TatilCity.NETTatilCity.NET

Aydıncık Gezi Rehberi

Doğa turizmi bakımından gelişmiş olan Kazankaya Kanyonu, bağrıbütün kavunu ve ametist taşıyla ünlü Aydıncık ilçesi, bağlı olduğu Yozgat il merkezine 105 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yozgat’ın Orta Karadeniz bölümünde yer alan ilçesi konumundaki Aydıncık, Deveci Dağları’nın batı uzantısında bulunan Alan Dağları eteğindedir. Sırtını yemyeşil Gezibeli ve Ağıllı vadilerine dayayan ilçe, deniz seviyesinden 700 metre kadar yüksekliğe sahiptir. Yarıya yakını ormanlık olan Aydıncık’ta Karadeniz bitki örtüsü dikkat çekmektedir. İlçe sakinlerinin en önemli gelir kaynağı tarım olup, soğan üretimi özellikle öne çıkmaktadır.Aydıncık’ın en önemli akarsuyu olan Çekerek suyu, ilçe merkezine beş kilometre uzaklıkta akmaktadır. Kazankaya Kanyonu’nun güzelliklerini tanıtmak amacıyla her yıl ilçede düzenlenen Aydıncık Kültür Turizm ve Kazankaya Kanyon Festivali, uluslararası düzeyde organize edilmektedir. Haziran ayı sonunda yapılan üç günlük festivalde; eğlence etkinlikleri, doğa yürüyüşleri, konserler ve Kazankaya Kanyonu gezisi gerçekleştirilmektedir.Aydıncık’ın tarihi hakkında detaylı bilgiler mevcut olmamakla birlikte, bölgenin ilk olarak 15 ve 16’ncı yüzyıllarda yerleşime açıldığı tahmin edilmektedir. Söz konusu yıllarda Amasya, Sivas ve Kahramanmaraş’tan gelen Türkmenlerin yöreye ilk yerleşenler olduğu sanılmaktadır. Önceki adı Eskiköy olan Mamure köyünde, en az 200 yıldır yerleşim olduğu belirtilmektedir. Uzun yıllar boyunca Eskiköy olan yerleşim yeri, Mamure adını aldıktan sonra 1965 yılında belde olmuştur. Yerleşim yerinin ismi 1958 yılında ise Aydıncık olarak değiştirilmiştir. Aydıncık, 1991 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Aydıncık’a nasıl gidilir?

Yozgat il merkezine 105 kilometre uzaklıkta olan Aydıncık, karayolu ulaşım imkanlarına sahiptir. Yozgat il merkezinden her gün belirli aralıklarla düzenlenen minibüs seferleriyle ilçeye ortalama bir buçuk saatte ulaşılabilmektedir. Çorum’un Alaca ilçesine 43 kilometre uzaklıkta olan Aydıncık, Çekerek’e 33, Sorgun’a 56, Çorum il merkezine 73 ve Ankara’ya ise 253 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Aydıncık’ta doğa sporları

Doğa sporlarına uygun bir ortam sunan Aydıncık’ta, Kazankaya Kanyonu revaçta bir bölge olarak öne çıkmaktadır. Burada yer alan vadi içinde doğa yürüyüşleri ve dağcılık başta olmak üzere çeşitli aktiviteler yapılabilmektedir. Çekerek Nehri’nin eşsiz güzelliğini izleyerek ve tertemiz havayı ciğerlerinize çekerek burada harika bir yürüyüş yapabilirsiniz. Kanyonda ayrıca tilki, tavşan, kartal, su samuru ve akbaba gibi hayvanları görebilme şansınız da vardır. Nehir sularının yükseldiği Ekim ayıyla birlikte burada rafting yapma imkanı da bulunmaktadır. Öte yandan yörede bulunan Alan dağlarında yaz aylarında yamaç paraşütü etkinlikleri de düzenlenmektedir.

Aydıncık’ta gezilecek yerler

Kazankaya Kanyonu

Aydıncık’ın en çok ziyaret edilen ve mutlaka gezilmesi gereken yeri konumundaki Kazankaya Kanyonu, ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Kazankaya köyünde yer almaktadır. Çekerek-Alaca karayolunun dört kilometre kuzeybatısında bulunan kanyona karayolu ile gidilebilmektedir. Tarihi yerleşim yeri izlerinin de bulunduğu kanyon, Kazankaya köyünden başlayarak 10 kilometre boyunca devam eder. Girişinde, solda bin 180, sağda ise bin 160 metrelik iki yüksek kayanın bulunduğu kanyon, ortalama 50 metre genişliğe ve 300 metreye kadar ulaşan bir derinliğe sahiptir. Kanyonun girişinde yer alan iki yüksek kayalığa Horasan harcı ile bir sur inşa edilmiştir. Hayatın devam ettiği kanyon içi böylece koruma altına alınmıştır. Kazankaya Kanyonu’nun içerisinde Yeşilırmak’ın bir kolu olan Çekerek Nehri akmaktadır. Bu nehrin antik dönemlerdeki adı Scylax olarak geçmektedir. Rivayete göre, bu akarsuyu ilk olarak Milattan Önce 515 yılında Pers kralı Darius’un bölgeyi keşfetmek için gönderdiği Scylax bulmuştur ve akarsuyun adı bu gezginden gelmektedir. Nehrin aktığı vadinin her tarafında da yüksek kayalar dikkat çekmektedir. Üzerinde duvar kalıntıları, oyuklar, merdivenler ve tanrıça Kybele kabartması yer alan bu kayalıklar oldukça ilgi çekicidir. Ekim ayından sonra yükselen nehir sularında rafting yapılabilmektedir. Kanyon, ayrıca Yurt Tülübaşı isimli yok olma tehlikesi altındaki endemik bitkiye de ev sahipliği yapmaktadır. Su samurlarının da yaşadığı kanyon, doğaseverlere keyifli bir deneyim sunmaktadır.

Tanrıça Kybele Kabartması

Kazankaya Kanyonu’nda yer alan Tanrıça Kybele Kabartması, İncesu’dan girdikten bir kilometre sonra karşınıza çıkmaktadır. Uzunluğu 3.16 metre olan kabartma, bir niş içine yapılmıştır. Kabartmanın bolluk ve bereketi simgeleyen omuz genişliği ise 1.2 metredir. Çekerek Nehri’nin diğer tarafındaki kayalarda yer alan kaleye bakan kabartma, ilk olarak bir köylü tarafından bulunmuştur. Ancak ne yazık ki define bulmak amacıyla kabartmanın yüzü ve göğüsleri parçalanmıştır. Kanyonda net olarak görülemeyen av tanrıçası kabartmaları da mevcuttur. Buranın Milattan Önce 2’nci yüzyılda avlak olarak kullanıldığı belirtilmektedir.

Mağara

Kazankaya Kanyonu’nda yer alan bir diğer tarihi güzellik ise 468 basamakla inilen mağaradır. İçine girdikten 300 metre sonra üç bölüme ayrılan bu mağara, ne yazık ki kaçak kazılar nedeniyle günümüze oldukça harap bir şekilde ulaşmıştır.

Sarıbaba Tepesi

Kazankaya köyünün güneybatısında yer alan Sarıbaba Tepesi, antik bir yerleşim yeri kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. Burada yer alan kayalıklar ve tepe üzerinde Milattan Önce 2 binli yıllardan kaldığı tahmin edilen tarihi kalıntılar dikkat çekmektedir. Irmak yakınında olan tepe, sarp kayalıklara bitişik bir konumda bulunmaktadır.

Karagözlük Tepe (Güllük)

Kazankaya köyünün doğusunda bulunan bu bölgede tarlalar dikkat çekmektedir. Sırtlar şeklinde inen bu tarlalara Güllük denilmektedir. Bölgede gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalarda, buranın bir Hitit mezarlığına ev sahipliği yaptığı anlaşılmıştır.

Şeker Pınarı Yaylası

Aydıncık’ın piknik alanı olarak kullanılan bu güzel yaylası, ilçe merkezine bir kilometre uzaklıktaki Aydıncık-Eymir karayolu üzerinde yer almaktadır. Daşlı dağların ilçeye bakan bin 700 metre yüksekliğe sahip Gezbel bölgesinde yer alan Şeker Pınarı Yaylası, Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce Şebek Orman içi Dinlenme Yeri adıyla düzenlenmiştir. Oturma alanları ve yağmur barınağı gibi tesislerin yapıldığı yaylada, suların şifalı olduğu belirtilmektedir.

Aydıncık’ta nerede ne yenir?

Yozgat ve Orta Karadeniz mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Aydıncık, aynı zamanda kendine has lezzetlere de ev sahipliği yapmaktadır. İlçede yetiştirilen bağrıbütün kavunu, yöreye özgü bir lezzettir. Yer muzu adı da verilen bu kavunun tadı muzu andırmaktadır. Kokusu ve lezzetiyle çok sevilen bu kavun, adını ise çekirdeğinin birbirine yapışmış yumurta şeklinde olmasından almaktadır. Ayrıca gözlemelerin de oldukça lezzetli yapıldığı Aydıncık’ta, ilçe merkezinde yer alan Kültür Evi’nde lezzetli gözlemelerden yenebilmektedir.Aydıncık’ta yer alan restoran ve lokantalarda yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçenin öne çıkan restoranlarını; Atmaca Sokak’ta yer alan Kasır Tepesi, Çekerek Caddesi üzerinde hizmet veren Manolya Pastanesi ve yine Çekerek Caddesi üzerinde bulunan Yıldız Lokantası olarak sayabiliriz.

Aydıncık’ta gece hayatı

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde aktif bir gece hayatı yoktur. Alkollü mekanların yok denecek kadar az olduğu ilçede, az sayıda kafeterya, pastane ve çay bahçesi bulunmaktadır. İlçe sakinlerinin içeceklerini yudumlayarak sohbet etmek ve dinlenmek için tercih ettiği bu mekanların öne çıkanları; Atmaca Sokak üzerinde hizmet veren Kasır Tepesi, Çekerek Caddesi’nde faaliyet gösteren Dostlar Çay Evi ve yine aynı Çekerek Caddesi üzerinde konuklarını ağırlayan Manolya Pastanesi gibi işletmelerdir.