TatilCity.NETTatilCity.NET

Çamlıbel Gezi Rehberi

Çamlıbel Gezi Rehberi

Çamlıbel Gezi Rehberi


Çamlıbel Gezi Rehberi

Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Çamlıbel, yemyeşil bir vadiden Edremit Körfezi’ne kadar eşsiz bir manzara sunan, doğası ve köy hayatının güzellikleriyle bilinen bir tatil beldesidir. Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı olan Çamlıbel, son yıllarda gerçekleşen yapılaşmaya rağmen bölgede doğallığını büyük oranda korumayı başarmıştır. Hemen arkasında bulunan Kaz Dağları Milli Parkı’na yakınlığı nedeniyle de son zamanlarda popülerleşen Çamlıbel, yaz aylarında çok sayıda turistin uğrak yerlerinden biri olmuştur.
Kaz Dağları bölgesinde gerçekleştirilen gezilerin durak noktalarından olan Çamlıbel köyü, özellikle piknik alanlarıyla öne çıkmaktadır. Bölgedeki en güzel oteller ve lokantalara da ev sahipliği yapan köy, harika bir Ege manzarasına sahiptir. Cumhuriyet tarihinde önemli bir yeri olan Çamlıbel, Kurtuluş Savaşı’nda Kuvayı Milliye’ye verdiği büyük destekle bilinmektedir.
Çamlıbel köyünün son yıllarda popülerleşmesinin bir nedeni de ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Tuncel Kurtiz’in mezarının burada olmasıdır. Tuncel Kurtiz vasiyetinde Kaz Dağları’nda bulunan Tahtakuşlar Köyü’ne defnedilmek istemiş, ancak köy heyeti bu isteği kabul etmeyince hemen yakınında bulunan Çamlıbel köyünde toprağa verilmiştir. Kurtiz’in köyde bulunan sade mezarı, köyü gezmeye gelenlerin uğrayarak şiirler, yazılar ve notlar bıraktığı bir yer haline gelmiştir.
Çamlıbel köyünün tarihi Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Osmanlı döneminde, 1530 ile 1538 arasında korsanların yoğun baskıları nedeniyle köy halkının bugünkü yerine göç ettikleri belirtilmektedir. Hızlı bir göç yaşandığı için evlerin alelacele yapıldığı köyde, ilk evler tahta barakalar şeklinde inşa edilmiştir. Köye bu nedenle ilk başlarda Tahtaköy adı verilmiş, fakat 1972’de bu isim Çamlıbel olarak değiştirilmiştir. Tarım, hayvancılıktan ve turizmden gelir sağlayan köy halkı, bölgedeki diğer köylerde olduğu gibi ağırlıklı olarak zeytin yetiştirmektedir.

Çamlıbel’e nasıl gidilir?

İstanbul, İzmir, Bursa ve Çanakkale gibi kentlere yakın olduğu için bu şehirlerin gürültüsünden kaçarak hafta sonu kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettiği Çamlıbel köyü, Balıkesir üzerinden ulaşım pratik ulaşım imkanlarına sahiptir. Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı olan köy, Akçay ile Altınoluk arasında bulunan Güre kaplıcaları yakınında yer almaktadır. Özel araçla köye gitmek isteyenler, Güre kaplıcalarının bitiminde yer alan Çamlıbel sapağını izleyerek köye ulaşabilmektedir. Köyde bulunan otellerde önceden rezervasyon yapanlar için havalimanından transfer hizmeti sunulmaktadır.
Çamlıbel’de doğa sporları

Çamlıbel’de doğa sporları


Çamlıbel’de doğa sporları

Kaz Dağları’nda bulunan Çamlıbel köyü, doğa yürüyüşleri için uygun bir ortama sahiptir. Köyün yakınında yer alan Sarıkız Tepesi’ne, doğa ile iç içe harika bir yürüyüş yapılabilecek parkur mevcuttur. Yeşillikler içindeki bu rota üzerinde bulunan çeşmelerde mola verip, Kaz Dağları’nın buz gibi suyundan içebilirsiniz.
Dağcılık, trekking, yüzme ve dağ bisikleti gibi sporların yapılabileceği Kaz Dağları bölgesi genelinde çok sayıda yürüyüş parkuru vardır. Bunlar arasında yer alan Darıdere Tabiat Parkı, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde olup bisiklet parkuru, kamp alanı ve futbol sahasıyla tercih edilmektedir. Ayrıca Hasanboğuldu Göleti, yüzmenin yanı sıra doğa yürüyüşleri için de oldukça uygundur. Yüzmek için Zeytinli Çayı’nın serin ve tertemiz suları da tercih edilebilir.
Doğa yürüyüşleri için Kaz Dağları’ndaki uygun parkurlar ise Ayı Deresi, Şahindere, Tozlu Yaylası, Manastır Çayı, Sutüven Şelalesi, Mıhlı Çay, Koşara Vadisi ve Ayvacık Yaylası’nda yer almaktadır. Dağ bisikleti için yaklaşık 90 kilometrelik parkura sahip olan bölgede, Assos Antik Kenti’ndeki Behramkale köyünden başlayan bu rota; Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay ve Edremit’ten geçip Kaz Dağı eteklerinde noktalanmaktadır.
Çamlıbel’de gezilecek yerler

Çamlıbel’de gezilecek yerler


Çamlıbel’de gezilecek yerler

Kaz Dağları eteklerinde yer alan ve bölgede yapılan gezilerin durak noktalarından biri olan Çamlıbel köyü, muhteşem bir doğaya sahiptir. Çam, çınar ve zeytin ağaçlarıyla kaplı bu köy, sahil yoluna yalnızca üç kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Köyde bulunan dar sokaklarda yürürken köy hayatının güzelliklerine tanık olabilir, bir kahvede oturup yorgunluk kahvesi içerek köy sakinleriyle sohbet edebilirsiniz.
Sarıkız Tepesi yakınında bulunan Çamlıbel köyünde, doğa içinde bir yürüyüşle bu tepenin zirvesine çıkmak mümkündür. Yeşillikler içinde, nefis çiçek kokuları arasında yapılacak bu yürüyüş boyunca sık sık çeşmelerle karşılaşılmaktadır. Assos, Ayvalık, Cunda ve Adatepe’ye de yakın olan Çamlıbel köyü çevresinde gezilebilecek pek çok yer vardır.
Çamlıbel, ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Tuncel Kurtiz’in mezarının bulunduğu köy olması bakımından da son yıllarda öne çıkmaktadır. Her yıl çok sayıda kişi onun mezarını ve köyde Tuncel Kurtiz’in oteli olarak bilinen Zeytinbağı Oteli’ni ziyaret etmektedir. İstanbul’daki evinde 27 Eylül 2013 günü 77 yaşında hayatını kaybeden Tuncel Kurtiz, son zamanlarını geçirdiği Kaz Dağları’nda toprağa verilmişti.
Çamlıbel yakınında bulunan Tahtakuşlar köyü başta olmak üzere, Kaz Dağları’nda bulunan doğa harikası pek çok ziyaret edilebilecek yer bulunmaktadır. Bunların öne çıkanları; Kaz Dağları Milli Parkı, Sütüven Şelalesi, Hasanboğuldu Göleti, Mıhlı Şelalesi, Adatepe Köyü, Yeşilyurt Köyü, Pınarbaşı Mesire Alanı, Tahtakuşlar Köyü Etnografya Galerisi, Antandros Antik Kenti, Kızılkeçili Köyü, Darıdere Tabiat Parkı ve Şahindere Kanyonu gibi yerlerdir.

Çamlıbel’de nerede ne yenir?

Çamlıbel köyünün yemekleri ve kebapları muhteşem bir lezzete sahiptir. Tamamı organik ve doğal ürünlerle yapılan bu yemekler, bölgeyi ziyaret edenlerin büyük beğenisini çekmektedir. Yöre halkının kendi bahçelerinde yetiştirdiği sebze ve meyvelerden ve kendi keçilerinden sağdıkları sütten yaptıkları lezzetleri tatmanızı mutlaka öneririz. Yörede doğal olarak yetişen biberiye, reyhan, mercanköşk ve kişniş gibi otlar da yemeklerde bolca kullanılmaktadır. Köyün bu lezzetlerinin tadına doyamayanlar, burada yapılan şekersiz ev yapımı reçelleri, el yapımı sabunları, zeytin ve zeytinyağı ürünlerini satın almaktadır. Çamlıbel’de bulunan kafeterya, restoran ve butik otellerin restoranlarında bu lezzetleri tadabilirsiniz. Tuncel Kurtiz'in oteli olan Zeytinbağı’nda rezervasyon yaptırarak yemek yiyebilirsiniz.
Çamlıbel köyünde bulunan Düşler Vadisi, serpme kahvaltı ve yemek için bölgedeki en güzel restoranlar arasındadır. Çam ağaçları arasında, kuş sesleri eşliğinde yemek yiyebileceğiniz bu mekanda otlu omletler ünlüdür. Mekanda ayrıca akşam saatlerinde havuz başında canlı müzik eşliğinde keyifli vakit de geçirilebilmektedir. Köydeki bir diğer mekan olan Saklı Bahçe restoran da tercih edilen mekanlar arasında yer almaktadır. Yemyeşil bir doğanın içindeki bu salaş mekanda, akşamları canlı müzik hizmeti de sunulmaktadır.
Çamlıbel’de gece hayatı

Çamlıbel’de gece hayatı


Çamlıbel’de gece hayatı

Kaz Dağları’nın genelinde olduğu gibi Çamlıbel köyünde de aktif bir gece hayatından söz etmek mümkün değildir. Sessiz ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi olan bölgede, geceler de sessiz ve doğa içinde geçmektedir. Ancak akşam yemeklerinden sonra canlı müzik eşliğinde içeceklerinizi yudumlayabileceğiniz birkaç tane restoran ve otel de mevcuttur. Bunların başında köyde faaliyet gösteren Düşler Vadisi ve Saklı Bahçe isimli restoranlar gelmektedir. Çamlıbel’in yakınlarında bulunan hareketli mekanlar ağırlıklı olarak Altınoluk ve Akçay beldelerinde yer almaktadır. Altınoluk ilçesinde yer alan Barcode, Club Elysium, Rujj Bar, Kırmızı Bar ve Antique Disko öne çıkan eğlence mekanlarıdır.