TatilCity.NETTatilCity.NET

Bafa Gölü Gezi Rehberi

Bafa Gölü Gezi Rehberi

Bafa Gölü Gezi Rehberi


Arkeolojik ve geleneksel değerlerin birlikte yaşandığı Bafa Gölü, Muğla’nın Milas ve Aydın’ın Söke ilçeleri sınırlarında yer almaktadır. Çamiçi ismiyle de bilinen Bafa Gölü, bir zamanlar Ege Denizi'ne açılan bir körfez özelliği taşıyordu. Yıllar içinde Büyük Menderes Irmağı’nın taşıdığı alüvyonlar bu körfezin ağzını kapattı. Günümüzde ise kıyıdan 17 kilometre içeride bulunan bir göl halinde bulunmaktadır. Tarihte Latmos adıyla bilinen Beşparmak Dağları ile çevrili Bafa Gölü, 60 kilometrekareyi aşkın bir alana yayılmaktadır. Uzunluğu 16, genişliği 6 kilometre olan göl, beş tane adaya sahiptir. Bu adalardan ikisi İkiz Adalar adıyla bilinmektedir ve büyük ada 300 metrelik kıstakla karaya bağlanmaktadır. Diğer üç adası kale ve manastırlarla kaplı olan Bafa Gölü’ndeki adalar su kuşlarının üreme alanı olarak da dikkat çekmektedir.
Ev sahipliği yaptığı su kuşlarının çeşitliliği ve miktarı açısından oldukça zengin olan göl, 1989 yılında sit, 1994 yılında da tabiatı koruma alanı ilan edilmiştir. Tarihsel geçmişi 2 bin yıl önceye dayanan Bafa Gölü çevresi, antik felsefenin öncülerinden ünlü filozof Heraklit’in de memleketi olarak bilinmektedir. Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü konumundadır ve gezilebilecek çok sayıda doğal ve tarihi yeri mevcuttur.

Muğla Milas Turistik Rehber - Muğla Milas Gezilecek Yerler - Muğla Milas Yapılacak Şeyler
Bafa Gölü Gezilecek Yerler

Bafa Gölü Gezilecek Yerler


Bafa Gölü’nde gezilecek yerler...


Doğal ve tarihi zenginliğiyle Ege Bölgesi’nin önemli yerleri arasında bulunan Bafa Gölü ve çevresi, tarih öncesinden bugüne kadar süren yerleşimlerin izlerini taşımaktadır. Gölün hemen yanındaki Beşparmak Dağı (Latmos) eteklerinde, neolitik dönemden bu yana insan yerleşimi olduğu ortaya çıkmıştır. Bölgede Latmos ve Herakleia adıyla iki antik kentin kalıntıları mevcuttur.

Latmos (Herakleia) Antik Kenti

Herakleia Antik Kenti, Milattan Önce 4’üncü yüzyılda, aynı bölgede terk edilen Latmos Antik Kenti’nin taşlarıyla kurulmuştur. Latmos Körfezi’nde bir liman kenti konumundaki Heraklia, 65 kuleye sahip olan ve bugün de rahatlıkla görülebilen 6 kilometre uzunluğundaki surlara sahiptir. Menderes Irmağı, zamanla bu körfezi doldurmuş ve Heraklia'nın denizle bağlantısı kopmuştur. Anadolu’nun kutsal dağlarından olan Latmos, tarihin her döneminde önemli bir yere sahip olmuştur. Dağın eteklerinde bulunan Herakleia Antik Kenti’nin yanı sıra Bafa Gölü’ndeki dört adaya manastırlar yapılmıştır. Bölgede 13 adet Bizans manastırına ait kalıntılar mevcuttur. Ancak bu manastırlara araçla ulaşım mümkün değildir. Bafa Gölü’ndeki adalarda bulunan manastır kalıntılarına ise Kapıkırı köyünden teknelerle ulaşılabilmektedir.

Yediler Manastırı

Latmos Dağı’nın eteğinde bulunan büyük manastırlardan biri Yediler Manastırı’dır. Bu manastıra Gölyaka köyünden yürüyüşle bir saatte ulaşılabilmektedir. Yediler Manastırı, Milattan Sonra 7’nci yüzyılda iki avlunun etrafında inşa edilmiş bir yapıdır. Kaleye benzeyen manastırın yakınında, içi fresklerle süslü bir de mağara bulunmaktadır. Manastır, Bafa Gölü manzarasıyla harika bir atmosfere sahiptir. Manastırdaki eserler arasında en çok ilgi çeken, beş metreye yakın yüksekliğe sahip, oyuk bir kayada yer alan Hz. İsa ve 12 Havarilerinin resmedildiği fresktir. Yaklaşık bin 300 yıllık olan freskin yapımında kullanılan kireç ve diğer dış etkenlerden dolayı Hz. İsa ve havarilerinin yüz kısımlarında yıpranmalar olmuştur.

Stylos Manastırı

Latmos Dağı’nın eteğindeki bir diğer büyük manastır olan Stylos’a Kapıkırı köyünden yürüyerek ulaşılmaktadır. Ancak bu yürüyüş bir saatten fazla sürmektedir. Stylos Manastırı’nın çevresi yüksek duvarlarla çevrilmiştir. Genç Aziz Paulos adlı keşiş burada inzivaya çekilmiştir. İhtişamlı duruşuyla dikkat çeken Stylos Manastırı, kayalıkların içinde zirveye yakın bir bölgede inşa edilmiştir. Deniz seviyesinden 740 metre yükseklikte bulunan manastır, bizzat Genç Aziz Paulos tarafından inşa edilmiştir.

Bafa Gölü Tabiat Alanı

Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmiş olan Bafa Gölü, tarihi özelliklerinin yanı sıra doğal yapısıyla da görülmesi gereken bir yerdir. Yapılan araştırmalara göre 208 kuş türünün yaşadığı göl, soyu tehdit altında olan Cüce Karabatak, Deniz Kartalı ve Tepeli Pelikan’ın üreme alanıdır. Bölgede yapılaşmaya izin verilmediği için gölün çevresinin doğal yapısı büyük oranda korunmuştur. Göl kıyısında bulunan Kapıkırı köyü de tabiatla baş başa kalarak dinlenmek için tercih edilebilir. Herakleia Antik Kenti’nin kalıntılarıyla iç içe olan Kapıkırı köyünde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bafa Gölü’nde nerede ne yenir?

Bafa Gölü çevresindeki yöre mutfağının temeli, Ege Bölgesi genelinde olduğu gibi zeytinyağlılar ve ot yemeklerinden oluşmaktadır. Ayrıca yılan balığı ızgarası, otlu omlet, turp otu salatası ve çaykıma böreği de bölgede öne çıkan lezzetler arasındadır. Göl civarında yer alan otellerin mutfaklarıyla lokanta ve restoranlarda ızgara çeşitleri, sulu yemekler ve balık ürünlerini de tadabilirsiniz. Yılan balığının yanı sıra levrek ve kefal de gölden tutularak ızgarada pişirilmektedir.

Selenes Restoran

Bafa Gölü’yle iç içe olan Selenes Rastoran, güne otantik bir köy kahvaltısıyla başlamak için oldukça uygun bir mekan. Restoranın panoramik terasında, gün batımını izleyerek yenecek bir akşam yemeği de iyi bir fikir olabilir. Gölün ve Beşparmak dağının nefis manzarası eşliğinde içkilerinizi de yudumlayabilirsiniz. Restoranda sunulan zeytin ve zeytinyağı bahçedeki ağaçlarından elde ediliyor. Et ve süt ürünleri yörede yetiştirilen hayvanlardan, balıklar ise günlük olarak Bafa Gölü’nden çıkıyor.

Turgut Restaurant

Temiz havada, harika bir manzara eşliğinde kahvaltı yapmak isterseniz Turgut Restaurant’ı tercih edebilirsiniz. Burada kır kahvaltısı seçenekleri, oldukça zengin alternatiflerle sunuluyor. Ayrıca damak tadınıza göre hazırlanmış, barbeküde ve mangal kömüründe hazırlanan lezzetler de beğenilmektedir.

Yalı Restaurant

Bafa Gölü kenarında bulunan Yalı Restaurant, temiz ve sağlıklı ürünleriyle konuklarının kalbini fetheden mekanlardan biri. Göl kenarındaki şark köşeleri güneşi batırmak için harika bir ortam sunuyor. Organik kahvaltısı ile ünlü olan restoranda, ayrıca mangal çeşitleri de oldukça lezzetli hazırlanıyor. Balık ürünlerinden hazırlanan ızgara ise en sevilen lezzetlerin başında yer alıyor.

Çeri Restaurant

Bafa Gölü kenarında bulunan Çeri Restaurant’ta toprak kapta güveç oldukça beğenilen bir lezzet. Doğayla iç içe olan bu restoranda, güleryüzlü bir hizmet sizleri bekliyor. Çeri Restaurant, ayrıca göl serinliğinde nefis köy kahvaltısıyla da oldukça meşhur bir mekan.

Göl Restaurant

Bafa Gölü Akpet yanında yer alan Göl Restaurant, özellikle çömlekte levreğiyle meşhur. Patates kızartması da beğenilen restoranda ayrıca muhteşem bir serpme kahvaltı da yapabilirsiniz.
Bafa Gölü Gece Hayatı

Bafa Gölü Gece Hayatı

Bafa Gölü’nde gece hayatı...

Bafa Gölü ve çevresindeki mekanlar daha çok gündüz hizmet veren işletmeler oldukları için gece hayatı, bölgedeki sakin hayata paralel olarak dingin yaşanır. Göl kenarındaki bazı restoranlarda akşamları alkollü içecek eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Ancak buradaki mekanlar, hareketli bir gece eğlencesi bekleyenlere pek hitap etmemektedir. Disko, bar, gece kulübü gibi mekanlarda eğlenmek isteyenler, Bafa Gölü’ne yakın bir konumda olan Milas’ı tercih edebilirler. Gece hayatında farklı alternatifler sunan Milas’ta; Lucca Kafe Bar ve Jovi Jazz Club gibi mekanlarda geç saatlere kadar eğlenmek mümkün.