TatilCity.NETTatilCity.NET

Biga Gezi Rehberi

Çanakkale Biga Gezi Rehberi

Çanakkale Biga Gezi Rehberi


Çanakkale’nin en kalabalık nüfusa sahip olan ilçesi Biga, kendi ile aynı adı taşıyan yarımada üzerine kuruludur. Kocabaş Çayı, bölgenin önemli bir doğal yaşam alanı olarak öne çıkar. Biga’nın ekonomisi ise; tarım, mobilya, demir-çelik ve ambalajlama sektörüne dayanır. Biga, Antik çağlara dayanan eski tarihsel kalıntılar, kültürel ve tabiat varlıkları ile dikkat çeken Biga, Antik dönemde ‘Troas Bölgesi’ olarak isimlendiriliyordu.
Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı anlaşılan Biga ve çevresinde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen M.Ö. 6. Yüzyıldan bu yana yerleşimin olduğunu kanıtlıyor. Gümüşçay beldesinde ortaya çıkarılan Biga lahdi, Dede Tepe Tümülüsü’nde bulunan mezar odası ve bölgedeki yüzey araştırmaları, Biga’nın tarihsel süreci boyunca insan varlığını gözler önüne seriyor. İlk yerleşimin ne zaman kurulduğu net olarak belirlenemeyen bölgenin Antik dönemde Pegae veya Pegai olarak adlandırıldığı bilinmektedir. Bizans ve Haçlı kaynaklarında bölgeden bu iki ad ile bahsedilir. Söz konusu kaynaklar ve elde edilen bulgular bugünkü Biga’nın Bizans ve Osmanlı tarafından kurulduğunu ortaya koymaktadır.
Öte yandan I. Murat tarafından fethedilmiştir. Şehri kara ve denizden ele geçirmiş olan I. Murat, kiliseleri mescit haline getirmiş ve bölgeye Türkleri yerleştirmiştir. Bir süre sonra bir gece baskını ile yakılıp yıkılan kent, bu sefer başka bir noktada tekrar inşa edilmiştir. I. Murat’ın kuşattığı yerin Karabiga, sonradan inşa edilen kentin de Biga olduğu düşünülmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde sancak merkezi olan Biga, cumhuriyetin ilanı ile Çanakkale iline bağlı bir ilçe statüsü kazanmıştır. Biga, sahilleri, ormanlık alanları, akarsuları, ovaları, gölleri ve dağları ile muhteşem bir doğal güzellik zenginliğine sahiptir. Termal kaplıca tesisine de sahip olan Biga, tarihi ve doğal değerleriyle dikkat çeken bir Çanakkale ilçesidir.

Çanakkale Biga Turistik Rehber - Çanakkale Biga Gezilecek Yerler - Çanakkale Biga Yapılacak Şeyler
Çanakkale Biga Gezilecek Yerler

Çanakkale Biga Gezilecek Yerler


Biga’da gezilecek yerler…


Çanakkale’nin en büyük ilçelerinden bir olma özelliği taşıyan Biga, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile görülmesi gereken yerlerden biridir. Zengin ve güçlü bir tarihi bağrında taşıyan Biga’nın her karış toprağında antik kalıntılara ve tarihi yapılara rastlamak mümkündür. Kendinizi zamanın içinde yolculuk yaptığınız hissine kaptıracağımız Biga gezinizde her döneme ait eserle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda doğal güzellikleri, denizi ve manzarası ile kendine hayran bırakan bir ilçe konumunda olan Biga, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlıyor.

Parion Antik Kenti

Tarihi ilk çağa kadar uzanan Parion Antik Kenti, adını Truvalı Priamos'un oğlu Paris'ten almaktadır. Bu antik kent birçok zengin kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde gösterişli su kemerleri, büyük tapınaklar, tiyatro, kale kalıntıları bulunan antik kent, sahip olduğu tarihsel zenginlik ve söz konusu dönemlere ait eserlerle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Biga Çayı

Biga Çayı diğer adıyla Kocabaş Çayı veya Granikos Çayı, Çanakkale ilinin Biga ilçesindeyer almaktadır. Büyük İskender`in kıyılarında savaştığı çay (granikos) ilçeyi ikiye bölmüştür. İki yakayı birleştiren iki büyük köprü ile birçok ufak köprünün yer aldığı çay için birkaç yıl öncesine kadar taşan çay birçok maddi zarara yol açtı. Şehirdeki büyük park yeri sıkıntısını çözmek için otopark olarak düzenlenen çayın kenarları, dönüşümlü olarak araç girişlerine kapatılmaktadır. Biga Çayı, ilçedeki en göz alıcı doğal güzelliklerdendir. Biga’yı ikiye bölen çay ve çevresi Büyük İskender'in savaşlarıyla da ünlüdür.

Şahmelek Koyu

Çanakkale'nin en güzel parçalarından biri olan Şahmelek Koyu, Biga ilçesinde yer alır. Koy, her yaz aylarında ziyaretçilerine denizi, güneşi ve kumsalı ile birçok turisti ağırlar. Şahmelek Koyu'nda vakit geçirmenin başka bir güzelliği ise, Çanakkale'nin tarihi kalıntılarını ve doğal güzelliklerini gezip keyifli zamanlar geçirebileceğiniz bu yerde her şeyi unutup sadece sizi yaşayacağınız tatil günlerinize odaklayacaksınız. Aynı zamanda Biga'da denize girilebilecek noktalardan biri olan Şahmelek Koyu; denizin, kumsalın, güneşin tadını çıkarmak ve Çanakkale’nin serin sularına dalmak için ideal bir yer olan Şahmelek Koyu sizleri bekliyor.

Karabiga

İlçe merkezine 20 kilometre mesafede bulunan Karabiga, ilçedeki en eski yerleşim yerlerindendir. Bu sebeple tarihi kalıntılarla dolu turistik bir mekan olan Karabiga, hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Hem doğal güzelliklerle hem de tarihi yapılarla dolu olan Karabiga'da yat turizminin de oldukça gelişmiş olduğunu hatırlatmak da fayda var.

Biga Şehitliği ve Anıtı

Hamdibey Mahallesi'nde bulunan Biga Şehitliği ve Anıtı, Namazgah semtinde yer alır. Biga Şehitliği ve Anıtı'nda, Çanakkale Savaşında yaralanan ve savaş sırasında şehit düşen 173 askerimizin mezarı bulunmaktadır. Bu şehitlerimiz için yapılan anıt, ziyaretiniz sırasında duygusal bir anlar yaşamanıza neden olacaktır.

Halimbey Konağı Kent Müzesi

Biga’nın merkezinde bulunan Halimbey Konağı Kent Müzesi'nde, yöre halkının eski dönemlerine ait; eski kitaplar, kılıç, savaş malzemeleri, gazeteler, tabanca, cep saati, bindallı, gelinlik gibi eşyalar halka açık sergilenmektedir. Kent Müzesi, bölgenin geçmişten bugüne uzanan geçmişi hakkında detaylı ve doğru bilgiler vermektedir.

Kırkgeçit Termal Tesisleri

İlçenin Ilıcabaş köyünde bulunan tesisler il merkezine 18 kilometre mesafede yer alır. Termal suyun sıcaklığı 52 dereceye kadar çıkabilmektedir. Sağlık turizminde önemli bir yere sahip olan kaplıcada oldukça güzel konaklama imkanları da vardır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarının yanı sıra burada yüzme havuzları, hamam, masaj odası gibi imkanlar da bulunur. Konumu itibarı ile Kaz Dağları’nda yürüyüş yapmak içinde güzel bir fırsattır.

Biga'da nerede yenir

Biga'ya geldiğinizde yöresel yemekleri mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz. Son dönemlerde artan ilgiden kaynaklı yöresel yemekleri kitaplaşan Biga mutfağında öne çıkan lezzetleri ise; Biga usulü köfte, Biga peynir tatlısı, Biga peynir helvası, pirinç tatlısı, Biga usulü paça çorbası şeklinde sıralamak mümkündür. Bunun dışında deniz ürünlerinden Türk ve dünya mutfağına ait birçok lezzeti bulabileceğiniz Biga’da, mekân olarak da sizlere; Köfteci Akif Canbaz, Dayı Et & Mangal, Emin Et Lokantası, Keskinler Pide Salonu, Potkal Restoran, kendine has tarzıyla Shipmode, Kasap Adnan Et & Mangal, İskele Döner ve Gül Konya Pide Lahmacun Salonu'nu önerebiliriz. Çay ve kahve keyfi için benim için yeterli diyorsanız, Gönül Kahvesi, Lato Cafe ve Kahve Durağı da önerilebileceğimiz yerler arasında bulunuyor.
Çanakkale Biga Gece Hayatı

Çanakkale Biga Gece Hayatı


Biga’nın aktif gece hayatı sizi de içine alacak

Her tarafı tarih kokan mekanlara sahip olan Çanakkale, gece hayatını da yaşatan şehirlerimizdendir. Gece hayatının sürdüğü mekanlardan biri de Yalı Hanı’dır. Burası, uzun yıllardır faaliyette olan bir rock bar olarak bilinirken, zamanla rock tarzını canlı müzik konseptine dönüştüren bir mekan oldu. Yalı Hanı, yazın sevgiliniz ile birlikte oturabileceğiniz bir bahçeye de sahiptir. Kentte gidilebilecek bir başka mekan ise Hayal Kahvesi; eskiden TNT diye bilinen bir mekanın yerine açıldı ve canlı müzik severlerin akın ettiği bir yer oldu.
Şişe isimli, loş ve birahaneyi andıran mekan da şehrin rock tutkunlarınca ilgi çeken yerleri arasında bulunuyor. Ayrıca Benzin adıyla bir mekan da kentte faaliyet göstermektedir. Kapalı mekan sevmeyen yerli ve yabancı turistler için de Fener ve Depo isimli yerler uygun olabilir. Yaz aylarının sıcağında uğranabilecek bu mekanlarda, serin bir ortamda içkinizi yudumlayabilirsiniz.