manzaranın tadını çıkarabilir hem de heyecanlı dakikalar yaşayabilirsiniz. Daha çok gün batımı saatlerinde yapılan ATV turlarında, tek veya iki kişilik araçlar kullanılabilmektedir.

Dağ bisikleti

Bisiklet sporcuları için zorlu parkurlara sahip olan Kapadokya, bu zorlukları unutturacak eşsiz bir manzaraya sahiptir. Avanos’un Çavuşin köyünün de aralarında olduğu Kapadokya’nın pek çok yerinde pedal çevirip keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Avanos’un dışında Ihlara Vadisi, Ortahisar, Ürgüp ve Mustafapaşa pedal çevirebileceğiniz diğer bölgelerdir. Ayrıca bölgede sık sık düzenlenen bisiklet festivallerine de katılabilirsiniz.

Trekking

Kuş cıvıltılarını dinleyerek meyve ağaçlarının arasında gezmeyi tercih edenler, Avanos’ta yürüyüş yapabilecekleri pek çok seçeneğe sahiptir. Peribacalarının bulunduğu vadilerdeki yürüyüş parkurlarında gezerken, kayaların içindeki tarihi kiliseleri ve evleri de ziyaret edebilirsiniz. Kızılçukur Vadisi, Güllüdere Vadisi, Zelve Vadisi ve Paşabağı, doğa yürüyüşleri için Avanos’ta en çok tercih edilen yerlerdir.
Avanos’ta gezilecek yerler

Avanos’ta gezilecek yerler

Avanos’ta gezilecek yerler

Avanos’ta gezilecek yerler


Avanos’ta gezilecek yerler


Zelve Vadisi Açık Hava Müzesi

Avanos ilçe merkezine üç kilometre uzaklıkta bulunan Zelve Vadisi, Kapadokya bölgesindeki en önemli açık hava müzelerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Turistlerin yoğun ziyaret ettiği yerlerden olan vadide, birbirinden ilginç görünüme sahip ve binlerce yıllık geçmişe sahip olan yüzlerce peri bacası bulunmaktadır. Ayrıcı 15 kilisenin de yer aldığı Zelve Vadisi, doğa yürüyüşleri için de oldukça uygun bir ortam sunmaktadır. Yaz aylarında trekking meraklıları tarafından sık sık ziyaret edilen vadi, Kapadokya’da mutlaka gezilmesi gereken bir bölgedir.

Paşabağ

Zelve Vadisi yolu üzerinde bulunan Keşişler Vadisi’ndeki Paşabağ, Avanos ilçe merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Şapkalı peri bacalarıyla ünlü bu bölgede, ayrıca vadi ortasındaki üç başlı peri bacasında Aziz Simeon’a adamış olan bir şapel ile karşısında bir manastır bulunmaktadır. Söz konusu şapelde Aziz Simon’un 15 yıl boyunca inziva hayatı sürdüğü belirtilmektedir.

Çavuşin Köyü

Avanos ilçesinin bir köyü olan Çavuşin, Göreme yolu üzerinde bulunan ve bölgenin kaya kütlelerine oyulan en eski yerleşim yerlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Çavuşin Kilisesi, Vaftizci Yahya Kilisesi ve Bizans İmparatoru adına inşa edilmiş olan Güvercinlik Kilisesi gibi önemli yapılara ev sahipliği yapan köyün yakınlarında ayrıca Haçlı Kilisesi yer almaktadır. Bölgede yer alan Kızılçukur ile Güllüdere Vadileri arasında toplam 12 tane kilise bulunmaktadır.

Kızılçukur Vadisi

Kapadokya bölgesinin en güzel manzaraya sahip vadilerinden olan Kızılçukur, Ortahisar ile Çavuşin Köyü arasında yer almaktadır. Binlerce yıl önce bir volkanik çöküntünün yaşandığı vadide, çukur biçiminde peribacaları ve doğal kaya oluşumları meydana gelmiştir. Kızılçukur adının verilmesi ise vadinin kızıl tüf kayalarından oluşmasından gelir. Doğa yürüyüşleri için de uygun olan Kızılçukur Vadisi, günbatımının en güzel izlendiği harika bir noktaya sahiptir. Kızılçukur Günbatımı Noktası adı verilen yerde; sarı, pembe ve kırmızının tüm tonlarını kapsayan muhteşem bir gün batımı izlenebilmektedir.

Güllüdere Vadisi

Kapadokya bölgesinin en popüler yerleri arasındaki Güllüdere Vadisi, Göreme ve Çavuşin Köyü arasında bulunmaktadır. Trekking için bölgede en çok tercih edilen noktalardan olan bu vadi, ayrıca gökyüzündeki balonların en güzel izlenebileceği noktadır. ATV turlarının da yoğun olarak yapıldığı vadinin sol tarafındaki dik bir yamaçta Güllüdere Kilisesi bulunmaktadır. Aziz Agathangelus Kilisesi de denilen bu kilise, 6’ncı ve 7’nci yüzyılda inşasına başlanan, 9’uncu ve 10’uncu yüzyıllarda eklenen apsisiyle tamamlanan önemli bir tarihi yapıdır.

Dereyamanlı Kilisesi

Kapadokya bölgesinde görülmesi gereken bir diğer önemli kilise ise Avanos’ta 2’nci yüzyılda inşa edilen Dereyamanlı Kilisesi’dir. Meryem Ana Kilisesi adıyla da bilinen yapı, Avanos Belediyesi ve Vatikan’dan gelen temsilcilerin katıldığı bir törenle yeniden ibadete açılmıştır. Bölgeye gelen Hıristiyanların hizmetinde olan kilise, Katolik aleminin ruhani lideri Papa II. Jean Paul’ün de gelmek istediği yerlerden biriydi. Kilisede Meryem Ana ve Hz. İsa’nın freskleri bulunmaktadır.

Özkonak Yeraltı Şehri

Volkanik tabakaların genişçe bir alanı kapsadığı Özkonak Yeraltı Şehri’nin bulunduğu yer, Avanos’a 13 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Dört katlı olan bu yeraltı şehrinin Milattan Önce 400’lü yıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Haberleşme amacıyla dar ve uzun deliklerin yer aldığı yeraltı şehrinde, odalar kapatıldığında havalandırma bu deliklerle sağlanmıştır.

Belha Manastırı

Günümüzde büyük kısmı tahrip olan Belha Manastırı, Özkonak Kasabası ile Avanos arasındaki yol üzerinde yer almaktadır. Bir tepede yer alan manastıra dereye bakan cepheden girilmektedir. 6’ncı yüzyılda inşa edildiği sanılan manastırın bugün gezilebilecek bölümü, atların bağlandığı yem takaları ve yan tarafta cezaevi ismi verilen karanlık bir odadan ibarettir.

Sarıhan Kervansarayı

Selçuklu mimari örnekleri arasındaki bu 13’üncü yüzyıl yapısı, İpek Yolu üzerinde yer almaktadır. Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus döneminde inşa edilen Sarıhan Kervansarayı’nın ismi, yapımında kullanılan taşların renginden gelmektedir. Yüksek duvarlarla kaplı bu tek katlı kervansaray, geniş bir avluya sahiptir. Yazlık ve kışlık odalar ile mescit ve atların bağlandığı bölümden meydana gelen kervansaray, bölgenin en çok ziyaret edilen tarihi yapıları arasındadır.

Çeç Tümülüsü

Bir kral mezarı ya da kutsal alan olduğu tahmin edilen Çeç Tümülüsü, Avanos’a 15 kilometre uzaklıkta, Kızılırmak’ın güneyinde bulunmaktadır. Milattan Önce 1’inci yüzyıla işaret eden tümülüsün yüksekliği 32 metre olup, tamamı parça halindeki taş yığınlarından meydana gelmektedir. Uzaktan bakıldığında kovboy şapkasına ya da huniye benzetilen tümülüs, Avanos ilçe merkezinden de görülebilmektedir. Bölge, Çeç Tümülüsü’nün yanı sıra başka tümülüslere de ev sahipliği yapmaktadır.

Lahit Mezar

Kapadokya bölgesinde bulunan tek lahit olma özelliğine sahip bu mezar, Avanos ilçesinde Kızılırmak kenarında yer almaktadır. Lahit Mezar, 1971 yılında tesadüfen bulunmuştur. Ortaya çıkarıldığında kapağı açılan lahdin içindeki buluntular maalesef çalınmıştır. Mezarın içinden çıkan kemikler üzerinde yapılan incelemelerde ise saçları kına ile boyanmış bir kadına ait olduğu tespit edilmiştir.

Alaattin Camii

Avanos gezisinde ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de 1202 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirildiği tahmin edilen Alaattin Camii’dir. İki bölümden oluşan caminin birinci bölümü kesme taştan, kare planlı olarak yapılmıştır. Tromplu bir kubbeyle örtülmüş olan yapının ibadet mekanı, mihrap nişinin üzerinde bulunan pencerelerle aydınlatılmıştır. Caminin ikinci bölümüne ise sivri bir kemerle geçilmektedir. Bu bölümün 17’nci yüzyılda onarımdan geçirildiği ve 1964 yılında ise üçüncü bölümünün eklendiği bilinmektedir.

Şarap Evleri

Bağcılık ve şarapçılığın peri bacaları kadar meşhur olduğu Kapadokya bölgesinde, çok sayıda şarap evi bulunmaktadır. Avanos’ta da bulunan şarap evlerinde geleneksel yöntemlerle yapılan şaraplar tadılabildiği gibi satın da alınabilmektedir. Mağaralarda ve kayadan oyulmuş doğal depolarda saklanan şaraplar, Avanos’un yamaçlarında yetişen şeker oranı yüksek üzümlerden elde edilmektedir. Üzümün kalitesinden dolayı bölgenin şarapları dünyanın pek çok yerinde bilinmektedir.

Çanak Atölyeleri

Seramik sanatıyla ünlü Avanos’ta çok sayıda çanak atölyesi bulunmaktadır. İlçedeki atölyelerde yapılan çanaklar, Avanos dağlarından ve Kızılırmak yataklarından çıkarılan yumuşak, yağlı killi topraklardan elde edilmektedir.  Bu topraklar elendikten sonra iyice yoğrulup çamur haline getirildikten sonra şekil verilmektedir. Şekil verme işlemi, çark denilen ve ayakla döndürülen tezgahlarda titizlikle yapılmaktadır. Önce güneşte, ardından da gölgede kurutulduktan sonra saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800 ile bin 200 derece arasında pişirilen çanaklar; birer sanat eseri olan yemek kabı, su testisi, kışlık yiyecek kabı haline getirilmektedir. Büyük kısmı Avanos ilçe merkezinde bulunan çömlek atölyeleri, daha çok doğal mağaralarda faaliyet göstermektedir. İlçede bu geleneksel sanatı sürdüren 50 dolayında atölye mevcuttur. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden olan bu atölyelerde konuklara çömlek yapma deneyimi imkanı da sunulmaktadır.

Avanos’ta nerede ne yenir?

İç Anadolu Bölgesi yemek kültürünün yanı sıra özgün lezzetlere de sahip olan Avanos’ta, en çok bilinen yöresel lezzet testi kebabıdır. Pişirilme yöntemiyle ve kullanılan etin özellikleriyle oldukça lezzetli bir kebap olan testi kebabı, özel olarak bu iş için üretilmiş testilerde yapılmaktadır. Bölgede tahıl ve ete ağırlık verilerek yapılan diğer lezzetler ise bulgur, kabak, fasulye, patates, mercimek ve nohudun etle harmanladığı yemekler olup bu lezzetler toprak kaplarda pişirilmektedir. Avanos’ta testi kebabının yanı sıra etli kuru fasulye, etli yaprak sarması, aside, gül böreği, buğday çorbası, mantı, domates reçeli, dolaz tatlısı, güveç, pekmezli yoğurt ve tandır oldukça yaygın tüketilmektedir. Avanos’ta hem yöresel lezzetleri hem de geleneksel lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır.

Uranos Sarıkaya Restaurant

Avanos’un ünlü testi kebabının en lezzetli yapıldığı yerlerden biri olan Uranos Sarıkaya Restaurant, Akbel Mevkii’nde bulunmaktadır. Kapadokya’nın dokusuna uygun şekilde yerin altında bir mağara olan bu restoranda, yemekler taş masalarda yenilmektedir. Testi kebabının yanı sıra pastırmalı kuru fasulyesi ve baklavası ile ünlü olan restoran, eğlenceli atmosferiyle de tercih edilmektedir. Akşam yemekleri sırasında folklorik şovların yapıldığı restoranda içki servisi de mevcuttur.

Seyyah Han

Avanos’un ünlü restoranlarından olan Seyyah Han, otantik bir atmosfere sahip olup, terasında ise peri bacaları manzarası eşliğinde nefis lezzetler sunmaktadır. Muhteşem manzara eşliğinde, hem yöresel lezzetler hem de gelenekler lezzetleri tadabileceğiniz Seyyah Han, Maltepe Sokağı üzerinde yer almaktadır.

Bizim Ev

Avanos’ta hem uygun fiyatlı hem de lezzetli yemekler için tercih edilen Bizim Ev ise Orta Mahallesi Baklacı Sokak’ta bulunmaktadır. Pastırmalı kuru fasulye, Avanos mantısı, ciğer ve içli köfte gibi lezzetlerin oldukça başarılı hazırlandığı restoranda yöresel lezzetleri tatmanızı öneririz.

Kadın Girişimciler Kooperatifi

Sebze yemeklerinin oldukça lezzetli yapıldığı Kadın Girişimciler Kooperatifi, Avanos’ta uygun fiyatlı ve damakları şenlendiren yemekleriyle tercih edilmektedir. Minik taneli bamya, yaprak sarma ve Kapadokya’nın ünlü kuru fasulyesinin usta ellerde hazırlandığı kooperatif, Yukarı Mahallesi Vatan Caddesi üzerinde bulunmaktadır.
Avanos’ta gece hayatı

Avanos’ta gece hayatı


Avanos’ta gece hayatı

Yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Kapadokya’da en çok ilgi gören etkinlikler Türk geceleridir. Avanos’ta da oldukça yaygın olan Türk geceleri, pek çok mekanda gece hayatının ilk sırasında yer almaktadır. Mağaralarda yapılan bu etkinliklerin yanı sıra Avanos’ta; az sayıda da olsa bar, şarap evi ve kafelerde de geceleri keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Evranos Restaurant

Yeraltında oyulmuş mağaralardan meydana gelen iki salona sahip Evranos Restaurant, Avanos’ta Türk gecesi etkinliklerinin en ünlü mekanıdır. Başta testi kebabı olmak üzere yemekleriyle de oldukça meşhur olan bu restoranda, Türk gecelerinin coşkusu geç saatlere kadar devam etmektedir.

Uranos Restaurant

Türk gecelerinin bir diğer adresi ise kayadan oyma büyük bir salona sahip olan Uranos Restaurant’dır. Görsel bir şov olarak ortalama üç saat süren gece etkinliklerinde oldukça keyifli vakit geçirmenin yanı sıra lezzetli yemekler de yiyebileceğiniz Uranos Restauran’da, testi kebabını denemenizi öneririz.

Kervanhan Karmina Cafe Bar

Avanos’ta gecenizi Türk gecesi ile değil de türkülerle geçirmek isterseniz, türkü kafe olarak hizmet veren Kervanhan Karmina Cafe Bar’ı tercih edebilirsiniz. Edip Akbayram Sokak’ta bulunan, samimi ve sıcak ortamıyla öne çıkan bu mekanda, içkinizi yudumlayarak müziğe eşlik edebileceğiniz gibi isterseniz tavla da oynayabilirsiniz.