TatilCity.NETTatilCity.NET

Belgrad Gezi Rehberi

Sırbistan Belgrad Gezi Rehberi

Sırbistan Belgrad Gezi Rehberi


Sırbistan’ın başkenti Belgrad son yıllarda Türklerin yurt dışı tatil lokasyonlarından biri konumundadır.  Vize zorunluluğunun olmaması ve ucuz uçak biletleri, ucuz konaklama imkanları ve Türkiye’ye yakın olması nedeniyle tercih edilen yerlerde biri olan Belgrad, Sırpça: Beograd yani Beyaz Şehir anlamına gelir. Tuna ve Sava nehirlerinin kavuştuğu yerde kurulmuş olan Belgrad, yemyeşil ortamıyla dikkat çeker. Yaklaşık iki milyon nüfusu ile Balkanların en büyük şehri olan Belgrad, Sırbistan’ın en büyük şehri ve başkentidir.
Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 25’ine ev sahipliği yapan Belgrad, İstanbul’a benzer. Öyle ki, İstanbul’un dört bir yanında nasıl deniz var ise Belgrad’da da nehirler bulunur. Şehrin tarihi merkezine Stari Grad, yeni yerleşim yeri ise Novi Beograd şeklinde adlandırılıyor. Bu iki bölgeyi birbirinden Sava Nehri ayırılıyor. Belgrad tam iki nehrin buluştuğu noktada kurulmuş nadide kentlerden biridir. Öte yandan bir tarafta şehri ikiye ayıran Sava Nehri, diğer tarafta daha büyük olan Tuna Nehri ile Kale Megdan’ın hemen önünde birleşir. Belgrad’ın simgelerinden Belgrad Kalesi de işte bu iki nehirlerin buluştuğu yerdedir.

Belgrad’da yapılacak şeyler

Belgrad’a gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Belgrad’da Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Belgrad gezi rehberi hazırladık.

tatil city

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler


Belgrad’ta gezilecek yerleri sizin için derledik

Kalemegdan

Şehrin en önemli turistik yeri olan Kalemegdan, Knez Mihailova Caddesi’nin hemen sonunda bulunur.  Adını Türkçe bir kelime olan Belgrad Kalesi, şehir merkezine beş dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alır. Belgrad’ın en büyük ve güzel parklarından biri olan Kalemegdan Parkı içinde inşa edilen büyük bir Osmanlı kalesi olma özelliği taşımaktadır. Kalenin içindeki Paşa Konağı ve Damat Ali Paşa Türbesi gibi Osmanlı eserleri geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Kaleye açılan ana girişlerinden birinin adı da Stambol başka bir ifadeyle ile İstanbul’u işaret eder. Kale ve çevresinde Osmanlı etkilerini halihazırda güçlü şekilde hissedebilmeniz mümkündür.

Kalemegdan Parkı

Kalemegdan Parkı, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği Eski Belgrad (Stari Grad) olarak adlandırılır. Belgrad Kalesi’ni de içine alan çok geniş bir alanı kapsayan bir park konumunda şehir merkezine çok yakın olan bu park hem çok yeşil alanı hem de üzerinde barındırdığı birçok tarihi eserleriyle turistik bölgelerin önünde geliyor. Bu alanda bulunan Çıplak Adam Heykeli (Belgrad’ın sembolü) Pobednik, Kale içinde bulunan Osmanlı Evi (bugün müze müdürlüğü olarak kullanılıyor) ve Sırbistan Zafer Anıtı gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Buradan Belgrad Kalesi ve şehrin manzarası muhteşemdir.

Knez Mihailova Caddesi

Trafiğe kapalı olan ve Belgrad’ın İstiklal Caddesi da adlandırabileceğiniz Knez Mihaiolva Caddesi şehrin en turistik yerlerindendir. Yaya trafiğine kapalı olması, parke taşları, mağazaları ve mimarisi ile İstiklal Caddesi’ne oldukça benzeyen Knez Mihailova Caddesi’nin hemen ucunda Kalemegdan Kalesi ve parkı yer alır. Burada Tuna ve Sava nehirlerinin nefes kesen kavuşmalarını görmeniz mümkündür. Ana cadde üzerindeki restoranlarda yemekler daha pahalı olduğundan, mağazaların arasındaki ufak lokantalara gidilirse daha ucuza güzel yemekler yenilebilir.

Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike)

Knez Mihailova Caddesi’nin hemen başında bulunan Belgrad’ın merkezi olarak kabul edilen Cumhuriyet Meydanı veya başka bir adıyla Trg Republike kentin ziyaret edilmesi gereken yerleri içindedir. Her yaştan her kesimin uğrak noktası olan meydan, Belgrad’ın kalbidir.

Aziz Sava Katedrali (Hram Svetog Save)

Aziz Sava Katedrali Balkanların en büyük Ortadoks Kilisesi’dir. Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu olan Aziz Sava adına yirminci yüzyılda inşa edilmiştir. Katedral Aziz Sava’nın Vračar’dan getirilen kalıntıları üzerine inşa edildi. Kilise, kuruluşundan Bu yana birçok isyan, savaşlar nedeniyle tam olarak tamamlanamadı. 1989 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan ve halihazırda restorasyon çalışmalarının sürdüğü katedral Aziz Sava Katedrali, günümüzde görkemli yapısıyla görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Nikola Tesla Müzesi

“Elektiriğin tanrısı” olarak bilinen Nikola Tesla, elektrik dalgalarını aynı hertz dalgalarında kullanıldığı gibi atmosfere iletebilmekteydi. Tesla’nın amacı tüm insanlık için bir merkezden üretilen ve bedava elektrik sağlayabilecek bir yapı oluşturmaktı. Tesla bütün hayatı boyunca bu amacını gerçekleştirmek için çalıştı. Fakat Amerikan elektrik dağıtım şebekesinin patronları elbette bu fikri pek sevmedi. Ünlü Sırp bilim insanı Nikola Tesla hakkındaki tüm bilgi ve dokümanlar Nikola Tesla Müzesi’nde halk için sergilenmektedir. Belgrad gezinizde mutlaka olması gereken bir yerlerden biri olan Nikola Tesla Müzesi, çok basit bir müze görümünde olmasına rağmen, Tesla’yı ve onun insanlık adına çalışmalarını görmek için ideal bir müzedir.

Aziz Marko Kilisesi (Crkva Svetog Marka)

Belgrad’da gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken bir diğer yer ise Aziz Marko Kilisesi’dir. Tašmajdan (Taş Meydan) ve Parkı’nın hemen yanında yer alan Aziz Marko Kilisesi, günümüzde ibadete açık önemli bir Ortodoks kilisesi konumundadır. İlginç mimarisi ile de ilgi çeken kilise, merkezden sadece beş dakika uzaklıktadır. Bizans mimarisine özenerek inşa edilen kilise yakınında bulunan Sırbistan Merkez Postanesi binası, Parlemento Binası ve Cumhurbaşkanı köşkü ile müthiş bir görsel zenginlik sağlıyor.

Skadarlija

Belgrad’ın bohem bölgesi olarak ünlenen Skadarlija, günümüzde bu bohem havasını atmaya başladı. Her yıl yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktası olan Skadarska, şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Geleneksel Sırp yemeklerini sunan restoranları ve sanat galerilerini beğeneceğinizi düşünüyorum. Buradaki restoran ve kafelerde canlı müzik eşliğinde yiyeceğiniz bir akşam yemeğinin hatıralarını uzun süre unutamayacaksınız. Paris’in Montmartre bölgesine benzetilen Skadarlija bir çok gezgin için çok caziptir.

Strahinjića Bana

Strahinjića Bana, Skadarija’ya çok yakın olan tarihi Dorćol (Dörtyol) semtinde önemli bir caddenin adıdır. Bu cadde üzerindeki çok sayıda kafe ve barlar günün her saatinde insanlarla doludur. Yaz aylarında gündüz saatleri veya akşam üstü kahve içmek için ideal bir yer. Bu cadde üzerinde hoş vakite geçirebileceğiniz bir çok güzel mekan bulabilirsiniz.

Zemun

Belgrad şehrinin diğer tarihi ve eğlence merkezi olan Zemun görülmesi gereken yerler arasındadır. Yeni Belgrad tarafında ve Sava nehri kenarında yer alan bu semt son zamanlarda canlılığı ve eğlence mekanları ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda şehrin tarihi dokusunun büyük bir bölümü burada yer alır. Zemun Kalesi, Osmanlılar ve Avusturya-Macaristan devletlerine de ev sahipliği yapmıştır. O dönemde Osmanlı’ya komşu olan Avusturya-Macaristan’nın en önemli kalelerinden biri konumundaydı. Görülmeye değer kalesi ve mimari tarzı ile Zemun, Belgrad’ın önemli bir turistik bölgesidir.

Belgrad’ta nerede ne yenir?

Belgrad özellikle kuzey bölgesinin peynirleri ve süt ürünleri ile ünlüdür. Burada açtığınızda mısır ekmeğinin üzerine yoğurttan imal edilen kaymak (kajmak), prebranas (prebranac) denilen bir fasulye yemeği başlangıç olabilir. Fasulye haşlanır ve fırına verilir. Yanında soğan ve bir takım baharatlarla zenginleştirilir. Başlangıçların ardından Türk mutfağındaki gibi domates, balık ve birçok çorba çeşitlerini tadabilirsiniz. Ancak bizim size önerimiz, jagnjeća čorba (Yagnyeça çorba olarak okunuyor) çorbasıdır.
Sırp dilinde de çorba (čorba), Türkçe’de olduğu gibi çorba şeklinde telaffuz ediliyor. Gelelim Jagnjeca’ye  aslında yahni anlamına gelen bu
yemek üzerine limon sıkmak suretiyle tüketebileceğiniz tatlardandır. Bizim çorbalardan daha çok Rusların çorba anlayışına benziyor. Bol sebzeli ve bol malzemelidir. Ana yemekte ise, Sırbistan ve Balkanlar’ın meşhur kebabı olan Cevapici denemelisiniz. Ana yemekten sonra kahvenin yanında tatlı alabilirsiniz. Sırbistan, Belgrad’daki birçok kafe ve restoranda Türk kahvesi bulabilirsiniz. Türk kahvesi burada duble kahve boyutunda geliyor.
Belgrad Gece Hayatı

Belgrad Gece Hayatı


Belgrad’ta gece hayatı

Belgrad’da gece hayatı sadece bu kentte yaşayanlar için değil, komşu ülkelerden gelen eğlence tutkunları için de bir fenomendir. Sadece hafta sonu için; Bosna Hersek, Slovenya, Hırvatistan ve diğer birçok yakın Avrupa ülkelerinden ziyaretçi ağırlayan Belgrad, gece hayatı ile Time Dergisi ve CNN’e haber olmuştur. Şehrin dört bir yanında birbirinden güzel barlar, gece kulüplerine rastlamanız mümkündür.
Buralara ulaşmanın en kolay ve pratik yolu ise, kaldığınız otelin resepsiyonundan bilgi almaktır. Belgrad’da yazlık ve kışlık olmak üzere gece kulüpleri iki ayrı konumda hizmet vermektedir. Mayıs ve ekim arasındaki dönemde Sava ve Danube Nehirlerinde yüzen club tekneler en çok tercih edilen yerlerin başındadır. Yazlık gece kulübü Splavlarda (yüzen botlar) nehir kenarlarında, kasım-nisan ayları arasında ise şehir merkezinde kışlık konumlarında hizmet verir. Gece kulüplerine giriş ücretsizdir, sadece rezervasyon yaptırmanızda fayda var. 

Sonuçları sırala:

5% İndirim

Belgrad Turu (2 Gece 3 Gün) 08/08/2019 - 31/12/2020

kişi başı1,800TL
  • 1. Gün : İstanbul - Belgrad
  • 2. Gün : Belgrad Şehir Turu
  • 3. Gün : Belgrad - İstanbul