TatilCity.NETTatilCity.NET

Bozcaada Gezi Rehberi

Bozcaada Gezi Rehberi

Bozcaada Gezi Rehberi - Çanakkale


Bozcaada Gezi Rehberi

Çanakkale’nin ada ilçelerinden olan Bozcaada, gezilebilecek muhteşem güzelliklere sahip bir tatil beldesidir. Kış aylarında 3 binin altında olan nüfusu yaz aylarında 10 binlerin üzerine çıkan adada, son yıllarda yerleşik nüfusta da artış yaşanmaktadır. Büyük şehirlerin gürültüsünden kaçanların yerleşmek için tercih ettiği adada, 500 yılı aşkın süre boyunca Rumlarla Türkler bir arada yaşamıştır. Bugün Rum nüfusun azaldığı Bozcaada, son zamanlarda popüler tatil destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Sadece Ezine’nin Geyikli’den beldesinden düzenlenen feribot seferleriyle gidilebilen ada, Geyikli’den yaklaşık altı kilometre mesafede yer almaktadır.
Deniz turizmi ile adından söz ettiren Bozcaada, bunun yanı sıra bağcılık ve şarap üretimi ile de önemli bir yere sahiptir. Ada kültüründe yer alan şarapçılık nedeniyle adada büyük üzüm bağları yer almaktadır. Çok sayıda şarap fabrikasının yer aldığı adada oldukça lezzetli şaraplar üretilmektedir. Çanakkale Boğazı’nın çıkışına konumlandığı için stratejik açıdan tarih boyunca önemli bir yeri olan ada, tarih boyunca çok sayıda medeniyetin kontrolüne girmiştir. Adı antik çağda Leukophrys, Yunan mitolojisinde ise Tenedos olan Bozcaada, ayrıca Homeros’un Troya Savaşı’nı anlatan İlyada Destanı’nda da Tenedos adıyla anılmaktadır. Yabancı turistlerin bugün halen Tenedos dedikleri Bozcaada, ilk olarak 16’ncı yüzyılda Piri Reis’in haritalarında günümüzdeki adıyla geçmektedir. O zamandan beri adanın ismi Bozcaada’dır.

Bozcaada’ya nasıl gidilir?

Sadece feribotla gidilebilen Bozcaada’ya tek ulaşım yolu adanın tam karşısında yer alan Ezine ilçesinin Geyikli beldesinin kalkan feribotlardır. Geyikli sahilinden düzenlenen feribotlar seferleri, yaz kış adayla ulaşımı sağlarlar. Sefer saatleri ve sayıları mevsimlere göre değişmekle birlikte, Gestaş firmasının feribotlarıyla yolcu olarak ya da arabayla gidilebilmektedir.
İstanbul’dan Bozcaada’ya özel araçla ulaşmak için Tekirdağ, Gelibolu, Çanakkale ve Ezine rotasının izlenmesi gerekmektedir. Geyikli beldesine ulaştıktan sonra Bozcaada’ya feribotla geçilebilmektedir. Yol üzerinde Gelibolu’dan Çanakkale’ye gitmek için üç farklı seçenek mevcuttur. Ayrıca İstanbul’dan adaya gitmek için bir diğer alternatif ise hızlı feribot seferleriyle Bandırma’ya geçip, buradan Biga, Çanakkale ve Ezine rotasını takip ederek Geyikli beldesine varmaktır. Adaya İzmir’den gitmek için ise Ayvalık, Akçay, Ezine rotasını takip etmek gerekmektedir. Bozcaada’ya Ankara’dan ulaşabilmek için de Bursa, Bandırma, Biga ve Çanakkale rotası takip edilip Geyikli beldesine ulaşılmalıdır.
Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Gezilecek Yerler


Bozcaada’da gezilecek yerler

Küçük bir ada ilçesi olan Bozcaada, buna rağmen zengin tarihi ve doğal güzellikleriyle çok sayıda gezilebilecek yere sahiptir. Yüzölçümü 40 kilometre olan adada, görülmesi gereken yerler birbirine oldukça yakındır. Bu nedenle adayı gezmek için bir gün yeterlidir. Yürünerek her yerine gidilebilen Bozcaada’da, ilçe merkezinin dışında kalan yerler ise toplu taşıma veya özel araçlarla gezilebilmektedir. Ayrıca adada bisiklet kiralayarak gezme imkanı da mevcuttur.

Bozcaada Kalesi

Geyikli’den feribotla Bozcaada’ya yaklaşırken dikkat çeken heybetli Bozcaada Kalesi, adanın görülmesi gereken tarihi yapılarından biridir. Türkiye’deki en iyi korunan kalelerinden olan Bozcaada Kalesi, Truva Kralı Priamos tarafından şehre yapılan saldırıları önlemek amacıyla inşa edilmiştir. Yapıldığı dönem ismi Tenedos Kalesi olan kale, Venediklilerce yıkılarak yeniden yapılmıştır. Venedikliler ve Cenevizliler arasında sürekli olarak anlaşmazlığa sebep olan kalenin surları yıkılmış ve kullanılamaz hale getirilmiştir. Osmanlı kontrolüne girdikten sonra yeniden inşa edilen kale, daha sonra da İngilizler ve Ruslar tarafından yıkılmıştır. Son olarak ise II. Mahmut döneminde onarım görmüştür. Bozcaada Kalesi’nde Osmanlı ve Rumlara ait eski mezar taşları, amforalar, Apollon’a adanmış tapınak kalıntıları ve sadaka taşı bulunmaktadır. Camii, cephanelik, revir ve kışla gibi bölümleri ise günümüze kadar ulaşamamıştır. Muhteşem bir manzara sunan kaleden ilçeyi izlemek de oldukça keyiflidir.

Polente Feneri

Bozcaada’nın batısında bulunan Polente Feneri ve hemen yanındaki rüzgar türbinleri adanın en meşhur yerleri arasında bulunmaktadır. Gün batımı saatinde oldukça güzel bir manzara sunan fener ve çevresinde keyifli vakit geçirilebilir. Özellikle yaz aylarında büyük ilgi gören Polente Feneri’ne minibüsler ile de ulaşılabilmektedir. Fenerin yanı başındaki rüzgar türbinlerinden ise adada tüketilen elektriğin 30 kat fazlası üretilmektedir.

Rum Mahallesi

Türk ve Rum mahalleleri olarak ikiye ayrılan Bozcaada ilçe merkezinde, gezilmesi gereken yerlerin başında Rum Mahallesi gelmektedir. Küçük bir sahil kasabası havası veren mahallede, renkli panjurlar ve çiçeklerle bezenmiş evler oldukça ilgi çekicidir. Rum Mahallesi’nin girişinde bulunan renkli dekorasyonlu meyhane ve restoranlar da oldukça sevimli bir görüntü sunmaktadır. Pek çoğu pansiyona çevrilen eski Rum evlerinde konaklama imkanı da bulunmaktadır. Adadaki Rum nüfus oldukça azalmıştır, günümüzde bu rakamın 100’den az olduğu tahmin edilmektedir.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi, Rum Mahallesi’nde bulunmaktadır. Bozcaada’da ibadete açık olan tek kilise konumundaki Meryem Ana Kilisesi, bir Rum Ortodoks kilisesidir.  Kilisenin inşa edildiği tarih 1869’dur. Kiliseyi gezmek isteyenler, sadece pazar günleri ayin saatlerinde bu imkana sahiptir.

Göztepe

Bozcaada’nın en yüksek noktası olan Göztepe, adayı izlemek için en güzel yerlerden biridir. Yalnızca araç ve motosikletle ulaşılabilen Göztepe’de, yolun son kısmı ise yürünerek çıkılabilmektedir. Tepeye varıldığında ise Çayır Plajı, masmavi deniz ve Yunan adaları muhteşem bir manzara sunmaktadır. Güneşin batışının da en güzel izlendiği yerler arasında bulunan Göztepe’ye ulaşmak için yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşü göze almak gerekmektedir.

Bozcaada üzüm bağları

Bağcılığın yüzyıllardır sürdürüldüğü Bozcaada’da, üzüm bağları arasında keyifli bir yürüyüş yapılabilmektedir. Bağ yolu denilen rotada yürünerek, muhteşem bağ evleri de görülebilmektedir. Adaya özgü Çavuş, Karalahna, Vasilaki ve Kuntra gibi üzüm çeşitlerinin yanında ayrıca Merlot, Syrah, Cabarnet gibi üzüm türleri de adada yetiştirilmektedir.

Bozcaada Plajları

Plajlarıyla da ünlü olan Bozcaada’da, yaz aylarında serin sularda yüzmek oldukça keyiflidir. Bakir koylara sahip adada en çok tercih edilen plaj, Ayazma Koyu’nda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Tuzburnu, Çayır Plajı, Beylik Koyu, Sulubahçe, Akvaryum Koyu ve Habbele de denize girilebilecek yerler arasındadır. Adada mayıs ayının sonlarında başlayan deniz sezonu ekim ayına kadar sürmektedir.

Bozcaada’da nerede ne yenir?

Ege mutfağının eşsiz lezzetlerini barındıran mutfağıyla Bozcaada, oldukça lezzetli yemekleri yiyebileceğiniz bir tatil beldesidir. Her damak zevkine uygun lezzetlerin bulunduğu Bozcaada’da, mutfak kültürü yüzyıllar boyunca birlikte yaşayan Rum ve Türk kültüründen etkilenerek oluşmuştur. Başta deniz ürünleri, zeytinyağlılar ve ot yemekleri olmak üzere birçok lezzeti barındıran adada, çok sayıda restoran ve lokantada bu tatları bulabilirsiniz.

Posthane

Bozcaada’da hizmet veren şirin bir butik otel olan Posthane’nin nefis köy kahvaltıları herkese açıktır. Adını, eski zamanlarda postane olarak kullanılmasından alan mekan, restore edilerek otel haline getirilmiştir. Adanın kahvaltı mekanlarının başında gelen Posthane’de sahanda yumurta, reçel, peynir, mini börekler, yeşillikler ve sınırsız çay ile nefis bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Vahit’in Yeri

Bozcaada’nın ünlü lokantalarından olan Vahit’in Yeri, Ayazma Plajı yakınında yer almaktadır. Mezeleri, zeytinyağlıları ve deniz mahsulleriyle ünlü mekanda; Girit ezmesi, kabak çiçeği dolması ve kalamar oldukça lezzetli hazırlanmaktadır. Dileyen bu lezzetlerin yanında birasını da yudumlayabilmektedir.

Koreli

Ayazma Plajı’nda denize karşı balık ve meze yiyebileceğiniz mekanlardan olan Koreli; zeytinyağlı ada otları salatası, deniz börülcesi, ahtapot salata ve sardalye ile ünlüdür. Yanı sıra köfte, tavuk şiş, karışık ızgara gibi lezzetlerin de sunulduğu mekanda, gün batımına doğru oluşan harika manzara eşliğinde akşam yemeği öneririz.

Pavli

Ormanın arasında saklı bir mekan olan Pavli, sıcak ve samimi havasıyla ilgi çekmektedir. Muhteşem bir ada manzarasına sahip olan mekanda, nefis öğle ve akşam yemekleri hazırlanmaktadır. Pizza, şarküteri tabağı ve şaraplarıyla ünlü Pavli, hem iç mekanıyla hem de manzaralı dış mekanıyla adanın en çok ilgi çeken mekanlarından biridir.

Bo’boz

Sandviçleri ile ünlü Bo’boz, Polente Feneri yakınlarında yer almaktadır. Kalbim Ege’de, Ezine Rüzgarı, Yogi, Plaj Dostu, Veganviç gibi sekiz çeşit sandviç sunulan mekanda, ayrıca gün batımı tabağı, kuru et ve meze çeşitlerinin bulunduğu şarküteri tabağı da hazırlatılabilmektedir.

Sandal

Ada klasiklerinden olan Sandal, Rum Mahallesi’nde bulunmaktadır. Mezeleri ve zeytinyağlılarıyla ünlü mekan, yaz aylarında oldukça yoğun ilgi çekmektedir. Rezervasyonla gidilmesi önerilen Sandal’da, damla sakızlı enginar özellikle beğenilmektedir.

Battı Balık

Dekorasyonu ile Yunan adalarında hissettiren Battı Balık; karışık ada otu tabağı, zeytinli Ege mezesi, kabak çiçeği dolması gibi lezzetleriyle ünlüdür. Battı Balık’ta ayrıca damakları şenlendiren lezzetler arasında ada kalamarı ve tereyağlı karides de bulunmaktadır.

Bozcaada’da doğa sporları

Bozcaada’da bazı doğa sporlarını yapma imkanı bulunmaktadır. Bunların başında adayı yürüyerek gezmek gelmektedir. Ayrıca ilçe merkezinde bisiklet kiralayarak adayı pedal çevirerek de gezebilirsiniz. Öte yandan Bozcaada merkezinden kalkan tekneler ile adanın koylarını gezip, zengin sualtı dünyasını keşfetmek için dalış da yapabilirsiniz. Bozcaada’nın kuzey tarafında yer alan Çayır Plajı ise rüzgar sörfü için oldukça uygundur. Rüzgara genelde açık olan adada, yaz aylarında bu spor oldukça ilgi çekmektedir. Bunların yanı sıra adada her yıl mayıs ayında organize edilen koşulara katılmak da mümkündür.
Bozcaada gece hayatı

Bozcaada gece hayatı


Bozcaada’da gece hayatı

Yaz aylarında oldukça hareketli geçen Bozcaada geceleri, diğer aylarda daha sakindir. Adada bulunan çok sayıda bar, pub, restoran, meyhane ve gece kulübünde keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Adada öne çıkan mekanları ise Bakkal,  Polente Bar, Salhane ve Fuska olarak sıralayabiliriz.
Eğer rakı balık keyfi yapmak isterseniz Rum Mahallesi’nde bulunan meyhaneler ile deniz kenarındaki mekanları tercih edebilirsiniz. Bozcaada gecelerine renk katan başlıca rakı balık mekanları ise Ada’m, Sandal, Cabalı Meyhane, Simyon Meyhane, Asmalı Meyhane, Battı Balık ve Asma 6 gibi işletmelerdir.