TatilCity.NETTatilCity.NET

Bilecik Gezi Rehberi

Bilecik Gezi RehberiBilecik Gezi Rehberi

Bilecik Gezi Rehberi

Türkiye’nin en küçük illerinden biri olma özelliğini taşıyan Bilecik, Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda yer alır. Harita üzerinde komşu olduğu bölgelere açılan bir kapı konumunda olan Bilecik, aynı zamanda bölgeler arası yeryüzü şekilleri ve iklim açısından bir geçiş noktasındadır. Tarihteki ilk isimleri Agrilion ve Belekome olarak bilinen kentin, eski çağlarda dorukların boğaz yeri şeklinde tanımlanırdı. Coğrafi konumunun yanı sıra tarihsel açıdan da çok özel bir yere sahip olan Bilecik şehri, antik çağlardan bu yana büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Özellikle sınırları içinde, Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı Söğüt bölgesi ve İnönü Savaşlarının gerçekleştiği Bozüyük ilçesi bulunan kent, Türkiye tarihi bakımından önemli bir merkezdir. Bilecik’te yaşanan bu iki tarihi olay, şehrin kuruluş ve kurtuluşun beşiği olarak anılmaya devam etmektedir. Öte yandan Sakarya Nehri’nin etrafında büyüyen Bilecik; doğal güzellikleri ile öne çıkar. Geniş ormanları, mesire alanları, göletleri ve dereleri ile Türkiye’nin görülmesi gereken kentleri arasındadır.

Nasıl gidilir?

Bilecik’e karayolu veya demiryolu ile ulaşabilirsiniz. Otobüsle gideceksiniz İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden birçok otobüs firmasından Bilecik’e ulaşabilirsiniz. İstanbul-Bilecik arası 245 kilometre, Ankara-Bilecik arası 316 kilometre ve İzmir-Bilecik arası 432 kilometredir. Ayrıca Bilecik, İstanbul-Ankara demiryolu bağlantısı üzerindedir. Demiryoluyla da Bilecik’e gidebilirsiniz.
Bilecik Gezilecek Yerler

Bilecik Gezilecek Yerler


Bilecik’te gezilecek yerler

Şeyh Edebali Türbesi

Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu olan Şeyh Edebali Türbesi, Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır. Orijinal kubbe işgal yıllarında tahrip edilen türbenin üzeri kiremit çatı ile kapatılmıştır. Şeyh Edebali ve yakınlarının bulunduğu odada yedi büyük, dört küçük sanduka yer almaktadır. Bu odanın tavanı, kubbeli bölümden farklı olarak, dikdörtgen şeklinde tasarlanmıştır. Türbenin içinde mescit ve misafirhane olarak kullanılan iki oda da bulunmaktadır. Şeyh Edebali kendisini dinleyenlere şu ifadede bulunur: "Toprağa bağlanın. Suyu israf etmeyin. Mirasınızın sağlam kalmasına dikkat ediniz. Veriniz, cömert olunuz elleriniz yumuk kalmasın. İlim sahiplerini koruyunuz. Ağaç dikiniz. Ödünç aldığınızı fazlasıyla iade ediniz. Kuran-ı Kerim'i güçlü olmak için okuyunuz. Bağınızı bahçenizi viran bırakmayınız. Hadis ezberleyiniz. Bildiklerini öğretenler unutmazlar. Asıl ölüm ilimden payını almayanlaradır. Faydalı ile faydasızı bilenler bilgi sahipleridir….”

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunan müzenin yapımı tam olarak bilinmemekle beraber 1900 yıllarda belediye reisi olan Memiş Ağa tarafından “sargı evi” olarak inşa edildiği bilinmektedir. Bu ismin bugünkü anlam karşılaştırmasına göre o günün dispanseri olarak işlev gördüğü düşünülmektedir. Müze'nin ahşap işçiliği dikkat çeken önemli özelliklerindendir. Ahşap kırma çatılı olan bu yapı yine alaturka kiremitle kaplı olması ile tarihsel bir atmosfer yaşatmaktadır. Ön cephesinde bulunan kemerli iki kapı ise bir diğer önemli özelliklerindendir. 2001 yılında eski Türk evi mimarisiyle restore edilip müze olarak hizmete açılmıştır. Müze'de Yörüklere ait etnografik eserler ve eşyalar sergilenmesinin yanı sıra, özellikle Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik eserle, el dokuma kilim ve halılar, silahlar gibi diğer tarihî eşyalar ve eserlerde sergilenmektedir.

Kömürsu Yaylası

Bozüyük ilçesine 28 kilometre mesafede yer alan Kömürsü Yaylası, Bilecik’in en önemli yaylası konumundadır. 1.700 metre yükseklikte bulunan 90 hektarlık alanda köknar, karaçam, kayın, ardıç ve titrek kavak ağaçları, türlü çiçekler ve çimenlerle kaplı bir bitki örtüsü vardır. Yaylada tam dört adet kaynak suyu bulunmaktadır. Yaylanın en yüksek zirvesi ise 1.700 metre civarıdır. Günümüzde ise yayla ve trekking turizmi amaçlı kullanılan bu doğal cennetin gelecekte yapılacak düzenlemelerle bir kış turizmi merkezi haline getirilmesi ve bu amaçla kullanılması planlanmaktadır.

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

On yedinci yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. 3.008 metrekarelik bir alana taş ve tuğla ile inşa edilen Kervansaray, simetrik ve dikdörtgen planlıdır. İç mimarisi ortada at arabaları ve iki yanında da yolcuların konaklayabileceği şekilde oluşturulmuştur.  1912 yılında çatısı yıkıldıktan sonra uzun yıllar unutulmuştur. Dışa kapalı, payandalarla desteklenen ve kale bir görüntüsü veren kervansarayın üzeri ahşap kırma bir çatı ile örtülmüştür. Bu çatı 1912 yılına kadar sağlam durmasına rağmen bundan sonra yıkılmış ve kervansaray kendi haline terkedilmiştir. 2007 yılında restorasyon çalışmaları başlamıştır. ​Kuruluş amacına hizmet etmesi için 36 odalı bir butik olarak kullanılması planlanmakta olan Kervansaray, 400 yıl sonra tekrardan misafir ağırlayabilecek gibi görünüyor.

Ertuğrul Gazi Türbesi

Bilecik’in Söğüt ilçesindedir. Osman Gazi’nin 13. yüzyılın sonlarında yaptırdığı açık mezar, I. Mehmet’in emri ile türbe haline getirilmiştir. Bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülü duvarları vardır. Girişte ve sandukanın bulunduğu odada dikdörtgen pencereler bulunur. Ertuğrul Gazi Türbesi 1886 yılında II. Abdülhamit tarafından yeniden onartılmış ve türbe yanına çeşme eklenmiştir. Kabir yapısı altıgen planlı, üzeri kubbe örtülüdür. Dikdörtgen bir koridordan kabre ulaşmanız mümkündür. Bu girişin yanlarında ikişer pencere yapılmıştır. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan meydana gelir. Ertuğrul Gazi Türbesi, Söğüt İlçesi Girişi Ertuğrulgazi Caddesi'ndeki tören alanının yanında bulunmaktadır.

Merdivenli Kaya

Kayalık ve ağaçlık bir alan olan Merdivenli Kaya, bulunduğu bölgede küçük boyutlarda podyumu olan Roma dönemine ait dini içerikli bir yapı kalıntısı olarak karşımıza çıkmaktadır. MS 2. ve 3. yüzyıllara ait olan ve 2009 yılında birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiştir. Çoğunluğu defineciler tarafından tahrip edilen bu yapının bir kısmı ise toprak altında olmak üzere toplam ölçülebilir alanı 5,20 metre olan temellere sahiptir. Aynı zamanda ana kaya üzerine işlenmiş 8,30 metre uzunluğunda, 4,40 metre genişliğinde 15 merdivenli basamaklardan oluşmaktadır.

Orhan Gazi Camii

Şeyh Edebali Türbesi’ne 50 metre uzaklıkta bulunur. Kubbesi restore edilirken kurşunla kaplandığından, Kurşunlu Camii olarak da bilinir. Minaresinin cami binasından 30 metre uzaktaki bir kayanın üzerinde bulunması, Orhan Gazi Camii’yi diğer camilerden ayıran en belirgin özelliktir. Eskişehir - Bozüyük karayolunun sonunda yola 12 km uzaklıkta Bilecik’in Bozüyük ilçesinde bulunmaktadır. Metristepe Zafer Anıtı İnönü Savaşlarının kazanıldığı ve büyük önder Atatürk’ün İsmet İnönü’ye gönderdiği zafer kutlama telgrafında bulunan “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz” sözünün söylendiği yer olma özelliği taşımaktadır. I. ve II. İnönü Savaşları’nın yapıldığı alanda inşa edilen bu şanlı anıt 24 metre yüksekliğindedir. Anıtın üzerinde savaşa katılan komutanlar ve birlikler hakkında bilgiler bulunmaktadır. Metris Tepe’de şehitlerimizin anısını yaşatmak için inşa edilmiş olan bu anıt, aynı zamanda görünüşüyle Türk’ün yenilmezliğini de simgelemektedir.

Metristepe Zafer Anıtı

Eskişehir-Bozüyük karayolunun 12.’ci kilometresinde yer alan Bilecik’in Bozüyük ilçesinde yer bulunmaktadır. Metristepe Zafer Anıtı İnönü Savaşlarının kazanıldığı ve büyük önder Atatürk’ün İsmet İnönü’ye gönderdiği zafer kutlama telgrafında bulunan “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz” sözünün belirtildiği yer olma özelliği taşımaktadır. I. ve II. İnönü Savaşları’nın yapıldığı alanda inşa edilen bu şanlı anıt 24 metre yüksekliğindedir. Anıtın üzerinde savaşa katılan komutanlar ve birlikler hakkında bilgiler bulunmaktadır. Metris Tepe’de şehitlerimizin anısını yaşatmak için inşa edilmiş olan bu anıt, aynı zamanda görünüşüyle Türk’ün yenilmezliğini de simgelemektedir.

İnönü Şehitliği

İnönü Şehitliği, Bozüyük ilçesi ile Akpınar Köyü arasında bir tepede bulunmaktadır. 844 mezardan oluşan bu önemli şehitlik 1930 yılında Milli Savunma Bakanlığınca yaptırılmıştır. Bu anıt I. ve II. İnönü Savaşları’nın bir simgesi olarak inşa edilmiştir. Şehitliğin etrafı çam ve köknar ağaçları ile çevrilidir. Dikdörtgen duvarlarla çevrili olan mezarların ayakuçlarında Türk bayrakları vardır. Şehitliğin ortasında ise, küçük boyda mermerden bir nişan taşı yer alır. Burada 4200 şehit kaydı olmasına rağmen isimleri bilinmediğinden dolayı sadece 141 mezar mevcuttur. İnönü Şehitleri Anma Günü, her yıl 1 Nisan’da İnönü Şehitliği’nde düzenlenir.

Bilecik Müzesi Müdürlüğü

1794 yılında jandarma binası olarak inşa edilen Bilecik Müzesi, işgal yıllarında yıkıma uğramıştır. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yeniden yapılan yapı, günümüze kadar sırasıyla adliye binası, hapishane ve son olarak müze olarak hizmet vermiştir. Müzede, Roma ve Osmanlı dönemi ağırlıklı olmak üzere çeşitli dönemlere ait arkeolojik ve etnografik eserler yer almaktadır. Sivil mimari örneklerinin sunulduğu panolar, yöresel kıyafetler, süs eşyaları ve silahlar teşhir salonlarında ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur. Roma ve Bizans döneminden kalan kalker sütün başlıkları, sütun kaideleri, mezar stelleri ve heykeller ise müze bahçesinde ve iç avlularda yerli ve yabancı turistlere sergilenmektedir.

Bilecik’te nerede ne yenir?

Bilecik’te yöresel yemekleri içinde özellikle hamur işleri öne çıkar. Bilecik’te ekmek evde yapılır. Yöreye özgü bir ekmek türü olan kömme, ocağın yeni sönmüş ateşinde yavaş yavaş pişirilir. Dağ erikli ekşili kesme aşı çorbası, bıldırcın kebabı, nohutlu mantı, büzme tatlısı, ovmaç çorbası, keklik kebabı ve pancar pekmezi kentin en sevilen ve en çok tüketilen yemekleridir. Mutfağında geleneksel yemek ritüellerini sürdüren Bilecik’te tahıl türleri oldukça kullanılmaktadır. Yöre halkının pide, bükme, hodalak adını verdiği ekmek çeşitleri fırında pişirilir. Bilecik'te popüler restoranlar arasında bulunan Fırtına Restoran, Bilecik’in Osmaneli ilçesindedir. Türlü et yemekleri ve pide çeşitleri ile öne çıkan mekan, bölgenin en eski yerlerindendir. Yöresel yemekleri denemeniz için Tozman Restoran’ını tavsiye ederiz. Şehir merkezinde, ana cadde üzerinde bulunan mekan, esnaf lokantası görünümünde leziz ev yemekleri ile tanınır. Yine şehir merkezinde bulunan İmren Restoran’da Bilecik gezinizde mutlaka uğramanız gereken mekanlardandır. Özellikle köfte, ızgara et ve sütlü kadayıf çeşitleri ile bilinen restoran, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.
Bilecik Gece Hayatı

Bilecik Gece Hayatı


Bilecik’te gece hayatı

Küçük bir Anadolu şehri konumunda olan Bilecik’te gelişmiş bir gece hayatından bahsedilemez. Halk, daha çok çay ve kahve içmek için veya akşam yemeği için şehir merkezinde bulunan kafe ve restoranlarda toplanmaktadır. Şehir merkezinde bulunan Şelale Park, gece geç saatlere kadar açıktır. Bilecik manzaralı Gökçem Cafe, daha çok futbol maçları ile gençleri toplamaktadır. Yine Cafe Keyf Bistro gençlerin sıkça gittiği mekanlardan biridir. Şehir merkezinde henüz açılan New Point Hotel, gece hayatının nispeten canlı yaşandığı mekanlardandır. New Point Hotel içinde 110 kişilik Cafe Bistro bölümü ve 35 kişilik özel gün organizasyonları ve kutlamaları için ayrılmış bölüm yer almaktadır. Bunların dışına şehrin çeşitli ilçelerinde çok sayıda birahaneye rastlamanız mümkündür.