TatilCity.NETTatilCity.NET

Beşiktaş Gezi Rehberi

Beşiktaş Gezi Rehberi
Beşiktaş Gezi Rehberi

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Beşiktaş, İstanbul Boğazı'nın Rumeli yakasında, Tophane ile Ortaköy’ün arasında yer alır. İlçe; batıda Şişli, güneyde Beyoğlu, kuzeyde Sarıyer ile çevrilidir. Yüzölçümü 11 bin kilometrekare olan Beşiktaş, 1930 yılına kadar Beyoğlu’na bağlı bir nahiye konumundaydı. Daha sonra ilçe statüsüne kavuştu.
İlçe adının nereden geldiğine dair değişik kaynaklar vardır. Ancak gerek eski gerekse yeni Beşiktaş sakinleri ve yazılı kaynaklara göre Beşiktaş adının aslında ‘Beştaş’ olduğu dile getirilir. Rivayete göre, Barbaros Hayreddin Paşa gemilerini bağlamak için kıyıya beş sütundan oluşan bir taş diker. Buradan hareketle Beştaş adı zamanla Beşiktaş’a dönüşür. 23 mahalleden oluşan Beşiktaş, İstanbul’un en modern ve kalabalık ilçeleri arasında yer alır. Beşiktaş mahalleri ise; Abbasağa, Akatlar, Arnavutköy, Balmumcu, Bebek, Cihannüma, Dikilitaş, Etiler, Gayrettepe, Konaklar, Kuruçeşme, Kültür, Levazım, Levent, Mecidiye, Ortaköy, Muradiye, Nisbetiye, Sinanpaşa, Türkali, Ulus, Vişnezade ve Yıldız mahallelerinden meydana gelir.
Beşiktaş Gezilecek Yerler

Beşiktaş Gezilecek Yerler


Beşiktaş’ta gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız

Canlı ve renkli semt yaşamını; çarşıları, balık pazarı, tarihi binalar, futbol kulübü, kültür ve sanat etkinlikleri ile süsleyen Beşiktaş ilçesi son dönemde artış gösteren öğrenci nüfusu, keyifli gece hayatı ile İstanbul’un gezilmesi gereken ilçeleri arasındadır. Özellikle deniz kenarında olması nedeniyle Beşiktaş’ta yaşamak bir şiir gibidir. Buralarda konumlanan çeşitli parklar, kafeler, dinlence ve yeme içme yerleri ile şehrin merkezinde sakin bir konumdadır. Yine deniz kenarında bulunan vapur iskeleleri ile birlikte İstanbul’un Avrupa yakasında Boğaziçi girişinde yer alan popüler ve keyifli ilçelerindendir. Beşiktaş, İstanbul'un kültür, sanat ve eğitim başkenti olma özelliğinin yanı sıra Ortaköy, Arnavutköy, Kuruçeşme ve Bebek semtleri ile de Boğaziçi'nin en kıymetli ilçesidir. Beşiktaş, yaşayan İstanbul'u en güzel şekilde gözlemleyebileceğiniz bir semttir.
Öte yandan Beşiktaş, İstanbul'da deniz ulaşımı açısından önemli bir kavşak konumundadır. Üsküdar, Kadıköy ve boğaz semtlerine kalkan vapurları ve deniz motorları Beşiktaş sahilinin en çok tercih edilen ulaşım araçlarıdır. Beşiktaş, Osmanlı dönemi İstanbul'un simgelerinden Dolmabahçe, Yıldız, Çırağan Sarayları ve Ihlamur Kasrı ile tarih, kültür ve sanatı içinde barındıran nadide ilçelerimizdendir.

Beşiktaş Çarşısı

Beşiktaş Çarşısı, Beşiktaş semtinin kalbinin aktığı ve son derece hareketli yapısıyla dikkat çeker. Aynı zamanda meşhur Beşiktaş taraftar grubunun da merkezi konumundadır. Beşiktaş Çarşısı; Beşiktaş Balıkçısı, muhallebicisi, dükkânları, bakkalı, lokantası, mağazaları, zerzevatçısı, kuruyemişçisi, meyhanesi, kaymakçısı, kafe ve restoranları ile Beşiktaş gezinizde mutlaka yer alması gereken bir yerdir.

Beşiktaş Meydanı ve Sahili

Beşiktaş Meydanı, Beşiktaş semtinin kalabalık ve canlı yerlerindendir. Beşiktaş Meydanı, aynı zamanda Barbaros Meydanı olarak da bilinir. Beşiktaş, Meşhur Deniz Müzesi ve Barbaros Hayrettin Paşa'nın türbesine de ev sahipliği yapar. İstanbul Boğazı’na nazır her daim dinlence ve eğlence mekanlarıyla çevrili olan Beşiktaş Meydan’da vakit geçirmek oldukça keyiflidir. Aynı zamanda meydandan Beşiktaş sahilinden İstanbul boğazının muhteşem manzaralarını seyrederken vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi ve Anıt Heykeli

Osmanlı döneminde korsanlık yaparken Kaptan-ı Derya makamına yükselen ve Avrupa'da Barbarossa (Kızıl Sakal) olarak anılan büyük Türk denizcisi Barbaros Hayrettin Paşa'nın (1478-1546) türbesi ve heykeli, Beşiktaş Meydanı'nın en çok ziyaret edilen eserleri arasında yer alır. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi hafta içi her gün 10.00 ila 12.00 ile 14.00 ila 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Türbe, Mimar Sinan tarafından 1541 yılında sekizgen şekilde inşa edilmiştir. Barbaros Heykeli üzerinde ise Yahya Kemal Beyatlı'nın ünlü dizeleri bulunur.

Beşiktaş İskelesi

Beşiktaş Meydanı'nın biraz ilerisinde Beşiktaş sahilinde yer alan ve Beşiktaş Üsküdar arası şehir hatları vapurlarının hizmet verdiği tarihi Beşiktaş İskelesi, farklı ve özgün mimarisi ile görmeye değer yapılar arasındadır. Beşiktaş İskelesi'nin ön cephesinde bulunan ve Mimar Ali Talat Bey (1869-1922) tarafından yapılan çiniler göz alıcı yapısı ve etkileyici tasarımı ile büyüleyici güzelliktedir.

Deniz Müzesi

Beşiktaş geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında Deniz Müzesi de bulunur. Deniz Müzesi, Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük ve içerdiği koleksiyon çeşitliliği bakımından dünyanın sayılı müzelerinden biri olma özelliği taşır. Deniz Müzesi'nde Atatürk'e ait eşyalar, tarihi kayıklar, ahşap ve metal eserler (gemi modelleri, saatler, silahlar, seyir aletleri, armalar, tuğralar), tekstil dokuma ürünleri, taş (amforalar, taş baskılar, mezar taşları), kağıt (el yazmaları, berat, fermanlar) ve plastik sanat eserleri (yağlıboya, sulu boya, karakalem tablolar, gravürler) eserleri sergilenir. Deniz Müzesi'ne gelen ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdikleri bölüm süslü kayıkların sergilendiği Sultan Kayıkları bölümüdür. Özellikle Atatürk Odası yerli ve yabancı ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdikleri eserler içindedir.

Dolmabahçe Sarayı

Kabataş-Beşiktaş arasında yer alan ve İstanbul Boğazı'nın en nadide yerine kurulan Dolmabahçe Sarayı da tıpkı Topkapı Sarayı gibi İstanbul'un en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır. Boğaziçi kıyısında ihtişamlı mimari yapısı ve sergi salonları ile İstanbul'da mutlaka görmeniz gereken popüler yerlerden biridir.

Yıldız Sarayı (Yıldız Şale)

Beşiktaş, Ortaköy ve Balmumcu arasında, Boğaziçi'ne hakim konumda yer alan Yıldız Sarayı, 19. Yüzyıla ait villaları, köşkleri, ve muhteşem bahçeleri ile Yıldız Sarayı, Beşiktaş'ın sırtlarında yer alır. İstanbul sarayları arasında kayda değer konuma sahip olan Yıldız Sarayı, kendine özgü mimari yapısı ve doğası ile sizi farklı bir atmosfere sürükleyecek.

Yıldız Parkı Korusu

Yıldız Sarayı'nın alt tarafında Boğaziçi'ne hakim konumu ile İstanbul'un az sayıda kalan yeşil alanlarındandır. Yıldız Parkı Korusu, içinde Şale Köşkü, Malta Köşkü ve Çadır Köşkü gibi mekanları da ziyaret edebilirsiniz. Sahip olduğu muhteşem doğası, yürüyüş yolları, park ve bahçeleri ile İstanbul'da hoşça vakit geçirebileceğiniz yerler arasındadır. Yıldız Parkı Korusu’nda gezerken acıktığınızda Malta ve Çadır Köşklerinde kahvaltı yapabilir, değişik lezzetlerde hazırlanan yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Çırağan Sarayı

Beşiktaş ve Ortaköy arasında yer alan ve Dolmabahçe Sarayı gibi göz alıcı güzelliğiyle büyüleyici nitelikte olan Çırağan Sarayı, 1974 tarihinde Sultan Abdülaziz döneminde yapılmıştır. Günümüzde lüks bir otel olarak hizmet veren Çırağan Sarayı, çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapar. Ayrıca her pazar boğaza karşı kahvaltı imkanı sunan Çırağan Sarayı, özellikle yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir.

Ihlamur Kasrı

Beşiktaş'ın arka taraflarında Yıldız ve Nişantası arasında kalan Ihlamur vadisinde yer alan Ihlamur Kasrı, İstanbul'un en güzel köşklerinden birisidir. Osmanlı döneminde Sultan III. Ahmet tarafından has bahçe olarak kullanılmış olan Ihlamur Kasrı'nı hem gezip hem de sakin ve huzurlu bir ortamda kafeteryasında güzel bir kahvaltı yapmanızı tavsiye ederiz.

Ortaköy

Renkli çarşısı ve canlı atmosferi ile Beşiktaş'ın en sevilen semtlerinden birisi olan Ortaköy, aynı zamanda ev sahipliği yaptığı gece mekanları, barları, kafe ve restoranlarıyla bir buluşma noktasıdır. Özellikle boğaza nazır İskele Meydanı ve kumpir dükkanları ile bilinen Ortaköy, İstanbulluların en çok tercih ettiği semtlerden birisidir.

Zengin restoranları yiyecek çeşitleri ile Beşiktaş’ta her bütçeye uygun bir seçenek var

Eski zamanlardan bugüne kadar semt kültürünün en fazla yaşandığı İstanbul semtlerinden biri olan Beşiktaş, sahip olduğu bu kültürü korumaya devam ediyor. Gün geçtikçe popülerleşen, farklı semtlerden birçok misafir ağırlamasının yanı sıra sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleri ile de ilgi odağı olmaya devam ediyor. Beşiktaş'ta, semt kültürünü yitirmeyen mekanlar ve bu mekanlarda hazırlanan yiyecek ve içecek çeşitlerini mutlaka tatmanızı öneririz. Beşiktaş’ta öne çıkan bu mekan ve restoranların bazılarını sizin için derledik.

Kartal Kokoreç

Hem kokorecinizi yiyebileceğiniz hem biranızı yudumlayacağınız hem de rock müzik dinleyebileceğiniz bir mekan olduğunu biliyor muydunuz? Tarif ettiğimiz yer Kartal Kokoreç, burası birçok güzelliği aynı anda yaşayabileceğiniz sayılı mekanlardan biridir. Kokorecinizi yiyip, biranızı yudumlarken, Beatles, Led Zeppelin, Morrisey dinleyebileceğiniz Kartal Kokoreç, Beşiktaş semtinin en gözde mekanlarındandır. Aynı zamanda Beşiktaş taraftarlarının da buluşma noktası olan mekan, maç günleri taraftarın akınına uğrar.

Şöhretler Köftecisi

Şöhretler Köftecisi, ''Beşiktaş'ta ne yenir?'' sorusunun cevabıdır. Dükkanın içine ilk girdiğinizde karşınıza eski Beşiktaşlı futbolcuların fotoğraflarını göreceksiniz.  Birçok ünlü futbolcu, yönetici Şöhretler Köftecisi’nde yemek yemeye devam ediyor. Semt havasını iliklerinize kadar hissedeceğiniz, bu güzel atmosferi soluyacağınız bu güzel dükkanda, acılı köfteye bayılacaksınız ve siz de Şöhretler Köftecisi’nde ‘şöhret’ olacaksınız.

7 - 8 Hasanpaşa Fırını

Hasanpaşa Fırını, Beşiktaş'ın en eski dükkanlarından biridir. 7-8 Hasan Paşa’nın, 1831-1902 arası yaşayan bir Osmanlı Mareşali olduğu biliniyor. Fırının adı Beşiktaş’ta o dönemlerde çok sevilen 7-8 Hasan Paşa’dan alır. Özellikle acı bademiyle ünlü olan bu tarihi dükkanın kurabiyeleri efsanedir. Beşiktaş halkının çok sevdiği Hasanpaşa'nın önünde sıra olduğunu söylemeliyiz.

Kafadaroğlu Baklava

Beşiktaş’ta gezerken yoruldunuz ve biraz enerjiye ihtiyacınız var. Kendinizi Kafadaroğlu'na atıp enerji depolayabilirsiniz. Küçücük dükkanında, yılları deviren Kafadaroğlu’nun baklavalarını çok seveceksiniz. Birçok Anteplinin ''Aynı Antep'' dediği baklavaların tadı damağınızı şenlendirirken, o çok özlediğimiz ‘esnaflık’  anlayışına hayran kalacaksınız.

Kazan

Beşiktaş’ın en eski mekanlarında biri olan Kazan, halkın ve Beşiktaş taraftarının uğrak noktası olmaya devam ediyor. Beşiktaş semtinde büyük bir yere sahip olan Kazan,  eskiden bar olarak hizmet veriyordu. Öyle ki, Beşiktaş'ın en güzel marşları, buradan çıktı. Artık özellikle işletmecilik anlamında pub konseptinden çıkan mekan birbirinden lezzetleriyle yine Beşiktaşlıların gözde mekanı olmaya devam ediyor.

Siyah Cafe & Kahvaltı

Kahvaltıcılarıyla ünlü Beşiktaş'ın en güzel kahvaltıcı salonlarından biri olan Siyah Cafe&Kahvaltı, güler yüzlü çalışanları ile kalbinizi çalacak. Şık dekorasyonu ve kaliteli kahvaltısı ile Beşiktaş halkının çok sevdiği mekanda öğle saatlerinde yemek de yiyebilirsiniz. Sevdiklerinizle keyifli bir pazar kahvaltısı yapmak istiyorsanız, Siyah Cafe&Kahvaltı sizi bekliyor.
Beşiktaş Gece Hayatı

Beşiktaş Gece Hayatı


Beşiktaş’ta her gece başka mekan, her mekanda başka bir an…


Külüstür Pub

Külüstür Pub, aslında evinizdesiniz! Mekan açıldığından bu yana misafirlerine oldukça rahat ve ev konforunda bir anlayış benimsemiştir. Öyle ki Külüstür Bar’da bir bakmışsınız biranızı kendiniz dolduruyorsunuz. Semtin en samimi mekanlarından olan Külüstür Pub'da kendinizi evinizdeki kadar rahat hissedebilirsiniz. Beşiktaş'ta oturanların çok sevdiği bu samimi mekanda mutfak da tatmin edicidir. Biranızı içerken, mutfak çalışanıyla ne yiyeceğiniz  hakkında kendinizi yakalarsanız şaşırmayın çünkü Külüstür Pub, bu rahatlığı size fazlasıyla veriyor.

Çırağan Restaurant

Beşiktaş Çarşı'ya biraz uzak yerde bulunan Çırağan Restaurant, şirin ve güzel meyhanedir. Beşiktaşlıların çok iyi bildiği mekan, yıllarca kalitesini bozmadan hizmet vermeye devam ediyor. Özellikle Serencebey'de oturanların sıkılıkla ziyaret ettiği Çırağan Meyhanesi, mezeleri lezzetli, yemekleri ile de oldukça sevilen bir mekandır.

Reina

Yabancı basının ve dünyaca ünlü starların ilgi odağı olan Reina, Beşiktaş’ın bilinen en ünlü gece mekanıdır. Animasyonlu, led ışıklı dans pisti ile Reina’nın ünü Türkiye sınırlarını da aşmış durumdadır. Karşısında ışıltılı İstanbul silueti, hemen yanı başında görkemli köprü manzarası ve boğazın serinliği ile şehrin en güzel noktasında yer alan Reina, kapılarını 18:00’de açar. Restoranlar 19:00 itibarıyla servis yapmaya başlar. Club ise 22:00  ila 05:00 saatleri arasında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence sürer. Öte yandan Blue Topaz, Dragon, Itsumi, Park Şamdan, Köşebaşı ve Reina Restaurant gibi seçkin restoranlarını bünyesinde buluşturan Reina, dokuz yıldır kalitesinden ve çizgisinden ödün vermeden hizmet vermeye devam ediyor.

Club Vivon

Kabare-Müzikhol konseptinde hizmet veren  Club Vivon, Etiler Nispetiye Caddesi üzerinde açıldı. Özel dekoru, şık sahne tasarımı, güçlü teknik altyapısı, özel ses ve ışık sistemi ile profesyonel aşçılarının çalıştığı mutfağıyla iddialı olan Club Vivon, ‘Bu Eğlence Başka Eğlence’ mottosuyla eğlenceye renk katıyor. Farklı konseptiyle Türk Müziği dinlemek isteyenleri de bol kahkaha atarak gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak isteyenleri de ağırlayan mekanda, sevdiklerinizle felekten bir gün çalabilirsiniz.

Parle

Fransız kafelerinin modern uygulaması olarak Zorlu Center’da açılan Parle, atmosferi ile Beşiktaş’ın gözde mekanlarından biridir. İlçenin yeni lezzet ve buluşma noktası konumuna gelen Parle, sofistike dekorasyonu kadar Güney Fransa ve Akdeniz mutfağı ağırlıklı zengin menüsü ile dikkat çekiyor. İstanbul’da Zorlu Center’da açılan Parle, Fransız tarzı modern görünümü ve özgün konsepti ile İstanbulluların yeni adresi oluyor.  Güney Fransa ve Akdeniz mutfağından oluşan zengin menüsünün yanı sıra, Parle’de 150 çeşit şarap ve şampanya menüsü bulunuyor. Misafirlerine oldukça zengin alkollü içki ve kokteyl menüsü sunan mekanda damak tadınıza ve alışkanlıklarınıza uygun orijinal seçenekler de bulabilirsiniz.

The Galliard

Etilere yeni bir soluk yeni bir bakış açısı getiren The Galliard, Fransız, İspanyol ve İtalyan mutfağı ağırlıklı çalışıyor. Bu kültürlerin muhteşem lezzetleri, fine dining ve bar konseptini  misafirlerine sunan mekan, İstanbul’un Etiler semtine dinamizm katmaya devam ediyor.
Siyah ve kırmızı tonların kullanıldığı mekanda; formal çizgilere, şık, modern görüntüye yer verilmiştir. Ayrıca sahip olduğu farklı bar konsepti ile 52 farklı çeşit kokteyl servisi yapılan mekanda misafirler muhteşem lezzetleri deneme şansı yakalıyor. The Galliard, zengin mönüsü ile sevdiklerinizle huzurlu bir ortamda keyifli bir akşam yaşayabilirsiniz.

Boaz Bar

Çağdaş, şık ve ikonik tasarımıyla Etiler’de en çok tercih edilen mekanlardan biri olan Boaz Bar, sunduğu 360 derece panoramik manzarasıyla büyüleyici bir ortam sağlıyor. Her iki köprüyü de gören barın, 250 metrekare iç mekana ve 250 metrekare de özel terası ile açık alana sahip. Her gün öğlen saat 15:00’te açılan BOAZ, hafta içi gece 00:00’a, hafta sonları ise 02:00’ye kadar misafirlerine hizmet veriyor. Yaratıcı ve gezgin konuklarını gizemli bir keşfe çıkaran Boaz Bar, farklı ışıklandırma uygulaması ve dekorasyonu ile konuklarına ilham veriyor.

Poupon Lounge-Bar

Bebek Kitchenette’in üçüncü katında hizmete veren Poupon Lounge&Bar, iyi müzik ve benzersiz tatlarla rahat bir ortam arayanları buluşturuyor. Sunduğu yeni yaşam tarzıyla fark yaratan İstanbul Doors Group’un yeni markası Poupon, haftanın her günü 20:00 - 02:00 saatleri arasında lounge&bar konseptinde hizmet veriyor. Kaliteli müzik eşliğinde sevdikleriyle bir araya gelmek isteyenlerin Beşiktaş’ta yeni adresi olan Poupon, güler yüzlü personeli ile de taktir topluyor.

Kitchenette Bebek

2005 yılından bu yana Beşiktaş’ta kafe, bar, brasserie olarak hizmet veren Kitchenette, ev rahatlığında modern yapısıyla ilgi çekiyor. Zengin menüsüyle farklı damak zevklerine de hitap edebilen Kitchenette’de, ayrıca kendi fırınında çeşitlendirdiği taze ekmekler, lezzetli pastalar ve Paris klasiği olan macaron’ların tadına bakabilirsiniz. Beşiktaş’ta lezzetli sohbetlerin adresi olan Kitchenette, sıcak dekorasyonu ve samimi ortamıyla çok seveceğiniz bir mekandır.

GARDEN 74

Beşiktaş’ın en sevilen eğlence mekanı olan GARDEN 74, Balmumcu’da bulunur. Mekanda kapalı alanlarda uygulanan elit dekorasyon dikkat çekerken, açık alandaki müthiş boğaz manzarası ile misafirlerine hizmet veriyor. Damak zevkinize hitap eden yiyecekleri, kaliteli servis anlayışı ile GARDEN 74’te eğlencenin tadına varın.