TatilCity.NETTatilCity.NET

Belek Gezi Rehberi

Antalya Serik Belek Gezi Rehberi

Antalya Serik Belek Gezi Rehberi


Türkiye’nin en çok tercih edilen turizm merkezlerinden biri arasında bulunan Belek, Antalya ilinin Serik ilçesine bağlıdır. Antalya’nın merkezine 40 kilometre mesafede olan Belek, tarihsel ve doğal dokusuyla Antalya’nın gözde turistik merkezlerinden biri konumundadır. Belek; plajları, otelleri, tarihi ve sosyal içerikleri ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerindendir. Sahip olduğu pek çok olanakla sevdiklerinizle güzel ve eğlenceli zaman geçirebileceğiniz Belek, aslında birbirine sekiz kilometre uzaklıkta olan iki köyden meydana gelir. Bu köylerin adları Belek ve Kadriye’dir. Aynı zamanda Belek’te bulunan modern  tiyatro, şelale ve bölgenin ilk camisi turistlerin uğrak yerleri arasındadır. Uzun ve güzel kumsalı, modern otelleri, bol güneş alması ve zengin spor aktiviteleri ile Belek, tarihi ve turistik birçok mekâna da ev sahipliği yapmaktadır. Turistler, Belek’te bulunan Perge Antik Kenti ve Aspendos tiyatrosu sayesinde tarih ile iç içe; Kurşunlu Şelalesi sayesinde doğa ile iç içe bir tatil geçirme fırsatı yakalıyor.
Öte yandan 12 Kasım 2012'de TBMM'de kabul edilen bir kanunla mahalle konumuna ulaşan Bellek, Antalya'nın en çok tercih edilen turizm merkezlerindendir. Antalya’ya 40 kilometre mesafede olan Belek, zamanla Antalya’dan farklı bir tatil bölgesi olarak öne çıktı. Modern otelleri, sınırsız alışveriş mekanları, keyifli restoranları ve özellikle küresel standartlardaki golf tesisleriyle, doğa ile sporu, tarih ile tatili bir arada sunan tatil beldelerimizdendir. İki küçük köyden oluşan Belek, kıyıdan yaklaşık bir kilometre mesafededir.

Antalya Serik Belek Turistik Rehber - Antalya Serik Belek Gezilecek Yerler - Antalya Serik Belek Yapılacak Şeyler
Antalya Serik Belek Gezilecek Yerler

Antalya Serik - Belek Gezilecek Yerler


Belek’te gezilecek yerler


Belek’i Akdeniz Bölgesi’nin diğer yerlerinden ayıran birçok özellik vardır. Bu bölgenin doğal yaşam dengesine en az müdahalede bulunarak düzenlenmesidir. Bu yüzden diğer yerlere göre çok daha temiz ve el değmemiş durumda olan Belek, bu yönüyle farklı bir güzelliğe sahiptir.  Serik ilçesine bağlı küçük bir kasaba olmasına rağmen, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Belek’te nüfusu bir anda artış gösterir. Korunaklı doğal yaşamı, tarihi güzellikleri, çam ve okaliptüs ağaçlarının ferah havasıyla büyüleyici bir yer olan Belek, keşfedilmeyi bekleyen görülmesi gereken yerler arasındadır.

Dinler Bahçesi

Türkiye’nin pek çok bölgesinde olduğu gibi üç büyük dinin bir arada ve kardeşçe yüzyıllardır yaşadığı adeta bir kültür beşiği olan Belek, halkların ve dinlerin kardeşliği konumunda simge olmuş yerleşimlerden biridir. Dinler Bahçesi, üç farklı dini de bünyesinde birleştiren yüz yıllardır tüm insanlığı kucaklayan ruhani bir yapıdır. Cami, kilise ve sinagogun üçünün de aynı bahçeye açıldığı bu yerde kendinizi oldukça huzurlu ve müteşekkir hissedeceksiniz. Herkes aynı yerde, bir arada özgürce ibadetini gerçekleştirebildiği bu kutsal mekan Belek’te görmeniz gereken yerler arasındadır. Bu nedenle, her özel gün ve bayramın kutlandığı, kültürlerin kaynaştığı Dinler Bahçesi’ni listenizin en üst sıralarına ekleyebilirsiniz.

Aspendos Tiyatrosu

Bölgenin en önemli tarihi yapısı olan Aspendos Tiyatrosu, 15 bin kişilik seyirci kapasitesi ile antik zamanların devasa tiyatrosudur. Aspendos, 2000 yıllık geçmişine rağmen oldukça iyi korunmuş konumuyla günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. En büyük özelliği ise hala kullanılabilen bir yapı olmasıdır.

Perge Antik Kenti

Perge ilçesine ulaştığınızda, mozaiklerle kaplı uzun yolu takip edin ve karşınızda çıkacak olan Perge Antik Kenti’nin tadını çıkarın. Helenistik Dönem’e ait olan bu antik kent, Belek gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Bir zamanlar Pamfilya’nın başkenti olma özelliğiyle önem kazanan Perge ziyaretiniz sırasında antik hamamları, akropolisi ve şehir meydanı olarak kullanılan agorayı da görebilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi

Belek’in çarpıcı doğal güzelliklerinin başında gelen Kurşunlu Şelalesi, tertemiz sularının altından ulaşılabilen gizli mağarası ile tatilinde adrenalin ve heyecan arayanların popüler noktasıdır. Şelalenin bulunduğu yer, halihazırda yaklaşık yüz çeşit kuşa ev sahipliği yapıyor. Tabiatın büyüleyici eserlerinden birine tanıklık etmek isterseniz, Kurşunlu Şelalesi huzurlu atmosferi ve tüm görkemiyle sizleri bekliyor olacak.

Silyon Antik Kenti

Dünyanın en iyi korunan antik kentlerinden biri olan Silyon Antik Kenti, eski formunu muhafaza ederek, günümüze kadar ulaşmıştır. Bizans yapıları, kulesi ve kapısıyla kesinlikle görülmeyi hak eden Silyon Antik Kenti, Serik’te bulunan Koçhisar Tepesi üzerine kurulmuştur. Antik kent, sahip olduğu eşsiz güzelliği ile diğer antik yerleşim yerlerinden çok daha farklıdır. Buna Belek geziniz sırasında siz de tanık olacaksınız.

Golf Sahaları

Belek’in meşhur olduğu bir diğer alan da, golf sahalarıdır. Türkiye’nin en büyük golf sahalarına ev sahipliği yapan Belek’te zaman zaman turnuvalar da düzenleniyor. Bu takvimi takip ederek siz de turnuvalara katılabilirsiniz. Muhteşem manzarası ile Belek’te seçkin golf sahalarında keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Nerede ne yenir?

Belek mutfağında öne çıkan başlıca ürünler; yöresel reçeller ve deniz ürünleridir. Belek’e gelen turistler, özellikle sabah kahvaltılarında yöresel karpuz, bergamot ve turunç reçellerini tercih ediyor. Öğle ve akşam yemeklerinde ise genellikle deniz ürünlerinin tercih edildiği Belek’te, Antalya iline ait yöresel yemekleri de tatma fırsatı bulabilirsiniz. Bu yöresel yemekler içinde ise; Hibeş, yoğurt, Kulak çorbası ve Antalya piyazı Belek ziyaretinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerdir. Belek’te bulunan restoranlar; lezzetli yemekleri, konforlu ortamları ve güler yüzlü servis anlayışı ile yerli ve yabancı turistleri etkilemeyi sürdürüyor. Bu nedenle her daim turistlerden yüksek puan almayı başaran bu muhteşem mekanları sizin için derledik.

Simply Caddie Beach Restoran

Kadriye bölgesinde yer alan Simply Caddie Beach Restoran, hem lezzetli yemekleri hem de güler yüzlü ve temiz servis anlayışı ile tatilcilerin uğrak noktalarından biridir. Özellikle zengin menüsü, sınırsız içecek çeşitleri aileniz ve sevdikleriniz açısından ideal bir mekandır.

Basilica

Belek’in yemeklerinin lezzetinin yanı sıra özenli sunumu ve ambiyansıylada övgüyü hak eden bir mekândan biri olan Basilica, özellikle yabancı turistlerin gözde mekanlarındandır.

Roman Cafe

Sarımsaklı ekmekten, kuzu inciğe kadar hem yemekleri hem de mezeleri ile bölgede isim yapan Roman Cafe, özellikle güler yüzlü ve enerjik personeli ile tercih ediliyor. Ailece gidilebileceğiz bu samimi ve sıcak ortamda günün yorgunluğunu atabilirsiniz.
Antalya Serik Belek Gece Hayatı

Antalya Serik Belek Gece Hayatı


Belek’te gece hayatı

Günümüzde birçok turistik bölgelerde olduğu gibi Belek’te de gece hayatı oldukça aktiftir. Yoğun yabancı turist akınına uğrayan Belek bölgesinde genellikle gece hayatı için oteller tercih ediliyor. Lüks otellerin birçoğunda yaz ve kış sezonu boyunca konserler, şovlar ve animasyon gösterileri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Lüks otellerin sunduğu gece hayatı fırsatlarının yanı sıra Belek merkezinde yer alan çok sayıda kafe ve barlar da diğer alternatifleriniz arasında bulunuyor.
Yazımızdan da anlaşılacağı üzere, birçok lüks tesise ve otele ev sahipliği yapan Belek'te, gece hayatı genel anlamda otellerde yoğunlaşıyor. Ancak Belek'te yer alan Dock’s Pier Bar, The Brezza Bar, Galeon Bar, Gloria Pub, Soho Belek Night Club gibi hareketli ortamlarla eğlence seçeneklerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Söz konusu mekanların Belek gece hayatına damga vuran ve en popüler mekânlar olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Canınız eğlenmek istediğinde Belek sokaklarında tur atmanız ve hoşunuza giden bir mekâna girip kendinizi gecenin kollarına bırakmanız yeterli olacaktır. Fakat Belek'te daha az hareketli ve sakin mekan arıyorsanız size; Dali Cafe & Bar ve Timmy's Cafe & Bar’ı tavsiye edebiliriz. Belek'te son yıllarda en çok tercih edilen ve sınırsız eğlence vaat eden imkanlar arasında kuşkusuz; Lobby & Lounge Bar, Neptuno Bar, Zodiac Bar ve The Brezza Bar bulunuyor.