TatilCity.NETTatilCity.NET

Çamlıhemşin Gezi Rehberi

Çamlıhemşin Gezi Rehberi

Çamlıhemşin Gezi Rehberi


Çamlıhemşin Gezi Rehberi

Rize’nin ilçeleri arasında yer alan Çamlıhemşin, yaylaları ve vadileriyle öne çıkan çok sayıda güzelliğe sahiptir. Yüzölçümü 885 kilometrekare olan ilçe arazilerinin çoğunluğu ormanlarla kaplı ve dağlıktır. Yüksekliği 4 bin metreyi bulan Kaçkar Dağları’yla çevrili olan ilçe, deniz kıyısında değildir. Çok sayıda doğal gölün bulunduğu Çamlıhemşin’de; Büyük Deniz, Yıldız, Meterez, Dönen, Kara Göl ve Serincef gölleri bunların öne çıkanlarıdır.
Akarsular, eğimi yüksek araziden aşağıya doğru büyük bir hızla akmaktadır. İlçe sınırlarında bulunan Fırtına Deresi bu özellikteki akarsulardan biridir. Çamlıhemşin merkezinden geçerek Pazar-Ardeşen ilçeleri sınırında Karadeniz’e dökülen Fırtına Deresi, ilçenin görülmesi gereken doğal güzelliklerinin de başında gelmektedir. Çamlıhemşin’de tipik Karadeniz iklimi görülmektedir. İlçe halkının temel geçim kaynakları; çay, hayvancılık ve orman işlerinden sağlanan gelirlerdir. Ayrıca turizm, arıcılık, kültür balıkçılığı gelişmektedir.

Çamlıhemşin’e nasıl gidilir?

Rize’ye 98 kilometre uzaklıkta bulunan Çamlıhemşin’e karayolu ile ulaşım mümkündür. İlçeye Rize veya Ardeşen’e giden minibüslerle ulaşılabilmektedir. Özel araçla ilçeye Trabzon yönünden gitmek için Ardeşen’i geçtikten sonra Ayder tabelaları yönünde devam etmek gerekmektedir. Artvin yönünden gitmek için de Ayder Yaylası tabelaları takip edilmelidir.
Çamlıhemşin’e havayoluyla ulaşmak isteyenler, Trabzon Havalimanı üzerinden ilçeye gidebilirler. Havalimanından ilçeye kiralık araçlarla 2.5 saatte ulaşmak mümkündür. Ağırlıklı olarak D010 karayolu üzerinde devam etmek gerekmektedir. Ardeşen’e gelindiğinde Çamlıhemşin yönüne devam edilmelidir. Bu yol üzerinde deniz, Fırtına Deresi ve orman manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

rize uçak biletiRize ucuz uçak bileti

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

[wprpi by=”tag” post=”11″ icon=”none”]

Rize otelleri Tatil City’de.. Rize’den otel seçerken uygun ve kaliteli olanları seçmeye özen gösterdik. Ayrıca, ucuz tatil fırsatı arayanlara bir tüyo.. Uygun fiyatlı Rize uçak bileti web sitemizde!..

Rize’de yapılacak şeyler

Rize’ye gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Rize’de Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Rize gezi rehberi hazırladık.

Çamlıhemşin’de doğa sporları

Çamlıhemşin’de doğa sporları


Çamlıhemşin’de doğa sporları

Dağları, vadileri ve yaylalarıyla ünlü Çamlıhemşin ilçesi, doğa sporları için biçilmiş kaftan gibidir. Çok sayıda aktivitenin yapılabildiği ilçede; öne çıkan doğa sporları rafting, kano, trekking, yüzme, dağcılık ve yamaç paraşütüdür. Çamlıhemşin yakınında yer alan Fırtına Deresi, akarsu turizmi bakımından oldukça yoğun ilgi görmektedir. Buradaki rafting parkuru Çamlıhemşin’in yaklaşık bir kilometre yakınında başlamaktadır. Toplam uzunluğu 23 kilometre olan parkurun bazı bölümleri oldukça zorludur. Parkur üzerinde yer alan Duygulu Şelalesi, en güzel mola yerlerinden biridir. Çamlıhemşin yakınında yer alan Pokut Yaylası, trekking ve foto safari yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biridir. İlçede doğa yürüyüşü yapılabilecek diğer parkurlar ise sekiz kilometre uzunluğundaki Golezana Yaylası-Eğrisu Gölü-Eğrisu Yaylası rotası, altı kilometre uzunluğundaki Eğrisu Yaylası-Komati Yaylası rotası, altı kilometre uzunluğundaki Komati Yaylası-Didingola Yaylası rotası, yedi kilometre uzunluğundaki Didingola Yaylası-Lelvan Gölü-Didingola Yaylası rotası, yaklaşık dokuz kilometre uzunluğundaki Didingola Yaylası-Kaçkar Gölü-Dadala Pansiyon-Avusör Yaylası rotası, dört kilometrelik Didingola Yaylası-Neknar Gölü-Didingola Yaylası rotası, 14 kilometre uzunluğundaki Koçdüzü Yaylası-Kaçkar Yaylası-Huser Yaylası rotası gibi bölgelerdir.
Çamlıhemşin ilçesinin Pokut Yaylası, yamaç paraşütü için de uygun bir doğal yapıya sahiptir. Burada yer alan Hazindağ Yamaç Paraşütü Parkuru’ndan muhteşem bir manzara eşliğinde atlayış yapılabilmektedir.
Çamlıhemşin’de gezilecek yerler

Çamlıhemşin’de gezilecek yerler


Çamlıhemşin’de gezilecek yerler


Zil Kale

Çamlıhemşin’de yer alan Zil Kale, bölgedeki en büyük ikinci kaledir. Tarihi kale, Fırtına Deresi’nin batı yamaçlarında, dere yatağından 100 metre kadar yüksekte bulunmaktadır. Dış ve orta surlar ile iç kaleden meydana gelen kale, Osmanlıların Rize’yi fethinin ardından da kullanılmıştır. Manzarası ile de muhteşem bir konumu bulunan kaleye, Arnavut kaldırımıyla döşenen yoldan ulaşılabilmektedir. Fırtına Deresi’nin eşsiz manzarasının izlenebildiği kale, ilçenin en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Bölgenin en güzel doğal parkları arasında yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın büyük bölümü Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Oldukça geniş bir bölgeyi kaplayan parkta; yayla yerleşimleri, çadır kampları ve buzul gölleri bulunmaktadır. Ormanlar, çayırlıklar, çalılıklar, güncel buzullar ve meydana getirdiği ilginç şekillerle dikkat çeken milli parkta, dokuz tane buzul vadisi, vadiler, buzul gölleri, morenler ve set gölleri bulunmaktadır. Zengin bir faunaya da sahip olan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda; sansar, gelincik, porsuk, su samuru, vaşak, karaca, kurt, çengel boynuzlu dağ keçisi, ayı, yaban domuzu, yaban keçisi gibi 30’un üzerinde memeli türü yaşamaktadır. Parktaki kuş türü sayısı ise 130’dan fazladır.

Palovit Şelalesi

Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde yer alan Palovit Şelalesi, Çamlıhemşin’in doğal güzelliklerinden biridir. Bölgede debisi en yüksek şelale olan Palovit, 15 metre yüksekten dökülmektedir. Görülmesi gereken bu şelale, çevresinde yer alan kamp ve mesire alanlarıyla da yoğun ilgi çekmektedir.

Ayder Yaylası

Türkiye’nin en ünlü yaylaları arasında yer alan Ayder Yaylası, Çamlıhemşin sınırlarında bulunmaktadır. Yaz aylarında binlerce turistin ziyaret ettiği yayla, sağlık ve doğa turizmi açısından oldukça önemlidir. 13’üncü yüzyıldan beri yerleşime açık olan yayla, otel ve kaplıcalara da ev sahipliği yapmaktadır. Trekking ve rafting gibi doğa sporlarına da uygun olan Ayder Yaylası’nda her yaz Ayder Yaylası Şenlikleri de düzenlenmektedir. Asfalt yoldan ulaşılan yaylaya yılın her mevsimi gitmek mümkündür. Özel araçların yanı sıra minibüslerle de ulaşılabilen Ayder Yaylası, Çamlıhemşin’in görülmesi gereken yerlerindendir. Ayrıca Polaçkur ve Kavruk da ilçede gezilebilecek diğer yaylalardır.

Ayder Yaylası Kaplıcaları

Çamlıhemşin sınırlarında yer alan Ayder Yaylası, aynı zamanda kaplıcaları ile de yoğun ilgi çekmektedir. Burada yer alan kaplıca sularının başta romatizma rahatsızlıkları olmak üzere egzama, sindirim ve dolaşım sistemi, cilt problemleri ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara iyi geldiği belirtilmektedir.

Çamlıhemşin’de nerede ne yenir?

Karadeniz ve Rize mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Çamlıhemşin, başta balık, özellikle de hamsi olmak üzere çok sayıda yöresel lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Dağlık bir alanda yer aldığı için farklı yemeklere de sahip olan ilçede; çumur, pepeçura ve hamsili pilav yaygın lezzetler arasında yer almaktadır. Çamlıhemşin’de yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz gibi Rize mutfağının seçkin lezzetlerini de tadabilirsiniz. İlçede yer alan restoranların öne çıkanları Ayder Turizm Merkezi’nde yer alan Eylül Restaurant, Yukarışimşirli’de faaliyet gösteren Zümrüt Restaurant, Ayder Yolu Tarihi Köprü Yanı’nda bulunan Osmanlı Alabalık Restoran, Şenyuva köyünde yer alan Çinçiva Kafe, Ayder Yallası’nda hizmet veren Bizum Mutfak Ev Yemekleri olarak sıralayabiliriz.
Çamlıhemşin’de gece hayatı

Çamlıhemşin’de gece hayatı


Çamlıhemşin’de gece hayatı

Rize’nin doğal ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan ilçesi Çamlıhemşin’de canlı bir gece hayatından söz edemeyiz. İlçede yer alan eğlence mekanlarının önemli bir kısmı Ayder Yaylası’ndaki otellerde yer almaktadır. İlçe merkezinde ağırlıklı olarak kafeterya ve çay bahçelerinde akşamları keyifli zaman geçirilebilmektedir. Çamlıhemşin’de kafa dinleyip içeceklerinizi yudumlayabileceğiniz mekanların öne çıkanlarını; Halil Şişman Caddesi üzerinde hizmet veren Livera, Hoşdere Köyü Yolu üzerinde faaliyet gösteren Gürsoy Restaurant Cafe, Yukarışimşirli Köyü’nde yer alan Biyer Cafe Restaurant, Ayder Yaylası Yolu üzerinde konuklarını ağırlayan Moyy Cafe ve Topluca Köyü Yolu üzerinde hizmet veren Publik Bistro olarak sayabiliriz.