TatilCity.NETTatilCity.NET

Burgazada Gezi Rehberi

İstanbul Burgazada Gezi Rehberi

İstanbul Burgazada Gezi Rehberi


Yılın her döneminde gidebileceğiniz Burgazada özellikle İstanbullular için hem pratik hem yakın bir kaçış noktası olması nedeniyle iyi bir seçenek olarak düşünülebilir. Daha çok bahar ve yaz mevsimlerinde tercih edilen Burgazada, nisan ve ağustos aylarında birçok yerli ve yabancı turisti ağırlar. İster birkaç günlüğüne ister birkaç haftalığına kaçabileceğiniz adada,  sezonluk ev kiralayarak da muhteşem zaman geçirebilirsiniz. Söz konusu aylarda çok sayıda yerli ve yabancı turistin de günübirlik seyahat yaptığı Burgazada; berrak denizi, tertemiz kumsalları, gezilecek yerleri, nefis yemekleri, gün batımları ve huzur dolu gece mekanlarıyla İstanbul’un öne çıkan yerlerindendir. Zira İstanbul’u gezmeye gelenlerin mutlaka adaları da gezmesi gerekir. Yaz aylarının yanı sıra eylül ayına kadar süren ılık havası ile Burgazada tatil için son derece elverişlidir. Denize girmeseniz bile yazdan kalma bir günü Burgazada’da geçirebilir, denize nazır sevdiklerinizle hoş bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Eğer kalabalığı çok sevmiyorsanız, bahar ve sonbahar ayları Burgazada ilk tercihleriniz arasında olmalıdır.

İstanbul Burgazada Turistik Rehber - İstanbul Burgazada Gezilecek Yerler - İstanbul Burgazada Yapılacak Şeyler
Burgazada Gezilecek Yerler

Burgazada Gezilecek Yerler


Burgazada’da gezilecek yerler sizleri bekliyor

Burgazada, tarihi yapılarıyla, ibadethaneleriyle, ünlü koyları, doğası ile her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Yakın olması nedeniyle gerek İstanbulluların gerekse İstanbul’a gelen turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken adreslerden biri olan adada mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için araştırdık. Burgazada’daki en önemli turistik noktalar olan; Aya Yani Kilisesi, Madam Marta Koyu, Sait Faik Müzesi, Aya Yorgi Manastırı, Burgazada Camii, Bayrak Tepe ve Hristos Manastırı, Kalpazankaya  gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Aya Yani Kilisesi

Köklü bir tarihe sahip olan Burgazada tarihinde, Aya Yani Kilisesi özel bir konuma sahiptir. 867 yılında İmparatoriçe Theadora tarafından yaptırılan kilise, son haline 1896 yılında hayata geçirilen restorasyondan sonra kavuşmuştur. Kilisenin altında 11 basamakla inilen bir zindan vardır. Rivayete göre, Methodius isimli bir papaz bu zindanda 11 yıl hapsedilmiştir. Ardından zindanın üzerine inşa edilen kiliseye, papaz olarak atanmıştır. Kiliseye, Burgazada vapur iskelesine inince sol taraftan sağa doğru çıkınca ulaşabilirsiniz. Takımağa Meydanı Sokak’ta bulunan kilise adını, Hz. İsa’yı vaftiz eden Aziz İoannes’ten almıştır. Kubbeli bir tasarımı olacak kilise mimarisiyle ve tarihiyle adanın simgelerinden biridir.

Aya Yorgi Garibi Manastırı

İskeleden adanın doğusuna doğru yaklaşık 850 metre ilerlediğinizde Gönüllü Caddesi üzerinde yer alan Aya Yorgi Garibi Manastırı, 1728 yılında yapılmıştır. 1741’de çıkan yangından sonra neredeyse tamamen hasar gören manastır, 1879’da yenilenmiştir. Manastır ile ilgilenen Burgazadalı Yeorgios Guller’i adada oldukça tanınır. Asıl işi marangozluk olan Yeorgios Guller manastır sorumluluğunun kendisine verilmesi ile ibadethaneye çok emek vermiştir. Adanın kuzey sahilinde bulunan manastırı pazartesi ve cuma günleri hariç 09.00-16.00 arası ziyarete açıktır. Orta Çağ Bizans mimarisinin “Yunan-haç” planına göre inşa edilen manastırda ana kapı zeminine açılır; buradan aşağı inen bir merdivenden iki katlı bir bina olan manastır yurduna ilerleyebilirsiniz.

Hristos Manastırı

Eski adı Hristos Tepesi olan Bayrak Tepe’de yer alan Hristos Manastırı, Makedonyalı İmparator I. Vasil tarafından bir antik Yunan tapınağının kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Son dönemde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen belgeye göre, bugünkü kalıntıların 1603 yılından kalma yapıya ait olduğu belirlenmiştir. Sultan IV. Murat zamanında burada ayin için yakılan ateşler, halk arasında yangın paniğine yol açtığından Sultan'ın emriyle yapının yıktırıldığı düşünülmektedir. Kilisenin adı Hz. İsa’nın Yunancadaki adı olan Hristos’tan geliyor. Manastırın bulunduğu alanda bugün hâlâ yağmur sularını toplayan dört adet kemerli yer altı sarnıcı vardır. Buraya ulaştığınızda tepeden görülen manzara büyüleyicidir. Hatta sırf bu manzarayı seyretmek için bile tepeye çıkabilirsiniz. Başta Ortodokslar olmak üzere tüm adalılar, her yıl 6 Ağustos’ta kutsal günleri için burada toplanır.

Sait Faik Müzesi

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan öykü yazarı Sait Faik Abasıyanık, 1938 yılında Burgazada’da halihazırda Sait Faik Müzesi olarak halka açılan köşkü satın almıştır. Öykülerinde Prens Adaları’nın birçoğundan bahseden yazarın özellikle Son Kuşlar isimli kitabında bulunan 19 öyküsünden 16’sında Burgazada mekanı vardır. Sait Faik’in vefatından sonra müze haline getirilen köşkü ücretsiz ziyaret edilebilirsiniz. Çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi, pazar günleri 10.30-17.30 arası ziyaret edilebilen müzede yazara ait özel eşyalar sergilenir. Müze resmi tatil ve bayramlarda ziyarete kapalıdır. Bodrum katında bir okuma salonu bulunan müzenin giriş katında Sait Faik’in misafir odası ve yemek odasını görebilirsiniz. Birinci katında yazarın yatak odası ve kütüphanesi, ikinci katta ise mektup odasını ziyaret edilebilirsiniz. Son olarak köşkün çatı katına çıkarak, deniz manzarasını seyredebilirsiniz.

Burgazada Camii ve Adalar Cemevi

Adada bulunan tek cami olma özelliği taşıyan Burgazada Camii, 1953 yılında İstanbul’un fethinin 500. Yıldönümüne ithafen inşa edilmiştir. Ada’nın doğusunda dik bir set üzerine Mimar Burhan Ongun tarafından yapılan beton caminin minaresi, cami inşaatından önce tamamlanmıştır. Camii gezinti yolu üzerinde yer alır.
Burgazada’da yer alan başka bir ibadethane ise Adalar Cemevi’dir. İskeleden inince sola doğru yürüyerek ulaşabileceğiniz cemevi, itfaiye merkezinden ilerleyince sağınızda kalacaktır. Adalar Cemevi Çınarlık Sokak içinde yer alır. Her yıl Muharrem ayında Adalar Cemevi’nde tüm ada halkına aşure dağıtılır. Bolluk ve bereketin simgesi olan aşure vakti geldiğinde adada halkların kardeşliği, inanç özgürlüğü ve barışa dair bambaşka bir atmosfer yaşanır. Burgazada bu özelliği ile de örnek alınması gereken yerleşimlerin başında gelir.

Kalpazankaya Plajı ve Restoranı

Kalpazankaya, Sait Faik’in ilham almak için sıkça vakit geçirdiği eşsiz manzarası ile görülmeye değerdir. Burgazada’nın bu köşesine bisikletle gidebilirsiniz. Yaklaşık 25 dakika yürüyerek de ulaşabileceğiniz Kalpazankaya’da bulunan restoranda yemek yemenizi de öneririz. Şehrin gürültüsünden uzak, doğa içindeki lokantanın hemen altında yer alan Kalpazankaya Plajı ise denizi ve doğası ile keyifli bir yerdir. Kalpazankaya adanın arka tarafında bulunur. Özellikle gün batımını izlemek için turistlerin uğradığı bu yeri mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Süt Koyu

Madam Marta ve yanında bulunan Süt Koyu, Yassıada’nın karşısında bulunur. İskeleden inip sağa doğru adanın etrafında yürüdüğünüzde göreceğiniz koy Süt Koyu’dur. 20-25 dakikalık yürüyüşle ulaşabileceğiniz koya ulaşabilirsiniz. Yanı sıra bisiklet de kiralayabilirsiniz. Madam Marta Koyu ve Süt Koyu, sahili ve denizi bakımından görülmeye değerdir.

Madam Marta Koyu

Madam Marta Koyu’na gitmeden önce size koyun hikayesini anlatmak isteriz; Lübnanlı bir Ermeni olan Marta Arat çok güzel bir kadındır. Babasının tayini ile İstanbul’a gelmiştir. İstanbullu bir Ermeni ile evlenen Madam Marta, aynı zamanda özgür ruhlu bir kadındır. Yaşadığı toplumsal baskı nedeniyle depresyona sürüklenen Madam Marta, sonunda kendisini bu koydan denize bırakır. İntiharından sonra yasa giren ada halkı, 1986 yılında bu koya Madam Marta adını vermiştir. Başka bir rivayete göre ise halk Madam Marta’yı her zaman çok sevmiş, onu olduğu gibi kabul etmiştir ve Madam Marta eceliyle ölmüştür. Adanın kuzeybatısında yer alan ve eski adı Halikya Koyu olan koy, Madam Marta’nın ölümünden sora  Madam Marta adı ile anılmaya başlanmıştır. Madam Marta koyunda içecek, tost ve tuvalet bulabileceğiniz salaş bir kafe vardır. Koyda ateş yakmak ve kamp kurmak yasaktır.

Burgazada’da nerede ne yenir?

Burgazada’da başta balık lokantaları olmak üzere onlarca restoran vardır. Daha adaya adımınızı atar atmaz sahilde peşi sıra dizilmiş balık lokantalarını görmeniz mümkündür. Bu lokantalarda bol çeşit ve tazelikte balık yiyebilirsiniz. Yanı sıra kebaptan pideye, köfteden dolmaya kadar dilediğiniz her şeyi bulabileceğiniz Burgazada restoranlarında dilerseniz zeytinyağlı yemek çeşitlerini de tadabilirsiniz. Rakı-balık sofrası istediğiniz bir akşam ana yemek öncesi dilediğiniz çeşit ve lezzette meze de bulabileceğiniz Burgazada’da mekanların temizliği ve güler yüzlü hizmet anlayışı memnun kalmanızı sağlayacaktır. Sahildeki bu lokantaların çoğunda akşam canlı müzik dinleyebilir, şarkılara eşlik ederek dost ve sevdiklerinizle hoş vakit geçirebilirsiniz. Burgazada’daki bazı otellerin kendilerine ait restoranları vardır. Adanın batısında bulunan Kalpazankaya Lokantası, adanın en bilinen lokantalarındandır. Köfte başta olmak üzere oldukça zengin bir menüye sahip olan mekanın manzarası da büyüleyicidir.
Burgazada’ya iner inmez iskelenin karşısında görebileceğiniz Patiseriler, adanın en hareketli duraklarındandır. Buranın meşhur börek ve pastalarından yemeden Burgazada gezinize başlamayın. Burgazada’nın huzur dolu atmosferinde, nefis lezzetlerle dolu bir kahvaltı da hem midenize hem ruhunuza iyi gelecektir. Burgazada’da göreceğiniz her kafe ve çay bahçesinde kahvaltı hizmeti vardır. Ayrıca deniz kıyısında birçok lokantada bulmak da mümkündür.
Burgazada Gece Hayatı

Burgazada Gece Hayatı


Burgazada’da gece hayatı…

Tıpkı Büyükada ve Heybeliada’da olduğu gibi, Burgazada’da gece hayatı balık lokantalarında keyiflenir. Özellikle iskelenin bulunduğu sahil şeridi boyunca sıralanan meyhane ve lokantalarda yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarıdır. Çeşit çeşit mezeleri tattıktan sonra dilediğiniz balığı gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz bu mekanlarda köfte, kebap ve kırmızı et çeşitleri de vardır. Bu lokantaların samimi ve sıcak atmosferini, garsonların hızlı servisini çok seveceksiniz. Adalar, şehrin gürültüsünden kaçmak ve sakin bir akşam geçirmek isteyenler için cazip bir seçenektir.
Yüksek sesle müzik duymayacağınız bu mekanlarda yemeğinizi yerken fonda mutlaka Türk musikisi olacaktır. Adada mutlaka uğramanızı tavsiye edebileceğimiz başlıca Burgazada lokantalarını ise; Sahil Restaurant, Kardeşler Cafe, Çardak Restaurant, Yasemin Restaurant, Antigoni Restaurant, Kalpazankaya Restaurant, AdaKeyf Restaurant, Fincan Cafe & Restaurant ve İndos Restaurant olarak sıralayabiliriz. Özellikle canlı müziğin olduğu bir lokantada hoş bir akşam geçirmek isterseniz mutlaka  rezervasyon yaptırmanız gerektiğini hatırlatırız.