TatilCity.NETTatilCity.NET

Çarşamba Gezi Rehberi

Çarşamba Gezi Rehberi

Çarşamba Gezi Rehberi


Çarşamba Gezi Rehberi

Samsun’un şirin ilçelerinden Çarşamba, Yeşilırmak’ın iki yakasında kurulmuş ve türkülere de konu olan sel olaylarıyla bilinen bir yerdir. Tipik Orta Karadeniz ikliminin görüldüğü ilçede, yaz ayları serin, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Kar yağışının az olduğu ilçede, denizin etkisi nedeniyle yaz ve kış ayları arasında büyük sıcaklık farkları yaşanmaz. Türkiye’nin mısır üretim merkezlerinden olan Çarşamba’da, kayda değer miktarda tütün de yetiştirilir. Şeker pancarı üretiminin de yoğun olduğu Çarşamba’da, üç tane fındık kırma fabrikası bulunmaktadır. Çarşamba’dan Almanya, ABD, Suudi Arabistan, Hollanda ve Belçika gibi ülkelere fındık ihraç edilmektedir.
Deniz kıyısında olmayan, ancak Karadeniz’e yakın bir konumda bulunan ilçede denize girmek isteyenler, 10 kilometre kadar yol aldıktan sonra güzel plajlar bulabilirler. Milattan Önce 4000’li yıllara kadar uzanan bir tarihe sahip olan Çarşamba ve bölgesinde, Hitit ve Frigya egemenlikleri görülmüştür. Milattan Önce 8’inci yüzyılda Çarşamba Ovası’nda, kadın savaşçılar olan Amazonların varlığından da söz edilmektedir, ancak bu kanıtlanamamıştır. Milattan Önce 6’ncı yüzyılda Perslerin, Milattan Önce 63 yılında ise Roma İmparatorluğu’nun egemen olduğu bölgede, sonraki dönemde egemenlik Bizanslıların kontrolündedir. 1071 Malazgirt Zaferi’nin ardından Anadolu’ya gelen Porsukoğulları, Çarşamba’ya yerleşmiştir ve bulundukları yer Porsuk köyü ismini almıştır. Günümüzde ilçenin bulunduğu yerde, 1370 yılında Çarşamba günleri büyük bir panayır kurulmaktaydı. Çarşamba Pazarı adı verilen panayır, daha sonra ilçeye de adını vermiştir. Bölgede, Anadolu Selçuklu devletinin dağılmasının ardından Taceddinoğulları Beyliği egemen olmuştur. Çarşamba ve çevresi 1428’de Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olmuştur.

Çarşamba’ya nasıl gidilir?

Samsun’un Çarşamba ilçesi, karayolu ve havayolu ulaşım olanaklarına sahiptir. İlçeden geçen Karadeniz Sahil Yolu’nun yanı sıra Samsun Havalimanı da Çarşamba ilçesinin sınırlarındadır. Samsun il merkezine 36 kilometre mesafede bulunan Çarşamba, Ordu’ya 112, Terme ilçesine ise 21 kilometre uzaklıktadır.
Samsun Çarşamba Havalimanı, Karadeniz Bölgesi’ndeki en önemli hava alanlarından biri olarak ilçe sınırlarında yer almaktadır. Çarşamba ilçe merkezine 17 kilometre, Samsun’a 19 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından her gün düzenlik uçak seferleri düzenlenmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Çarşamba’ya havayolu ile gitmek isteyenler, doğrudan Çarşamba Havalimanı’na uçarak ilçeye kolaylıkla ulaşabilirler.
Çarşamba’da doğa sporları

Çarşamba’da doğa sporları


Çarşamba’da doğa sporları

Doğal güzellikleriyle dikkat çeken Samsun’un Çarşamba ilçesi, coğrafi özellikleri nedeniyle doğa sporlarına oldukça elverişlidir. Trekking, bisiklet, tırmanış ve su sporlarının yapılabildiği ilçede, doğa sporlarına uygun çok sayıda parkur yer almaktadır. Yeşilırmak kıyısında, 300 dönüm arazi üzerinde yer alan Adapark, çok sayıda spor alanına ev sahipliği yapmaktadır. Yürüyüş yolları, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, bisiklet parkuru ve pek çok spor tesisinin bulunduğu Adapark’ta, hem keyifli hem de adrenalini yüksek bir gün geçirebilirsiniz. Burada ayrıca adlı doğa yürüyüşü ve kano gibi aktiviteler de gerçekleştirebilirsiniz. Doğa yürüyüşleri için Çarşamba’da en çok tercih edilen parkur, Kabaceviz Şelalesi bölgesidir. Bunun yanı sıra Adapark mevkiindeki Tarihi Ordu Köyü Camii bölgesi de trekking için uygun bir yerdir.
Çarşamba’da gezilecek yerler

Çarşamba’da gezilecek yerler


Çarşamba’da gezilecek yerler


Göğceli Camii

Çarşamba’da bulunan önemli tarihi yapılar arasında yer alan Göğceli Camii, ilçenin Çay Mahallesi’nde bulunmaktadır. Anadolu ahşap mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alan cami, çivisiz bir yapıdır. 1206 yılında inşa edilen caminin duvarları balta ile çıkarılmış, kalın ve uzun kalaslardan yapılmıştır. Tek katlı bir yapı olan Göğceli Camii’nin duvarlarında kullanılan tek parça kalaslar 12 ila 20 metre uzunluğa sahiptir. Dıştan ölçüleri 18 metreye 22 metre olan caminin kapalı alanı 250 metrekare kadardır. Caminin çevresindeki Kökçeli Mezarlığı, aynı zamanda Garipler Mezarlığı olarak da bilinmektedir. Cami koruma altındadır.

Yeni Köprü

Çarşamba’da görülmesi gereken yapılardan Yeni Köprü, Cumhuriyet döneminin ilk köprülerinden biri olarak dikkat çekmektedir. 1931 yılında inşa edilen köprü, 12 tane betondan ayağa sahiptir. Köprüdeki gözlerin arası 7 metre, orta ayakların arası ise 12 metre kadardır. Günümüzde sadece yaya trafiğine açık olan Yeni Köprü, 274 metre uzunluğundadır.

Adapark

Bölgenin en geniş rekreasyon alanı konumundaki Adapark, Yeşilırmak kıyısında, 300 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Sosyal donatı alanlarına sahip Adapark’ta; yürüyüş yolları, spor tesisleri, Tarihi Çarşamba Evi, göl restaurant, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, sauna, kafeteryalar, kır düğün alanları ve çocuk oyun alanları mevcuttur. Bölge sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği parkta üç vagona sahip bir gezi treni de bulunmaktadır.

Rıdvan Bey Camii

Çarşamba’nın tarihi yapılarından bir diğeri olan Rıdvan Bey Camii, 1201 yılında ilk önce mescit olarak inşa edilmiştir. Erbaalı Rıdvan Bey tarafından yaptırılan mescit, Süleyman Paşa döneminde büyütülerek camiye dönüştürülmüştür. Bölgede 1939 ve 1943 yıllarında yaşanan depremlerde zarar gören cami, yöre sakinleri tarafından onarılmıştır.

Anıt Çınar Ağacı

Çarşamba ilçesinde yer alan bu yaşlı çınar ağacı, Kirazlıçay Mahallesi’nin Değirmenbaşı Caddesi üzerinde yer almaktadır. Burada yer alan ünlü değirmenin su olukları üzerinde yer alan çınar ağacı, aynı zamanda Arap Dede isimli bir kişinin mezarının üzerinde olduğu inancıyla yörede önem kazanmıştır.

Çarşamba’da nerede ne yenir?

Karadeniz ve Samsun mutfak kültürüne sahip olan Çarşamba’da yöresel lezzetler oldukça yaygındır. Kaz eti, pirinç ve yufka ile yapılan tirit, ilçenin en önemli lezzetlerinden biridir. Ayrıca keşkek de ilçede ağırlıklı olarak düğünlerde yapılmaktadır. Çarşamba ilçesinde ayrıca fındık ve yufka ile yapılan bir tatlı olan kıvratma, düğünlerde yapılan sulu et yemeği büryan, mısın çorbası, mısır ekmeğinden yapılan karmaç, tavuk ve cevizden yapılan bir çeşit Gürcü yemeği lepsi, cızlama, mısır unu ve tereyağı ile yapılan poot ve patlıcandan yapılan balcan turşusu en çok tüketilen lezzetlerdir.
İlçede yer alan restoran ve lokantalarda Çarşamba’nın özgün lezzetlerinin yanı sıra Karadeniz mutfağının enfes lezzetlerini tadabilirsiniz. Çarşamba’da en çok tercih edilen restoran ve lokantaları; Kerem Restoran, Besler Pide Salonu, Öztat Pasta, Kardeşler Lokantası, Bizim Lokanta, Dostlar Restoran, Canyiğit Beşkardeşler Unlu Mamülleri, Közde Unlu Mamulleri, Akçaabat Köfte Restoran, Taşan Lokantası, Karaca Ocakbaşı, Altın Restoran, Canyiğit Unlu Mamülleri, Başak Börek, Hacıalioğlu Çiğ Köfte, Dürümcü Baba, Yelken Balık Restaurant, Çarşamba Restoran ve Tarihi İstek Pide Salonu olarak sıralayabiliriz.
Çarşamba’da gece hayatı

Çarşamba’da gece hayatı


Çarşamba’da gece hayatı

Samsun’un Çarşamba ilçesinde aktif bir gece hayatından söz edilemez. İlçede yer alan az sayıdaki eğlence mekanını ağırlıklı olarak alkolsüz işletmeler oluşturmaktadır. İlçe halkı akşamları genellikle çay bahçeleri, kafeterya ve pastanelerde keyifli vakit geçirmektedir. Yeşilırmak kıyısında bulunan muhteşem manzaralı mekanlarda huzurlu bir ortamda içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Hareketli bir gece hayatı yaşamak isteyenler 36 kilometre uzaklıkta bulunan Samsun il merkezini tercih edebilirler. İl merkezinde, özellikle de Atakum’da yoğunlaşan eğlence mekanlarında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmek mümkündür.