TatilCity.NETTatilCity.NET

Bozüyük Gezi Rehberi

Bozüyük Gezi Rehberi

Bozüyük Gezi Rehberi


Bozüyük Gezi Rehberi

Bilecik’in en büyük ilçesi olan Bozüyük, Marmara Bölgesi’nin güneyinde, deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte kurulmuştur. Engebeli ve dağlık bir araziye sahip ilçenin yaklaşık yarısı ormanlıktır. Geçiş iklimi özelliği taşıyan Bozüyük’te, farklı iklim etkileri yaşanmaktadır. Bozüyük, sanayileşme konusunda gelişmiş bir ilçe olup, çok sayıda büyük markanın fabrikasına ev sahipliği yapmaktadır. İlçenin ismi, yakınında yer alan tepenin bozkır olması ve bir höyüğe benzemesinden dolayı Bozüyük olmuştur.
Tarihi oldukça eskilere dayanan ilçede ilk olarak Kimmerlerin yerleştiği tespit edilmiştir. Günümüzün İçköy, Yaylacık ve Manişar bölgelerine Mina şehrini kuran Kimmerlerin bir asırlık iktidarı Lidyalılarca yıkılmıştır. Ardından Lamunia adı verilen bu bölgede sırayla Pers, Makedonya, Roma ve Bizans hakimiyeti yaşanmıştır. Selçukluların 1071 yılından itibaren girdiği bölge, Haçlı seferleri sırasında sık sık el değiştirmiştir. Bozüyük bölgesi, 1289’da Selçuklu Sultanı II. Gıyasettin Mesut tarafından Osman Bey’e sancak beyliği olarak verilmiş ve böylece Osmanlı hakimiyeti başlamıştır.
Bozüyük’ün bugünkü yerleşim yerinde, 1525’te Çayköy, Arıklar, İçköy ve Atkaydı adıyla dört köy bulunuyordu. Kanuni Sultan Süleyman’ın Bağdat seferi sırasında, Kasım Paşa komutasındaki birlikler Bozüyük’te konaklamıştır. Bozüyüklülerin Osmanlı ordusuna ilgisi Kasım Paşa’yı hoşnut etmiş, bunun üzerine savaşı kazanıp dönmesi durumunda köyün ortasına bir cami yaptıracağını söylemiştir. Savaşı kazandıktan sonar tekrar bölgeye giden Kasım Paşa, 1525 ile 1528 arasında bölgeye cami ve külliye yaptırmıştır. Külliyenin yapılması, dört köyde yaşayanların birleşerek bugünkü Kasımpaşa Mahallesi’nin bulunduğu yere toplanıp, günümüzün Bozüyük ilçe merkezini oluşturmalarını sağlamıştır. Bozüyük’te, Kurtuluş Savaşı döneminde bir süre cephe karargahı kurulmuş ve Yunanların ilerleyişi durdurulmuştur. Ardından I. ve II. İnönü savaşlarında bir süre Yunanların işgali altında kalan bölge, 4 Eylül 1922 günü işgalden kurtarılmıştır.

Bozüyük’e nasıl gidilir?

Karayolu ve demiryolu ulaşım olanaklarına sahip olan Bozüyük, Bilecik kent merkezine 34 kilometre mesafede bulunmaktadır. Eskişehir’e 45, Bursa’ya 125, İnegöl’e 60, Kütahya’ya 80, Ankara’ya 296 ve İstanbul’a 246 kilometre uzaklıkta yer alan Bozüyük’e özel araç, otobüs veya trenle gidilebilmektedir. Eskişehir’den gün içinde otobüs seferinin düzenlendiği Bozüyük, Bilecik il merkeziyle de her yarım saatte bir karşılıklı otobüs seferleriyle ulaşım imkanına sahiptir. Bozüyük’e ayrıca Bursa’nın İnegöl ilçesinden de otobüs seferleri mevcuttur. İstanbul Pendik, Ankara ve Konya’dan kalkan hızlı trenler de Bozüyük ilçesinden geçmektedir.
Bozüyük’te doğa sporları

Bozüyük’te doğa sporları


Bozüyük’te doğa sporları

Bilecik genelinde olduğu gibi Bozüyük’te de coğrafi yapı, dağ ve doğa yürüyüşleri için oldukça uygundur. İlçede bulunan farklı zorluk derecelerine sahip yürüyüş parkurlarında doğa ile iç içe keyifli yürüyüşler yapılabilmektedir. Yaylaların ve köylerin içinden geçen bu parkurların uzunluğu bazı bölgelerde 10 kilometreyi bulmaktadır. Bozüyük’te en çok tercih edilen parkurlar; Kozpınar Köyü-Çiçekliyayla ve Kömürsu Yaylası rotası ile Muratdere Köyü-Atatürk Köşkü-Sofular Yaylası- Kömürsu ve Çiçekliyayla rotasıdır. Ayrıca Karasu’dan başlayan dokuz kilometrelik bir parkur daha mevcuttur. Bu parkurda, yol üzerindeki balık üretim tesislerini, tarihi mekanları ve doğal güzellikleri görme imkanı bulunmaktadır.
Bozüyük’te gezilecek yerler

Bozüyük’te gezilecek yerler


Bozüyük’te gezilecek yerler


Kasım Paşa Camii

Bozüyük’teki en eski yapı olan Kasım Paşa Camii, ilçe merkezinde bulunmaktadır. Osmanlı cami mimarisinin klasik bir örneği olan cami, 1525 ile 1528 arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın komutanı Kasım Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yapının mimarının Mimar Sinan olduğu belirtilse de bu konuda kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Duvarlarının kalınlığı iki metreye yakın olan caminin ölçüleri 17’ye 17 metre ebatlarındadır. Düzgün kesme kırmızı ve beyaz taştan inşa edilen Kasım Paşa Camii’nde, giriş kapısı ve mihrabın yanında bulunan pencerelerin ahşap kanatlarındaki titiz ağaç işçiliği dikkat çekmektedir. Bu bölümler, ayrıca fildişi kakmalarla süslenmiştir. Tek minareli ve tek şerefeli olan caminin minaresi 33 metre yüksekliğindedir. İçinde kalemle yapılan süslemeler bulunan cami, çini süslemeleri bakımından da oldukça zengindir. Bugün halen kullanılan Kasım Paşa Camii, 1938 ile 1939 yılları arasında onarımdan geçmiştir.

Kasım Paşa İmareti

Kasım Paşa Camii’ne 20 metre mesafede yer alan imaretin ortasında aydınlatma feneri bulunmaktadır. Dört kapısı ile üç penceresi bulunan Kasım Paşa İmareti’nin yanında eskiden bir kilise bulunduğu tespit edilmiştir. İmaret halihazırda aşevi olarak kullanılmaktadır.

Metristepe Zafer Anıtı

Bozüyük ilçe merkezine 15 kilometre mesafede bulunan Metristepe, İnönü savaşlarında hayatını kaybedenlerin şehitliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Burada yer alan 24 metre yüksekliğindeki Metristepe Zafer Anıtı ise betonarme bir yapıdır. Cumhuriyetin 50’nci yılında İnönü Savaşları Zafer Anıtı olarak 1975 yılında açılan anıt, bölgedeki en büyük yükseltilerden biri olarak dikkat çekmektedir. Zafer anıtının üzerindeki rölyeflerde, savaşa katılan birlikler ve komutanlara dair bilgiler bulunmaktadır. Etrafına mevziler kazılan anıtın üzerinde, Atatürk’ün Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü’ye gönderdiği kutlama telgrafında söylediği, “Siz orada düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz” sözü yazmaktadır. Anıt her yıl 1 Nisan günü anma törenlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Atatürk Köşkü ve Çolak İbrahim Bey Köşkü

Balkan Savaşı’nda elinden yaralanıp çolak kalan İbrahim Bey, 1917’de emekli olarak Bozüyük’e yerleşmiştir. İlçede ticaret yaparken, 1921’de müfrezesiyle birlikte Kurtuluş Savaşı’na katılan ve 1922’de albay olan İbrahim Bey, I. ve II. İnönü ve Sakarya Savaşları’na da katılmıştır. Atatürk’ün yakın silah arkadaşı olan İbrahim Çolak, 1930’da Çolak İbrahim Bey Köşkü’nü ve Muratdere köyü yakınlarındaki Gülalan bölgesine ise Atatürk Orman Köşkü’nü yaptırmıştır. Atatürk, 1930’da Bozüyük ilçesini ziyaret ettiğinde bu köşkte kalmıştır.

İnönü Şehitliği

Bozüyük ilçe merkezine altı kilometre mesafedeki Akpınar köyünde yer alan İnönü Şehitliği, İnönü savaşlarının geçtiği bölgede bulunmaktadır. Bu bölgede toplam 844 şehit mezarı mevcuttur. Mermerden yapılan bir şehitlik nişan taşı bulunan şehitlikte, taşlarla çevrilmiş olan dikdörtgen mezarların ayak uçlarında ise Türk bayrakları bulunmaktadır. Burada her yıl 1 Nisan günü İnönü Şehitleri Anma Günü törenleri düzenlenmektedir.

İntikam Tepe Şehitliği

Kurtuluş Savaşı’nda hayatını kaybeden çok sayıda şehidin mezarının yer aldığı şehitlik, Bozöyük-Dodurga karayolu üzerinde bulunmaktadır. İsmet Paşa’nın, bu bölgede yaşanan çatışmalar sonucu İnönü soyadını aldığı bilinmektedir.

Kömürsu Yaylası

Bozüyük ilçe merkezine 28 kilometre mesafede yer alan Kömürsu Yaylası, yaz aylarında yemyeşil orman ve rengarenk çiçeklerle muhteşem bir manzara sunmaktadır. Deniz seviyesinden bin 700 metre yüksekte yer alan yayla, kaynak sularıyla da öne çıkmaktadır.

Kumral Ada Türbesi

Osmanlı devletinin kurulduğu dönem Ertuğrul Gazi’nin sancaktarlığını yapan Kumral Ada’nın türbesi Bozüyük’te bulunmaktadır. Bozüyük ilçe merkezine iki kilometre mesafedeki türbe, Kovalıca yolu üzerinde yer almaktadır.

Bozüyük Türbin

Muhteşem güzellikte bir mesire yeri olan Bozüyük Türbin, ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Piknik alanının yamacında bir şelale bulunmaktadır ve buradan düşen sularla elektrik üretilmektedir. Bölgenin ismi burada yer alan jeneratörün türbininden gelmektedir.

Atatürk İlkokulu

Bölgedeki ilk resmi ilkokul olan Atatürk İlkokulu, 1925 yılında faaliyete geçmiştir. Daha önceleri mahalle mekteplerinde okuyan çocuklar, ilkokul açıldıktan sonra burada modern bir eğitim almaya başlamıştır. 1928’e kadar Arap alfabesiyle süren eğitim, Harf Devrimi’nin ardından Latin harfleriyle devam etmiştir.

Camiyayla Köyü

Bozüyük ilçe merkezine 35 kilometre mesafede yer alan Camiyayla köyü, kaliteli suyu ve peyniri ile ünlüdür. Köyde çıkan suyun tahlillerinde, içerdiği asit oranıyla böbreklerdeki kum ve taşları düşürdüğü saptanmıştır. Nefis peynirlere de sahip olan köy, Bozüyük’ün görülebilecek yerlerinden biridir.

Bozüyük mutfak kültürü

Bozüyük mutfağı, bölgede yaygın olarak yapılan tarım ve hayvancılığın etkisiyle tahıl ağırlıklı gelişmiştir. Hamur işlerinin yaygın olduğu yöre mutfağında, buraya özgü kömme ekmeğinin yanı sıra bıldırcın kebabı, dağ erikli ekşili kese çorbası, keklik kebabı, nohutlu mantı, pancar pekmezi ve büzme tatlısı öne çıkan lezzetlerdir.
Ayrıca ilçenin bozası oldukça meşhurdur. Bozüyük’te yol kenarındaki alışveriş yerlerinde yöreye özgü bozalardan alıp tatmak mümkündür. Bir vitamin deposu olan boza, kış aylarında ilçede bolca tüketilmektedir. Bozüyük’te bulunan restoran ve lokantalarda ilçeye özgü yöresel lezzetlerin yanı sıra geleneksel lezzetleri de tadabilirsiniz.
Bozüyük’te gece hayatı

Bozüyük’te gece hayatı


Bozüyük’te gece hayatı

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde gece hayatı pek aktif değildir. İlçede yer alan kafe ve çay bahçeleri akşam saatlerinde yerel halkın keyifli vakit geçirdiği yerler olarak öne çıkarken, ayrıca ilçede bulunan az sayıdaki bar, pub ve meyhanede de geceleri eğlenceli zaman geçirilebilmektedir.
Bozüyük’te öne çıkan başlıca gece hayatı mekanları; İsmet İnönü Caddesi’nde bulunan Agora Meyhanesi, Boğazkesen Sokak’ta yer alan Köprülü Cafe Pub, Portakal Çıkmazı’nda bulunan İnci Cafe ve Bursa-Eskişehir yolu üzerindeki Utopia Lounge Bar gibi işetmelerdir.