TatilCity.NETTatilCity.NET

Cape Town Gezi Rehberi

Cape Town Gezi Rehberi

Cape Town Gezi Rehberi


Güney Afrika'nın en eski şehri olan Cape Town, üç ayrı başkenti olan ülkenin yasama başkentidir. Yerel dilde “anne kent” anlamına gelen Cape Town, Batı Kap eyaletinin de en büyük şehri ve Güney Afrika Parlamentosu’nun bulunduğu kenttir. Turizm açısından dünyanın en ilgi çekici şehirlerinden biri olan Cape Town; muhteşem mimarisi, ılıman iklimi, misafirperver insanları ve çok seçenekli eğlence hayatıyla konuklarına harika bir tatil imkanı sunmaktadır. Modern yapıların yanı sıra tarihi yapıların da dikkatlice korunduğu kent, Atlantik Okyanusu kıyısında konumlanmıştır. Ülkede Johannesburg ile Durban’dan sonra en önemli kent olan Cape Town, Afrika’nın en güneyinde yer almaktadır.
1448 yılında Portekizli kaşif Bartolomeu Dias’nın keşfettiği kent, uzun süre İngiliz sömürgesi olarak kalmıştır. Güney Afrika’daki ikinci en çok nüfusa sahip şehir olan Cape Town, oldukça eski bir tarihe sahiptir. Kentteki kaya resimleri buna kanıttır. Milattan Sonra 1’inci yüzyılda toplayıcı bir kabile olan Koikoiler bölgeye gelmiş ve yörede yaşayan San kabilesinin iç bölgelere göç etmesine sebep olmuşlardır. 15’inci yüzyılda Avrupa’dan Hindistan’a alternatif yol olarak değerlendirilen Cape Town, süreç içerisinde baharat yolu ticaretinin mola yerlerinden biri haline gelmiştir.
Önemi iyice artan kent, 18’inci yüzyılda Almanlar ve Fransızlar, 1795 yılında da İngilizlerin baharat yolunun kontrolünü ele geçirmesi sonucu tamamen Avrupalıların egemenliğine girmiştir. Bölgede 19’uncu yüzyılda siyah-beyaz çatışmaları başlamış ve ülkenin siyasi gündemi uzun yıllar boyunca bu çatışmalar ekseninde şekillenmiştir. Irkçılığın epey bir süre hüküm sürdüğü Güney Afrika’da, Nelson Mandela’nın 1994 yılında başkan seçilmesiyle ırkçılığı sona erdiren önemli gelişmeler yaşanmıştır. Tarih boyunca başta İngilizler olmak üzere farklı kültürlerin etkisi altında bulunan Cape Town’da kültürel bir zenginlik dikkat çekmektedir. Zulu, İngiliz ve Hollanda kültürlerinden oluşan karma bir kültüre sahip olan kent, bugün bu zenginliğini halen korumaktadır. Dünya ülkelerinden turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Cape Town, gezilebilecek pek çok noktaya sahiptir.

Güney Afrika’da yapılacak şeyler

Güney Afrika’ya gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Güney Afrika’da Yapılacak Şeyler” bu ada hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Johannesburg gezi rehberi ve Cape Town gezi rehberi hazırladık.

tatil city

Cape Town Gezilecek Yerler

Cape Town Gezilecek Yerler


Cape Town’da gezilecek yerler

Victoria & Alfred Waterfront

Kentte gezilmesi gereken yerlerin başında bulunan V&A Waterfront, Cape Town’u okyanusla buluşturan yerdir. Kentteki en eski yerleşim yerlerinden de biri olan V&A Waterfront, 1858’de yaşanan fırtınada 30 teknenin batması sonucu yenilenmiştir. Yaşanan acı olayın ardından yeni liman inşaatı başlatılmış ve Victoria & Alfred Waterfront adıyla bölge bugünkü modern haline kavuşmuştur. Turistlerin yoğun olarak vakit geçirdiği V&A Waterfront’ta avm, restoran, müze, otel gibi pek çok mekan bulunmaktadır. İnsanların keyifle yürüyüş yaptığı, sokak sanatçılarının gösteriler sunduğu trafiğe kapalı bu bölgede her türlü eğlence imkanı da mevcuttur. Burada yürüyüş yaparken limanda yüzen fok ve yunusları görmek de mümkündür.

Masa Dağı

Kentin sırtını dayadığı Masa Dağı, Cape Town’un en önemi sembolüdür. Dağa araçla çıkmak mümkündür, ancak bu yol oldukça uzun ve zahmetlidir. Teleferik ile daha kolay çıkılabilen dağda, harika bir manzara ziyaretçilerini beklemektedir. Oldukça keyifli olan teleferik yolculuğu sırasında, kabinler yol boyunca kendi çevresinde 360 derece dönerek tüm manzarayı panoramik olarak sunmaktadır. Üzeri düz olan Masa Dağı’nda uzun yürüyüş parkurları, restoran ve kafe mevcuttur. Nefis bir manzaraya sahip olan dağ, oldukça sıcak olan Cape Town kent merkezinin aksine insanı üşütebilecek kadar serindir. Bu nedenle Masa Dağı’na çıkan ziyaretçiler yanlarına kalın bir gömlek veya kazak almaktadır.

Cape Town Kalesi

Kentte ziyaret edilmesi gereken tarihi yapılardan biri de Cape Town Kalesi’dir. Kalenin giriş kısmı dahil bir bölümü su kanalı ile ayrılmış olup, içine inip kalkan iskele biçiminde bir kapı yapılmıştır. İçerisinde üç ayrı müze ve serginin yer aldığı Cape Town Kalesi’ndeki Askeri Müze’de yerlilerin ve işgalcilerin silahları sergilenirken, Iziko Müzesi’nde kentin Hollanda hükümdarlığı kontrolünde olduğu dönemin valisinin şahsi koleksiyonu olan resim ve eşyalar sergilenmektedir. Kalede yer alan üçüncü sergi ise Güney Afrika Seramikleri Sergisi’dir. Seramik ürünlerin ve seramik yapım tekniklerinin anlatıldığı görsellerin sergilendiği müzede oldukça ilgi çekici eserler mevcuttur.

Green Market Square

Güney Afrika’ya özgü el yapımı ürünlerin satıldığı bu meydan, kentteki en canlı yerlerden biridir. Ağaçlar arasına kurulan stantlarda; el yapımı halı, resim, maske ve ahşap işlemesi gibi pek çok ürünü bulabilmek mümkün. Burada meydana zenginlik katan sokak müzisyenlerini dinleyerek ve alışveriş yaparak keyifli vakit geçirilebilir. Meydanın çevresini kuşatan çok sayıda kafe ve restoranda da karnınızı doyurabilir ve içeceğinizi yudumlayarak dinlenebilirsiniz.

Robben Adası

Güney Afrika’nın özgürlük mücadelesinin simgesi olan Nelson Mandela’nın 18 yıl boyunca hapis tutulduğu Robben Adası, tarihi önemi nedeniyle ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. V&A Waterfront’ta bulunan iskeleden teknelerle gidilebilen adada, cezaevinin yanı sıra küçük bir köy bulunmaktadır. Otobüs turlarıyla gezilebilen adadaki cezaevi, bir rehber eşliğinde ziyaret edilmektedir. Hollandaca olan Robben Adası’nın Türkçe karşılığı ‘fok adası’dır. Adadaki yüksek güvenlikli cezaevinde, dönemin Apartheid yönetimi tarafından tutuklulara oldukça kötü muamele yapılmıştır.

District 6 Museum

Cape Town’da ziyaret edilebilecek en etkileyici yerlerden birisi olan District 6 Museum, siyahilere karşı ayrımcılığın yaşandığı bu bölgenin hikayesini gözler önüne sermektedir. Bir zamanlar herkesin barış içinde yaşadığı bu bölgede, zamanla oluşan ayrımcılık sonucu siyahiler göçe zorlanmış ve bölgeye girişleri yasaklanmıştır. Müze, bu ayrımcılığı ve yaşanan acı olayları kişisel hikayeler üzerinden anlatmaktadır.

Ümit Burnu

Afrika kıtasının en güney kısmı olan Ümit Burnu, çok fırtınalı olması nedeniyle eskiden adı ‘Fırtınalar Burnu’ olarak biliniyordu. Daha sonraları bölgeye gelen gemiciler, ulaşmak istedikleri hedeflere sağ salim varabilsinler diye ‘Ümit Burnu’ adı verilmiş. Atlas-Atlantik ve Hint okyanuslarını birbirinden ayıran Ümit Burnu, kıtanın en uç noktası olduğu için Cape Town’a 2 saat civarında uzaklıkta yer almaktadır.

Bo-Kaap Mahallesi

Kentteki en renkli mahallelerden biri olan Bo-Kaap, bir Müslüman mahallesidir. Masa Dağı yamacında bulunan mahalle, meyilli sokaklara sahiptir. Evlerin birkaç katlı ve rengarenk boyandığı mahallede yürüyüş yapmak oldukça keyiflidir. Mahallede yer alan Bo-Kaap Müzesi’ni gezmenizi özellikle öneririz. Ayrıca mahallede bulunan restoranlarda, Müslümanlara hitap eden yemekler oldukça lezzetli bir şekilde yapılmaktadır.

Zeitz Modern Sanatlar Müzesi

Zeitz Modern Sanatlar Müzesi, eski bir tahıl ambarının restorasyonla oluşturulmuş harika mimarisi bulunan bir yapıdır. Silindir şeklinde borular halinde olan müzenin dış görünümünün yanı sıra içi de oldukça ilgi çekicidir. Müzenin hemen bitişiğinde olan otel de yapının bir parçası olarak tasarlanmıştır. Müzede bulunan güncel sanat eserlerinin sergilendiği bölümleri ziyaret etmenizi öneririz.

Cape Town’da nerede ne yenir?

Her türlü damak zevkine göre restoranların bulunduğu Cape Town’da, Afrika’ya özgü lezzetlerin yanında uluslararası ve etnik yemek kültürünü de yaygın bir şekilde görmek mümkündür. Neredeyse her mekanda veganlar için seçenekler vardır. Hemen hemen tamamı Güney Afrika’da üretilen kahve, bira ve şaraplar ise kentte en yaygın olan içeceklerdir. Ayrıca Afrika’ya özgü Amarula isimli içki de turistlerin ilgi gösterdiği içeceklerden biridir.
Cape Town’da kahvaltı ve öğle/akşam yemekleri için tercih edilebilecek çok sayıda mekan mevcuttur. Long Street üzerinde bulunan Lola’s, kentte en çok tercih edilen kahvaltı salonlarından biridir. Küçük ve samimi bir ortama sahip olan mekanda, kahvaltılıklar oldukça lezzetlidir. Salon, ayrıca öğlen ve akşam yemeğinde de iddialı. Kahvaltısı oldukça lezzetli olan mekanlardan bir diğeri olan Mozart Cafe ise Church Street’te yer almaktadır. Yumurta, patates, sosis gibi çok sayıda seçenek sunan mekanda harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra Arnolds, Kamili Cafe, Orchard on Long ve Food Lovers Market gibi mekanlar da kentte kahvaltıları ile ünlü restoranlardır.
Öğle ve akşam yemekleri konusunda ise Cape Town’un meşhur restoranlarından olan Mama Africa, Long Street üzerinde bulunmaktadır. Afrika yemek kültürünü sunan Mama Africa’da yerel lezzetleri deneyebilirsiniz. Ayrıca Camps Bay’da bulunan harika manzaralı Mezepoli de tercih edilen restoranlar arasındadır. Eğer tercihiniz hamburgerden yanaysa kentteki en iyi restoranlardan olan Royale Eatery’i önerebiliriz. Long Street üzerinde bulunan bu mekanda 40’tan fazla hamburger çeşidi sunulmaktadır. Yine Long Street’te yer alan Sgt. Pepper ise pizzaları ile ünlü bir mekan. V&A Waterfront’ta bulunan liman manzarasına sahip Quay4 ise yemeğin yanında bira içmeyi tercih edenlerin gözdesi. Deniz ürünleri sunan Ocean Basket, atıştırmalıklar için tercih edilen Ferrymans, Latin tarzı yemekleri bulabileceğiniz Buena Vista Social Cafe gibi restoranların yanı sıra Plant, Harlem and Hope, Bombay Bicycle Club, The Dogs Bollocks, Bardelli’s ve Best of Asia da kentte en çok tercih edilen mekanlar arasındadır.
Cape Town Gece Hayatı

Cape Town Gece Hayatı


Cape Town’da gece hayatı

Oldukça hareketli ve canlı bir gece hayatına sahip olan Cape Town’da, her zevke uygun bir eğlence mekanı bulmak mümkündür. Kentteki mekanlar ağırlıklı olarak Long Street caddesi üzerinde yer almaktadır. Caddede sağlı sollu çok sayıda bar, gece kulübü ve pub mevcuttur. Bunların en çok tercih edilenleri ise Beerhouse, Fiction, Aces’n Spades, Tiger’s Milk ve Cafe Mojito gibi mekanlardır. Kentte ayrıca Afrika’ya özgü eğlence tarzını sunan mekanlar da oldukça yaygındır. Yerel eğlence kültürünü tanımak isteyen turistler ağırlıklı olarak bu mekanları tercih etmektedir.