TatilCity.NETTatilCity.NET

Bulanık Gezi Rehberi

Muş’un en büyük ilçesi olan Bulanık, genel olarak engebesiz ve düz bir arazi yapısına sahiptir. Denizden yüksekliği bin 480 metre olan ilçenin merkezinden Körsu deresi akar. Murat Nehri boyunca uzanan Bulanık Ovası, ilçenin verimli tarım alanlarını oluşturmaktadır. Uzunluğu 20 kilometre olan verimli Bulanık Ovası’nda, tahıl başta olmak üzere tarım ürünleri yetiştiriciliği ve hayvancılık yapılmaktadır. İlçe halkının ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup, tarımsal ürün olarak arpa, buğday ve mercimek, havyacılıkta ise koyun ve büyükbaş sığır yetiştiriciliği öne çıkmaktadır. Eski adı Kop olan ilçenin ismi daha sonraları Bulanık olmuştur. Bulanık adı, ilçe sınırlarında yer alan Kazan Gölü’nün sularının bulanık olmasından gelmektedir.Bulanık’ın ünlü değerlerinden birisi Bilican taşıdır. İlçe sınırlarında bulunan Bilican dağının eteklerinde ve düzlüklerinde çıkarılan bu taşın en önemli özelliği, yüzyıllar boyunca rengini korumasıdır. Beyaz, siyah ve ağırlıklı olarak kahverengi olan bu taşlar, hafif olması nedeniyle de pek çok yapıda tercih edilmektedir. İşlenmesi kolay olduğu gibi ses ve ısı yalıtımı da iyidir. Bulanık Ovası aynı zamanda, nesli tükenme tehdidi altında bulunan telli turnaların da yaşadığı ender yerlerden biridir.Tarihi, Milattan Önce 3000’li yıllara kadar uzanan Bulanık’ta, ilk olarak Nobi topluluğunun yaşadığı bilinmektedir. Milattan Önce 2500 ile 3000 yılları arasında bölgede yaşayan Nobi kavmi, Bulanık’ta Gobin adıyla bir yerleşim yeri kurmuşlardır. Bölgede daha sonraları Urartu egemenliği yaşanmıştır. Selçukluların yöreye gelişi ise 1071 yılına rastlamaktadır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1555’te Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan Bulanık’ta, I. Dünya Savaşı yıllarında bir süre Rus işgali yaşanmıştır. Muş iline 1927 yılında bağlanan Bulanık, zaman içerisinde ildeki en büyük ilçe haline gelmiştir.

Bulanık’a nasıl gidilir?

Muş il merkezine 100 kilometre mesafede bulunan Bulanık, Muş-Ağrı karayolu üzerinde yer almaktadır. İlçeye karayolu ile ulaşım Muş il merkezinden gün içinde hareket eden otobüslerle sağlanmaktadır. Ayrıca özel araçla bir buçuk saatten daha kısa bir sürede Muş’tan Bulanık’a ulaşılabilmektedir. Ağrı il merkezine 155 kilometre uzaklıkta yer alan Bulanık, Malazgirt ilçesine ise 25 kilometre mesafededir.İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden havayolu aracılığıyla Bulanık’a gitmek için Muş Sultan Alparslan Havalimanı kullanılabilmektedir. Bulanık’a 98 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından ilçe merkezine servis araçları, taksiler ya da kiralık araçlarla ortalama bir saat 15 dakikada gidilebilmektedir.

Bulanık’ta doğa sporları

Doğa sporlarına uygun bir coğrafi yapısı olmasına rağmen bu potansiyelini yeterince değerlendiremeyen Bulanık ilçesinde, doğa yürüyüşü, kano, rafting, avcılık, bisiklet turu gibi aktiviteler yapılabilmektedir. İlçe genelinde yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle doğa sporlarının sınırlı olarak yapılabildiğini belirtmemiz gerekiyor.Bulanık’a bağlı Haçlı köyü yakınlarında yer alan ve ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Haçlı Gölü, kano ve rafting için oldukça uygundur. Nitekim bu gölde, bir dönem, ilçe kaymakamının ve yetkililerin de katılımıyla Su Sporları Şenliği yapılmıştır. Oldukça renkli görüntülere sahne olan bu şenliklerde, kano ve rafting yarışmaları düzenlenmiştir. Ancak bu şenlikler düzenli olarak sürdürülememiştir. İlçedeki doğa sporlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Bulanık’ta gezilecek yerler

Mollakent Camii

Bulanık’ın tarihi yapıları arasında yer alan Mollakent Camii, ilçeye bağlı Mollakent köyünde bulunmaktadır. 1290 yılında, Şeyh İbrahim tarafından inşa ettirilen cami, Selçuklu dönemi yapısı özellikleri taşımaktadır. Sit olarak ilan edilip koruma altına alınan Mollakent Camii, ilçede görülmesi gereken yapılardan biridir.

Mollakent Medresesi

Mollakent Camii gibi bu medrese de Selçuklu dönemi yapısı olup, aynı köyde yer almaktadır. Caminin yapımında kullanılan Ahlat taşı, yapıya muhteşem bir güzellik katmıştır. Şeyh İbrahim tarafından 1321 yılında inşa edilen Mollakent Medresesi, iki büyük odaya ve bir salona sahiptir. Medresenin odalarda üç pencere dikkat çekmektedir. Bulanık’ın mutlaka görülmesi gereken tarihi yapıları arasındadır.

Esenlik Camii

Selçuklu dönemi yapılarından bir diğeri olan Esenlik Camii, Bulanık ilçesine bağlı Esenlik köyünde yer almaktadır. Bu yapı da Şeyh İbrahim tarafından inşa ettirilmiştir. 1194 yılında yaptırılan camide Ahlat taşı kullanılmıştır. Güzel görüntüsü ile ilgi çeken Esenlik Camii’ndeki taş işlemeleri oldukça titizlikle yapılmıştır. Camide ayrıca bir de çilehane mevcuttur ve burada Şeyh Ömer Sabuhi adında kişinin mezarı yer almaktadır.

Haçlı Gölü

Bulanık’ın doğal gölleri arasında bulunan Haçlı Gölü, ilçe merkezinin güneyinde, Haçlı köyünün yakınında yer almaktadır. Kızkopan volkanının yükselmesi sonucu meydana gelen gölün kapladığı alan yaklaşık 10 kilometrekare olup, derinliği ise kimi yerlerde yedi metreye kadar inmektedir. Deniz seviyesinden bin 600 metre yükseklikte bulunan bu tatlısu gölünün suları bulanıktır. Kış aylarında donan gölün üzerinde yürünebilmektedir. Sazan ve alabalık yetiştirilen Haçlı Gölü’nün çevresinde ise kaşıkçı ve boz ördek gibi kuş türleri gözlenebilmektedir.

Bulanık’ta nerede ne yenir?

Doğu Anadolu ve Muş mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Bulanık’ta, kış mevsimi oldukça uzun sürdüğü için yemek kültüründe kış hazırlıklarının önemli bir yeri bulunmaktadır. Sonbahar gelmeden önce aileler, kış yiyecekleri için hazırlıklar yapmaktadır. Bunların başında ise koyun, kuzu ve düveden yapılan kavurma gelmektedir. Ayrıca kış aylarında sebze ihtiyacını karşılamak için ise patlıcan, domates, biber, bakla, hıyar kabuğu, nane ve reyhan gibi sebzeler ve otlar kurutulmaktadır. Yöre mutfağında öne çıkan lezzetlerin başında ise pırvaz, çorti, pınağun, muş köftesi, hazüt dolması, kırçikli kelem dolması, teter helvası, kırçik, keşkek, herse, mırtoğe, cavbelek, helimaşi, jağ, gülük, kenger, sıpidak, uçkun, kak gibi yemekler ve bitkiler gelmektedir.Bulanık’ta yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz gibi bölge mutfağının seçkin yemeklerini de yiyebilirsiniz. İlçede öne çıkan restoranları; Ocakbaşı Restoran, Divan Restaurant Cafe, Mavisaray Et Lokantası, Özgür Döner Kebap Salonu, Gülova Piknik Alanı ve Restoran, Devran Cafe, Lezzet Lokantası, Beyaz Saray, Uğur Kebep Salonu, Bir Tat Et Lokantası, Yağmur Döner Salonu, Dostlar Kebap Salonu, Barış Döner, Şamata Cafe, Güneş Kebap Salonu, Emek Izgara ve Kebap Salonu ve Çarşı Döner Salonu olarak sıralayabiliriz.

Bulanık’ta gece hayatı

Muş’un Bulanık ilçesinde aktif bir gece hayatından söz edemeyiz. Bölgedeki güvenlik sorunları ve turizmin yeterince gelişmemiş olması nedeniyle alkollü eğlence mekanı sayısı yok denecek kadar azdır. Ancak ilçede yer alan kafeterya, çay bahçesi ve pastanelerde akşam saatlerinde keyifli zaman geçirilebilmektedir. Bulanık’ta yer alan mekanların en çok tercih edilenleri; Kültür Mahallesi’nde yer alan Limon Cafe, Zafer Mahallesi’nde hizmet veren Hazan Cafe, Divan Restaurant Cafe, 110. Sokak üzerinde konuklarını ağırlayan Devran Cafe, Özgürlük Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Nergiz Kafeterya, İnönü Caddesi üzerinde yer alan Şamata Cafe, 203. Sokak üzerinde hizmet veren Gül Cafe, 503. Sokak’ta bulunan Kubilay Kardeşler Bayram Çay Evi ve Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Adres Cafe gibi işletmelerdir.