TatilCity.NETTatilCity.NET

Boğazlıyan Gezi Rehberi

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesi, il merkezinin güneyinde yer almaktadır. Ova üzerine kurulmuş olan ilçe, Bozok Yaylası yakınındadır. Topraklarının büyük kısmında tarım yapılabilen ilçe, deniz seviyesinden bin 50 metre yüksekliğe sahiptir. İlçe topraklarının sulamasında önemli bir yere sahip olan Uzunlu Barajı, Boğazlıyan ilçe sınırları içindeki Kozanözü deresi üzerine inşa edilmiştir. Karasal iklimin hakim olduğu yörede, yaz ayları sıcak ve kuru, kış ayları ise soğuk ve yağışlı olup, sıcaklıklar arasında büyük farklar görülmektedir. İlçenin bitki örtüsü ağırlıklı olarak bozkır olup, dağlar ise genellikle ağaçsızdır.Boğazlıyanoğulları oymağı tarafından kurulan ilçe, ismini de bu oymaktan almıştır. Günümüzde de varlığını sürdüren bu topluluk, diğer Bozok Türkmenleri gibi Boğazlıyan’a yerleşmiştir.  İç Anadolu’da yaşayan Kara Tatarlarının, 1402 yılında yaşanan Ankara Savaşı’nda Timur tarafından Orta Asya’ya sürülmesiyle onların yerine Bozoklar yerleşmiştir. Bu nedenle bölge de Bozok Yaylası adını almıştır. Boğazlıyan ilçesi, 1773 yılında derebeyi Mustafa Bey’in çiftliğidir. Bataklık olması nedeniyle sonraki yıllarda Uzunlu’ya taşınan ilçe, bir süre sonra yeniden eski yerine taşınmıştır. Belediye teşkilatı ilk olarak ilçede 1879 yılında tesis edilmiştir.

Boğazlıyan’a nasıl gidilir?

Yozgat il merkezine 90 kilometre uzaklıkta yer alan Boğazlıyan, karayolu ulaşım olanaklarına sahiptir. Yozgat-Kayseri karayolu üzerinde yer alan ilçe merkezine, Yozgat il merkezinden iki farklı yoldan gidilebilmektedir. Sorgun ilçesi üzerinden gidildiğinde 125 kilometre, Atatürk Yolu üzerinden gidildiğinde ise 90 kilometre yol kat etmek gerekmektedir.Yozgat il merkezinden ilçeye her gün belirli aralıklarla düzenlenen minibüs seferleriyle ulaşmak mümkündür. Boğazlıyan ayrıca Kayseri-Ankara demiryolu üzerinde yer alan Yeni Fakıllı istasyonuna da 23 kilometre mesafede bulunmaktadır. İlçenin Kayseri il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 80 kilometredir.

Boğazlıyan’da doğa sporları

Coğrafi yapısı ve iklimi doğa sporlarına uygun olan Boğazlıyan’da, ne yazık ki bu potansiyel yeterince değerlendirilememiştir. İlçenin yaylaları, Uzunlu Barajı ve dereleri çeşitli aktiviteler için uygundur. Başta doğa yürüyüşleri olmak üzere buralarda kano, tırmanış, olta balıkçılığı, kamp etkinlikleri yapılabilir. Ayrıca Boğazlıyan’daki yeraltı şehirlerinin bulunduğu köylerde de tarihle iç içe yürüyüşler yapma imkanı bulunmaktadır. Bahariye Cavlak Kaplıcaları bölgesinde de trekking yapılabilecek parkurlar açılabilir.

Boğazlıyan’da gezilecek yerler

Bahariye Cavlak Kaplıcaları

Boğazlıyan ilçe merkezine dört kilometre mesafede yer alan Bahariye köyü yakınlarında yer alan kaplıcalar, üç ayrı jeotermal kuyudan çıkmaktadır. Sıcaklığı 30 ila 60 derece arasında olan su; bikarbonat, klorür ve sülfat içermektedir. Kaliteli olan bu suyun; romatizma, kalp, kan dolaşımı, sinir hastalıkları, eklem, kireçlenme, beslenme bozuklukları gibi hastalıklara iyi geldiği belirtilmektedir. Kaynaklardan çıkan sular iki gölette toplanmaktadır. Üç tesisin yer aldığı kaplıcalarda, bir tesiste açık yüzme havuzu da mevcuttur. Konaklama imkanı da bulunan tesislerden biri 50 oda kapasitelidir.

Bahariye Tümülüsleri

Bahariye Cavlak Kaplıcaları’nda bulunan göletlerin hemen güneyinde, yaklaşık 40 metre yükseklikte kayalar yer almaktadır. Kayaların kuzey cephelerinde görülen doğal oyukların nasıl oluştuğu bilinmemektedir. Doğu tarafında ise iki tane tümülüs dikkat çekmektedir. Bunların boyutları eşit olup 15 metreye 20 metre civarındadır. Tümülüslerin birbirine uzaklığı 80 metre kadardır. Birinin üzerinde nirengi işareti yer alan tümülüslerde Roma döneminden kalma seramikler gün yüzüne çıkarılmıştır. Ancak burada detaylı arkeolojik araştırmalar yapılmamıştır.

Yazıkışla Tapınağı

Boğazlıyan’a bağlı Yazıkışla köyü sınırlarında bulunan tapınak, yörenin tarihi bakımından oldukça önemlidir. Hitit ve Roma dönemlerinde yerleşime açık olduğu sanılan bölgedeki tapınak, hakim bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Eski bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilen bölgedeki tapınağın 1’inci ya da 2’nci yüzyıldan kaldığı sanılmaktadır. Dikdörtgen planı bulunan ve kesme taştan inşa edilen tapınak, üçgen alınlığa ve geniş saçağa sahiptir.

Akköprü

Hangi tarihte ve kimler tarafından yaptırıldığı bilinmeyen köprü, Boğazlıyan ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Aşağısarıkaya köyünde bulunmaktadır. Aşağısarıkaya deresi üzerine kurulan köprü, 17 metre uzunluğunda, güzel bir görünüme sahiptir. Basık yuvarlak kemerli ve iki gözlü köprünün kemer açıklığı dört metre kadardır.

Özler Yeraltı Şehri

Boğazlıyan’a bağlı Özler köyünde bulunan bu yeraltı şehrinin Milattan Sonra 300’lerde, erken Hıristiyanlık döneminde kurulduğu sanılmaktadır. Burada yapılan araştırmalarda, 218 metre uzunluğa sahip yeraltı şehrinin 10 odasının bulunduğu saptanmıştır. Sekiz odalık kısmı ve tünelleri kazı çalışmalarıyla temizlenen yeraltı şehrindeki oda ve tüneller, bir dönem köylüler tarafından depo olarak kullanılmıştır.

Karakoç Yeraltı Şehri

Karakoç köyünde yer alan bu şehrinin giriş kapıları çöktüğü için sadece bir yurttaşın evinin altından yeraltı şehrine girilebilmektedir. Alçak galerilerden zorlukla geçtikten 10 metre sonra galeriler genişlemektedir. Yeraltı şehrinin girişinde bir küçük oda, ardından kısa bir galeri, salon ve salonla bağlantılı iki odanın yanı sıra iki ayrı galeri daha bulunmaktadır. Bir kuyunun da yer aldığı şehirde, tavanlar düz olup duvarlarda nişler yer almaktadır. Bu yeraltı şehri günümüzde ziyarete açık değildir.

Aşağıhasinli Yeraltı Şehri

Boğazlıyan’ın Aşağıhasinli köyünde bulunan bu yeraltı şehri, köyün mahallelerinden birinin altındadır. Evlerin altından üç ayrı girişi bulunan yeraltı şehrinin girişleri çökmüş haldedir. Günümüzde bir vatandaşın evinin altından girilebilen yeraltı şehri, 100 metre uzunluğunda bir galeriye sahiptir. Bazı galerilerin ise sadece girişi bulunmaktadır, kalan kısımları kapalıdır. Burası da ziyarete açık değildir.

Osmanlı Arması

Boğazlıyan merkezindeki eski askerlik şubesinin girişinde bulunan arma, Yozgat Müzesi’nde sergilenmektedir. İlçedeki eski askerlik şubesi binasının yıkılmasının ardından bu arma yeni askerlik şubesinin bahçesinde sergilenmiştir. Ardından Yozgat Müzesi’ne gönderilen arma, kabartma şeklinde bir motifin kahverengi taş üzerine işlenmesiyle yapılmıştır. Armanın üzerindeki 1900 tarihi yazılıdır.

Boğazlıyan’da nerede ne yenir?

Yozgat yemek kültürünün özelliklerini taşıyan Boğazlıyan’da hamur işi yemekler yaygındır. Mantı, erişte, bulgur pilavı ve et yemeklerinin tüketildiği ilçede; testi ve tandır kebabı gibi et yemeklerinin yanı sıra arabaşı, güveç, cılbır, madımak, ekşili kabak, gınnıç, kabak çiçeği dolması, sulu köfte ve yarma aşı da yaygın olarak tüketilmektedir.Boğazlıyan’da yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçede öne çıkan restoranları; Meydan Pide Salonu, Anadolu Pide Salonu, Üçler Pide Salonu, Dünya Pide Kebap, Öz Derya Dürüm Salonu, Kısmet Pide Salonu, Yeni Kent Aile Lokantası, Özyıldız Lokantası, Doğan Pide Salonu, Gedik Aile Kebap Salonu, Coşkun Gözleme, Köylüoğlu Kebap ve Çorba Salonu, Lezzet Sofrası, Özmenler Çiğköfte, Kervan Pide Salonu, Sungurlar Aile Lokantası ve Hacı Baba Et Lokantası olarak sayabiliriz.

Boğazlıyan’da gece hayatı

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde canlı bir gece hayatı söz konusu değildir. Ağırlıklı olarak kafeterya, çay bahçesi ve pastanelerin bulunduğu ilçede, alkollü mekan yoktur. İlçede yer alan kafeterya, çay bahçesi ve pastanelerde içeceklerinizi yudumlayarak dinlenebilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Boğazlıyan’ın öne çıkan mekanları; Park Çay Bahçesi, Özerler Aile Çay Bahçesi Cafe, Paşaoğlu Cafe, Oskar Pastanesi, Anıl Pasta Salonu ve Ümit Pasta Salonu gibi işletmelerdir.