TatilCity.NETTatilCity.NET

Beypazarı Gezi Rehberi

Ankara Beypazarı Gezi Rehberi

Ankara Beypazarı Gezi Rehberi


Tarihte Osmanlı Devleti'nin tımarlı sipahi merkezlerinden biri olarak bilinen Beypazarı, bu yöredeki ticari ve ekonomik hayatın da yoğunluğu ile beraber ‘Bey-Pazarı’ adını almıştır. Tarih boyunca birçok farklı medeniyetin egemenliği altında kalan ve bu sayede çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Beypazarı, topraklarında farklı kültürlerin izlerini günümüze kadar taşımayı Beypazarı başarmıştır. Beypazarı topraklarında sırasıyla; Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlıların egemenliği hüküm sürmüştür. Selçuklular döneminde ise, İstanbul-Bağdat yolu üzerinde önemli bir ticaret merkezi konumunda olan Beypazarı, bugün ise birçok kültürel ve tarihsel yapıları bağrında saklayan turistik bir belde olarak öne çıkıyor. Beypazarı eski dönemlerde İstanbul ve Ankara'yı Bağdat'a bağlayan ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle birçok medeniyetin de ilgisini çekmiştir. Eski adı “Laginia” olan Beypazarı, Türkmen boylarının sıkça göç ettiği bir yerleşim iken zamanla Türklere de yurt olmuştur. Bu boylardan en önemlisi ise ‘Kayı Boyu’dur. Osmanlı Devleti'nin kurucu boyu olan Kayı Boyu ilk olarak Ankara çevresinde yerleşmiştir.
Beypazarı'nı sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bu kadar ünlü yapan ise Beypazarı evleri ve konaklarıdır. Meşhur Beypazarı’nın eski evleri, cumbalı veya kuşganalı ahşap yapıları gerçekten görülmeye değerdir. Evlerde depo olarak kullanılan kuşganalar, evlerin tavan arasındaki bölümünün çatıdan yükselerek çıkmasına verilen isimdir. Duvarları taştan, bazı kısımları ahşaptan yapılan bu evler, dışarıdan sıvalıdır. Üstleri ise kiremit çatı ile kaplıdır. En fazla üç katlı yapılar olan bu eski konaklar, Ankara’nın şirin kasabası Beypazarı’ndan ünü tüm dünyaya yaymayı başarmıştır. Aynı zamanda el sanatlarıyla da ünlü olan bu muhteşem beldede yerel halk geçimini ise; bakır, demir, gümüş, ipek veya deri  işlemeciliğinden sağlar. Tam anlamıyla el emeği göz nuru olan bu olağanüstü kaliteli ve ince işçilik eseri ürünler, beldeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.
Sadece el sanatları ve mimarisi ile değil, lezzetli yöresel yemekleriyle de adından söz ettiren Beypazarı, her geçen gün ziyaretçi sayısını ve yöreye olan ilgiyi artırmaktadır. Konumu itibarıyla da kolay bir ulaşım noktasında yer alan Beypazarı, turistik açıdan gelişimini sürdürüyor. Beypazarı, özellikle başkentimiz Ankara ilinin bir ilçesi olması nedeniyle de güçlü bir ulaşım ağına sahiptir. İster kendi aracınızla ister bölge otobüslerini kullanarak kolayca ulaşabileceğiniz Beypazarı’nda tatil planınızı daha rahat uygulamak amacıyla araba kiralamak da bir seçenek olabilir.

Ankara Beypazarı Turistik Rehber - Ankara Beypazarı Gezilecek Yerler - Ankara Beypazarı Yapılacak Şeyler
Ankara Beypazarı Gezilecek Yerler

Ankara Beypazarı Gezilecek Yerler


Beypazarı’nda gezilecek yerler…

Eski Osmanlı evleriyle, lezzetli yöresel yemekleriyle, tarihi müzeleri ve doğal güzellikleriyle tarihe gizemli bir yolculuk yapmak isteyenler mutlaka Beypazarı’na uğramalısınız. Beypazarı tarihi evleri ve Osmanlı dönemine ait nostaljik mimari yapısıyla geçmişe açılan bir kapı görünümündedir. Ankara’nın turizm merkezi ve cazibe noktası olan Beypazarı, Ankara’ya yakın olmasından dolayı özellikle hafta sonları yerli turistlerin yaz mevsimlerinde ise yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Beypazarı Yaşayan Müze

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yer alan Yaşayan Müze, 19. Yüzyılda Beypazarı'nın ileri gelen tüccarlarından Büyük Abbas Ahmet'in oğlu Abbas zade Mustafa Efendi tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı mimarisinin günümüze ulaşmış en güzel örneklerinden biri olan Yaşayan Müze, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Dış mimarisinin güzelliği kadar iç dekorasyonuyla da ilgi çeken müze, Osmanlı’nın zengin kültürel mirasını ziyaretçilerine sunuyor. Girişin ücretli olduğu müzede gezerken fotoğraf da çekebilirsiniz.
Müzenin içinde ebru ve hat sanatı, ıhlamur baskı, Türk kültüründe kahve, Türk masalları anlatımı ve Hacivat ile Karagöz perde oyunu görebileceğiniz aktiviteler arasındadır. Müzede sergilenen bu aktiviteler hem yetişkinlere hem de çocuklara yöneliktir. Yaşayan Müze, Türk kültür değerlerinin korunması ve genç kuşaklara aktarılmasında kayda değer görevler üstlenmektedir.

Alaaddin Sokak

Beypazarı'nda yer alan yaklaşık 3 bin 500 Osmanlı mimarisi özelliği taşıyan evin büyük bir bölümünün restorasyonu tamamlanmış ve halkın hizmetine açılmıştır. Bu tarihi konakların yer aldığı Beypazarı Alaaddin Sokak’ta ev hanımları;  tarhana, makarna, el işleri, takı gibi ürünlerini sergiliyor, yerli ve yabancı turistlere satış yapıyorlar. Sokakta yer alan bazı konaklar ise hali hazırda işletme olarak faaliyet gösteriyor. Beypazarı’nın gezilecek yerleri arasında bulunan iki müze yine Alaaddin Sokak’ta bulunuyor. Şehrin en kalabalık yeri olan Alaaddin Sokak'ta, yerli halkın kurduğu stantlarda bölgeye özgü ev yapımı yöresel ürünlerin satışı yapılıyor. Beypazarı’nda kadın emeğine katkı sunmak isterseniz bu ürünlerden kendinize ve sevdiklerinize alabilir, organik ve yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Kadınların emekleriyle oluşan bu stantlardan tarhana, Beypazarı kurusu, erişte, ekmek, cevizli sucuk, cezerye, havuç gibi yöresel gıdalar ile dantel, bindallı gibi çeyizlik ürünlerden alabilirsiniz.

İnözü Vadisi

Doğal bitki örtüsü ve kültürel kalıntıları ile turistik bir doğa yürüyüşü için zengin bir bölge olan İnözü Vadisi, Beypazarı´nın kuzeyinde yer alır. İki tarafı dik şekilde yükselen bu dar vadi, İnözü Çayı´nın aşınmasıyla oluşmuştur. Bu vadinin her iki tarafında da kayalıklar içine birçok mağara bulunur. Ancak bu mağaraların bir bölümü çok yükseklerde bulunmaları nedeniyle ziyaret etmek pek mümkün değildir. Öte yandan Türkiye'nin 184 doğal kuş çeşidine ev sahipliği yapan bu vadi, yaklaşık 100 çeşit kuş ve 60’ın üzerinde kelebek türünü barındırır. Doğal bir sit alanı olarak korunan İnözü Vadisi Beypazarı, içindeki tesisleriyle de ziyaretçilerine hizmet veriyor. Tam da doğanın ortasında yer alan bu tesislerde dinlenirken, bölgenin yöresel lezzetlerinin tadını çıkarabilir, sevdiklerinizle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Tekke Yaylası

Tertemiz havası ve suyuyla doğa içinde kentin gürültüsünden uzak kalmayı planlayan ziyaretçilerin uğrak noktası olan Tekke Yaylası, Beypazarı'na 10 kilometre mesafede yer alır. Piknik alanı olarak kullanılan ve orman içi park olarak düzenlenen Tekke Yaylası Milli Parklar'a bağlıdır. Özel sektöre kiraya verilerek işletilen bu alanlarda sevdiklerinizle piknik yapabilir, keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ormanlık bir alan olan Tekke Yaylası, her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Piknik ve Güveç’ günü kutlanmaktadır. 2011 yılı itibarıyla Tabiat Parkı olarak tescil edilen Beypazarı Tekke Dağı, 100 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Doğa yürüyüşü ve doğa fotoğrafçılığı açısından muhteşem bir bölge olan yayla, özellikle yerli halk tarafından piknik yapmak tercih ediliyor.

Zengin mutfağı ve lezzetleriyle Beypazarı sizi bekliyor

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Beypazarı, birçok farklı medeniyetin izlerini taşıması nedeniyle birçok yöresel lezzete de ev sahipliği yapmıştır. Taş fırında toprak kaplarda pişirilen Beypazarı güveci, 80 kat ince yufkadan yapılan baklava, incecik üzüm yapraklarına sarılmış yaprak sarma, uruç kapaması, havuç dondurması, havuç lokumu, höşmerim, göce, yarımca, perçem bölgede ilk akla gelen lezzetler arasında yer alır. Beypazarı geziniz sırasında birbirinden farklı ve lezzetli bu yemekleri mutlaka tatmanızı öneriyoruz.

Tarihi Güveç Fırını

Beypazarı merkezde tarihi çarşı içinde sakin bir ara sokakta yer alan Tarihi Güveç Fırını, sade ortamı ve güler yüzlü çalışanlarıyla sizleri bekliyor. Bu tarihi fırında pişen güveçleri sokakta kurulan masalarda doğal bir ortamda tadabilirsiniz. Burada mutlaka etli pilavlı güveci ve yaprak sarmasını denemenizi öneriyoruz. Ana yemek yanında ayran ve turşu ardından da tatlı olarak höşmerim veya baklava sipariş edebilirsiniz, eminiz ki pişman olmayacaksınız.

Bağ Evi Anadolu Mutfağı

Beypazarı’ndaki neredeyse tek içkili restoran olma özelliğine sahip Bağ Evi Anadolu Mutfağı’nda biz daha çok mutfak lezzetleri hakkında bilgi vermek istedik. Mekân oldukça hoş ve otantik havasıyla hem akşamları oturup yemek yiyebileceğiniz hem de gün içinde çay kahve içebileceğiniz sade bir mekandır. Kapalı ve açık bölümleri olan mekanda, kışın içeride yaz ve bahar aylarında ise bahçedeki çardakların altında oturabilirsiniz. Yazın düzenlenen canlı müzik ve eğlencelere de ev sahipliği yapan bu mekânda hafta sonları açık büfe kahvaltı da vardır. Zengin menüsüyle de öne çıkan Anadolu Mutfağı’nda başta yöresel lezzetler olmak üzere mekanın özel yemeklerini de tatmanızı öneriyoruz.

Taşmektep Restoran

Tarihi bir mekân olan Taşmektep Restoran’ın oldukça hoş bir atmosferi var. Eski bir konak olan bu restoranda oldukça iddialı oldukları Beypazarı güveci ve yaprak sarma denerken harika manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz.

Zindancık Restoran İnözü Vadisi Tesisleri

Zindancık Restoran, İnözü Vadisi’nde sevdiklerinizle birlikte ağaçlıklar içinde, ferah ve tertemiz havada çardaklarda veya masalarda oturabileceğiniz hoş bir tesistir. Fiyatları turistik yerlere göre çok daha uygun olan mekanda, elma ağaçları arasında, harika manzaraya karşı yemeğinizi yerken çocuklarınız için tesis bünyesinde bulunan oyun alanlarıyla da anın tadını çıkarabilirsiniz. Havaların sıcak olduğu bahar ve yaz aylarında keyifli zaman geçirmeniz için ideal bir ortam sağlayan mekan, zengin menüsüyle de öne çıkıyor.

Değirmencioğlu

Lezzetli Türk yemekleri ile ünlenen ve bölgenin en eski mekanlarından biri olan Değirmencioğlu, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Özellikle muhteşem ev yapımı Beypazarı baklavasıyla bilinen bu güzel mekânda; yaprak sarma, Beypazarı güveci, kiremit köfte, turşu, tatlı olarak da baklava veya kabak tatlısını da mutlaka tatmanızı öneriyoruz. Mekanın şehir merkezinde geç saatlere kadar açık olan iki mekândan biri olduğunu da hatırlatmak da fayda var. Beypazarı’nda uğrayabileceğiniz diğer restoranları ise; Köroğlu Kebap, Meva'ların Konağı Restoran, Bey Konak Restoran, Müjgan Abla'nın Yeri, Hünkar Sofrası olarak sıralayabiliriz.
Ankara Beypazarı Gece Hayatı

Ankara Beypazarı Gece Hayatı


Beypazarı’nda gece hayatı

Beypazarı merkezinde pek hareketli bir gece hayatı yoktur. Ancak merkezin batısına doğru dört kilometre mesafede yer alan birçok eğlence merkezi bulunmaktadır. Yanı sıra Suluhan Cafe&Restaurant, Kahvezen Bistro & Cafe ise Beypazarı'nda akşam keyifli vakit geçirebileceğiniz diğer eğlence mekanları olarak sıralanabilir. Üç dağ arasında kalan Beypazarı,  tertemiz havasıyla baş döndürücü doğal bir bölgedir. Doğal güzelliklerin içinde faaliyet gösteren Doğanbey Tesisleri ise bölgenin en çok tercih edilen mekanlarındandır.
Burada sevdiklerinizle mangal yapıp akşamüstü semaverinizi isteyerek çayınızı yudumlayabilirsiniz. Eğer konaklamak isterseniz tesislerde yer alan pansiyonları tercih edebilirsiniz. Ailenizle birlikte ocakbaşı lezzetlerin tadına bakmak ve bölgenin yöresel yemeklerini tatmak isterseniz Paşakonağı Restoran'ı öneririz. Yine yemekleriyle de tanınan Bağ Evi Beypazarı'nda haftanın belirli günlerinde sazlı ve sözlü canlı müzik performansını dinleyebilir, bu arada içkinizi yudumlayabilirsiniz. Yeşillikler içindeki Bağ Evi, Beypazarı'nın lokal yaşamının da bir parçasıdır. Beypazarı'nda alternatif olarak bir diğer mekan ise, Mangalcızade'de ocakbaşı keyfi yapabilirsiniz. Has Değirmencioğlu'nda bölgede değerlendirilmesi gereken bir adres olarak aileniz ve sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz.