TatilCity.NETTatilCity.NET

Avşa Adası Gezi Rehberi

Avşa Adası Gezi Rehberi

Avşa Adası Gezi Rehberi


Avşa Adası Gezi Rehberi

Marmara Denizi’nin turizm alanında en gelişmiş adası konumunda olan Avşa Adası, her yanını çevreleyen altın rengi kumsallarıyla dantel gibi işlenmiş koylarıyla, yeşillendirilmiş sahil şeridi ile görenleri büyülüyor. Güneşin muhteşem batışını seyrederken çeşitli hülyalara dalacağınız Avşa Adası’nda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Adanın yüzey dokusundaki gözalıcı granit taşlar adeta serpilmiş gibi duruyor bu da adayı sanatsal bir açıkhava müzesine dönüştürmeye yetiyor. Avşa Adası’nda yeşilin mavi ile buluştuğu birbirinden güzel koylarında ve plajlarında yüzerken gündüz bitecek ama gün bitmeyecek. Günün bittiğini sanıyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Balıkesir'e bağlı olan bu ada için söylenecek çok şey var.
Bir düşü kapatırken bambaşka bir düş tüm eskirikliğiyle kendini hissettirmeye başlayacak. Sahilin bir ucundan diğer ucuna kadar sıralanan bar, kafe, restoran ve müzikhollerden yükselen müzik sesleri içinde, Avşa’da gecenin nasıl sabaha döndüğünü anlamayacaksınız. Adayı keşfetmek için adayı gezen küçük ve etrafı açık trenle tur atabilirsiniz. Ayrıca adanın çeşitli noktalarında deniz bisikleti, kano, jetski, muz ve ringo ile su sporları aktivitelerine katılabilirsiniz.
Öte yandan Avşa Adası, Marmara Bölgesi’nde bulunması ve İstanbul’a yakın olması gibi  nedenlerle birçok turiste ev sahipliği yapar. Başta İstanbullular olmak üzere her yıl yerli ve yabancı turisti ağırlayan ada, özellikle yaz tatili için en iyi alternatifler arasındadır. Kendi üzümlerinden üretilen şarapları ile de ünlü olan Avşa Adası, hem gençler hem de aileler için iyi bir seçenektir. Hareketliliğin her an sürdüğü, eğlencenin sabahın ilk ışıklarına kadar devam ettiği Avşa’da; sahilde dolaşabilir, yemek için çeşitli seçenekleri değerlendirebilir, tercihinize göre pansiyon ve otel alternatiflerinden yararlanabilir, gece mekanlarında çılgınlar gibi dans edebilir ve elbette istediğiniz kadar denizin tadını çıkarabilirsiniz.
Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası'nda Gezilecek Yerler


Avşa Adası Gezilecek Yerler


Deniz, kum, güneş, mavi, yeşil ve sınırsız eğlenceMarmara Bölgesi’nin yerleşim olarak en gelişmiş adası olan Avşa Adası, gündüz masmavi denizi, altın sarısı kumsalı ve yemşyeşil güzellikleri ile cennetten bir köşedir. Geceleri sahil boyunca sıralanan bar ve diskolarda gönlünüzde eğlenebilirsiniz. Günün 24 saati hareketli ve kalabalık olan Avşa Adası, tam tatil merkezi konumundadır. Gelen misafirlerine çeşitli seçenekler sunan ada; Çınar Koyu, Mavi Koy, Kumburnu, Değirmen ve Yiğitler Köyü’ndeki Altınkum Plajı gezilmesi gereken ilk yerler arasındadır. Manastır Mevkii’nde manastır ve şapel kalıntılarını da mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer dalmayı seviyorsanız, Manastır Mevkii’nde denizin dört metre derinliğindeki Bizans ve Rum kalıntılarını da keşfedebilirsiniz.
Bortaçina ve Büyülübağ Şarap Fabrikalarında Ada Karası üzümlerinden yapılan şarap tadım etkinliklerine katılabilirsiniz. Avşa’da adanın dört bir yanını çevreleyen kumsallarında denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, gece kendinizi sahilin bir ucundan diğer ucuna kadar sıralanan bar-cafe, restoran ve diskolardaki dans ve eğlenceye bırakabilirsiniz.

Yiğitler Köyü

Adanın doğu kıyısında, merkeze beş dakika mesafesinde yer alan Yiğitler Köyü’nün eski adı Araplar’dır. Daha sonra Rum ve Trakya göçmeni Türklere ev sahipliği yapan Yiğitler Köyü’de halk geçimini daha çok şarap üretimi, balıkçılık ve taşçılık gibi işlerden sağlar. Plajı her yıl belediye tarafından düzenli olarak temizlenen ve sezon içinde de temizlik çalışmaları devam eden Yiğitler Plajı’nda birkaç otelin kendine ayırdığı alanlar dışında plajlar ücretsizdir. Merkeziyle birlikte adanın en turistik noktası olan ve merkeze iki kilometre mesafede bulunan Yiğitler Köyü’ne, minibüslerle ulaşabilirsiniz. Erdek’ten deniz taksi seferlerinin de bulunduğu köye müşterilerine merkez iskelesinden alıp, tekrar aynı iskeleye bırakan tesisler de bulabilirsiniz.

Türkeli Köyü

Avşa Adası’nın batısında kıyı ovası üzerinde kurulu olan Türkeli Köyü’nün yaklaşık 2 kilometre güney batısında adanın geçmişine dair ipuçları veren bir manastır kalıntıları vardır. Rumların yıllar önce terk ettiği Türkeli Köyü’nün halkı şarap üretimi ve balıkçılıkla geçimini sağlar. Türikeli Köyü aynı zamanda muhteşem doğası ve temiz kumsalları ile de öne çıkar. Merkeze  göre biraz daha sakin bir yapıya sahip olan köy, biraz daha sessiz bir ortam arayanlar için oldukça uygundur.

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, Avşa Adası’nın en popüler bölgesi olan Altınkum Plajı, aynı zamanda en çok turistin geldiği bölgelerden biridir. Ada merkezinden minibüs seferleriyle 15 dakikada ulaşabileceğiniz plaj oldukça kalabalıktır. Yürüyüş mesafesindeki Yiğitler Köyü üzerinden bisikletle de rahatça gidebileceğiniz Altınkum Plajı, adı gibi ışıl ışıl parlayan altın renkli kumuyla ünlüdür, adını da buradan alır. Altınkum’da üç plaj, bir restauran bulunur. Avşa’nın meşhur Şahin Tepesi’nin de bulunduğu Altınkum, özellikle sığ denizi nedeniyle çocuklu ailelerin tercihidir.  Altınkum Plajı etrafında bulunan otel ve konaklama seçeneklerinden sizin için uygun olan bir tesise erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Çınar Koyu

Avşa’nın güney batı sahilinde bulunan ve adanın en büyük koyu olan Çınar Koyu, adını burada bulunan ve yüzyıllık tarihi çınar ağaçlarından alır. Turizmin başladığı yıllardan bu yana doğal ortamını hiç bozmayan adanın gözdesi olan Çınar Koyu; sessiz, sakin ve huzur dolu bir bölge olarak bilinir. Yanı sıra Çınar Koyu’nun plajının oldukça temiz ve berrak olması da ayrıca tercih sebepleri arasındadır. Denizden koya karşı eşsiz manzaranın tadını çıkarabileceğiniz Çınar Koyu’nun çeşitli yerlerinde bulunan küçük iskelelerden atlayarak denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Avşa merkezden her saat başı hareket eden ve akşam saat 20:00’ye kadar karşılıklı seferlerin düzenlendiği minibüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kumtur Plajı

Toplu taşıma araçlarının uğramadığı Kumtur Koyu’na taksiyle veya özel aracınızla gidebilirsiniz. Ancak Çınar Koyu minibüslerine binerek anayoldan Çınar’a sapmadan inip yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Diğer koylara oranla daha sessiz ve sakin olan Kumtur Plajı, hafif dalgalı berrak ve temiz denizi ile sizi bekliyor olacak. Diğer yandan derinliği bölgesel olarak değişen koy, özellikle çocuklu aileler için güvenli değildir. Koyda kafe ve restoran bulunmadığını hatırlatmak da fayda var.

Kadınlar Plajı

Avşa merkezden Yiğitler Köyü’ne giden dolmuşlarla gidebileceğiniz Kadınlar Plajı, adanın bakir koylarından biridir. Çevresi kapalı olan ve yalnızca kadınların girebildiği bir plaj olan Kadınlar Plajı; sessiz, sakin ve huzurlu bir bölgedir. Yiğitler Köyü’nden 10-15 dakikalık yürüme mesafede bulunan plaja giriş için ücret alınmaz. Denizinin sığ ve temiz olması kadınlara çocuklarıyla birlikte güvenli şekilde girebilmelerine ortam sağlar.

Tavşanlı Plajı

Belediye binasının bulunduğu yerden hareket eden minibüslerle ulaşabileceğiniz ve Avşa’nın bakir koylarından biri olan Tavşanlı Plajı, adanın güney kısmındadır. Altınkum Plajı’nı geçtikten  sonra karşınıza çıkacak plaj, sahilin hemen üzerinde kumsal ile birleşen kırsal bir yapıya sahiptir. Sahili ortadan ikiye bölen ve bu özelliği ile plaja ayrıca güzellik katan hafif bir çıkıntının hemen üzerinde güzel bir restoranla karşılaşacaksınız. Tavşanlı Plajı sığ denizi ve ince kumu ile çocuklar açısından da oldukça güvenli ve uygundur.

Karadut Koyu

Avşa merkezden minibüslerle ulaşılabileceğiniz ve adını çevresindeki dut ağaçlarından alan Karadut Koyu, oldukça sığ denizi ile bilinir. İki ayrı plajıyla huzurlu bir tatil ortamı sunan Karadut Koyu’nda, ayrıca Avşalıların çok sevdiği çeşmeden doldurarak tükettiği tatlı içme suyu kaynağı bulunur.  Yemyeşil doğası ve el değmemiş yapısı ile sessiz ve sakin şekilde tatilinizi yapabileceğiniz koy; eşsiz güzellikteki plajı, kırsal bir yapıya ve sığ bir kumsala sahiptir. Çocukların ve yüzme bilmeyenlerin güvenle denize girebileceği bir yer olan koyda, deniz de genellikle sakindir.

Manastır

Avşa Adası’nın Türkeli Beldesi’ne bağlı Manastır mevkiinde Hagios Georgos Manastırı vardır. Manastır kalıntılarına İskele Meydanı’ndan yürüyerek yarım saatte, taksi ile beş dakikada ulaşabilirsiniz. 1628’de Leonidas ve Siemon adlı iki papaz tarafından yapılan manastır, sit alanı ilan edildikten sonra koruma altına alındı. Temellerinde adanın kendi yapı taşı olan granit bloklar kullanılmıştır. Yine bu bloklar Horasan harcı ile desteklenmiştir. Buraya kadar gelmişken Avşa tarihi kadar eski yerleşim yerleri olan Yiğitler, Türkeli, Manastır mevkilerinde Rum ve Bizans dönemine ait kiremit mezarları ve Meryem Ana Manastır’ını da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Beyazsaray Koyu

Adını koyda bulunan ve adanın en lüks oteli olan Beyazsaray Oteli’nden alan Beyazsaray Koyu, Avşa Adası merkezine yaklaşık üç kilometre mesafede bulunur. Denizi berrak ve çok temiz olan koyun kumu son derece incedir. Marmara’nın en turistik merkezi olma özelliği gösteren Avşa Adası, bisiklet ile gezmek için de oldukça uygundur. Ayrıca adada bulunan hediyelik eşya dükkanlarından; zeytinyağı, şarap gibi yerel ürünler alabilirsiniz.
Avşa Adası Gece Hayatı

Avşa Adası'nda Gece Hayatı


Avşa Adası Gece Hayatı


Avşa’da her tercihe ve bütçeye uygun mekan bulmak mümkünAvşa Adası’nda gündüz deniz, koy ve plajlarla başlayan gününüz gece barlarda devam eder.  Bu da kesmezse birbirinden farklı konseptlerde discolar sizi bekliyor. Çoğu tatil beldesinde olduğu gibi 00:00’a kadar barda içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Gecenin ilerleyen saatlerinde eğlenceye devam etmek isteyenler, discolarda sabaha kadar çılgınca dans ederek gecenin tadını çıkarıyor. Avşa Adası’nda değişik konseptlere sahip bar ve discolarda zengin alkol ve geniş meze çeşitleri ile sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenin dibine vurabilirsiniz.

Arena Disco Club

Avşa Adası’nda ilk açıldığında verdiği konserlerle adını hızlıca tüm bölgede duyuran Arena Club’ta, 2019 yaz sezonunda yine konser ve çeşitli showlar düzenleniyor. Yerli ve yanabcı tursitlerin oldukça ilgi gösterdiği bu etkinlikler, Arena Konserler sayfasından güncel programlar eşliğinde takip edebilir. Ücretsiz otoparkı, zengin ve geniş menüsüyle Arena Clup’ta her yıl olduğu gibi bu yılda misafirlerini bekliyor.

Tanz Disco

Avşa Adası’nın en eski ve en tanınan discolardan biri olan Tanz Disco’ya gece saat 00: 00’de ücretsiz giriş yapılır. Otopark ücretlidir. Damsız girilemeyen Tanz Disco, Avşa Adası’nda en çok tercih edilen mekanlarından biridir.

Liatris Club

Avşa Adası’nın renkli eğlence mekanlarından biri de Liatris’tir. Her hafta sonu konserlerin   düzenlendiği mekanda, 2019 yılında da eğlence tam gaz gidecek. Bu yıalş ilişkin konser tavkimi için Liatris Club’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz. Liatris Disco’ya damsız giriş yapabilirsiniz. Giriş konser programlarında ücrete tabidir, otopark ücretsizdir.

Havar Türkü Evi

Avşa Adası’nda yalnızca pop ve yabancı müzik mekanları yok. Meraklısı için birkaç tane türkü bar da bulunur. İşte bu türkü barların içinde en çok bilineni Yaren Türkü Evi’dir. Kaliteli ve güler yüzlü servis anlayışı ile öne çıkan mekanda siz de sevdiklerinizle türkü dolu hoş ve keyifli bir gece yaşayabilirsiniz. Türkü dinlemeyi ve söylemeyi seviyorsanız hiç düşünmeden gidebileceğiniz samimi bir ortam yaratan Havar Türkü Evi’nde bardak içinde limonlanmış salatalık ve havuç yemeyi de unutmayın.

Yaren Türkü Evi

Bölgede türkü severlerin uğrak yerlerinden biri de Yaren Türkü Evi’dir. Halay çekmeye çalışırken birden kendinizi  dışarıda bulabilirsiniz. Eğlencenin tadına varacağınız mekanda, geniş menüsü ile de farklı tatlar deneyimleyebilirsiniz.

Martı Bar

Avşa’ya giden herkesin muhakkak uğradığı mekanlardan biri de Martı Bar’dır. Vakit geçirmek için son derece uygun olan mekanda isterseniz açık bahçede de oturabilirsiniz. Başka bir tercih olarak içeride kendinizi müziğe bırakıp kurtlarınızı dökebilirsiniz. Avşa da oldukça tanınan bir bar olan Martı Bar, tatilinizde mutlaka uğramanız gereken mekanlar arasında bulunuyor.

Avşa’da canlı müzik mekanları

Eğlence tarzı biraz daha sakinlik olan ve daha sessiz mekan arayışında olanlar için de Avşa Adası’nın alternatifleri var. Bunun için misafirleri için canlı müzik mekan seçenekleri sunan  Avşa’da, Marpuç ve Gıybet Bar’ı öneririz. Yiğitler mevkiindeki Bahar Aqua Resort Bar ve Yurdakul Sitesi Riche Rich Beach Avşa Adası’nın canlı müzik mekanları arasında ilk sırada yer alır.