TatilCity.NETTatilCity.NET

Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Ayder Yaylası Gezi Rehberi

Ayder Yaylası Gezi Rehberi


Türkiye’de yayla turizmi denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 19 kilometre mesafede yer almaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği bin 350 metre olan Ayder Yaylası, ladin ve kayın ağaçlarıyla kaplı bir yeryüzü cenneti gibidir. Kaçkar Dağları’nın yanında bulunan yayla, organik balının yanı sıra senenin her günü kullanılabilen kaplıcalarıyla da meşhur bir yerdir. Yaylayı ilk keşfedenler, 1300’lü yıllarda Halalılar olmuştur. Burayı kullanmayan başlayan Halalılar’dan sonra kalıcı olarak ilk kez 19’uncu yüzyıldan itibaren birkaç aile, yaylaya yerleşmeye başlamıştır. Ayder kaplıcalarının tarihi ise 1700 yıllarına dayanmaktadır. Her yıl mayıs ayında Ayder'de bir süre dinlendikten sonra kendi yaylalarına çekilen Halalılar, mevsim sonbaharı gösterdiğinde ise Ayder'e inip ot biçme şenlikleri düzenlerlermiş. Bu şenliklerde bir yandan çayırları biçerken, diğer yandan da birlikte türküler söyleyerek eğlenirlermiş. Bu döneme ‘Hodoç Zamanı’ adı verilmiştir. Ayder Yaylası 1987 yılında turizm bölgesi ilan edilmiş ve Milli Park statüsüne kavuşmuştur. Turizm ve eğlence merkezi haline getirilen yayla, Türkiye’de sağlık ve doğa turizminin önde gelen yerleri arasına girmiştir.
Devasa dağlar arasında uzayarak devam eden yol, tepelerde bulunan ahşap evler, yemyeşil ağaçlar ve tüm ihtişamıyla akan dere, Ayder Yaylası’nın güzelliğinin temelini oluşturmaktadır. Gelin Tülü Şelalesi, kaplıcaları, otel ve pansiyonları, havuzları, dinlenme salonlarıyla bir tatil cenneti haline gelen Ayder Yaylası, ayrıca festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. Yazın boğa festivaline, kışın kardan adam şenliklerine ev sahipliği yapan yayla, her mevsim ayrı bir güzelliği barındırmaktadır. Bölgede en çok ilgi gören etkinlik ise haziranda yapılan Ayder Yayla Şenlikleri’dir. Fırtına Deresi ve Bal Ormanları ile de ününe ün katan Ayder, nefis lezzetlere de sahiptir. Karadeniz Bölgesi’nin ünlü mıhlaması, Laz böreği, mısır ekmeği, lahana sarması ve hamsi yemeklerinin yanı sıra tereyağı, bal, kaymak ve dağ çileği reçeli de oldukça lezzetlidir.

rize uçak biletiRize ucuz uçak bileti

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

Rize otelleri Tatil City’de.. Rize’den otel seçerken uygun ve kaliteli olanları seçmeye özen gösterdik. Ayrıca, ucuz tatil fırsatı arayanlara bir tüyo.. Uygun fiyatlı Rize uçak bileti web sitemizde!..

Rize’de yapılacak şeyler

Rize’ye gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Rize’de Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Rize gezi rehberi hazırladık.

Rize Ayder Gezilecek Yerler

Rize Ayder Gezilecek Yerler


Doğa harikası Ayder Yaylası’nda gezilecek yerler…


Gelin Tülü Şelalesi

Ayder Yaylası’nın karşısında, yemyeşil ağaçların arasından çağlayan Gelin Tülü Şelalesi, yaylada ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Şelalenin suları Kaçkar Dağları’ndan Kavrun Deresi’ne akarken, bir gelinin arkasından süzülen duvağa benzetilmiştir ve bu özelliği nedeniyle Gelin Tülü Şelalesi adını almıştır. Tehlikeli olan oldukça dik bir yamaçtan inilmesi gerektiği için şelalenin dere ile buluştuğu yere gitmek yasaklanmıştır. Bu doğa harikasını görmenizi mutlaka öneririz.

Çamlıhemşin

Ayder Yaylası’nda gezilmesi gereken yerlerden biri de Rize’nin Çamlıhemşin ilçesidir. Sakin bir yıl geçiren bu şirin ilçe, yaz aylarında Ayder Yaylası’na akın eden turistler nedeniyle oldukça hareketlenir. Muhteşem bir doğaya sahip olan bu Çamlıhemşin’in köylerinin her biri ayrı bir doğa harikasıdır. Çam, gürgen ve kestane ağaçlarından yapılan Çamlıhemşin evleri de görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Şenyuva (Çinçiva) Köprüsü

Fırtına Deresi’nden 20 metre civarında yüksekliğe yapılan Şenyuva Köprüsü, Çamlıhemşin’e oldukça yakın bir uzaklıkta yer almaktadır. 1696 yılında inşa edilen köprü oldukça eski tarihiyle ve güzelliğiyle harika bir manzara sunmaktadır. Köprü yakınında yer alan ve bu köprünün ilk ismini taşıyan Çinçiva’da çay kahve molası vermenizi öneririz.

Goboş (Koboş) Köprüsü

Goboş Köprüsü de Çamlıhemşin yakınlarında yer almaktadır ve Şenyuva Köprüsü’ne oldukça benzeyen bir yapısı vardır. Şenyuva Köprüsü’nden daha eski olduğu sanılan ve bugüne kadar hiç onarım görmeyen Goboş Köprüsü, olağanüstü bir manzaraya sahiptir. Köprü yakınında yer alan tesiste mıhlama yiyip çayınızı içebilirsiniz.

Zil Kale

Zil Kale, Çamlıhemşin’in 12 kilometre uzağında bulunmaktadır ve 750 metre rakıma sahiptir. Fırtına Deresi’nden 100 metre kadar yüksekte olan kale, konumuyla oldukça ilgi çekici bir yapıdır. Zile Kale’nin ilk yapılış tarihi 5’inci ya da 6’ncı yüzyıl olarak tahmin edilmektedir. Ancak kale bugünkü yapısına 13’üncü yüzyılda yapılan değişikliklerle gelmiştir. Uzaktan bakıldığında bir dağın tepesine konmuş şahin görüntüsü veren kale, içine girildiğinde daha etkileyici bir yapıya sahiptir. Kale, Bizans ve Osmanlı zamanında gözetleme kalesi olarak kullanılmıştır. Kaleden bakıldığında olağanüstü bir manzara ortaya çıkmaktadır.

Palovit Şelalesi

Rize’nin debi olarak en yüksek şelaleleri arasında yer alan Palovit Şelalesi, Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde bulunmaktadır. Sık ağaçların yer aldığı ormanın içerisinde yer alan bu harika nehrin, gür akan bir suyu vardır. Şelale bölgesine geldiğinde aşağıdaki gölete hızla dökülen sular tanecikler halinde görünür. Muhteşem bir manzara sunan bu şelale, Ayder gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almalıdır.

Mikron Köprüsü

Mikron Köprüsü, Osmanlı İmparatorluğu’nca 19’uncu yüzyılda inşa edilmiştir. Fırtına Deresi üzerine yapılan ve Şenyuva ile Goboş köprülerine çok benzeyen Mikron Köprüsü, 12 metre yüksekliğe ve 30 metre uzunluğa sahiptir. Çamlıhemşin ile Ayder Yaylası yolu üzerinde yer alan bu köprü de bölgenin gezilmesi gereken yerleri arasında yer almaktadır.

Pokut Yaylası

Bölgede ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de Pokut Yaylası’dır. Çamlıhemşin’den 2 bin metre yükseklikte bulunan bu yayla, her tondan yeşili barındırdığı gibi bulutlara da en yakın olacağınız yerlerden biridir. Her türlü çiçeğe ev sahipliği yapan Pokut Yaylası’na muhteşem doğa, tertemiz yayla havası ve doğal güzellikleri deneyimlemenizi mutlaka öneririz.

Ayder Kaplıcaları

Yaylanın en meşhur yerlerinden olan Ayder Kaplıcaları, oldukça ilgi gören keyifli mekanları arasında yer almaktadır. Yaylada 2 bin 450 metrekare alanda bulunan bu tesis dört mevsim hizmet vermektedir. Kaplıcanın suyunun özelliği ise 55 derecede, berrak ve kokusuz olmasıdır. Çeşitli eklem hastalıkları ile romatizma rahatsızlıklarına da iyi olduğu belirtilen bu kaplıca, meraklısı için mutlaka ziyaret edilmesi, hatta birkaç seans içine girilmesi gereken bir yer.

Ayder Yaylası’nda nerede ne yenir?

Ayder Yaylası, Karadeniz mutfağının tüm özelliklerini bünyesinde taşımaktadır. Rize kent merkezinde bulabileceğiniz yemeklerin hepsini Ayder Yaylası’nda bulunan restoranlarda bulmanız mümkündür. Ancak Ayder’in kendine özgü bir mutfağı da mevcut. Bunların başında ise yaylanın meşhur balı ve mıhlaması geliyor. Ayder Yaylası civarında çok sayıda restoran bulunmaktadır ve burada Karadeniz’in enfes lezzetlerini tadabilirsiniz. Hamsi yemeklerinin yanı sıra sarma, çohala, lahana dolması, helle çorbası, guli çorbası, husli çorbası, lahana ezmesi, lahana haşlaması ve lahana rahtikosu gibi çok sayıda yemek sizleri bekliyor.
Ayder’in meşhur restoranları ise Binektaş bölgesinde hizmet veren Eylül Restaurant, Yukarışimşirli’de bulunan Zümrüt Restaurant, tarihi köprü yanındaki Osmanlı Alabalık Restoran, Şenyuva’da yer alan Çinçiva Kafe, Ayder’deki Bizum Mutfak Ev Yemekleri, yaylada yer alan Yılmaz Cafe, Çamlıhemşin Konaklar Mahallesi’nde bulunan Sini Yöresel Yemek ve Kahvaltı, Ayder Doğa Alabalık Çiftliği, Ayder Gürgendibi Restoran, Çağdaş Cafe, Yeşil Vadi Restaurant, Çise Restaurant, Dağdibi Restaurant, Şelale Restoran, Mucit’in Doğası ve Moyy Cafe, İbo’nun Yeri’dir.
Ayder Yaylası Gece Hayatı

Ayder Yaylası Gece Hayatı


Ayder Yaylası’nda gece hayatı…

Ayder Yaylası’nda gece hayatı dağınık bir alanda yaşanır. Yaylanın doğal yapısından dolayı pek hareketli olmayan gece hayatını, doğal ortamda yaşamak en çok tercih edilen yöntemdir. Ayder Yaylası’nın konukları, bulundukları mekanlarda mütevazi etkinliklerle gecelerine renk katıp günün yorgunluğunu atmaktadır. Bölgede yer alan az sayıdaki tesisten en öne çıkanı ise Ayder Yaylası yolu üzerindeki Yukarışimşirli köyünde bulunan Ayder Türkü Evi’dir. Oldukça sıcak ve samimi bir ortama sahip olan bu türkü evinde, güzel bir gece geçirebilirsiniz.